TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tusk kritikon Trumpin

Evropaelire - 16.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka kritikuar “këmbëngulësinë” e Shteteve të Bashkuara nën presidentin Donald Trump, që ka thënë se ka ia ka hequr “Evropës të gjitha iluzionet”.

Nesër, takimi BE- Ballkani Perëndimor

VOA - 16.05.2018

Zyrtarët e lartë të mbi 30 vendeve evropiane, mblidhen të enjten në Sofje të Bullgarisë në takimin e lartë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Tusk në Sofje: Evropa, ose lojtar kryesor ose peng

Alsat - 16.05.2018

Sapo ka mbërritur në Sofje, ku zhvillohet samiti i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor, Donald Tusk ka mbajtur fjalën e tij, ku mes të tjerash foli dhe për perspektivën e rajonit.

Tusk kritikon Pres. Trump për marrëveshjen me Iranin

VOA - 16.05.2018

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk kritikoi Presidentin amerikan Donald Trump duke thënë se Bashkimi Evropian "duhet të jetë mirënjohës" që veprimet e fundit të tij hoqën çdo "iluzion" për ...

Tusk në Sofje: Samiti riafirmim për perspektivën evropiane të Ballkanit

Lajmi.net - 16.05.2018

Samiti BE - Ballkani Perëndimor, i cili mbahet në Sofje të Bullgarisë nesër, është një mundësi për të riafirmuar perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot në Sofje presidenti i ...

Tusk: Perspektiva evropiane mbetet zgjidhja gjeostrategjike e Ballkanit Perëndimor

Portalb - 16.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk, ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodh më 17 Maj në Sofje. Thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në ...

Takimi Zaev-Cipras, ekspertët: Nuk do të ketë epilog konkret

Alsat - 16.05.2018

Takimi i paralajmëruar për nesër mes kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij grek Aleksis Cipras sipas ekspertëve Darko Malinovski dhe Lupço Ristovski nuk do të sjellë epilogun e shumëpritur të ...

Zaev: Vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në ndërtimin e një BE-je më të fuqishme (Video)

Tetova Sot - 16.05.2018

Tani është koha të njihet momenti që vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në ndërtimin e një BE-je më të fuqishme, porositi Zoran Zaev sot në Sofje ku mori pjesë në konferencën ndërkombëtare ...

Boshnjakovski: Në takimin Zaev-Cipras nuk do të merrë pjesë kancelarja gjermane Merkel

Zhurnal - 16.05.2018

Boshnjakovski: Në takimin Zaev-Cipras nuk do të merrë pjesë kancelarja gjermane Merkel Shkup, 16 maj - Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski duke komentuar pritshëmritë e Qeverisë dhe shansat që ...

Tusk para Samitit në Sofje: Perspektiva evropiane mbetet zgjidhja gjeostrategjike e Ballkanit Perëndimor

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donal Tusk, ka folur një ditë para takimit që pritet të ndodhë më 17 maj në Sofje.Ai thotë se nesër do të takojë partnerët e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në ...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras është hap përpara drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

Portalb - 16.05.2018

Zëdhënësi i Qeverisë së Republikë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski sot tha se pritjet e qeverisë dhe mundësitë që të mbyllet çështja rreth emrit të Maqedonisë nga takimin i nesërm mes kryeministrave ...

Kryeministri Zaev në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

Zhurnal - 16.05.2018

Kryeministri Zaev në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin Sofje, 16 maj - “Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri ...

Johanes Han është i bindur se mund të gjendet zgjidhje për kontestin e emrit të Maqedonisë

Portalb - 16.05.2018

Eurokomisari për Zgjerim, Johanes Han në një intervistë për gazetën greke “Te nea”, ka shprehur bindje se mund të arrihet zgjidhje mes Maqedonisë dhe Greqisë për kontestin rreth emrit të Maqedonisë.

Liderët e BE-së në Sofje do të bisedojnë për Iranin, SHBA-në, Izraelin dhe digjitalizimin

Idividi - 16.05.2018

Bruksel, 15 maj 2018 (MIA) - Kryetari i Këshillit Evropian, Donalld Tusk dërgoi letër deri te shefat e shteteve ose qeverive të anëtarëve të BE-së në vigjilje të takimit të nesërm në Sofje, në të ...

Edhe Zaev edhe Mickoski në Sofje, në samite të ndara

Zhurnal - 16.05.2018

Edhe Zaev edhe Mickoski në Sofje, në samite të ndara Shkup, 16 maj - Lideri i VMRO-DPMNE-së do të marrë pjesë në Samiti e Partive Popullore Evropiane (EPP), ndërsa Zaev do të marrë pjesë në Samitin e ...

Bisedë telefonike Cipras - Tusk në vigjilje të Samitit në Sofje

Idividi - 16.05.2018

Athinë, 15 maj 2018 (MIA) - Për dallimet që Greqia i ka me fqinjët dhe orvatjet për gjetjen e zgjidhjes, si dhe për përgatitjet për Samitin e ardhshëm BE- Ballkani Perëndimor, është bërë fjalë në ...

Zaev: Nuk është fundi i botës nëse emri nuk zgjidhet

Flaka - 15.05.2018

Përparimi në negociata është i lartë, por mbeten çështje të vështira dhe të dhimbshme, tha Kryeministri Zaev. Ai nuk pret një zgjidhje gjatë takimin me Tsipras në Sofje dhe ai nuk sheh asnjë afat në ...

Bisedë telefonike Tsipras-Tusk në prag të Samitit të Sofjes

Flaka - 15.05.2018

Dallimet e Greqisë me fqinjët dhe përpjekjet për të gjetur një zgjidhje, si dhe përgatitjet për Samitin e ardhshëm BE-Ballkani Perëndimor, u diskutuan gjatë një bisede telefonike midis kryeministrit ...

Tusk kritikon Trumpin

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka kritikuar “këmbëngulësinë” e Shteteve të Bashkuara nën presidentin Donald Trump, që ka thënë se ka ia ka hequr “Evropës të gjitha iluzionet”.

Takimi Zaev-Cipras, ekspertët: Nuk do të ketë epilog konkret

Zhurnal - 16.05.2018

Takimi Zaev-Cipras, ekspertët: Nuk do të ketë epilog konkret Shkup, 16 maj - Takimi i paralajmëruar për nesër mes kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij grek Aleksis Cipras sipas ekspertëve ...

Boshnjakovski: Në takimin Zaev-Cipras nuk do të merrë pjesë kancelarja gjermane Merkel

Tetova Sot - 16.05.2018

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski duke komentuar pritshëmritë e Qeverisë dhe shansat që të mbyllet çështja e emrit në takimin e nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, në ...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras është hap përpara drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

Alb Portali - 16.05.2018

Zëdhënësi i Qeverisë së Republikë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski sot tha se pritjet e qeverisë dhe mundësitë që të mbyllet çështja rreth emrit të Maqedonisë nga takimin i nesërm mes kryeministrave ...

Zaev e fillon vizitën në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

Idividi - 16.05.2018

Sofje, 16 maj 2018 (MIA) - "Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor" është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në ...

Zaev: Samiti në Sofje nuk është "ded lajn" për çështjen e emrit

Idividi - 15.05.2018

Shkup, 15 maj 2018 (MIA) - Dua marrëveshje për vendim tim, jam optimist dhe njëri ndër njerëzit e parë që e dëshiron këtë, por nuk mund të them se kemi marrëveshje për çështjen e emrit, deklaroi sot ...

Letra e Tusk/ Rama udhëton me urgjencë nga Parisi drejt Sofjes

Mapo - 15.05.2018

Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bërë pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i Këshillit të Europës, Donald ...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit deri në qershor

Alsat - 15.05.2018

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi ...

Letra e Tusk dhe dreka informale/ Rama udhëton nesër nga Parisi për në samitin e Sofjes

BalkanWeb - 15.05.2018

Nga: Marsela Karapanço Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bere pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i ...

Emri, Tusk dhe Cipras takim "kokë më kokë"

Zhurnal - 15.05.2018

Emri, Tusk dhe Cipras takim "kokë më kokë" Shkup, 15 maj - Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin ...

Zaev do të takohet me Tsipras, Macron, Merkel dhe Rutte

Telegrafi - 15.05.2018

Kryeministri Zoran Zaev me zv. kryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ministrin për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov, më 17 maj do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian për ...

Zaev dhe Cipras në Sofje do të bisedojnë për një marrëveshje ndërkombëtare

Zhurnal - 15.05.2018

Zaev dhe Cipras në Sofje do të bisedojnë për një marrëveshje ndërkombëtare Shkup, 15 maj - Në bazë të tre draft teksteve, dy nga ministrat e punëve të jashtme, dhe një nga ndërmjetësi Nimic, Shkupi ...

Çështja e emrit, kryeministri grek dhe Presidenti i KE takohen “kokë më kokë” në Sofje

BalkanWeb - 15.05.2018

SOFJE – Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje.

Agjendë e ngjeshur e Zaevit në Sofje, do të takohet me Cipras, Makron, Merkel, Kurc dhe Rute

Portalb - 15.05.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, më 17 maj do të marrë pjesë Samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perendimor që do të mbahet në Bullgari, vendi që është udhëheqës me Këshillin e Evropës.

Në Sofje rekapitular, jo edhe zgjidhje përfundimtare për emrin

Idividi - 15.05.2018

Shkup, 15 maj 2018 (MIA) - Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras do të takohen në margjina të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, që do të mbahet në Sofje më[ 17 maj.

A ka marrëveshje zyrtare për emrin?

Flaka - 14.05.2018

Kryeministri Zoran Zaev, tha muajin e kaluar se nëse qytetarët dëgjojnë se një takim është planifikuar midis tij dhe Cipras, kjo do të thoshte konfirmim konkret praktik se negociatat janë në ...

A do ta shpallin Zaev dhe Tsipras marrëveshjen e emrit në Sofje?

Flaka - 14.05.2018

Opozita po kërkon takim të menjëhershëm udhëheqës mbi emrin dhe analistët presin që kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras të ndërpresin çështje të tjera të enjten, përcjell FLAKA.

Takimi Zaev-Cipras, ekspertët: Nuk do të ketë epilog konkret

Flaka - 16.05.2018

Takimi i paralajmëruar për nesër mes kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij grek Aleksis Cipras sipas ekspertëve Darko Malinovski dhe Lupço Ristovski nuk do të sjellë epilogun e shumëpritur të ...

Zaev e fillon vizitën në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

Ina - 16.05.2018

“Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka do ta fillojë ...

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

Lajm - 16.05.2018

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e ...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

Zhurnal - 15.05.2018

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor Shkup, 15 maj - Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli.

Pas Bashës edhe Rama në Sofje, ja ftesa e Tusk për kryeministrin

Java News - 15.05.2018

Samiti i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor në Sofje do të paraprihet nga një drekë jozyrtare pune. Ftesa u është bere pjesëmarrësve përmes një letre nga Presidenti i Këshillit të Europës, Donald ...

Çështja e emrit të Maqedonisë, kryeministri grek dhe Presidenti i KE do të takohen në Sofje

Java News - 15.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e ...

Zaev: nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjidhje

Antpress - 16.05.2018

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e ...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

Tetova Sot - 15.05.2018

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi ...

Tusk dhe Cipras diskutojnë për çështjen e emrit në Bruksel

Flaka - 15.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e ...

Zaev: nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjidhje

Alb Portali - 16.05.2018

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e ...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit deri në qershor

Lajm - 15.05.2018

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi ...

Emri, Tusk dhe Cipras takim “kokë më kokë”

Tetova Sot - 15.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e ...

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

Tetova Sot - 16.05.2018

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e ...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit deri në qershor

Flaka - 15.05.2018

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi ...

Çështja e emrit, kryeministri grek dhe Presidenti i KE takohen “kokë më kokë” në Sofje

Alsat - 15.05.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e ...