TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Krahasimi me nazistët, Merkel: Erdogan t’u japë fund

Top Channel - 20.03.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi Presidentin e Turqisë se krahasimet e zyrtarëve gjermanë me nazistët duhet të marrin fund. Merkel tha se nëse Rexhep Taip Erdogan vazhdon me komentet e ...

Merkeli kërcënon me ndalimin e aktivititeve elektorale turke në Gjermani

DW - 20.03.2017

Pas ndalimit të fjalimeve elektorale të ministrave turq në Gjermani, Presidenti Erdogan vazhdon ta krahasojë Gjermaninë me nazistët. Kancelarja Merkel tani thotë: Mjaft! Kancelarja gjermane, Angela ...

Erdogani jep para në Ballkan, për ta shantazhuar më vonë Bashkimin Europian

Gazeta Express - 20.03.2017

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan e përdorë Ballkanin për të ushtruar ndikim në Evropë. Erdoan Shipoli, ekspert për Turqinë dhe Ballkanin thotë se pavarësisht që Ankaraja investon para ...

“Erdogani po e përdor Ballkanin përpara Europës”

Top Channel - 20.03.2017

Nuk është vetëm Rusia, ajo që po përpiqet të zgjerojë ndikimin e saj në Ballkan. Turqia po ashtu kërkon të shtojë ndikimin në një rajon, të cilin e ka parë gjithmonë si dalje në Europë.

Erdogani e do Ballkanin për "ndikim" në Evropë

DW - 20.03.2017

Turqia po përpiqet të fitojë më shumë ndikim në Ballkan. Erdoan Shipoli, ekspert për Turqinë dhe Ballkanin në SHBA, shpjegon për Deutsche Wellen se çdo të thotë kjo për Bashkimin Evropian.

Berlini: Të papranueshme deklaratat e Erdoganit

Java News - 20.03.2017

Qeveria gjermane i gjykon të papranueshme deklaratat e presidentit turk që ka akuzuar personalisht Angela Merkel për praktika naziste pas ndalimit të mbledhjeve elektorale pro Erdoganit në Gjermani, ...

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

RTSH - 20.03.2017

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen.

A është Erdogan një “Big Brother” për myslimanët? Ekspertët: Po e përdor Ballkanin për interesa politike

BalkanWeb - 20.03.2017

Turqia po përpiqet të rrisë ndikimin e saj në Ballkan. Gazetari i Deutsche Welle , Darko Janjevic bisedoi me Erdoan Shipoli, ekspertin e çështjeve të Turqisë dhe Ballkanit me qendër në Shtetet e ...

Krahasimi me nazistët, Merkel: Erdogan t’u japë fund

Telegrafi - 20.03.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi Presidentin e Turqisë se krahasimet e zyrtarëve gjermanë me nazistët duhet të marrin fund. Merkel tha se nëse Recep Tayyip Erdogan vazhdon me komentet e ...

Merkeli paralajmëron prerazi Erdoganin: Hiq dorë nga krahasimet naziste

Java News - 20.03.2017

Merkeli kërcënon me ndalimin e aktivititeve elektorale turke në Gjermani Pas ndalimit të fjalimeve elektorale të ministrave turq në Gjermani, Presidenti Erdogan vazhdon ta krahasojë Gjermaninë me ...

Berlini paralajmëron drejtpërdrejt Ankaranë

DW - 20.03.2017

Ashpërsohen tonet mes Gjermanisë dhe Turqisë. Pas sulmeve të fundit verbale të Erdoganit ndaj Merkelit, edhe politika gjermane i dërgon sinjale të forta drejt Ankarasë.

Cavusoglu paralajmëron luftëra fetare në Europë

Zeri - 20.03.2017

Turqia vazhdon me kursin e vet agresiv dhe përbuzës ndaj Europës. Sot të gjitha imediat gjermane bënë publike fjalimin e ministrit të jashtëm turk Cavusoglu, që ka mbajtur në Antali, Turqinë jugore.

Acarimi i marrëdhënieve të Turqisë me Perëndimin po rrezikon Ballkanin

Albeu.com - 20.03.2017

Tensionet mes Turqisë dhe disa vendeve të Perëndimit, duket se do të kenë një ndikim të gjerë edhe në Ballkan. Këto ditë presidenti i Turqisë, Erdogan dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë kanë ...

“Erdogani po e përdor Ballkanin përpara Europës”

Lajm - 20.03.2017

Nuk është vetëm Rusia, ajo që po përpiqet të zgjerojë ndikimin e saj në Ballkan. Turqia po ashtu kërkon të shtojë ndikimin në një rajon, të cilin e ka parë gjithmonë si dalje në Europë.

Erdogani e do Ballkanin për “ndikim” në Evropë

Java News - 20.03.2017

Turqia po përpiqet të fitojë më shumë ndikim në Ballkan. Erdoan Shipoli, ekspert për Turqinë dhe Ballkanin në SHBA, shpjegon për Deutsche Wellen se çdo të thotë kjo për Bashkimin Evropian.

Erdogani – viktima e fortë

Telegrafi - 19.03.2017

Krsto Lazareviq Jemi dëshmitarë të një spektakli politik, ku bien pre madje edhe lopët holandeze. Shoqata turke e industrisë së mishit, deklaroi, se 40 lopë holandeze janë nxjerrë jashtë Turqisë.

Protestat e Kurdëve, Turqia: Hipokrizi gjermane

Top Channel - 19.03.2017

Turqia akuzoi Gjermaninë për hipokrizi pas një mitingu të kurdëve kundër presidentit turk Taip Rexhep Erdogan. Rreth 30 000 kurd nga Turqia zhvilluan demonstratën e tyre në Frankfurt ku u mblodhën ...

Gjermania kritikon Erdoganin: Rri jashtë, ne nuk jemi budallenj

Lajmi.net - 19.03.2017

Berlini zyrtar ka kritikuar ashpër presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan. Berlini vlerëson se Erdogan ka shkuar shumë larg kur akuzoi kancelaren gjermane, Angela Merkel për aplikimin e ‘praktikave ...

Zëdhënësi i Erdoganit: Ministrat turq mund të planifikojnë një tubim të ri në Gjermani

Lajmi.net - 19.03.2017

Turqia thotë se ka gjasa që ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet në mes ...

Erdogan-Merkelit: Ti je naziste

Lajmi.net - 19.03.2017

Presidenti turk, Rexhep Tayp Erdogan ka akuzuar kancelaren gjermane, Angela Merkel për ndalimin e takimeve turke në Gjermani duke i rekomanduar të mos iu përmbahet ‘praktikave naziste’.

Mbi 30.000 kurdo-turq protestojnë kundër Erdoganit në Gjermani

Albeu.com - 19.03.2017

Ka shkuar në rreth 30.000 kurdo-turq numri i protestuesve të cilët kanë protestuar dje në Frankfurt të Gjermanisë kundër presidentit turk, Recep Tayip Erdogan .

Ministria e jashtme turke reagon ashpër ndaj protestave të kurdëve në Gjermani

Lajmi.net - 19.03.2017

Ministria e Jashtme e Turqisë, ka reaguar pasi shteti gjerman ka lejuar kurdët të protestojnë në Frankfurt kundër Erdoganit. Në një deklaratë me shkrim, kjo ministri e ka cilësuar si provokim lejen e ...

Protesta në Gjermani nga kurdët kundër Erdogan

RTSH - 19.03.2017

Rreth 30 mijë kurdë nga Turqia kanë zhvilluar një demonstratë në qytetin gjerman të Frankfurtit kundër presidentit turk, Reçep Tayip Erdogan. Protestuesit janë mbledhur nga mbarë Gjermania, përpara ...

Turqia planifikon tubim tjetër në Gjermani, rrezikon tensionimin e me tejmë të marrëdhënieve

Gazeta Express - 19.03.2017

Ka mundësi që ministrat turq mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani para referendumin të 16 prillit për ndryshime kushtetuese, njofton zëdhënësi i presidentit të Turqisë Recep ...

Protesta masive në Gjermani kundër Erdoganit

Antpress - 19.03.2017

Rreth 30.000 kurdo-turq kanë protestuar dje në qytetin gjerman, Frankfurt, kundër presidentit të Turqisë, Recep Erdogan. Protestuesit vinin nga e gjithë Gjermania, dhe protestuan para festimeve të ...

DW: Si po ndërhyn "Big Brother-i" Erdogan në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni

Albeu.com - 20.03.2017

Turqia po përpiqet të rrisë ndikimin e saj në Ballkan . Gazetari i Deutsche Welle, Darko Janjevic bisedoi me Erdoan Shipoli, ekspertin e çështjeve të Turqisë dhe Ballkanit me qendër në Shtetet e ...

Krahasimi me nazistët, Merkel: Erdogan t’u japë fund

Flaka - 21.03.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi Presidentin e Turqisë se krahasimet e zyrtarëve gjermanë me nazistët duhet të marrin fund. Merkel tha se nëse Rexhep Taip Erdogan vazhdon me komentet e ...

Presidenti Erdogan krahason Gjermaninë me nazistët/ Kancelarja Merkel: Mjaft!

SOT - 20.03.2017

Pas ndalimit të fjalimeve elektorale të ministrave turq në Gjermani, Presidenti Erdogan vazhdon ta krahasojë Gjermaninë me nazistët. Kancelarja Merkel tani thotë: Mjaft! Kancelarja gjermane, Angela ...

Gjermania paralajmëron drejtpërdrejt Turqinë

Lajmi.net - 20.03.2017

Ashpërsohen tonet mes Gjermanisë dhe Turqisë. Pas sulmeve të fundit verbale të Erdoganit ndaj Merkelit, edhe politika gjermane i dërgon sinjale të forta drejt Ankarasë.

Gjermania kritikon Erdoganin: Rri jashtë, ne nuk jemi budallenj

Zeri - 19.03.2017

Berlini zyrtar ka kritikuar ashpër presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan. Berlini vlerëson se Erdogan ka shkuar shumë larg kur akuzoi kancelaren gjermane, Angela Merkel për aplikimin e ‘praktikave ...

Ministrat turq mund të planifikojnë një tubim të ri në Gjermani

Telegrafi - 19.03.2017

Turqia thotë se ka gjasa që ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet në mes ...

Erdogan-Merkelit: Ti je naziste

Zeri - 19.03.2017

Presidenti turk, Rexhep Tayp Erdogan ka akuzuar kancelaren gjermane, Angela Merkel për ndalimin e takimeve turke në Gjermani duke i rekomanduar të mos iu përmbahet ‘praktikave naziste’.

Gjermani, 30 mijë kurdë protestojnë kundër Erdoganit

Telegrafi - 19.03.2017

Rreth 30 mijë kurdë nga Turqia kanë zhvilluar një demonstratë në qytetin gjerman të Frankfurtit kundër presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Protestuesit thuhet të jenë mbledhur nga mbarë ...

Mbi 30.000 persona protestojnë kundër Erdoganit në Gjermani

Zeri - 19.03.2017

Rreth 30.000 kurdo-turq kanë protestuar dje në qytetin gjerman, Frankfurt, kundër presidentit të Turqisë, Recep Erdogan. Protestuesit vinin nga e gjithë Gjermania, dhe protestuan para festimeve të ...

Merkel porosit Erdoganin: Mjaft krahasimi me nazistët

Ina - 21.03.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi Presidentin e Turqisë se krahasimet e zyrtarëve gjermanë me nazistët duhet të marrin fund. Merkel tha se nëse Rexhep Taip Erdogan vazhdon me komentet e ...

Merkeli paralajmëron prerazi Erdoganin

Botasot - 21.03.2017

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi prerazi Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, që të heqë dorë nga krahasimet naziste në grindjen për fjalimet elektorale në Gjermani të ministrave të tij.

Berlini kërcenon hapur Ankaranë: Akuzat e Erdogan ndaj Merkel një paturpësi

Java News - 20.03.2017

Paralajmërimi më i fortë drejtuar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan erdhi nga kryetari i komisionit të Bundestagut për Politikën e Jashtme, Norbert Röttgen.

Zëdhënësi i Erdoganit: Ministrat turq mund të planifikojnë një tubim të ri në Gjermani

Evropaelire - 19.03.2017

Turqia thotë se ka gjasa që ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet në mes ...

Gjermani, 30 mijë kurdë protestë kundër Erdogan

Shqipmedia - 20.03.2017

Rreth 30 mijë kurdë turq kanë protestuar në Frankfurt të Gjermanisë kundër presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Protestuesit kishin ardhur nga e gjithë Gjermania, përpara festimeve të vitit të ri ...

Gjermani, kurdët protestë kundër Erdogan, reagon ashpër Turqia: Hipokrizi

Java News - 19.03.2017

Turqia akuzon Gjermaninë për hipokrizi pas një mitingu të kurdëve kundër presidentit Taip Rexhep Erdogan. Rreth 30 000 kurd nga Turqia zhvilluan demonstratën e tyre në Frankfurt ku u mblodhën nga e ...

Krahasimi me nazistët/ Merkel i përvishet Erdoganit: Fol edhe njëherë dhe ke për ta parë…

BalkanWeb - 21.03.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel i është përgjigjur ashpër dhe e ka paralajmëruar presidentin turk Rexhep Taip Erdogan që të ndalë krahasimet me nazistë dhe komente të tjera të ngjashme me këto, ...

“Ministrat turq mund të planifikojnë një tubim të ri në Gjermani”

Ora news - 19.03.2017

Turqia thotë se ka gjasa që ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet në mes ...

Ministrat e Turqisë mundet të planifikojnë tjetër tubim në Gjermani

Portalb - 19.03.2017

Turqia thotë se ka gjasa që ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet në mes ...

Reagon Turqia për tubimet ne Gjermani

RTSH - 19.03.2017

Turqia thotë se ministrat e Turqisë mund të planifikojnë një tubim tjetër në Gjermani, përpara referendumit të 16 prillit, një lëvizje e cila mund të tensionojë më shumë raportet mes të Ankarasë dhe ...