TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nënkryetari i KMSH: Në muajin e Ramazanit njeriu afrohet me zotin, efektet pozitive që ka agjërimi

BalkanWeb - 16.05.2018

TIRANE – Gjatë ditës së sotme ka nisur muaji i madhërueshëm i Ramazanit, ndërsa nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu ka folur më shumë për agjërimin.

Taravari e bën këtë gjest për Ramazan

Ina - 16.05.2018

Administrata komunale e Gostivarit gjatë muajit të agjërimit të Ramazanit me punë do të fillojë një orë e gjysmë më vonë. Vendimi i pushteti lokal është publikuar në hyrje të ndërtesës dhe në faqen e ...

Kush janë ramazanlinjtë e politikës? (VIDEO)

Tetova Sot - 16.05.2018

Shumica e politikanëve kosovarë nuk agjërojnë Ka vite që nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli, agjëron Ramazanin. Ani pse i duhet të lëvizë e të mbikëqyrë punët kohë pas kohe, këtë nuk e sheh si ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

DW - 16.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

Merko për respekt të Ramazanit, nuk lejon të futet ushqim në hapsirat e Komunës

Zhurnal - 16.05.2018

Merko për respekt të Ramazanit, nuk lejon të futet ushqim në hapsirat e Komunës Strugë, 16 maj - Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka dhënë urdhër deri te të gjithë të punësuarit në ...

« Ramazani 2018 » Intervistë e kreut të BFI-së, Sulejman ef.Rexhepi (Video)

Zhurnal - 16.05.2018

« Ramazani 2018 » Intervistë e kreut të BFI-së, Sulejman ef.Rexhepi (Video) Shkup, 16 maj - Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë (BFI), haxhi.Sulejman ef.Rexhepi në një ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që kanë nisur sot agjërimin

Mapo - 16.05.2018

Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë. Të shumtë kanë qenë ata që janë zgjuar në agim, kanë bërë fa;jen e radhës dhe kanë ngrënë mëngjesin, duke nisur agjërimin.

Thaçi uron muslimanët për agjërim të lehtë

Zhurnal - 16.05.2018

Thaçi uron muslimanët për agjërim të lehtë Tetovë, 16 maj - Menduh Thaçi, kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare, përmes një kumtese për mediat ka uruar muajin e shenjtë të Ramazanit të gjithë ...

Gruja e ‘Çënarit’ uron për Ramazan në gjuhën shqipe

Zhurnal - 16.05.2018

Gruja e ‘Çënarit’ uron për Ramazan në gjuhën shqipe Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit dhe të gjithë besimatarët islam dhe jo vetëm kanë uruar për një muaj të begatë.

Ramiz Merko bën veprën e madhe për Ramazan (FOTO)

Alb Portali - 16.05.2018

Kryetari i komunës së Strugës Ramiz Merko ka bërë një vepër që deri tani rrallëkush ka aplikuar një gjë të tillë. Ai ka dhënë urdhër deri të punësuarit e administratës komunale me të cilën ndalohet ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani, presion nga prindërit myslimanë

Gazeta Tema - 16.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më ...

Arsyeja pse ndryshon data e fillimit të Ramazanit

Koha.net - 16.05.2018

Sot në Kosovë ka filluar muaji i Ramazanit, apo muaji ku besimtarët myslimanë nga lindja e deri në perëndim të diellit heqin dorë nga ushqimi dhe pija.

Dita e parë e Ramazanit, kush është i liruar nga agjërimi

Lajmi.net - 16.05.2018

Në vendin tonë sot ka nisur dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit gjatë të cilit agjërojnë myslimanët. Ndonëse është obligim agjërimi, megjithatë, janë disa kategori të njerëzve që janë të ...

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti uron besimtarët musliman për muajn e shenjtë të Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti uron besimtarët musliman për muajn e shenjtë të Ramazanit Tetovë, 16 maj - Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të ...

FRI uron Ramazanin, muajin e frymëzimit!

Tetova Sot - 16.05.2018

Forumi Rinor Islam uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar Ramazan. Ramazani, mbi të gjitha tregon një akt të papërsëritshëm mirënjohjeje ndaj Dhuruesit më të madh të çdo ...

Ramazani dhe fitnesi: Si t’i mirëmbani muskujt dhe forcën

Telegrafi - 16.05.2018

Peshëngritja mund të jetë e vështirë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, e veçanërisht tani që Ramazani është në periudhën e hershme të stinës së verës.

Muaji i shenjtë i Ramazanit, njihuni me VIP-at shqiptarë që agjërojnë (Foto)

BalkanWeb - 16.05.2018

TIRANE – Muaji i shënjtë i Ramazanit nis sot dhe janë të shumtë besimtarët që agjërojnë. Mes tyre ka edhe shumë personazhe publikë, të cilët edhe pse janë shumë të ngarkuar me punë janë shumë strikt ...

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit, çfarë duhet të shmangni dhe çfarë të konsumoni

LajmiFundit - 16.05.2018

Ka nisur sot agjërimi për besimtarët myslimanë në të gjithë botën, por ushqimi gjatë muajit të Ramazanit dallon nga ushqimi që konsumohet në përditshmëri.

Doktorët gjermanë: Fëmijët nuk duhet të agjërojnë gjatë Ramazanit

Telegrafi - 16.05.2018

Doktorët gjermanë janë duke i këshilluar prindërit myslimanë të mos i lejojnë fëmijët të agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit. Shoqata Profesionale e Pediatërve ka thënë se prindërit duhet t’iu ...

Gruja e ‘Çënarit’ uron për Ramazan në gjuhën shqipe

Lajmi.net - 16.05.2018

Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit dhe të gjithë besimatarët islam dhe jo vetëm kanë uruar për një muaj të begatë. Ishte edhe gruaja e aktorit turk Tolgahan Sayışman, Almeda ajo e cila ka ...

Merko ndalon pijet dhe ushqimin në komunën e Strugës gjatë Ramazanit (Dokument)

Antpress - 16.05.2018

Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka shpallur urdhëresë zyrtare me të cilën ndalon ushqimin dhe pijet në zyrat e komunës deri sa zgjatë muaji i Ramazanit, shkruan Gazeta Lajm.

Kështu uron Dafina Zeqiri për muajin e Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Kështu uron Dafina Zeqiri për muajin e Ramazanit Sonte për të gjithë besimtarët myslimanë është natë e rëndësishme pasi që nga nesër ata që kanë bërë nijetin do të zgjohen duke agjëruar.

7 Vepra që duhet ti bëj muslimani në Ramazan!

Alb Portali - 16.05.2018

Këtë hadith e qartëson edhe transmetimi tjetër, në të cilin thuhet: “ Për çdo vepër (të mirë) që bën biri i Ademit, shpërblimi për të i shumëfishohet nga 10 deri në 700 herë, përveç agjërimit.

Si duhet të silleni me ata që agjërojnë

Durres Lajm - 16.05.2018

Ekzistojnë 7 miliardë njerëz në botë. Dhe 22 % e tyre, 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim. Çdo ditë për një muaj të tërë pasi është Ramazani, muaji më i shenjtë i ...

Kryeministri kanadez ua uron besimtarëve myslimanë Ramazanin (Video)

Lajmi.net - 16.05.2018

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, përmes një video-mesazhi ka uruar myslimanët në mbarë botën për fillimin e muajit të Ramazanit. Urimin e tij ai e ka nisur me përshëndetjen “selamun aleykum”, ...

Urim nga kryetari i Kuvendit të RM-së Xhaferi me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Idividi - 16.05.2018

Shkup, 16 maj 2018 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi dërgoi urim deri te pjesëtarë të konfesionit islam gjegjësisht deri te të gjithë që prej sot e fillojnë muajin ...

Për besimtarët myslimanë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Alsat - 16.05.2018

Besimtarët myslimanë kanë nisur sot ditën e parë të agjërimit të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ndërkohë, mbrëmë besimtarët kudo që janë, përfshirë ata në vendet e Ballkanit falën namazin e teravisë ...

Erdogan bën syfyrin e parë në aeroplan, ua uron Ramazanin edhe “vëllezërve në Jerusalem”! (Video)

Tetova Sot - 16.05.2018

Rexhep Taip Erdogani ka bë syfyrin e parë në këtë Ramazan në aeroplan. Ai uron Ramazanin dhe nuk i harron vëllezërit në Jerusalem! ...

Kryeministri i Kanadez u drejtohet muslimanëve për Ramazan si asnjë politikan tjetër! (Video)

Tetova Sot - 16.05.2018

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau njihet si politikani me i afert dhe i dashur per momentin. Ai ka vendosur qe myslimanet qe jetojne ne Kanada ti nderoj me nje dedikim, ku ua uron Ramazanin dhe u ...

A mund të ushtroni gjatë agjërimit

Koha.net - 16.05.2018

Me fillimin e muajit të Ramazanit të gjithë ata që i duan ushtrimet fizike, dhe kanë vendosur të agjërojnë kanë shtruar pyetjen nëse duhet të vazhdojnë ushtrimet edhe gjatë këtij muaji të shenjtë për ...

Mbi fetvanë e pakërkuar të myftiut të Tiranës për të mos u marrë me politikë

Mapo - 16.05.2018

Nga Ilir Nikolla Edhe pse nuk jam mysliman, prej thuajse 3 dekadash e kam bërë zakon që mbaj një ditë agjërimi gjatë muajit të ramazanit, si shenjë të vlerësimit të përpjekjes së shqiptarëve për të ...

Në këtë shtet agjërohet 10 orë‏, ndërsa në tjetrin 22 orë

Antpress - 16.05.2018

Sot është dita e parë e muajit mysliman të Ramazanit në të cilin besimtarët myslimanët agjërojnë nga mëngjesi i hershëm deri në perëndim të diellit. Si çdo vit, këtë herë në pjesë të ndryshme të ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

Gazeta Express - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Yjet urojnë muajin e shenjtë të Ramazanit

Telegrafi - 16.05.2018

Duke filluar që nga sot (e mërkurë), të gjithë besimtarët myslimanë do të kenë mundësinë e agjërimit për një muaj të tërë me rastin e muajit e shenjtë të Ramazanit.

Diabeti dhe Agjërimi, disa informacione që duhet të keni

Bota.al - 16.05.2018

Kur keni diabet, ju mund të pyesni se si agjërimi do të ndikojë në diabetin tuaj. Ka shumë keqinformime rreth diabetit dhe Ramazanit. Këtë intervistë e bëmë për pacientët tanë të Endomedicës dhe juve ...

10 rregullat se si duhet të sillen ata që nuk agjërojnë

Antpress - 16.05.2018

Në botë ka 7 miliardë njerëz. Dhe një 22% e plotë e tyre, që i bie rreth 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Çdo ditë.

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

Antpress - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Ahmeti: Ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të pranueshëm

Tetova Sot - 16.05.2018

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit. “Të dashur besimtar, ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të ...

Mënyra si duhet të ushqeheni që të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

Tetova Sot - 15.05.2018

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 mars.

Gjithçka që duhet të dini rreth muajit të Ramazanit, nga agjërimi tek zekati

SOT - 15.05.2018

Agjërimi i muajit të Ramazanit konsiston në privimin me vetëdije nga ngrënia dhe pirja prej agimit deri në perëndim të diellit. Sipas besimit islam: Myslimani e agjëron këtë muaj sepse është urdhër i ...

Lladrovci uron besimtarët myslimanë: Agjërim të lehtë dhe u qoftë i pranueshëm

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit Lladrovci ka theksuar se “muaji i shenjtë i Ramazanit, ...

Tahiri: Ramazani na përkujton rëndësinë e vlerave njerëzore – tolerancën dhe respektin

Lajmi.net - 15.05.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka uruar besimtarët myslimanë në natën e nisjes së Muajit të Shenjtë të Ramadanit.

Meta uron besimtarët myslimanë: Agjërim të lehtë

ABC News - 15.05.2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë që nisin nesër Muajin e Ramazanit. Përmes një postimi në rrjetet sociale Presidenti shprehet se “ ky Muaj i madhërishëm, që ...

Fillon muaji i Ramazanit (VIDEO)

Ina - 15.05.2018

Duke filluar nga orët e hershme të mëngjesit të ditës së mërkurë, nis edhe zyrtarisht muaji i shenjtë i Ramazanit, njofton Klan Kosova. Për fillimin e tij, kanë uruar sot edhe drejtuesit e bashkësisë ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Zhurnal - 16.05.2018

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani Agjërimi është një nga pesë shtyllat e fesë islame. Me disa përjashtime të vogla, agjërimi vlen për të gjithë myslimanët që kanë arritur përafërsisht ...

Arsyeja pse ndryshon data e fillimit të Ramazanit

Alb Portali - 16.05.2018

Sot ka filluar muaji i Ramazanit, apo muaji ku besimtarët myslimanë nga lindja e deri në perëndim të diellit heqin dorë nga ushqimi dhe pija. Data e fillimit të Ramazanit për çdo vit shkon prapa për ...

Dita e parë e Ramazanit, kush është i liruar nga agjërimi

Alb Portali - 16.05.2018

Ndonëse është obligim agjërimi, megjithatë, janë disa kategori të njerëzve që janë të liruar nga kryerja e këtij obligimi. Të moshuarit, të sëmurët fizikisht dhe ata mendorë janë të liruar nga ...

FRI uron Ramazanin, muajin e frymëzimit!

Alb Portali - 16.05.2018

Forumi Rinor Islam uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar Ramazan. Ramazani, mbi të gjitha tregon një akt të papërsëritshëm mirënjohjeje ndaj Dhuruesit më të madh të çdo ...

Ramazani dhe fitnesi: Si t’i mirëmbani muskujt dhe forcën

Portalb - 16.05.2018

Peshëngritja mund të jetë e vështirë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, e veçanërisht tani që Ramazani është në periudhën e hershme të stinës së verës.

Nis muaji i Ramazanit, këta janë VIP-at shqiptarë që agjërojnë

Java News - 16.05.2018

Muaji i shënjtë i Ramazanit nis sot dhe janë të shumtë besimtarët që agjërojnë. Mes tyre ka edhe shumë personazhe publikë, të cilët edhe pse janë shumë të ngarkuar me punë janë shumë strikt ndaj ...