TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bullgaria e gatshme që ta mbrojë hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut me aeroplanë F-16

Tetova Sot - 12.06.2019

Bullgaria, e cila është anëtare e NATO-s, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse arrin marrëveshje për blerjen e tetë aeroplanëve F-16 nga SHBA-ja, tha ...

Bullgaria do të mbrojë hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse SHBA i shet avion

Telegrafi - 12.06.2019

Bullgaria, e cila është anëtare e NATO-s, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse nënshkruhet marrëveshje për të blerë tetë avionë F-16 nga Shtetet e Bashkuara, ...

Bullgaria mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut

VOA - 12.06.2019

Anëtarja e NATO-s, Bullgaria, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, në veri-perëndim të Maqedonisë, nëse Sofja finalizon një marrëveshje për blerjen e tetë ...

Pas kërcënimit të Zakharievës, Qeveria shpreson se do të ketë marrëveshje me Bullgarinë për Goce Dellçevin

Telegrafi - 12.06.2019

Pas paralajmërimeve të ministres bullgare, Ekaterina Zakharieva se Bullgaria mund të tërhiqet nga puna e komisionit të përbashkët nëse nuk konstatohet se Goce Dellçev është bullgar, zëdhënësi i ...

Humbën ndaj Kosovës, shpërthen Popov: Bullgaria s’është jetimore!

BalkanWeb - 12.06.2019

Humbja ndaj Kosovës në kualifikueset e Euro 2020 ka lënë vraga të rënda në Bullgari me kapitenin Ivelin Popov, që nuk ka kursyer asnjë nga skuadra e tij, përfshirë dhe talentin e skuadrës, Kiril ...

Historia e “Dardanëve” e mahnit mediumin anglez

Gazeta Express - 12.06.2019

Një artikull i veçantë për Kosovën është publikuar në uebsajtin zyrtar të Dream Team, me bazë në Britani të Madhe. Tekstin e plotë mund të lexoni në vazhdim.

Kryetari Kadri Veseli uron futbollistët

Zeri - 12.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duke folur në ceremoninë qendrore për 20-vjetorin e çlirimit uroi futbollistët dhe qytetarët e Kosovës për fitoren e Përfaqësueses së Kosovës dy ditë më ...

HOXHA: Shpresojmë se Komisioni i përbashkët midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të gjejë zgjidhje në drejtim ...

Medial - 12.06.2019

Pas paralajmërimeve të ministres bullgare Ekaterina Zaharieva se Bullgaria mund të tërhiqet nga puna e komisionit të përbashkët nëse nuk përcaktohet se Goce Dellçev është bullgar, sot zëdhënësi i ...

Kush është Goce Dellçev, heroi që mund të rrënojë marrëveshjen mes Shkupit dhe Sofjes?!

Ina - 12.06.2019

Goce Dellçev që konsiderohet si një hero kombëtar në Bullgari,si dhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku thuhet se ai ishte ndër themeluesit e lëvizjes kombëtare maqedonase ka vënë në pikëpyetje ...

Ministrja e jashtme bullgare i bën me dije Shkupit: Goce Dellçev është bullgar!

Ina - 12.06.2019

Bullgaria nuk do të bëj kompromis për datën për përkujtimin e heroit “Goce Dellçev” dhe nëse nuk ka marrëveshje për këtë me Shkupin, atëherë Sofja do të braktisë punën e komisionit të ekspertëve.

E pranojnë bullgarët: Kosova turpëroi një komb të tërë

Zeri - 12.06.2019

Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Vasil Levski” të Sofjes kishte tifozë nga e gjithë gjeografia shqiptare, madje disa dhjetëra kishin ardhur edhe nga Anglia e nga Skocia, shkruan sot, gazeta ...

Mediumi anglez shkruan për Kosovën: Përfaqësuesja më në formë në Evropë dhe që ka harruar kur ka humbur

Telegrafi - 12.06.2019

Kush është gati për të dëgjuar një histori që mund t’iu ketë humbur? Si thoni të flasim për një kombëtare që në skenën ndërkombëtare ka serinë më të gjatë pa humbje në garat evropiane! Vetëm ...

Faktet që dëshmojnë rritjen e madhe të Kosovës

Koha.net - 12.06.2019

Në 14 ndeshje ka shkuar seria e Kosovës pa humbje. E 14-ta vlerësohet bindshëm më e rëndësishmja deri më tash. Të hënën mbrëma në Sofje, përfaqësuesja e Kosovës në futboll fitoi 3:2 ndaj Bullgarisë ...

Veseli merr pjesë në shënimin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kosovë-Bullgari

Zeri - 11.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare në Sofje, ka marrë pjesë në shënimin e kremtës zyrtare për shënimin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe ...

Mundësitë e Kosovës për t’u kualifikuar në EURO 2020

Portalb - 11.06.2019

Reprezentacioni i Kosovës për herë të parë merr pjesë në kualifikimet për kampionatin evropian. Përkundër kësaj, ajo nuk po luan si fillestar. Kosova ka 14 ndeshje zyrtare radhazi pa humbje, duke ...

Kapiteni i Bullgarisë pas humbjes nga Kosova: Unë po qaj...

Botasot - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov, autor i golit të parë të Bullgarisë, është i mërzitur nga humbja prej Kosovës me rezultat 3:2 në kuadër të grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian ...

Aeroplanët F-16 të gatshëm që të mbrojnë hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut

Zhurnal - 12.06.2019

Sofje/Shkup, 12 qershor – Bullgaria, e cila është anëtare e NATO-s, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse arrin marrëveshje për blerjen e tetë aeroplanëve ...

Zakharieva: Goce Dellçev është bullgar, Maqedonia e Veriut nuk duhet të edukohet me nacionalizëm të rrejshëm

Telegrafi - 11.06.2019

“Nuk do të bëjmë kompromis me të vërtetën. Nga Maqedonia e Veriut nuk duam asgjë tjetër përveç të vërtetës”, ka thënë ministrja për Punë të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva, me rastin e ...

Standard Liege shkruan për paraqitjen e Vojvodës ndaj Bullgarisë

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova arriti ta mposht mbrëmë Bullgarinë në Sofje me rezultat 2-3, për t’i mbajtur gjallë shpresat për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian (Euro 2020).

Shënoi golin e epërsisë kundër Kosovës, futbollisti i Bullgarisë befason me deklaratën për ndeshjen

Zeri - 11.06.2019

Ndeshja eliminatore e Kampionatit Evropian “Euro 2020” mes Bullgarisë dhe Kosovës u mbyll me rezultat 2:3 në favor të “Dardanëve”. Me fitoren e parë në këtë fazë, Kosova mbetet në vendin e tretë në ...

Tifozët bullgarë të poshtëruar, tallen me barkun e sulmuesit të Kosovës

Lajmi.net - 11.06.2019

Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt Euro 2020, pasi triumfoi në stadiumin ‘Vasil Levski’ me rezultat 3-2, falë golit të Elbasan Rashanit në fundin e ndeshjes.

Festa e madhe e futbollistëve të Kosovës, e shndërrojnë aeroportin në 'klub nate'

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës kishte arsye të madhe të festonte pas ndeshjes së djeshme kundër Bullgarisë në Sofje. Në ndeshjen eliminatore për Kampionatin Evropian “Euro 2020”, Kosova ‘nënshtroi’ ...

‘Dardanët’ i dhanë shkollë, tifozët e Bullgarisë ‘ngushëllehen’ me barkun e sulmuesit të Kosovës

Zeri - 11.06.2019

Humbja e fundit e Bullgarisë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020 nga Kosova është njëra prej ngjarjeve sportive më të komentuara së fundmi.

Bullgaria do të mbrojë hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse SHBA i shet avion

Botasot - 12.06.2019

Bullgaria, e cila është anëtare e NATO-s, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse nënshkruhet marrëveshje për të blerë tetë avionë F-16 nga Shtetet e Bashkuara, ...

Kryeparlamentarja e Bullgarisë ia konfirmon Veselit mbështetjen për Kosovën në të gjitha fushat

Lajmi.net - 11.06.2019

Në takim u diskutua për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe parlamenteve respektive, si dhe për mundësitë e forcimit të bashkëpunimit në fushat me interes reciprok.

Gazeta bullgare: ”Kosova tronditi Bullgarinë në Sofje”

Lajmi.net - 11.06.2019

Suksesi i parë historik në historinë e shkurtër të Kosovës erdhi në minutën e 92-të. Rashica i pari i dha një avantazh të “verdhëve” në minutën e 7-të.

Kosova e pamposhtur/ Festë në Prishtinë për fitoren ndaj Bullgarisë

Top Channel - 11.06.2019

Në pamundësi për ta ndjekur ndeshjen Bullgari- Kosovë direkt nga stadiumi, tifozët e kombëtares kosovare zgjedhin ambientet e hapura. E pavarësisht barazimit nga loja e fundit me Malin e Zi, ...

Tifozët bullgarë tallen me barkun e sulmuesit të Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Gazeta bullgare e sportit, Sportal.bg, raporton se tifozët e Kombëtares së Bullgarisë kanë gjetur ngushëllim për disfatën e së enjtes kundër Kosovës, duke u tallur me sulmuesin Atdhe Nuhiu, për ...

Trajneri i Bullgarisë: Ja pse fitoi Kosova

Lajmi.net - 11.06.2019

Bullgaria pësoi tjetër disfatë, dhe në Sofje u mposht 3-2 nga Kosova, të cilët realizuan fitore në fundin e takimit. Ndeshja ishte e vlefshme për kualifikimet e Euro 2020 në grupin e A, ndërsa ...

Bastorja e famshme sportive, e mahnitur nga historia e Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Bastorja e famshme sportive, Bet365, është njëra ndër llogaritë në rrjetin social Twitter që më së shumti e ka komentuar formën e mrekullueshme të Kosovës që nga tetori i vitit 2017, kur për herë të ...

Gazeta bullgare: E merituam humbjen kundër Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Gazeta bullgare, Sportal.bg, raporton se Kombëtarja e Bullgarisë e meritoi disfatën në ndeshjen kundër Kosovës, e cila përfundoi me rezultat 3:2 për “Dardanët” që po luanin si mysafirë në Sofje.

Fitore e madhe e Kosovës sa malet e Bullgarisë – VIDEO

Shqipmedia - 11.06.2019

Ka përfunduar ndeshja midis Kombëtares së Kosovës dhe asaj të Bullgarisë. Kombëtarja e shtetit tonë fitoi me rezultat 3-2, transmeton Klan Kosova. Ndeshja e kualifikimeve për Kampionatin Europian u ...

Ranglista e FIFA-s: Si ndikon fitorja kundër Bullgarisë në renditjen e Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Përpos tri pikëve të rëndësishme në garën për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian 2020, Kosova i ka fituar edhe 18.9 pikë për ranglistën e FIFA-s nga fitorja kundër Bullgarisë.

Kritikat e ashpra të kapitenit të Bullgarisë pas disfatës ndaj Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov, i ka kritikuar ashpër bashkëlojtarët e tij më të rinj në moshë për disfatën me rezultat 3:2 kundër Kosovës, duke thënë se disa prej tyre nuk janë gati për të ...

Bastorja e famshme sportive: Kurrë mos e nënvlerësoni Kosovën

Gazeta Express - 11.06.2019

Kosova shënoi fitore tejet dramatike, me rezultat 3:2, kundër Bullgarisë në ndeshjen kualifikuese për EURO 2020. Mënyra e sigurimit të kësaj fitore e la të mahnitur bastoren e famshme sportive, ...

Ish-ylli i Man Unitedit: Bullgaria humbi sepse Kosova s’e lejoi të fitojë

Gazeta Express - 11.06.2019

Golashënuesi më i mirë në historinë e Bullgarisë dhe ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov, e lavdëroi Kosovën për paraqitjen në fitoren 3:2 kundër Bullgarisë në Sofje, duke thënë se ...

Mbrojtësi i Bullgarisë: Disfata kundër Kosovës është një shuplakë e rëndë për të gjithë

Gazeta Express - 11.06.2019

Mbrojtësi i krahut të djathtë të Bullgarisë, Strahil Popov, e komentoi disfatën me rezultat 3:2 kundër Kosovës. Ai ishte shumë i zhgënjyer me paraqitjen e skuadrës, që e pësoi disfatën e dytë në ...

Serbia me xhelozi të madhe raporton dhe numëron sukseset e Kosovës

Botasot - 11.06.2019

Kombëtarja e Kosovës bëri senzacion me fitoren me rezultat 3:2 në Sofje kundër Bullgarinë, në ndeshjen e vlefshme të grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2020.

Kosova 'godet' Bullgarinë midis Sofjes - mediumi bullgar 'eksplodon' pas humbjes turpëruese mbrëmë

Zeri - 11.06.2019

Kombëtarja e Bullgarisë pësoi humbje 2:3 nga Kosova në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin Evropian “Euro 2020” në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Vasil Levski” në Sofje, raporton Zëri.info.

Mbrojtësi i Bullgarisë tregon arsyet pse humbën kundër Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Mbrojtësi i ekipit kombëtar të Bullgarisë, Ivan Goranov, ishte i zhgënjyer me disfatën 3:2 kundër Kosovës në stadiumin “Vasil Levski”, në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2020.

Notat e lojtarëve për ndeshjen Bullgari – Kosovë

Gazeta Express - 11.06.2019

Kosova dje e shënoi fitoren e parë në histori në kuadër të kualifikimeve për një turne të madh futbolli, siç është Kampionati Evropian apo ai Botëror.

Kapiteni i Bullgarisë 'shpërthen' pas humbjes nga Kosova, i bën 'hor' bashkëlojtarët e tij

Zeri - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov ka reaguar ashpër ndaj bashkëlojtarëve të tij pas humbjes 2:3 nga Bullgaria. Popov i cili shënoi golin e parë për Bullgarinë mbrëmë, beson se futbollistët bullgarë ...

Politikani gjerman, Schwarz: UEFA t’i ndëshkojë tifozët bullgarë për fyrje raciste ndaj shqiptarëve

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova arriti ta mposht mbrëmë Bullgarinë 2-3 në Sofje në kuadër të kualifikime të Kampionatin Evropian (Euro 2020). Përfaqësuesja jonë aktualisht është në vendin e tretë më pesë pikë në Grupin A, ...

Reagimet e mediave të rajonit dhe botës pas triumfit ndaj Bullgarisë: Kosova po bën mrekulli

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova ka shënuar fitoren e parë historike në kuadër të kualifikimeve të Kampionatit Evropian të vitit 2020. Përfaqësuesja jonë ka arritur të triumfojë si mysafir i Bullgarisë me rezultat 3-2 në ...

Shpend Ahmeti flet për një konflikt mes tifozëve të Kosovës dhe atyre bullgarë

Botasot - 11.06.2019

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka përcjellë në Sofje ndeshjen mes kombëtares së Bullgarisë dhe kombëtares tonë, Kosovës. Sipas Ahmetit ka pasur një konflikt mes tifozëve bullgarë dhe atyre ...

Emocione, shumë gola, spektakël dhe tre pikë - përmbledhje nga nata magjike e Kosovës

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës e ka regjistruar fitoren e parë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020”. Në ndeshjen e zhvilluar në “Vasil Levski” në Sofje, Kosova arriti ta mposhtë Bullgarinë me ...

Bastorja e famshme sportive nuk i ndahet Kosovës, e përshkruan në mënyrë të jashtëzakonshme suksesin e 'Dardanëve'

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës ka regjistruar sukses historikë kundër Bullgarisë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020”. Mbrëmë në ndeshjen e zhvilluar në “Vasil Levski” në Sofje, Kosova arriti ...

Dimitar Berbatov i zhgënjyer me humbjen, por është e papritur kjo që ka thënë për Kosovën pas ndeshjes

Zeri - 11.06.2019

Me suksesin e Përfaqësueses së Kosovës në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020” është shprehur edhe ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov.

Kadri Veseli e prish protokollin e ndeshjes Kosovë - Bullgari

Zeri - 11.06.2019

Kryeparlamentari Kadri Veseli, ka bërë që të prishej protokolli pas ndeshjes Bullgaria – Kosova. Veseli, i cili ishte në Sofje për ta përcjellë nga afër takimin e Kosovës në kuadër të kualifikimeve ...

Hoxha: Shpresojmë për zgjidhje në drejtim të fqinjësisë së mirë mes RMV dhe Bullgarisë

Zhurnal - 12.06.2019

Shkup, 12 qershor, zhurnal.mk – Pas paralajmërimeve të ministres bullgare Ekaterina Zaharieva se Bullgaria mund të tërhiqet nga puna e komisionit të përbashkët nëse nuk përcaktohet se Goce Dellçev ...