TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sherifi: Dilema për demarkacionin ka VV-ja dhe Lista Serbe

Lajmi.net - 13.03.2018

Shefi i grupit parlamentar të NISMA-s, Bilall Sherifi ka deklaruar se ende nuk kanë votat për ratifikimn e demarkacionin. Ai ka bërë të ditur se dilemat aktualisht janë tek deputetët e Listës Serbe ...

Demarkacioni përmbyllet këtë javë, ja kur mund të votohet?

Lajmi.net - 13.03.2018

Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi që po e mban Kosovën pezull tash e tri vjet po shkon drejt përfundimit. Ashtu siç kanë thënë edhe liderët e koalicionit qeverisës, kjo është ...

“Kushtet e Listës Serbe për ta votuar Demarkacionin janë financiare, jo politike”

Lajmi.net - 13.03.2018

Kryetari i Partisë Progresive Serbe, Nenad Rashiq, ka thënë se deputetët e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës kanë disa kushte për të votuar pro ratifikimit të demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të ...

LDK-ja kërkon të dijë kushtin e Listës Serbe për demarkacionin

Koha.net - 13.03.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti në “Express Intervistën” në KTV, ka thënë duhet të jetë transparente çdo marrëveshje që koalicioni qeverisës e bën me ...

Lista Srpska ka kushte për demarkacionin, i kërkon 3 ulëse në bordin e Trepçës

Gazeta Express - 13.03.2018

Një burim brenda qeverisë i ka thënë Expressit se Lista Srpska në këmbim të votës pro demarkacionit, po i kërkon tri vende në bordin drejtues të Trepçës dhe këtë kërkesë është duke a pranuar Qeveria ...

Kështu si po sillet Kuvendi, s’ka as demarkacion, as ligje

Koha.net - 13.03.2018

Liderë partiakë e institucionalë janë duke punuar intensivisht që çështja e marrëveshjes së shënjimit të kufirit me Malin e Zi të ratifikohet këtë javë.

Serwer: Haradinajt po i mungon guximi për demarkacionin

Koha.net - 13.03.2018

Eksperti për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se mënyra më e shpejtë për të zgjidhur çështjen e Marrëveshjes së demarkacionit mes Kosovës dhe Serbisë është që kryeministri i Kosovës, Ramush ...

Kosovë, seanca për demarkacionin në “pikëpyetje”

Alsat - 13.03.2018

Në Kosovë, ndonëse një ditë më parë mediat raportuan se është arritur një marrëveshje për votimin e demarkacionit, një gjë e tillë ende nuk është konfirmuar dhe ende nuk është caktuar seanca për ...

Javët e Demarkacionit, a do të jetë kjo vendimtarja?

Lajmi.net - 13.03.2018

Ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi po vazhdon të mbetet peng i Kuvendit të Kosovës. Edhe pse u dërgua tre herë në Kuvend marrëveshja nuk doli në votim, e kjo për arsye të mungesës së votave.

Hoxhaj: Edhe Lista Serbe do ta votojë demarkacionin, seanca këtë javë

Koha.net - 13.03.2018

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, në një prononcim për Ekonomia Online, është shprehur i bindur se seanca për demarkacionin do të mbahet këtë javë. Ai tha se janë afër arritjes së konsensusit mes ...

Pacolli: Demarkacioni ratifikohet këtë javë

Evropaelire - 13.03.2018

Marrëveshja për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi do të ratifikohet gjatë kësaj jave, ka thënë zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli.

Serwer: Haradinajt i mungon kuraja për ta kaluar demarkacionin

Lajmi.net - 13.03.2018

Eksperti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka kurajën për të ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi.

Ministri i Kosovës, Pacolli tregon kur do votohet Demarkacioni

BalkanWeb - 13.03.2018

KOSOVE – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, është shprehur i bindur se këtë javë kalon marrëveshja e demarkacionit, raporton zeri.info. “Java e dytë e marsit do të jetë java kur do të ...

Hoxhaj: Këtë javë bëhen numrat për demarkacionin, voton edhe Srpska

Gazeta Express - 13.03.2018

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, në një prononcim për Ekonomia Online, është shprehur i bindur se seanca për demarkacionin do të mbahet këtë ...

LDK-ja kërkon shpërbërjen e Kuvendit pasi të ratifikohet Demarkacioni

Gazeta Express - 13.03.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës e cila në vazhdimësi po paralajmëron rrëzimin e Qeverisë Haradinaj, tash ka kërkuar shpërbërjen e Kuvendit menjëherë pasi të ratifikohet Demarkacioni me Malin e Zi.

Pacolli i sigurt që Demarkacioni ratifikohet këtë javë

Lajmi.net - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë, Karl Erjavec, tha sot se shpreson që Kosova “sa më parë” ta marrë liberalizimin e vizave. Në vizitën e tij në Kosovë, Erjavec tha se pret që me një marrëveshje ...

Liderët politikë në Kosovë të bindur: Demarkacioni kalon këtë javë

SOT - 13.03.2018

Kur po bëhen tre vjet që tema për Demarkacionin ka dominuar skenën publike, duket se ka ardhur java vendimtare për përfundimin e saj raportojnë mediat në Kosovë.

Pacolli: Jemi lodhur nga deklaratat për Demarkacionin, por këtë javë ratifikohet

Gazeta Express - 13.03.2018

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet pacolli, është shprehur i bindur se marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi do të kalojë në Kuvend në javën e dytë të ...

Pacolli: Jemi lodhur me deklaratat e politikanëve, demarkacioni kalon këtë muaj

Telegrafi - 13.03.2018

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet pacolli, është shprehur i bindur se marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi do të kalojë në Kuvend në javën e dytë të ...

Kurti: Thaçit po i ngutet që krimin dhe tradhtinë e vet ta ratifikojë sa më shpejt

Koha.net - 13.03.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se nga çështja e demarkacionit Kosova ka pasur dy zhvillime pozitive dhe ka dy rreziqe për gabim në hapa.

Është siguruar numri i nevojshëm i votave, demarkacioni do të votohet të mërkurën

Idividi - 13.03.2018

Prishtinë, 12 mars 2018 (MIA) - Pas tre dështimeve të njëpasnjëshme të Parlamentit të Kosovës për ta kaluar marrëveshjen e demarkacionit, kjo javë përbën mundësinë e fundit për ta përmbyllur këtë ...

Të gjithë të bindur: Demarkacioni kalon këtë javë

Gazeta Express - 13.03.2018

Kur po bëhen gati tri vjet që tema për Demarkacionin ka dominuar skenën publike, duket se ka ardhur edhe java vendimtare për përfundimin e ...

Sigurohen votat për Demarkacionin, edhe Lista Serbe voton pro

Java News - 13.03.2018

Partnerët e koalicionit qeverisës thonë se i kanë siguruar numrat e nevojshëm për miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Sipas tyre, Lista Serbe do të votojë pro, përderisa seanca ...

Demarkacioni, sigurohen numrat

Gazeta Express - 13.03.2018

Partnerët e koalicionit qeverisës thonë se i kanë siguruar numrat e nevojshëm për miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Sipas tyre, Lista Serbe do të votojë pro, përderisa seanca ...

Veseli: Këtë javë ratifikohet demarkacioni

Alsat - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është shprehur i bindur se këtë javë do të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi. “Jemi duke zhvilluar kontakte intensive me partnerët nga pozita dhe ...

LDK mund të mos e votojë demarkacionin (VIDEO)

Lajmi.net - 12.03.2018

Marrëveshja e kryeministrit Ramush Haradinaj me Listën Serbe për demarkacionin, mund të lëkundë votën e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Deputetja e kësaj partie, Valentina Bunjaku Rexhepi kërkon ...

Veseli: Demarkacioni ratifikohet këtë javë

Flaka - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli është shprehur i bindur se këtë javë do të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi. “Kjo do të jetë java vendimtare e përfundimit të dramës ...

LDK mund të mos e votojë ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi

Portalb - 12.03.2018

Një marrëveshje e mundshme e kryeministrit Ramush Haradinaj me Listën Serbe për demarkacionin, mund të lëkundë votën e Lidhjes Demokratike të Kosovës për këtë çështje.

Limaj: Lista Serbe nuk ka kërkuar asgjë në këmbim të votës për demarkacionin

Telegrafi - 12.03.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka ndarë optimizmin me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për ratifikimin e Projektligjit për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe ...

Limaj tregon a kërkuan serbët diçka për ta votuar Demarkacionin

Gazeta Express - 12.03.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka ndarë optimizmin me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për ratifikimin e Projektligjit për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe ...

Veseli: Këtë javë ratifikohet demarkacioni

Durres Lajm - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është shprehur i bindur se këtë javë do të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka paralajmëruar se këtë javë do të ...

Veseli: Gjatë kësaj jave do ta kemi përfundimin e dramës së demarkacionit

Lajmi.net - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se brenda kësaj jave do të votohet demarkacioni me Malin e Zi, në Kuvend. Ai ka thënë se janë duke punuar intensivisht që gjatë kësaj jave kjo ...

Veseli: Demarkacioni do të miratohet këtë javë

Koha.net - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka theksuar se gjatë kësaj java do të ratifikohet demarkacioni i kufirit me Malin e Zi. Në një intervistë për televizionin publik, ai ka thënë janë duke zhvilluar ...

Veseli: Këtë javë ratifikohet demarkacioni

Gazeta Express - 12.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është shprehur i bindur se këtë javë do të ratifikohet demarkacioni me Malin e ...

Sherifi: Veç deputetët e VV-së dhe Listës Serbe kanë dielema për demarkacionin

Almakos - 13.03.2018

Shefi i grupit parlamentar të NISMA-s, Bilall Sherifi ka deklaruar se ende nuk i kanë votat për ratifikimin e demarkacionit. Ai ka bërë të ditur se dilemat aktualisht janë tek deputetët e Listës ...

Rashiq: Lista Serbe ka kushte financiare për votimin e demarkacionit

Telegrafi - 13.03.2018

Kryetari i Partisë Progresive Serbe, Nenad Rashiq, ka thënë se deputetët e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës kanë disa kushte për të votuar pro ratifikimit të demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të ...

Koalicioni qeverisës afër sigurimit të votave për demarkacion

Lajmi.net - 13.03.2018

Liderë partiakë e institucionalë janë duke punuar intensivisht që çështja e marrëveshjes së shënjimit të kufirit me Malin e Zi të ratifikohet këtë javë.

Eksperti Serwer: Haradinaj s’ka guxim për demarkacionin

Java News - 13.03.2018

Eksperti për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se mënyra më e shpejtë për të zgjidhur çështjen e Marrëveshjes së demarkacionit mes Kosovës dhe Serbisë është që kryeministri i Kosovës, Ramush ...

Kosovë, seanca për demarkacionin në “pikëpyetje”

Zhurnal - 13.03.2018

Kosovë, seanca për demarkacionin në “pikëpyetje” Prishtinë, 13 mars - Në Kosovë, ndonëse një ditë më parë mediat raportuan se është arritur një marrëveshje për votimin e demarkacionit, një gjë e ...

Hoxhaj: Edhe Lista Serbe do ta votojë demarkacionin, seanca këtë javë

Lajmi.net - 13.03.2018

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, në një prononcim për Ekonomia Online, është shprehur i bindur se seanca për demarkacionin do të mbahet këtë javë. Ai tha se janë afër arritjes së konsensusit mes ...

Zv/Kryeministri i Kosovës: Demarkacioni me Malin e Zi ratifikohet këtë javë

Mapo - 13.03.2018

Marrëveshja për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi do të ratifikohet gjatë kësaj jave, ka thënë zv/Kryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli. “Jemi lodhur me deklaratat e politikanëve ‘sot, ...

Server: Haradinajt i mungon kuraja për ta kaluar demarkacionin

Alsat - 13.03.2018

Eksperti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka kurajën për të ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi.

Liderët politikë në Kosovë të bindur: Demarkacioni kalon këtë javë

Zhurnal - 13.03.2018

Liderët politikë në Kosovë të bindur: Demarkacioni kalon këtë javë Shkup, 13 mars - Kur po bëhen tre vjet që tema për Demarkacionin ka dominuar skenën publike, duket se ka ardhur java vendimtare për ...

Kurti: Ratifikimin e Demarkacionit po e kërkon vetëm Thaçi

Telegrafi - 13.03.2018

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka thënë sot se vetëm presidentit Hashim Thaçi i ngutet që të bëhet ratifikimi i Demarkacionit, pasi siç tha Kurti “do që krimin e tradhtinë e tij ta ratifikojë ...

Demarkacioni, sigurohen numrat

Zhurnal - 13.03.2018

Demarkacioni, sigurohen numrat Prishtinë, 13 mars - Marrëveshja e Demarkacionit pritet që këtë javë të marrë përfundimisht epilog. E nënshkruar para gati tre vjetësh (26 gusht 2015), Marrëveshja për ...

Në Qeveri thonë se Lista Serbe nuk po e kushtëzon Haradinajn

Gazeta Express - 12.03.2018

Qeveria e Kosovës mohon që Lista Srpska t’i ketë vënë kushte në këmbim të votës së deputetëve serbë pro Demarkacionit. As komunë e as më tepër hise në Trepçë për serbët, siç është raportuar.

Nesër seanca për Demarkacionin? Ja çfarë thotë Milaim Zeka

Lajmi.net - 12.03.2018

Gjatë ditës së sotme është raportuar nga mediat se nesër do të mbahet séanca për ratifikimin e demarkacionit. Por deputeti i Nismës Social-Demokrate, Milaim Zeka ka hedhur poshtë këto informacione, ...

Vetëvendosje: Kryesia e Kuvendit ta thërrasë debatin për demarkacionin

Telegrafi - 12.03.2018

Grupi parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! bën të ditur se më 9 mars procedoi kërkesën për debat parlamentar lidhur me të gjeturat e Raportit të Komisionit shtetëror për mirëmbajtjen e vijës kufitare ...

Vetëvendosja e kërkoi për nesër seancën për Demarkacionin

Gazeta Express - 12.03.2018

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje bën të ditur se më 9 mars procedoi kërkesën për debat parlamentar lidhur me të gjeturat e Raportit të Komisionit shtetëror për mirëmbajtjen e vijës kufitare ...

LDK: Ende nuk ka njoftim zyrtar për mbajtjen e seancës për demarkacion

Telegrafi - 12.03.2018

Çështja e ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi ende po vazhdon të mbetet pezull e kjo për shkak të mungesës së numrave nga koalicioni qeverisës.