TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nismëtarët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale s’janë zmbrapsur, të mërkurën epilogu /DOKUMENT

Lajmi.net - 12.01.2018

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk është shuar. Si e tillë do të paraqitet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit që mbahet të mërkurën. Megjithë paralajmërimet dhe vërejtjet si nga ...

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, ...

“Qeveria e Kosovës s’do të sponsorizojë ligj për shfuqizimin e Speciales”

Koha.net - 12.01.2018

Një ditë më herët, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pasaportën shqiptare, por thotë se atë nuk do ta shfrytëzojë, sepse e ka pasaportën diplomatike të Kosovës.

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

Gazeta Express - 12.01.2018

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të ...

“Pozita e Serbisë karshi qëndrimit për Kosovën është më e mirë tash se para katër vjetësh”

Lajmi.net - 12.01.2018

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se askush nga shtetet e perëndimit nuk është konsultuar me Serbinë për mënyrën e formimit të Gjykatës Speciale.

Gjermanët: Përsëri do të tentohet për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Deputetët e Kuvendit të Kosovës , mund të tentojnë për herë të dytë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kështu ka shkruar gjiganti mediatik amerikano-gjerman politico.eu, në një artikull të cilin ia ka ...

Haradinaj flet për Gjykatën Speciale dhe rritjen e pagave për të gjithë që paguhen nga shteti

Lajmi.net - 12.01.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj duke folur për shfuqizim e Gjykatës Speciale ka thënë se iniciativa e deputetëve respektohet prej Qeverisë. Megjithatë, ai ka mohuar se Qeveria e Kosovës do të nisë ...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.

Analistët: Zgjedhjet janë të pashmangshme

Lajmi.net - 12.01.2018

Kundërshtitë brenda koalicionit qeverisës për demarkacionin me Malin e Zi dhe së fundi edhe për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, e bëjnë të paqëndrueshme vazhdimësinë e qeverisë.

Gjuriq: Prokuroria e Serbisë po punon në 750 lëndë të krimeve të luftës

Koha.net - 12.01.2018

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka thënë se Serbia vazhdon t’i ndjekë të akuzuarit për krime lufte. Ai ka theksuar kështu duke folur për atë që ai e ka quajtur grindje ndërmjet Kosovës e ...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se ...

SHBA apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

BalkanWeb - 12.01.2018

KOSOVE -Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

Kuqi: Iku koha ime kur kisha role drejtuese në PDK

Albeu.com - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për ...

Lista Serbe kundër shfuqizimit të Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëkohësisht ministri për Kthimi e Komunitete Dalibor Jevtiq ka treguar se gjatë takimit të djeshëm me përfaqësues nga Gjermania e Franca, Christian Hellbach dhe ...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm

Albeu.com - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë i kanë dhënë ...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Evropaelire - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

BE i shqetësuar për nismën e shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale në Kosovë

RTSH - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me nismën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

Telegrafi - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

Lajmi.net - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është ...

BE: Çdo përpjekje për të shfuqizuar mandatin e dhomave të specializuara, rrezikon punën e BE-së dhe Kosovës

Kosova Live - 12.01.2018

Më 22 dhjetor 2017, 43 deputetë të Kuvendit morën iniciativën për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyren e Prokurorit të Specializuar.

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

Gazeta Express - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës ...

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Gazeta Express - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës ...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Antpress - 12.01.2018

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë të ditur ...

SHBA sërish apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Gazeta Tema - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

Kuçi as me Thaçin as me Veselin për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

BE: Shfuqizimi i Speciales do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në

Lajmi.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale të tërhiqet. Me anë të një komunikate për media BE ka ripërsëritur shqetësimet për nismën e shfuqizimit të Speciales, ...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë

Portalb - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

Almakos - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Ministrja e qeverisë Haradinaj është pro Speciales

Albeu.com - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha , është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli , të ...

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Albeu.com - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...

AAK e Nisma pro, AKR kundër shfuqizimit të ligjit për Specialen (Video)

Almakos - 11.01.2018

Përkundër që PDK duket të jetë më e tërhequr nga nisma për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara, që nga kolumna e kreut të saj, Kadri Veseli, partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ...

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj

Lajmi.net - 11.01.2018

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK-së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale.

A e lëkund koalicionin Specialja? Flet Daut Haradinaj

Gazeta Express - 11.01.2018

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK’së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale.

Grupi Parlamentar i LDK-së dhe emisarët e BE-së: Shqetësime rreth iniciativës për shfuqizimin e Speciales

Koha.net - 11.01.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës Avdullah Hoti së bashku me deputetët Armend Zemaj dhe Lumir Abdixhiku pritën sot në takim delegacionin e përbërë nga i dërguari i ...

LDK-ja siguron emisarët nga Franca dhe Gjermania se do ta pengojë shfuqizimin e Speciales

Gazeta Express - 11.01.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës në takimin e zhvilluar me emisarët nga Franca dhe Gjermania, tregojnë se i kanë siguruar emisarët se partia e tyre do ta pengojë shfuqizimin e Speciales.

Berlini dhe Parisi të shqetësuar me nismën për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale në Kosovë

Gazeta Tema - 11.01.2018

Dy emisarë nga ministritë e jashtme të Gjermanisë e Francës Dr. Christian Hellbach dhe Thomas Bertin janë në Prishtinë. Vizita zhvillohet në sfondin e shqetësimeve për shfuqizimin e ligjit për ...

Shfuqizimi i Gjykatës Speciale ende mund të dërgohet në kuvend

Albeu.com - 11.01.2018

Mostërheqja e nënshkrimeve për shfuqizimin e Gjykatës Speciales nga deputetët, insistimi se ky institucion ndërkombëtar do të zhbëhet pas peticionit të OVLUÇK, qëndrimet e kundërta të krerëve të ...

Berlini dhe Parisi të shqetësuar me nismën për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale

DW - 11.01.2018

Dy emisarë nga ministritë e jashtme të Gjermanisë e Francës Dr. Christian Hellbach dhe Thomas Bertin janë në Prishtinë. Vizita zhvillohet në sfondin e shqetësimeve për shfuqizimin e ligjit për ...

Përfundon takimi i Kurtit me dy emisarët e BE-së

Lajmi.net - 10.01.2018

Ka përfunduar tashmë takimi i deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti me dy Emisarët e Bashkimit Evropian, Christian Hellbach dhe Thomas Bertin, që u mbajt në seli të partisë.

Berlini e Parisi paralajmërojnë lidershipin për pasoja të rënda

Koha.net - 11.01.2018

Në kohën kur pushteti është duke shqyrtuar opsionet për ta paralizuar Gjykatën Speciale, në Kosovë ka arritur një delegacion i përbashkët franko-gjerman për një vizitë “urgjente” me misionin për ...

OVL e UÇK-së paralajmërojnë veprime nëse nuk shfuqizohet Gjykata Speciale

Telegrafi - 10.01.2018

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë paralajmëruar veprime konkrete nëse nuk shfuqizohet ligji për Gjykatën Speciale nga Kuvendi i Kosovës. Xhavit Jashari, kryetar i Shoqatës së Familjeve të ...

Emisarët që po vijnë për shkak të Gjykatës Speciale, do takohen me krerët e shtetit

Gazeta Express - 11.01.2018

I dërguari i posaçëm për Evropën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në Ministrinë gjermane të Punëve të Jashtme, Christian Hellbach dhe shefi i Departamentit për Ballkanin Perëndimor në ...

Berlini e Parisi paralajmërojnë lidershipin për pasoja të rënda

Gazeta Express - 11.01.2018

Në kohën kur pushteti është duke shqyrtuar opsionet për ta paralizuar Gjykatën Speciale, në Kosovë ka arritur një delegacion i përbashkët franko-gjerman për një vizitë “urgjente” me misionin për ...

Gjykata Speciale, Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e Kosovës

BalkanWeb - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

Alsat - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

BE e shqetësuar që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale vazhdon të jetë në pritje në Kuvendin e Kosovës

DW - 12.01.2018

BE, thotë se çdo përpjekje për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale, rrezikon punën e përbashkët të BE-së dhe Kosovës të bërë vitet e fundit për sundimin e ligjit.

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Almakos - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të ...

Pasojat në Kosovë nga shfuqizimi i Speciales do jenë të mëdha

Java News - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...