TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Komisioni i Venecias anulon shqyrtimin e LPGJ-së, Deskovska: Na duhet kohë për konsultime

Flaka - 09.10.2019

Me kërkesë të qeverisë së RMV-së, Komisioni i Venecias anuloi shqyrtimin e mendimit për Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që ishte planifikuar në rend dite në seancën e 11 dhe 12 tetorit.

Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit të Komisionit të Venecias që të analizojë draft vërejtjet

Medial - 09.10.2019

Shkup, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev konfirmoi se Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit përfundimtar të Komisionit të Venecias në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që të ...

Ligji i gjuhëve, “Venecia” shtyn miratimin e vlerësimeve

Alsat - 09.10.2019

Qeveria konfirmon se ka kërkuar shtyerjen e miratimit të vlerësimeve të Komisionit të Venecias mbi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Kryeministri Zoran Zaev deklaron se pushteti ka nevojë për kohë që ...

Nxënësit e dobët të Venecias

Shqipmedia - 09.10.2019

Ndonëse joobligative, këto rekomandime skandaloze që vijnë nga qyteti përrallor i Venecias do të hapin debat jokonstruktiv në shoqërinë maqedonase. Atje do të aktivizohen mohuesit e gjuhës shqipe, ...

Shkarkimi i Presidentit Meta, numri dy i PS del me deklaratën e rëndësishme: Kur Komisioni i Venecias flet, të gjithë ...

SOT - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla teksa po dilte nga Kuvendi komentoi raportin e Komisionit të Venecias për Presidentin Ilir Meta. Balla theksoi se kush i heq të drejtën popullit për të ...

Akuzat ndaj “Venecias”, Balla: Kur flet Komisioni, të gjithë të heshtin

Top Channel - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar për kritikat që janë adresuar së fundmi ndaj Komisionit të Venecias dhe që lidhet me draft-opinionin për vendimin e presidentit Ilir Meta për ...

Balla “thumbon” Metën: Kush u zotua se do mbajë fjalën, ta mbajë! Kur Venecia flet, të gjithë duhet të heshtin

BalkanWeb - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, deklaroi se Presidenti Ilir Meta ka shkelur rëndë Kushtetutën, pasi iu ka hequr të drejtën qytetarëve për të zgjedhur me anulimin e 30 ...

Balla thumba Metës: Kur flet Venecia të tjerët të heshtin, kush u zotua për dorëheqje, të mbajë fjalën

Java News - 09.10.2019

Kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur për raportin e Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e socialistëve për shkarkimin e Presidentit të Republikës.

Ilir Meta në panik nga shkarkimi, i cilëson të çmendur komisionerët e Venecias, në sulm ndaj reformës në drejtësi

SOT - 09.10.2019

Tek sa na ndajnë tri ditë nga vendimi final i Komisionit të Venecias, presidenti Ilir Meta ka shtuar dozën e sulmeve ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ka shprehur hapur frikën nga shkarkimi.

Mazhoranca e vendosur, deputetët në unison për t’i shkuar deri në fund shkarkimit të Metës, mbi 20 deputetë të opozitës ...

SOT - 09.10.2019

Mazhoranca duket e vendosur për t’i shkuar deri në fund shkarkimit të Presidentit Ilir Meta nga detyra. Komisioni hetimor që po heton shkeljet e kryera nga kreu i shtetit zgjati me dy muaj afatet e ...

A do të respektohet mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për përdorimin e gjuhëve?

Botasot - 09.10.2019

Për disa ekspertë, mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për zbatimin e gjuhëve duhet të zbatohet, ndërsa për disa të tjerë janë të mendimit se fjalën e fundit e ka Kuvendi.

Është anuluar dhënia e mendimit nga Komisioni i Venedikut për Ligjin e gjuhëve

Portalb - 08.10.2019

Mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut nga Komisioni i Venedikut është anuluar, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Strasburgu.

Opinioni i Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët është shtyrë

Flaka - 08.10.2019

Opinioni për Ligjin e Komisionit të Venecias për Përdorimin e Gjuhëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut është shtyrë, tha zyra e shtypit e Komisionit, përcjell FLAKA.

Është shtyrë dhënia e mendimit nga Komisioni i Venecia për Ligjin e gjuhëve

Telegrafi - 08.10.2019

Mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Gjuhëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut nga Komisioni i Venecia është shtyrë, thonë nga shërbimi për shtyp i Komisionit, njofton AIM nga Strasburg.

Ziberi: Qasja e Komisionit të Venecias është e gabuar

Alsat - 08.10.2019

Qasjen kritike të Komisionit të Venecias, në versionin jozyrtar, mbi ligjin për përdorimin e gjuhëve, juristi Naser Ziberi e cilëson si të gabuar. Sipas tij, Komisionit të Venecias i ishin dërguar ...

Komisioni i Venecias rikthen përplasjet për gjuhën shqipe

Evropaelire - 08.10.2019

Drejtuesit e institucioneve janë të përmbajtur në vlerësimet lidhur njoftimet se Komisioni i Venecias ka hartuar një mendim me vërejtje serioze lidhur me Ligjin për gjuhët, që kryesisht ka të bëjë me ...

Qeveria e Maqedonisë ka kërkuar nga Komisioni i Venecias që të anulojë debatin për Ligjin e gjuhëve

Telegrafi - 08.10.2019

Qeveria dëshiron të ikë nga një problem i ri, kësaj radhe në mes koalicionit ndërqeveritar, me kërkesë deri tek Komisioni i Venecias për të shtyrë konkluzionet për zbatimin e Ligjit për gjuhët, ...

Zaev: Pas zyrtarizimit, do të zbatojmë rekomandimet e Komisionit të Venecias

Alsat - 08.10.2019

Rekomandimet e Komisionit të Venecias për rishikim të ligjit për përdorimin e gjuhëve, në rast se zyrtarizohen, do të duhet të zbatohen, deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev.

Zaevi dhe Osmani reaguan ndaj “vërejtjeve të Komisionit të Venedikut” për Ligjin e gjuhëve

Portalb - 08.10.2019

Ndaj publikimit të vërejtjeve të Komisionit të Venedikut për Ligjin për përdorimin e gjuhëve , sot kanë reaguar kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe zëvendëskryeministri ...

Zaev: Jemi të gatshëm që ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venecias

Medial - 08.10.2019

Veles, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Si institucion jemi të gatshëm që ta zbatojmë mendimin e ekspertëve të Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët, tha kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur ...

Pendarovski me qëndrim për vlerësimin e Komisionit të Venecias pasi ai do të jetë i plotë dhe zyrtar

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Shefi i shtetit Stevo Pendarovski sot duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me draft versionin e Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët theksoi se ai ...

Osmani: Nuk ka raport final nga Komisioni i Venecias për Ligjin për gjuhët

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani sot deklaroi se në lidhje me Ligjin për gjuhët duhet të pritet Komisioni i Venecias të dalë me raport final, pas ...

Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut

Telegrafi - 08.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se “si institucion jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e ekspertëve të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për ...

Partitë dhe shoqatat shqiptare as edhe një presje nuk e dërguan në Komisionin e Venecias për gjuhën shqipe!

Ina - 08.10.2019

“Rekomandimet e Komisionit nuk është e thënë që të zbatohen. Ta zëmë, nëse shqiptarët e maqedonasit vendosin ta bëjnë shtet federal, Komisioni nuk mund të thotë jo, se këta e kanë shpallë veten ...

Komisioni i Venecias, kjo është profesoresha maqedonase që është anëtare e tij

Ina - 08.10.2019

Këtyre ditëve dolën dokumente jozyrtare të Komisionit të Venecias që kontestojnë dispozita të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, që ka të bëjë kryesisht me gjuhën shqipe.

Osmani: Vendimet merren nga vendi ynë në bazë të Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 08.10.2019

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka komentuar konkluzionet e liferuara jozyrtare të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, raporton ...

Grubi: Do ta respektojmë mendimin e Komisionit të Venecias

Ina - 07.10.2019

Asnjë çmim për implementimin e ndonjë Ligji nuk është më i madh nga çmimi i paqes dhe marrëdhëniet e mira ndëretnike, ndërsa Ligji për gjuhët këtë e sjellë, ka thënë deputeti i BDI-së, Artan Grubi ...

Kostadinov: Mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar

Ina - 07.10.2019

Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov tha se “mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar. Komunikimi i institucioneve vazhdon”. “Është joparimore të komentojmë draft-version, ...

VMRO: Vlerësimi nga Komisioni i Venecias, para themelimit të Inspektoratit të gjuhëve

Flaka - 07.10.2019

Edhe pse draft versioni final i vlerësimit të Komisionit të Venecias do të duhet të publikohet më 17 tetor, në mediat e vendin kanë filluar të spekulohet për një draft version i cili ka inkurajuar ...

Kostadinov: Mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar

Zhurnal - 07.10.2019

Shkup, 7 tetor – Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov tha se “mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar. Komunikimi i institucioneve vazhdon”.

Kostadinov: Mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar

Tetova Sot - 08.10.2019

Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov tha se “mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar. Komunikimi i institucioneve vazhdon”. “Është joparimore të komentojmë draft-version, ...

Kostadinov: Mendimi i Komisionit të Venecias ende nuk është zyrtar

Gazeta Express - 08.10.2019

Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov tha se “mendimi i Komisionit të Venedikut ende nuk është zyrtar. Komunikimi i institucioneve vazhdon”. “Është joparimore të komentojmë draft-version, ...

Osmani: Vendimet merren nga vendi ynë në bazë të Marrëveshjes së Ohrit

Tetova Sot - 08.10.2019

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka komentuar konkluzionet e liferuara jozyrtare të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, në press ...

Komisioni i Venecias, kjo është profesoresha maqedonase që është anëtare e tij

Tetova Sot - 08.10.2019

Këtyre ditëve dolën dokumente jozyrtare të Komisionit të Venecias që kontestojnë dispozita të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, që ka të bëjë kryesisht me gjuhën shqipe.

Komisioni i Venedikut, Osmani: Vendimet merren nga vendi ynë në bazë të Marrëveshjes së Ohrit

Flaka - 08.10.2019

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka komentuar konkluzionet e liferuara jozyrtare të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, në press ...

Partitë dhe shoqatat shqiptare as edhe një presje nuk e dërguan në Komisionin e Venecias për gjuhën shqipe!

Tetova Sot - 08.10.2019

“Rekomandimet e Komisionit nuk është e thënë që të zbatohen. Ta zëmë, nëse shqiptarët e maqedonasit vendosin ta bëjnë shtet federal, Komisioni nuk mund të thotë jo, se këta e kanë shpallë veten ...

Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut

Botasot - 08.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se “si institucion jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e ekspertëve të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për ...

Osmani: Ende nuk ka vendim final nga Komisioni i Venecias

Gazeta Express - 08.10.2019

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani sot deklaroi se në lidhje me Ligjin për gjuhët duhet të pritet Komisioni i Venedikut të dalë me raport final, pas çka do të shihet se çka nga ...

Komisioni i Venecias, ja çfarë thotë Pendarovski

Ina - 08.10.2019

Shefi i shtetit Stevo Pendarovski sot duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me draft versionin e Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët theksoi se ai që në fushatë për zgjedhjet ...

Draft versionin e Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët, ja çka thonë Pendarovski dhe Zaev

Flaka - 08.10.2019

Shefi i shtetit Stevo Pendarovski sot duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me draft versionin e Komisionit të Venecias për Ligjin për gjuhët theksoi se ai që në fushatë për zgjedhjet ...

Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut

Tetova Sot - 08.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se “si institucion jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e ekspertëve të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për ...

Osmani: Nuk ka raport final nga Komisioni i Venecias për Ligjin për gjuhët

Tetova Sot - 08.10.2019

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani sot deklaroi se në lidhje me Ligjin për gjuhët duhet të pritet Komisioni i Venecias të dalë me raport final, pas çka do të shihet se çka nga ...

Ziberi: Qasja e Komisionit të Venecias është e gabuar

Tetova Sot - 08.10.2019

Qasjen kritike të Komisionit të Venecias, në versionin jozyrtar, mbi ligjin për përdorimin e gjuhëve, juristi Naser Ziberi e cilëson si të gabuar. Sipas tij, Komisionit të Venecias i ishin dërguar ...

Ziberi: Qasja e Komisionit të Venecias është e gabuar

Flaka - 08.10.2019

Qasjen kritike të Komisionit të Venecias, në versionin jozyrtar, mbi ligjin për përdorimin e gjuhëve, juristi Naser Ziberi e cilëson si të gabuar. Sipas tij, Komisionit të Venecias i ishin dërguar ...

Qeveria ka kërkuar që raporti zyrtar i Komisionit të Venecias të vonohet

Flaka - 08.10.2019

Qeveria i ka kërkuar Komisionit të Venecias që të shtyjë qëndrimin e tij për Ligjin për gjuhët, raporton TV24. Burime qeveritare po bëjnë me dije se përveç shtyrjes së konkluzioneve, janë thirrur ...

Komisioni i Venecias rikthen përplasjet për gjuhën shqipe

Telegrafi - 08.10.2019

Drejtuesit e institucioneve janë të përmbajtur në vlerësimet lidhur njoftimet se Komisioni i Venecias ka hartuar një mendim me vërejtje serioze lidhur me Ligjin për gjuhët, që kryesisht ka të bëjë me ...

Komisioni i Venecias rikthen përplasjet për gjuhën shqipe

Botasot - 08.10.2019

Drejtuesit e institucioneve janë të përmbajtur në vlerësimet lidhur njoftimet se Komisioni i Venecias ka hartuar një mendim me vërejtje serioze lidhur me Ligjin për gjuhët, që kryesisht ka të bëjë me ...

A do të respektohet mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për përdorimin e gjuhëve?

Telegrafi - 09.10.2019

Për disa ekspertë, mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për zbatimin e gjuhëve duhet të zbatohet, ndërsa për disa të tjerë janë të mendimit se fjalën e fundit e ka Kuvendi.

Është anuluar mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Komisionin e Venecias

Gazeta Express - 09.10.2019

Mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut të Komisionit të Venecies është anuluar, informoi pres shërbimi i Komisionit, njofton korrespondenti i MIA-s nga ...

Balla “shigjeton” Metën: Kur flet “Venecia” të tjerët të heshtin, kush u zotua për dorëheqje, të mbajë fjalën

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur për raportin e Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e socialistëve për shkarkimin e Presidentit të Republikës.