TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Reagon Vlora Çitaku: E turpshme, me Çmimin Nobel u nderua përkrahësi i Milloshoviqit

Botasot - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar ashpër pasi me Çmimin Nobel për letërsi u nderua Peter Handke. Sipas Çitakut, Handke e ka lavdëruar dhe mbështetur ...

Humbi sërish Nobel-in, Kadare shfaqet me njeriun e besuar në kafene tek Liqeni

Gazeta Express - 10.10.2019

Shkrimtari Ismail Kadare ishte një nga kandidatët për çmimin Nobel , që u shpërnda ditën e sotme. Teksa fitues doli shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, Kadare nuk ...

Vlora Çitaku e quan skandaloz dhënien e çmimit Nobel për Letërsi njeriut që e mbështeti 'Kasapin e Ballkanit'

Zeri - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook e ka quajtur skandaloz çmimin e Nobel për Letërsi që iu dha Peter Handke, njeriu i cili kishte mbështetur dhe lavdëruar ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes

Gazeta Express - 10.10.2019

Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse.

Kush është nobelisti austriak që qante për Millosheviçin

Mapo - 10.10.2019

Shqiptarët nuk patën një mundësi për të gëzuar me dhënien e çmimeve Nobel në Letërsi, pasi shkrimtari shqiptar favorit, Ismail Kadare, nuk e fitoi as këtë vit, por ama shqiptarët kanë një mundësi për ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitues të Çmimit Nobel për Letërsi

Telegrafi - 10.10.2019

Autorja polake Olga Tokarczuk dhe ai austriak Peter Handke janë fitues të Çmimit Nobel për Letërsi. Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu romancierin Handke për vitin 2019, ndërsa polakes Tokarczuk ...

Fituesit e Nobelit për Letërsi, Olga Tokarczu dhe Peter Handke

Kosova Live - 10.10.2019

Nobelin për Letërsi, Akademia Suedeze shpall dy fitues, shkrimtarja Olga Tokarczu për vitin 2018 dhe shkrimtari Peter Handke për vitin 2019. Këtë vit Nobeli u nda për dy vite për shkak të disa ...

Për herë të parë dy çmime, kush e fitoi Nobelin 2018-2019

Albeu.com - 10.10.2019

Pas skandalit të vjetshëm, sot (e enjte, 10 tetor) u dhanë dy çmime Nobel në Letërsi . Çmimi Nobel për vitin 2018 iu dha autores polake Olga Tokarczuk “për imagjinatën narrative që ka kaluar kufijtë”.

Dy Nobel për letërsinë

RTSH - 10.10.2019

Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitojnë Nobel për Letërsi

Evropaelire - 10.10.2019

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi

Top Channel - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi. Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë ...

Foto-Lajm/ Kadare i qetë në kafe kur jepet lajmi për çmimin Nobel

Mapo - 10.10.2019

Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe tek Juvenillia pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij Bujar Hudhri, ndërsa në akademinë suedeze të çmimeve Nobel ...

Peter Handke dhe Olga Tokarczuk, Nobel në letërsi

VOA - 10.10.2019

Austriaku Peter Handke është fitues u çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, ndërsa autorja polake Olga Tokarczuk për vitin 2018. Çmimi Nobel për letërsi nuk ishte dhënë vitin e kaluar, pas akuzave ...

Kadare nuk e fiton as këtë herë Çmimin Nobel

Gazeta Express - 10.10.2019

Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2018 ka shkuar për shkrimtaren polake, Olga Tokarczuk.

Ndahen çmimet Nobel në Letërsi, shkojnë në Poloni dhe Austri

Mapo - 10.10.2019

Shkrimtarja dhe aktivistja polake Olga Tokarczuk u shpall fituese e çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2018, ndërsa shkrimtari austriak Peter Handke, e mori këtë çmim për vitin 2019.

Peter Handke që kundërshtoi bombardimet e NATO’s fitues i çmimit Nobel për Letërsi

Gazeta Express - 10.10.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019.

Olga Tokarczu dhe Peter Handke, laureatë të ‘Nobelit për Letërsi’

Zeri - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczu është fituese i çmimin “Nobel për Letërsi” për vitin 2018. Kjo u bë e ditur pak minuta më parë nga Akademia suedeze “Nobel”.

Përkrahësi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe merr çmimin Nobel për Letërsi

Koha.net - 10.10.2019

Përkrahësi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe, Peter Handke ka marrë çmimin Nobel për Letërsi 2019. Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në ...

Lajmi i fundit: Këta janë 2 fituesit e çmimit Nobël për Letërsi

Gazeta Express - 10.10.2019

Akademia Suedeze e Nobelit i ka shpallur 2 fitues të çmimit nobel për letërsi. Ata janë Olga Olga Tokarczuk dhe Peter Handke Arsyeja që sivjet u shpallën 2 fitues ka të bëjë me skandalin seksual që e ...

Nobelin për Letërsi e fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Java News - 10.10.2019

Një shkrimtare polake dhe një austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë. Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2018 iu dha shkrimtares polake, Olga Tokarczuk Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 iu dha ...

LIVE: Ndarja e Nobelit për Letërsi

Medial - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, pasiqë vitin e kaluar kjo ceremoni ishte anuluar për shkak të një skandali seksual.

Austriaku Peter Handke fiton çmimin Nobel në Letërsi: Është i famshëm si kundërshtues i pavarësisë së Kosovës dhe ...

Gazeta Tema - 10.10.2019

Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019.

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona

Evropaelire - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Nobeli i së premtes – A do mund Kadare të shijojë sallën e koncerteve të Stokholmit?

Flaka - 10.10.2019

Siç dhe e dimë, për shkak të vendimit të Akademisë Suedeze vitin e kaluar — në vazhdën e një skandali seksual që përfshiu burrin e një anëtareje të Akademisë, i cili u dënua për përdhunim — do të ...

Nobeli për letërsinë/ Pas skandalit, zgjedhje e sigurt

Top Channel - 08.10.2019

Çmimet Nobel për letërsinë, janë ata që gjithnjë priten me shumë padurim por edhe me shumë polemika e debate. Kritikja letrare, Madelaine Levy, parashikon, që laureatët e çmimit Nobel të këtij viti, ...

Nobeli në letërsi: Pas skandalit zgjedhje e sigurt, kritika tregon se kush ka më shumë shanse ta fitojë

Gazeta Tema - 08.10.2019

Kritikja letrare, Madelaine Levy, parashikon, që laureatët e çmimit Nobel të këtij viti, do të jenë zgjedhje të sigurta, pasi akademia suedeze, që përzgjedh fituesit, po e merr veten pas episodit të ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona

Gazeta Express - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona

Botasot - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Sot shpallen dy fitues të Nobelin për Letërsi, ndër favoritë edhe Kadare

Koha.net - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Emrat e pretendentëve për Nobelin e Letërsisë

Java News - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë. Vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona

Tetova Sot - 10.10.2019

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Medial - 10.10.2019

Lexime: 1 Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke.

Kandidat për "Nobel", si e priti Kadareja shpalljen e fituesve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.10.2019

Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij Bujar Hudhri, ndërsa në akademinë suedeze të çmimeve Nobel diskutohej emri i tij.

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit

BalkanWeb - 10.10.2019

Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e ...

Peter Handke ithar i Millosheviçit është fitues i çmimit Nobel për Letërsi

Shqipmedia - 10.10.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019.

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për vitet 2018-2019, kush janë fituesit

Durres Lajm - 10.10.2019

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake. Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi

Botasot - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi. Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes

Botasot - 10.10.2019

Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse.