TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

Portalb - 12.10.2017

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të.

Koment: Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

DW - 12.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një "Europë të rajoneve"? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

Koha.net - 12.10.2017

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë.

Puçdemon reagon në ultimatumin spanjoll

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 12 tetor 2017 (MIA) - Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin ...

Rrahje masive mes mbështetësve të pavarësisë së Katalonisë dhe atyre që janë kundër (Video, +18)

Telegrafi - 12.10.2017

Gjatë viteve të fundit janë rritur tensionet për shkak të referendumit të Katalonisë për pavarësi nga Spanja. Dhuna e shkaktuar nga forcat e rendit gjatë ditës së referendumit ishin kryetemë e ...

Votimi i ri për Katalonjën?

Ora news - 12.10.2017

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i ...

Rrahje në qendër të qytetit (Video)

Lajm - 12.10.2017

Rrahje masovike mes katalonasve që janë për pavarësimin e Katalonisë dhe atyre që janë për mbetje në kuadër të Spanjës ka ndodhur në Barcelonë. Kjo video tregon se po shtohen tensionet mes ...

18 të arrestuar në Greqi, ngritën flamurin e Katalonjës në ambasadën spanjolle

Respublica - 12.10.2017

18 anarkistë janë vënë në pranga nga policia greke në Athinë pasi hynë me dhunë brenda ambasadës spanjolle në kryeqytetin grek në shenjë proteste për mbështetjen e pavarësisë së Katalonias.

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

Ora news - 12.10.2017

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo.

Festa Kombëtare e Spanjës nën hijen e Katalonjës

ABC News - 12.10.2017

Festa Kombëtare e Spanjës është celebruar nën hijen e krizës me Katalonjën. Në paradën e përvitshme përkrah Mbretit Felipe i Gjashtë dhe kryeministrit Rahoi, mungoi presidenti I rajonit separatist, ...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

Koha.net - 12.10.2017

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo ...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

Alb Portali - 12.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e ...

Puxhdemon: E shtyjmë pavarësinë, tani është koha për dialog

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalanas Karles Puxhdemon sonte para Parlamentit rajonal në Barcelonë deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor.

Si u zhvilluan ditët e pavarësisë në Katalonjë

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Spanja gjendet në prag të krizës pa precedent, për shkak të mundësisë që qeveria katalanase të shpall pavarësi. Këto janë datat kryesore pas votimit në referendum: 1 ...

Donald Tusk i bëri thirrje Puçdemon të mos shpallë pavarësi të Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Bruksel, 10 tetor 2017 (MIA) - Kryetari i Këshillit evropian, Donald Tusk sot u bëri thirrje autoriteteve katalanase të mos shpallin pavarësi, sepse kjo do të mund ta ndalojë dialogun.

Qeveria spanjolle sot me përgjigje deri te Puxhdemoni

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 11 tetor 2017 (MIA) - Qeveria spanjolle paradite do të ketë takim në të cilin do të vendosë për përgjigjen ndaj fjalimit të Puxhdemonit në parlamentin katalanas.

Soraja Saenz de Santamarija: Spanja po përjeton një prej momenteve më të vështira

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Spanja po përjeton një prej momenteve më të vështira dhe më të rëndësishme, deklaroi zëvendëskryeministrja spanjolle Soraja Saenz de Santamarija në Senat, ku një deputet ...

Disa anarkistë sulmojnë Ambasadën e Spanjës në Athinë

Idividi - 12.10.2017

Athinë, 11 tetor 2017 (MIA) - Anarkistët e vetëshpallur në Greqi sot sulmuan Ambasadën e Spanjës në Athinë dhe hodhën fletushka në dobi të Katalonjës.

Rahoj me ultimatum deri te Qeveria në Katalonjë

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 11 tetor 2017 (MIA) - Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase të prononcohen se nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në ...

Puçdemon: I respektojmë rezultatet nga referendumi

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalanas Karles Puçdemon sonte në fjalimin e tij para Parlamentit rajonal deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor.

Arimadas: Veprimi i pushtetit rajonal i ndau qytetarët e Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Liderja e opozitës katalonase Ines Arimadas deklaroi se veprimet e pushtetit rajonal i ndau qytetarët e Katalonjës. "Qytetarët e Katalonjës janë të ndarë falë juve", ...

Puçdemon e anuloi fjalimin për shkak të kontakteve për ndërmjetësim ndërkombëtar

Idividi - 12.10.2017

Barselonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalonas Karles Puçdemon e anuloi për një orë fjalimin e tij para parlamentit rajonal për shkak të kontakteve për ndërmjetësim ndërkombëtar, kumtoi qeveria ...

Madridi e hedh poshtë shpalljen "e qetë" të pavarësisë së Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Zëdhënësi i Qeverisë spanjolle deklaroi se Madridi e hedh poshtë shpalljen "e qetë" të pavarësisë katalonase. Në kumtesë thuhet se është "e papranueshme të shpallet ...

Filloi fjalimi i Puçdemonit, komuniteti ndërkombëtar në pasiguri

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Pas një ore vonesë, filloi fjalimi i liderit katalanas, Karles Puçdemon në parlamentin rajonal. Sytë e botës janë drejtuar nga ai, në pritje nëse do të shpallë ...

Solidaritet me Katalonjën, arrestohen 18 anakristë në Athinë

Ora news - 12.10.2017

Në Greqi 18 anarkistë janë arrestuar pas dhunimit të ambasadës së Spanjës në Athinë. Të gjithë ata, pjesëtarë të grupimit anarkist “Rubikon”, mësynë brenda selisë së ambasadës, për të shprehur ...

Koment: Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

Lajmi.net - 12.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një "Europë të rajoneve"? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

Top Channel - 12.10.2017

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri ...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

DW - 12.10.2017

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo.

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

Evropaelire - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë.

Votimi i ri për Katalonjën? Ja çfarë po ndodh në Spanjë

Gazeta Tema - 12.10.2017

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i ...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

Almakos - 12.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e ...

BE i del krah Spanjës rreth Katalonisë

Lajmi.net - 11.10.2017

Komisioni Evropian theksoi me forcë sot se priste një respektim të plotë të rendit kushtetues spanjoll, një ditë pas deklaratës për pezullimin e pavarësisë të Katalonjës nga presidenti separatist, ...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

Ora news - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

Almakos - 11.10.2017

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e ...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë ...

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

Evropaelire - 11.10.2017

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të ...

Rajoy: Duam qartësim nga Katalunja; Pakt me socialistët për reformë kushtetuese

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe ...

Shtyrja e shpalljes së pavarësisë, Katalonia përfshihet nga dëshpërimi dhe zemërimi

Lajmi.net - 11.10.2017

Përkrahësit e Katalonisë së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në ...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

Portalb - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon.

Madridi refuzon dialogun: S’ka bisedime pas pezullimit të pavarësisë

Top Channel - 11.10.2017

Qeveria spanjolle e refuzoi deklaratën e pavarësisë së firmosur nga presidenti i Katalunjës, Carles Puigdemont, e hodhi poshtë thirrjet e tij për ndërmjetësim.

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

Lajmi.net - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka ...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë.

Katalonia: Spanja nis hapat e heqjes së autonomisë së krahinës separatiste

SOT - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës paralajmëroi sot Katalonjën se do të vendosë kontrollin direkt mbi rajonin sipas ligjeve të kushtetutës. Mariano Rajoy kjërkoi gjtihashtu nga qeveria rajonale të qartësonte në ...

Spanja, kryeministri Rajoy për Katalonjën

ABC News - 11.10.2017

Kryeministri I Spanjës, Mariano Rahoi ka kërkuar qartësi nga Katalonja nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë që më pas të vendosë metodën se si do të veprojë.

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

Almakos - 11.10.2017

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës.

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

Lajmi.net - 10.10.2017

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte.

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

Mapo - 11.10.2017

Huffington Post Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë “Po” për vetëvendosjen e Katalonjës.

Qeveria e Spanjës kundërshton deklaratën e Katalonjës për pavarësi

RTSH - 11.10.2017

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë së nënshkruar nga lideri katalanas Karlos Puixhdemon, ndërsa nuk ka pranuar thirrjet për ndërmjetësim.

5 ditë afat Puigdemont-it për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë e Katalonjës

Koha.net - 11.10.2017

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonja e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

Telegrafi - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë.