TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tre dekadat shqiptare, mbas rënies së Murit të Berlinit

Telegrafi - 08.11.2019

Pikërisht sot tridhjetë vjet ra Muri i Berlinit e bashkë me të ra edhe kampi komunist, nga i cili më të gjymtuarit dolën shqiptarët në Gadishullin e Madh.

Pjesë të Murit të Berlinit nëpër botë

Gazeta Tema - 08.11.2019

Muri i Berlinit, simboli më i fuqishëm i ndarjes nga Lufta e Ftohtë, ra më 9 nëntor 1989. Pjesë të vogla të tij mbijetojnë ende në zona të ndryshme të Berlinit, të ruajtura si monumente.

30 vjet pas - muret ende ndajnë Evropën

Botasot - 08.11.2019

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë solli fundin e një qyteti të ndarë, çlirimin e Gjermanisë Lindore dhe më vonë të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi komunist i Bashkimit Sovjetik.

Pluhuri i Murit të Berlinit

Koha.net - 08.11.2019

Një pamje e Evropës dhe Kosovës në të nga ëmbëltorja “Elida” 1. Ditën që ra Muri i Berlinit di saktësisht se kam ndier të jetë një ngjarje e madhe dhe nuk kam ditur saktësisht se çka do të ndodhë më ...

Konferencë ndërkombëtare për “Tranzicion të sistemeve juridike: 30 vite pas rënies së Murit të Berlinit”

Medial - 08.11.2019

Shkup, 8 nëntor 2019 (MEDIAL) – Në organizim të Fakultetit Juridik “Justiniani i Parë” pranë Universitetit “Shën Cirili dhe Metodi” sot dhe nesër në Shkup do të mbahet konferencë ndërkombëtare ...

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

VOA - 07.11.2019

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi ...

Ëndrra Amerikane e Angela Merkel: Rrëfimi i kancelares për jetën para rënies së Murit të Berlinit – si e kishte bindur ...

Telegrafi - 07.11.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ishte vetëm 35 vjeçe kur ra Muri i Berlinit ka kujtuar disa nga momentet e atyre ditëve, përkatësisht jetës në Gjermaninë Lindore.

Rrëzimi i një muri dhe ngritja e një fati

Lajmi.net - 07.11.2019

Shkruan: Blerim Shala Në tridhjetë vitet e fundit të historisë së kësaj Bote, dy datat dhe ngjarjet kufitare dhe vendimtare tashmë janë të njohura për të gjithë, dhe ato shfaqen fare shkurt, me katër ...

NATO përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Alsat - 07.11.2019

NATO përkujtoi 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg iu bashkua ambasadorit Hans-Dieter Lucas, i cili kryeson delegacionin e përhershëm të ...

Rrëfimi i kancelares Merkel për jetën para rënies së Murit të Berlinit, si e kishte bindur Shërbimin Sekret të mos ...

Lajmi.net - 07.11.2019

Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman Der Spiegel, përcjell Telegrafi, ajo ka folur për ëndrrat e saj si një qytetare e Gjermanisë Lindore. Në fillim të intervistës i është përgjigjur ...

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

Portalb - 08.11.2019

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi ...

Foto nga 9 nëntori, dita historike e rënies së murit të Berlinit

Telegrafi - 08.11.2019

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. Ngjarja ishte aq e rëndësishme sa shërbeu si shtysë për rrezmin e ...

Foto nga 9 nëntori, data historike e rënies së Murit të Berlinit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.11.2019

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989 "> 1989 . Ngjarja ishte aq e rëndësishme sa shërbeu si shtysë për rrezmin ...

1969 / “Koncerti” i Rolling Stones, që tronditi Murin e Berlinit

Bota.al - 02.03.2016

Një zë, një thashethem i lindur kushedi se ku, një lajm që kurrë nuk u konfirmua. Por mjaftoi për të bërë të dridhet për një ditë, regjimin e Gjermanisë Lindore.

Tri dekadat e Murit që ndau botën

Bota.al - 23.10.2017

Kjo skedë është një enciklopedi historie për studenët dhe do të jetë e vetmja që mbetet, e atij burgu të madh në qiell të hapur në sektorin e Berlinit Lindor, pas Luftës së Dytë Botërore dhe pasojë e ...