TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Degradimi i Nobel-it

Botasot - 10.10.2019

Sot ishte dita kur do të jepej çmimi i "Nobel" për një shkrimtar botëror. Nuk e prisja se këtë çmim do ta mirrte Ismail Kadare, i cili kot sillet vërdallë si i nominuar deri në rrethin e ngushtë të ...

Peticion për t’iu marrë çmimi Nobel shkrimtarit që e adhuronte Millosheviqin

Gazeta Express - 10.10.2019

Çmimi Nobel i është dhënë shkrimtarit Peter Handke, i cili ka qenë përkrahës i “Kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheviqit dhe mik i Radovan Karagjiqit, të dënuar për masakrën e Srebrenicës në ...

Muhamet Hamiti e rikujton edhe një apologjet tjetër të Millosheviqit që iu dha Nobeli vite më parë

Gazeta Express - 10.10.2019

Shkrimtarit austriak, Peter Handke, i cili e ka mbrojtur Sllobodan Millosheviqin dhe gjenocidin serb në Kosovë, sot i është dhënë çmimi Nobel për Letrësi.

Berisha: Nobelin e fitoi adhuruesi i Kasapit të Ballkanit

Tetova Sot - 10.10.2019

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas vendimit të Akademisë së Nobelit, që i jep çmimin më të lartë për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Reagon Lidhja e Historianëve: Kosova është dëshmi e gjenocidit serb - Nobeli nuk është për Handken

Botasot - 10.10.2019

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan (LHK “Ali Hadri” dega në Deçan), reagon ashpër ndaj vendimit të Akademisë Suedez në Stokholm, për dhënien e çmimit Nobel për Letërsi për ...

Shahini: Jam tmerruar, mohuesit të gjenocidit i jepet çmim Nobel

Botasot - 10.10.2019

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka reaguar sot për marrjen e Çmimit Nobel nga austriaku Peter Handke. Ministrja Shahini shprehet se “mohuesit të gjenocidit, përkrahësit të ...

Shkrimtarët amerikanë, kundër nobelistit: Jemi të shtangur

Java News - 10.10.2019

Shoqata e Shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, PEN America, ka reaguar ndaj vendimit të Akademisë Suedeze për t’i dhënë çmimin Nobel shkrimtarit Peter Handken.

Skandali i madh në Stokholm

Koha.net - 10.10.2019

Ndarja e Çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019 shkrimtarit austriak Peter Handke është skandal i madh që të enjten shpërtheu në Stockholm. Jo për shkakun se Handke nuk është shkrimtar i mirë – ...

Çitaku me zë kritik ndaj çmimit Nobel: Kam lexuar eulogjinë e Handke-s për Millosheviçin

Botasot - 10.10.2019

Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka shfaqur zë kritik në llogarinë e saj në ‘Twitter’ kundrejt fituesit të çmimit ‘Nobel’ për literaturë, Peter Handke.

Reagon Shoqata e Shkrimtarëve Amerikanë: Handke mbeshtetës i kryesve të gjenocidit, jemi të tmerruar që iu dha Nobeli

Gazeta Express - 10.10.2019

Shoqata e Shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dalë me një komunikatë përmes së cilës kanë kritikuar dhënien e cmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit Peter Handken, i cili ka përkrahur ...

Peter Handke fitoi Nobelin për “mjeshtërinë e madhe artistike”; kritikët thonë se ai është një përkrahës gjenocidi

Lajmi.net - 10.10.2019

Por me të marrë fjalët dhenë se 76 vjeçari Handke ka fituar këtë çmim këtë të enjte, shumë të tjerë rikujtuan diçka tjetër: Përqafimin që Handke i kishte bërë nacionalizmit të liderit serb, Sllobodan ...

Shkrimtari austriak fiton Nobelin për Letërsi, Berisha: Adhurues i kasapit të Ballkanit, të shqyrtohet çmimi i dhënë

BalkanWeb - 10.10.2019

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi shkrimtari austriak Peter Handke ka fituar çmimin Nobel për Letërsi. Berisha shkruan se Handke është monstër i racizmit, kurse shton se ai është një ...

Nobeli për mbështetësin e Millosheviçit, Salman Ruzhdie debaton me serbët në Twitter

Java News - 10.10.2019

Lajmi se austriaku Peter Handke u nderua me Nobelin në Letërsi ditën e sotme, ka shkaktuar mjaft polemika. Shkrimtari i njohur Salman Rushdie, ka shkruar në Twitter opinionin e tij lidhur me çmimin, ...

E çuditshme: Njeriu që përkrahu Millosheviqin urohet nga ministria e Jashtme e Gjermanisë

Lajmi.net - 10.10.2019

Minstria e Jashtme Gjermane e ka uruar, Peter Handken për fitimin e çmimit Nobel, shkruan lajmi.net. Përmes një postimi në Twitter, kjo ministri e ka quajtur “mjeshtër” Handken.

“Do ta besoja se e fiton Nobelin para se të lavdëronte Millosheviçin”, ja çfarë thonë shkrimtarët e mëdhenj për autorin ...

BalkanWeb - 10.10.2019

Peter Hendke, 20 vjet më herët përpara se të shpallej fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë, kishte arritur të fitojë tjetër çmim. Në atë kohë, shkrimtari mjaft i njohur botërisht Selman Ruzhdie kishte ...

Organizata amerikane e quan për keqardhje vendimin e Nobelit për Handken

Koha.net - 10.10.2019

“PEN America”, organizatë joqeveritare që lobon për të drejtat e njeriut dhe ishte ndër organizatat e para e përbërë nga shkrimtarë, ka reaguar ndaj vendimit të Akademisë Suedeze për ndarjen e çmimit ...

Reagime të ashpra pas zgjedhjes së Peter Handkes për Nobelin për letërsi

VOA - 10.10.2019

Shpallja e austriakut Peter Handke si fitues i çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, u prit menjëherë me reagime të ashpra. Kritikët e quajtën atë mohues të genocidit, dhe vunë në pah lidhjet e ...

Thaçi: Vendimi për çmimin Nobel, solli dhimbje të madhe tek viktimat e panumërta

Lajmi.net - 10.10.2019

Sot, Akademia e Nobelit në Suedi ka ndarë çmimin nobel për letërsi shkrimtarit Petr Handke, shkruan lajmi.net. Handke, nuk njihet vetëm si shkrimtar, ai njihet edhe si mbështetës i madh i Slobodan ...

Nobeli në letërsi për Handken, Rama: Nuk e mendoja kurrë se do të më vinte për të vjellë nga çmimet Nobel!

RTSH - 10.10.2019

Akordimi i çmimit Nobel në letërsi për shkrimtarin austriak Peter Handke, i njohur si një ndër kundërshtuesit e pavarësisë së Kosovës dhe i solidarizuar me serbët në kohën e bombardimeve të NATO-s, ...

Nobel simpatizantit të Miloshevicit/ Reagime të shumta pas çmimit për shkrimtarin austriak

Top Channel - 10.10.2019

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu këtë vit me Nobelin e shumëlakmuar të Letërsisë autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe austriakun, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa ...

Peter Handke, nobelisti që mbrojti Millosheviqin

Evropaelire - 10.10.2019

Peter Handke nga Austria ka marrë çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2019, ndërkaq që çmimi për vitin 2018, dhënia e të cilit ishte shtyrë, i ka takuar autores nga Polonia Olga Takarçuk, ka njoftuar ...

Ministri Polak i kulturës: Asnjë roman të nobelistes s’kam lexuar deri në fund

Top Channel - 10.10.2019

MONIKA STAFA Olga Tokarczuk, një autore polake dhe Peter Handke, një shkrimtar austriak, ishin fituesit e cmimit Nobel në Letërsi. P. Handke fitoi çmimin e këtij viti, ndërsa O.Tokarczuk fitoi çmimin ...

"Më vjen për të vjellë!", kryeministri Rama reagon ashpër për Nobelin në Letërsi

SOT - 10.10.2019

Pas ministrit Cakaj dhe Spiropalir, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama për çminim Nobel në Letërsi dhënë shkrimtarit Peter Handke. Ai ka qenë një figurë shumë e polemizuar për mbështetjen që i dha ...

Rama: Më vjen të vjell nga Nobeli për Handken

Koha.net - 10.10.2019

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se paturpësia po bëhet normale në botë, duke reaguar për ndarjen e çmimit Nobel për Letërsi për austriakun Peter Handke.

VIDEO/ Fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi Peter Handke ju drejtohet të mbijetuarve kosovarë dhe boshnjakë : Shkofshi ...

Gazeta Tema - 10.10.2019

Profesori norvegjez Kenneth Andresen ka shpërndarë një video në rrjetin social Twitter ku shihet fituesi i cmimit “Nobel” për letërsi Peter Handke, teksa ju drejtohet të mbijetuarve kosovarë dhe ...

Edhe Pacolli reagon ndaj Komitetit të Nobel-it për çmimin që i dha mbështetësit të Millosheviqit

Telegrafi - 10.10.2019

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka reaguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobel-it për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

“Washingtonpost” shkruan për figurën kontroverse të fituesit të Nobelit për Letërsi dhe reagimet nga Kosova

Koha.net - 10.10.2019

Teksa u shpalos vendimi se shkrimtari austriak Peter Handke fitoi një nga dy çmimet e ndara Nobel për Letërsi, juria e Akademisë Suedeze e përshkroi atë për “mjeshtërinë artistike”.

Rama reagon për Nobelin e Peter Handke: Më vjen për të vjellë!

Gazeta Express - 10.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një postim në rrjetin social në lidhje me marrjen e çmimit Nobel për Letërsinë nga ana e autorit austriak Peter Handke, i njohur për qëndrimin e tij anti-shqiptar ...

Nobeli për admiruesin e Millosheviqit, reagon Memli Krasniqi

Zeri - 10.10.2019

Nënkryetari i PDK-së dhe ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Memli Krasniqi ka reaguar nëpërmjet një postimi në Twitter në lidhje me ndarjen e çmimeve Nobel.

Çmimi Nobel për mbrojtësin e Millosheviçit, reagon Rama: Zgjedhje e turpshme e Akademisë Suedeze

BalkanWeb - 10.10.2019

Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, që ndër të tjera ka mbrojtur figurën e Slobodan Millosheviç, ka bërë që një shumë politikanësh shqiptarë të reagojnë.

Akademia e Shkencave të Kosovës kërkon të anulohet Nobeli për Handken

Evropaelire - 10.10.2019

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës tha se është e zhgënjyer thellësisht me ndarjen e sivjetshme të Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke.

Shkrimtari i madh botëror pajtohet me Vlora Çitakun për skandalin e çmimit Nobel

Gazeta Express - 10.10.2019

Gjatë ditës ka pasur shumë reagime lidhur me fituesin e çmimit Nobel për letërsi, e ndër ta është edhe ambasadorja kosovare në Amerikë, Vlora Çitaku, e cila e konsideron të papranueshme që ky çmim ...

Pacolli: I tronditur nga veprimi i Komitetit të Nobel-it për t’ia dhënë këtë vit çmimin Peter Handkes

Medial - 10.10.2019

19:56 | 10 Tetor 2019 Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka reaguar ndaj ndarjes së çmimit “Nobel”, për Peter Handke duke thënë se ndihet i tronditu nga ky vendim i Komitetit të Nobel-it për t’ia ...

Nobeli për Letërsinë, Rama: Më vjen për të vjellë

Mapo - 10.10.2019

Kryeministri Edi Rama reagoi në rrjetet sociale pas shpërndarjes së Çmimeve Nobel për Letërsinë. Akordimi i këtij çmimi për shkrimtarin austriak, Peter Handke ka shkaktuar mjaft reagime të ashpra.

Përgjigje e Akademisë së Nobelit për Letërsi

Botasot - 10.10.2019

I dashur Mehmet, A po keni qejf njëherë me ia tërheq Nobelin për Letërsi Ivo Andriqit a këtij Peter Handke. Zgjedhne njërin prej tyre cilin po doni, se të dytë nuk kemi mundësi teknike.

VV: Nobeli për Handken është fyerje për viktimat e shovinizmit serb

Koha.net - 10.10.2019

Lëvizja Vetëvendosja vlerëson se çmimi Nobel për Peter Handken është fyerje për viktimat e shovinizmit serb. Përmes një reagimi në Facebook, Vetëvendosje thotë se Akademia Suedeze vendosi që për ...

Washington Post citon historianin britanik: Handke një mbrojtës famëkeq i regjimit vrastar të Millosheviqit

Gazeta Express - 10.10.2019

Gazeta prestigjioze amerikane “The Washington Post”, i ka kushtuar një artikull reagimeve kundërshtuese që janë bërë pasi autori austriak pro-regjimit të Millosheviqit, Peter Handke, është shpallur ...

Çmimi Nobel për letërsi dhe dilemat rreth tij!

Botasot - 10.10.2019

Në vitin e largët 1974 apo 75,tash nuk më kujtohet mirë,në një takim që sekretari i atëherëshëm i punëve të jashtme i Krahinës socialiste autonome të Kosovës , prof Ukshin Hoti,kishte me nxënësit e ...

Fituesi i çmimit nobel në letërsi ka mohuar masakrën e Srebrenicës

Alsat - 10.10.2019

Peter Handke është fituesi i çmimit Nobel në Letërsi, por 77-vjeçari austriak nuk është shumë i dashur për shqiptarët, pasi ka qenë një mbështetës i madh i ish-Jugosllavisë.

Nobelin e fitoi shkrimtari që e mbështeti Millosheviqin

Ina - 10.10.2019

Blerim Reka Skandaloze! Nobel për letërsi i ndahet Handkes, shkrimtarit që e mbështeti kriminelin e luftës, Millosheviq! Po sikur që paraprakisht po atë çmim ia ndanë Ivo Andriq ko-autorit të ...

Rama: Nuk e mendoja kurrë se do më vinte për të vjellë nga një çmim Nobel

Gazeta Tema - 10.10.2019

Pas fitores së çmimit Nobel nga autori austriak Peter Handke ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në një postim në twitter, për Ramën dhënia e këtij çmimi autorit Handke është shenjë e vulosjes së ...

Adhuruesi i Millosheviçit merr Nobel, Gent Cakaj: E turpshme!

Albeu.com - 10.10.2019

Sot u ndanë cmimet Nobel për letërsinë dhe u nda mes shkrimatëve polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke , për një “punë influencuese në linguistikë që ka eksploruar mbi eksperiencat ...

Buxhovi: Handke është një prozator i mirë, por më radikal se serbët

Evropaelire - 10.10.2019

Historiani dhe publicisti kosovar, Jusuf Buxhovi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë kujton qëndrimet politike të shkrimtarit austriak, Peter Handke, i cili të enjten u shpërblye me Çmimin ...

Skandal dhe turp për Komitetin Nobel, që vendosi të shpërblejë Peter Handken me çmimin për letërsi

Botasot - 10.10.2019

Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), fitues i çmimit Nobel në letërsi (2019), është proserb dhe një kundërshtar i ashpër i bombardimeve të NATO-s (19990), si dhe një mbështetës i ish- kriminelit ...

“Paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë”, komenti i Ramës pasi adhuruesi i Milosheviç-it mori çmimin ...

Java News - 10.10.2019

Handke ka qenë edhe në varrimin e Millosheviçit. Statusi i Ramës: Kurrë nuk do të mendoja që do të më bënte me vjellë çmimi Nobel, por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë.

Shkrimtari britanik Orlando Figes: I tronditur që një justifikues famëkeq i Slobodan Milosheviçit merr çmimin Nobel në ...

Gazeta Tema - 10.10.2019

Komiteti i Nobelit shkaktoi debate duke i dhënë një nga dy çmimet Nobel në letërsi për vitin 2019 shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili ka shprehur simpati për diktatorin e Serbisë Slobodan ...

Fitoi Nobelin shkrimtari austriak, mbështetës i Millosheviçit, ministri Cakaj: Çfarë akti i pakuptimtë dhe i turpshëm

Top Channel - 10.10.2019

Fill pasi shkrimtari austriak Peter Handke, i cili njihet për mbështetjen e tij ndaj Sllobodan Millosheviçit u shpall fitues i çmimit Nobel në letërsi për vitin 2019 ka reaguar ministri në Detyrë për ...

Peticion për revokimin e çmimit Nobel për Handken

Koha.net - 10.10.2019

Në rrjetet sociale tashmë ka nisur një peticion për revokimin e çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak Peter Handke. Në këtë peticion, theksohet se Handke ishte përkrahës i “kasapit të ...

Nobeli në letërsi, Spiropali: Fal zotit nuk është gjallë Hitleri, se do fitonte Nobelin

Top Channel - 10.10.2019

Sot është dhënë Nobeli në Letërsi dhe ka fituar Peter Handke, një person i cili njihet për deklaratat e tij pro serbe dhe kundër shqiptarëve. Elisa Spiorpali ka reaguar me anë të një statusi në ...

Çmimin Nobel për letërsi e fiton shkrimtari që ka mbështetur Millosheviqin

Ina - 10.10.2019

Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga “Nobel Prize”.