TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nxënësit në të ardhmen më të përfshirë në vendimmarrje në shkolla

Almakos - 13.09.2017

Nxënësit në Maqedoni nuk janë të përfshirë në marrjen e vendimeve që kanë të bëjnë me shkollën ku ato ndjekin mësimet, e rrjedhimisht që kanë të bëjnë me ata vetë.

Problemi i zyrtarizimit të emrave të shkollave, çështje politike

Almakos - 13.09.2017

Problemi i zyrtarizimit të emrave të shkollave është penguar dhe vazhdon të pengohet nga çështja politike. Më herët ish ministri i arsimit Pishtar Lutfiu ka thënë se kriza politike dhe formimi i ...

Të shtëna armësh në një shkollë në Washington, një nxënës i vrarë dhe pesë të plagosur (Foto/Video)

Telegrafi - 13.09.2017

Një nxënës është vrarë dhe pesë tjerë janë plagosur, kur një burrë i armatosur filloi të qëllojë me armë brenda një shkolle, duke i detyruar adoleshentët dhe stafin të strehohen nëpër klasa.

SHBA/ Sulm me armë në një shkollë, vritet një nxënës, 3 të plagosur në gjendje kritike

Java News - 13.09.2017

Një nxënës është vrarë të mërkurën, gjatë një sulmi me armë zjarri në një shkollë të mesme në shtetin amerikan të Uashingtonit. Tri viktima të tjera janë dërguar në një spital, ku ata aktualisht ...

Mbërrin baza materiale në shkollën e Rëmbecit

RTSH - 13.09.2017

Dy ditë pas ngritjes së shqetësimit në media për mungesën e bazës së nevojshme materiale e didaktike për zhvillimin e mësimit, shkolla e Rëmbecit është pajisur me to.

Shkolla e Baletit me mjedise të reja, Veliaj: Mbajtëm premtimin

Top Channel - 13.09.2017

Shkolla e Baletit ka tashmë mjedise të rikonstruktuara me kushte moderne. Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se ky është një tjetër premtim i mbajtur ku brenda dy viteve ka përfunduar ...

Shkolla e Mjekësisë në Pejë, për herë të parë me objekt të vetin

Koha.net - 13.09.2017

Është pritur plotë 22 vjet që të bëhet me objekt të vetin Shkolla e Mesme e Mjekësisë në Pejë, në të cilën përveç nxënësve nga Peja frekuentojnë edhe nxënësit nga Istogu, Klina dhe Deçani.

AFP: Shkollat në Kosovë të ndara në baza etnike

Koha.net - 13.09.2017

Agjencia e lajmeve AFP ka publikuar një artikull për Kosovën në të cilën paraqet ndarjen e shkollave sipas etnisë. Në shkrimin e kësaj agjencie është përmendur një shkollë në Kosovë si shembull i ...

Sulm në një shkollë në SHBA, vritet një nxënës

Zhurnal - 13.09.2017

Sulm në një shkollë në SHBA, vritet një nxënës Një nxënës është vrarë të mërkurën, gjatë një sulmi me armë zjarri në një shkollë të mesme në shtetin amerikan të Uashingtonit.

Përurohen mjediset e rikonstruktuara të Shkollës së Baletit

ABC News - 13.09.2017

Para pak muajsh, për Shkollën e Baletit mund ta thoje hapur shprehjen: “Ç’bie jashtë, futet brenda”. Godina e rrënuar ndër vite ishte lënë në mëshirë të fatit, ndërkohë që aty duhet të përgatiteshin ...

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë (Video)

Telegrafi - 13.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së fundmi.

Dallaveret për një vend në shkollë (VIDEO)

Lajmi.net - 12.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, vetëm sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së fundmi.

Impresionuese: Ja çfarë duhet të mësojmë nga shkollat finlandeze? (FOTO)

Lajm - 12.09.2017

Nxënësit e Finlandës janë më mesin e e nxënësve më të suksesshëm. Kalojnë më pak kohë në shkollë sesa nxënësit e shteteve tjera, ndërsa për detyrë shtëpie nuk harxhojnë më shumë se gjysmë ore, ...

BOOM: Godina e amortizuar në oborrin e shkollës rrezikon jetën e nxënësve

Ora news - 12.09.2017

Emisioni investigativ “BOOM” në RTV Ora News denoncoi mbrëmjen e sotme rrezikun që u kanoset 681 nxënësve të shkollës 9-vjeçare Vëllazërimi në Paskuqan nga një godinë e amortizuar që gjendet brenda ...

Shkollat “e shekullit 21” në Krujë dhe Kukës

Ora news - 12.09.2017

Ndërsa ka nisur viti i ri arsimor në të gjithë vendin, jo të gjithë nxënësit kanë pasur kushtet për të zhvilluar një orë mësimi normale. 150 nxënës të shkollës 9 vjeçare “Ndrec Çupi” në Gramëz të ...

Veliaj: Mbajtëm premtimin që dhamë, rikonstruktuam dy shkolla kombëtare për artistët e rinj

SOT - 13.09.2017

Para pak muajsh, për Shkollën e Baletit mund ta thoje hapur shprehjen: “Ç’bie jashtë, futet brenda”. Godina e rrënuar ndër vite ishte lënë në mëshirë të fatit, ndërkohë që aty duhet të përgatiteshin ...

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë (Video)

Almakos - 13.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së fundmi.

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë (Video)

Gazeta Express - 13.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së ...

Ja si ka ndryshuar Shkolla e Baletit, kushte moderne për nxënësit

Mapo - 13.09.2017

Foto 1 nga 5 Veliaj: “Mbajtëm premtimin që dhamë, rikonstruktuam dy shkolla kombëtare për artistët e rinj” Para pak muajsh, për Shkollën e Baletit mund ta thoje hapur shprehjen: “Ç’bie jashtë, futet ...

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë

Botasot - 13.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së fundmi.

Rikonstruktohet Shkolla e Baletit, Veliaj paralajmëron ambulantët përreth

Ora news - 13.09.2017

Bashkia e Tiranës ka transformuar në një godinë moderne, Shkollën e Baletit, e cila këtë vit mirëpriti rreth 230 artistë të rinj nga i gjithë vendi. Kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili përuroi ...

Shkolla e Baletit me mjedise të reja, Veliaj: Mbajtëm premtimin

Zhurnal - 13.09.2017

Shkolla e Baletit me mjedise të reja, Veliaj: Mbajtëm premtimin Tiranë, 13 shtator - Shkolla e Baletit ka tashmë mjedise të rikonstruktuara me kushte moderne.

Ja dallaveret që bëjnë prindërit për t'i çuar fëmijët në shkollë (VIDEO)

Albeu.com - 13.09.2017

Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollat ku ata dëshirojnë, është një fenomen që po ndodh së fundmi.

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë

Zhurnal - 13.09.2017

Dallaveret për regjistrim të fëmijëve në shkollat më të mira fillore në Prishtinë Prishtinë, 13 shtator - Falsifikimet e dokumenteve të banimit nga ana e prindërve, sa për t’i dërguar fëmijët e tyre ...