TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Miliarderi francez dhuron 100 milion euro për rindërtimin e Notre Dame

Albeu.com - 16.04.2019

Flakët që përfshinë Katedralen Notre Dame de Paris ditën e djeshme përlotën miliona francezë, por parisienët do ta rindërtojnë sërish atë duke e rikthyer në gjendjen e mëparshme.

Nëntë orë më vonë, shuhet zjarri në Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris, pas nëntë orësh, tha brigada e zjarrit e qytetit.

Zjarrfikësit arrijnë të shuajnë zjarrin në katedralen Notre Dame

ABC News - 16.04.2019

Pas gati 9 orë luftë me flakët zjarri i rënë në katedralen Notre Dame në Paris është shuar. Zjarri shkaktoi dëme të mëdha ndërtesës së shekullit të 12-të, duke shkatërruar çatinë kryesore dhe kullën ...

Historia e Notre Dame de Paris që zjarri e zhduku për pak orë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2019

Një zjarr i madh shpërtheu këtë të hënë në katedralen Notre-Dame në Paris . Imazhet që tregonin një tym të bardhë që vjen nga çatia e strukturës u shpërndanë në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale.

4 ditë para zjarreve në Notre Dame, 16 statuja u larguan

Alsat - 16.04.2019

Katedralja ‘Notre Dame’ e ndërtuar 856 vjet në Paris të hënën pasdite u përfshi në flakë. Pamjet nga kryeqyteti francez ishin kryetituj në gjithë mediumet e botës.

Në të njëjtën kohë me Notre Dame, zjarrfikësit u ballafaquan edhe me një zjarr në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem ...

Telegrafi - 16.04.2019

Derisa katedralja Notre Dame në Parish ishte djegur, një zjarr gjithashtu ka shpërthyer në xhaminë Al Aqsa në Jerusalem. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një zjarr shpërtheu në çatinë e ...

Nis mbledhja e fondeve për rindërtimin e Notre-Dame, bashkëshorti i aktores së njohur dhuron shumën e çmendur

SOT - 16.04.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen Notre-Dame në Paris, pasi zjarri kolosal përfshiu ndërtesën pasditen e djeshme duke shkatërruar një pjesë të saj.

Paris, miliona euro nga miliarderët për rindërtimin e katedrales

BalkanWeb - 16.04.2019

Të gjitha veprat e artit që kanë qenë në brendësi katedrales janë ruajtur dhe transferuar brenda natës në Hotel de Ville, seli e komunës. Sipas autoriteteve vendase veprat do të transferohen në ...

Aida Shtino thyen heshtjen pas një kohe të gjatë: Nuk ka fjalë për këtë trishtim

SOT - 16.04.2019

Pas përfshirjes nga zjarri të katedrales së famshme Notre Dame në Paris, Franca ka shpallur emergjencën kombëtare dhe gjithë bota është solidarizuar me të.

Zjarri në Notre-Dame, fillojnë hetimet

Lajmi.net - 16.04.2019

Zyra e prokurorisë së Parisit tha se kishte nisur një hetim në zjarr. Prokurori i Parisit ka hapur një hetim për zjarrin e Notre Dame, tha një zëdhënës për CNN.

Veseli: Simbol i Francës, e cila me idealet e saj politike të lirisë na ka frymëzuar gjithmonë

Botasot - 16.04.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales historike Notre Dame në Paris, përcjell “Bota sot”. Kadri Veseli përmes një postimi thotë se, Notre ...

Shkatërrimi i Notre Dame/ Miliarderi dhuron shifrën marramendëse për rindërtimin e saj

Top Channel - 16.04.2019

Burri miliarderi i Salma Hayek ka premtuar 100 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre Dame pasi një zjarr katastrofik shkatërroi kulmin e saj.

Burri i aktores së njohur dhuron 100 milionë euro për rindërtimin e “Notre Dame”

Lajmi.net - 16.04.2019

Miliarderi Francois-Henri Pinault premton 100 milionë euro për të ndihmuar rindërtimin e katedralet historike. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se do ta rindërtojë katedralen Notre Dame në ...

Vuniqi për katedralen mesjetare të Notre Dame: Nuk po mundem të besoj se Zonja jonë po zhduket në flakë

Botasot - 16.04.2019

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Rejhane Vuniqi, ka komentuar djegien e katedrales mesjetare të Notre Dame, në qendër të qytetit të Parisit përcjell “Bota sot”.

Fotot pas tragjedisë/ Çfarë ka mbetur nga Notre Dame

Top Channel - 16.04.2019

Një zjarr katastrofik në katedralen e Notre Dame të Parisit ka lënë një komb që mban zi për shkatërrimin e “epiqendrës” kulturore dhe historike të tij këtë mëngjes, ndërsa policia franceze tani heton ...

“Zjarri në Notre Dame është nën kontroll’, njofton Ministria e Brendshme e Francës

Ina - 16.04.2019

Laurent Nunez, Sekretari i shtetit në Ministrinë e Brendshme të Francës u tha gazetarëve të martën në mëngjes se zjarri që shkatërroi katedralen e Notre Dame në Paris të hënën ishte “nën kontroll’, ...

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Lajmi.net - 16.04.2019

Katedralja e Notre Dame në Paris është shtëpi për objekte të ndryshme, vepra arti dhe relike mbledhur gjatë shekujve, secila me historinë e vet. Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e ...

Miliarderi francez ofron 100 milionë euro për të rindërtuar Katedralen e Notre Dame në Paris (Foto)

Telegrafi - 16.04.2019

Një nga familjet më të pasura të Francës iu është përgjigjur menjëherë thirrjeve të presidentit të vendit për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales dhe ka premtuar 100 milionë euro për të ...

Një ditë pas zjarrit, shikojeni si duket sot katedralja e Notre Dame në Paris

Lajmi.net - 16.04.2019

Në pamjet e drejtpërdrejta shihen dëmet e mëdha të pësuara nga zjarri në katedralen Notre Dame në Paris. Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e djeshme katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris.

Video/ Pamjet nga lart, shikoni dëmet që ka shkaktuar zjarri në Notre Dame në Paris

SOT - 16.04.2019

Gazetari i Radio Francës, Alexandre Fremont, ka publikuar një foto e bërë nga droni, që tregon dëme të konsiderueshme të katedrales Notre Dame. Ndërkohë një zyrtar francez i ka thënë Reuters se një ...

Geti dhe Marina kujtojnë vizitën në katedralen “Notre Dame”

Lajmi.net - 16.04.2019

Katedralja Notre Dame në Paris mbrëmë u përfshi nga zjarri. Notre Dame, e cila identifikonte Parisin, ishte përfshirë papritmas nga zjarri dhe bëri që të shkatërrohet pothuajse tërësisht, shkruan ...

Merr flakë edhe xhamia Al-Aksa në Jerusalem, në të njëjtën kohë me katedralen në Paris

Gazeta Express - 16.04.2019

Një zjarr shpërtheu në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, në të njëjtën kohë kur flakët kapluan Katedralen Notre Dame në Paris. Pamjet që tregojnë tym dhe flakë duke dalë nga çatia e një strukture të ...

Biznesmeni francez dhuron 200 milionë euro për riparimin e “Notre Damet”

Koha.net - 16.04.2019

Pak pasi presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se do të hapë fondet për të mbledhur ndihma për riparimin e katedrales “Notre Dame” në Paris që u dogj të hënën në mbrëmje, ka nisur mbledhja e ...

Michelle Obama për katedralen Notre Dame: Madhështia e saj më ndaloi frymën

Alsat - 16.04.2019

Ish-Zonja e Parë e Shtetit Amerikan, Michelle Obama, ka reaguar pas zjarrit që ka kapluar katedralen e Notre Dame. Obama hyri në rrjete sociale për të postuar një fotografi me familjen, gjatë një ...

Macron: Do ta rindërtojmë katedralen Notre-Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame pasi një zjarr i madh pjesërisht ...

Xhamia në Jeruzalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në Paris

Alsat - 16.04.2019

Përveç në Notre Dame, Paris, zjarri shpërtheu dje edhe në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem. Disa video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë se si zjarri del nga çatia e një strukture të njohur si ...

Çfarë ndodhi me Katedralen e Notrë Dame?

Bota.al - 16.04.2019

Notre Dame, Katedralja e famshme e Parisit është përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të hëne. Shkaqet nuk janë ende të qarta, megjithatë zyrtarët thonë se zjarri mund të ketë ardhur si pasojë e ...

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Botasot - 16.04.2019

Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e nderuar gotike të hënën, duke rrëzuar gërmadhat e saj, shumë prej tyre kishin frikë se sendet mund të humbeshin.

Bujar Nishani: Shpresojmë që Shqipëria t’i bashkohet rindërtimit të katedrales së Notre Dame

Antpress - 16.04.2019

Bujar Nishani Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD ka reaguar pas lajmit të trishtë të shkatërrimit nga zjarri të katedrales së njohur Notre Dame në Paris duke hedhur edhe një sugjerim.

Shpëton struktura e katedrales Notre Dame, fillon mbledhja e fondeve për rindërtimin

Top Channel - 16.04.2019

Pas më shumë se 9 orësh betejë me flakët, zjarrfikësit arritën të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një pjesë të madhe të katedrales Notre Dame de Paris.

Do ta rindërtojmë katedralen Notre-Dame, thotë Macron

Evropaelire - 16.04.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u zotua se do ta rindërtojë katedralen mesjetare Notre-Dame, pasi një zjarr i madh shkatërroi pjesërisht simbolin e Parisit .

Video/ Dalin pamjet brenda Notre-Dame në Paris pas zjarrit shkatërrues

SOT - 16.04.2019

Zjarri shkatërroi katedralen e Notre Dame në Paris, por struktura e jashtme “do të shpëtojë” thonë autoritetet franceze ndërsa flakët ende vazhdojnë. Mbi 400 zjarrfikës po luftojnë që të vënë flakët ...

Paris, shpërthen zjarri në katedralen e famshme Notre Dame

Medial - 16.04.2019

PARIS (AA) – Një zjarr ka shpërthyer në katedralen e famshme Notre Dame në Paris, raporton Anadolu Agency (AA). Burimi: ©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi ...

Struktura e katedrales Notre Dame shpëton nga shkatërrimi i plotë

Alsat - 16.04.2019

“Tani mund të themi sigurt se struktura e Notre Dame është ruajtur nga shkatërrimi i plotë”, tha një zyrtar i zjarrfikësve që luftoi me zjarrin e madh që goditi katedralen e famshme.

Historia u dogj, por si u ndërtua katedrajla e "Notre Damit" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.04.2019

Kulla e Katedrales së famshme të Parisit , Notre Dame, është rrëzuar pasi një zjarr i madh shpërtheu pasditen e së hënës. Sipas “Le Monde”, zjarri nisi në papafingon e monumentit përpara se të ...

Mediumi serb: “Zoti e ndëshkoi Katedralen që ngriti flamurin e Kosovës”

Ina - 16.04.2019

Qytetarët serbë, fatkeqësisht duket se i janë gëzuar djegjes së katedrales në Paris. Madje, mediumi serb “Informer” e ka lidhur djegjen e “Notre Dame” me flamurin e Kosovës.

Blerim Latifi: Nga sot trashëgimia kulturore e njerëzimit është më e varfër

Botasot - 16.04.2019

Këshilltari i krytarit të Kuvnedit, Kadri Veseli, Blerim Latifi ka shkruar për djegien e katedralës së famshme ‘Notre Dame’ në Paris. Latifi përmes një postimi ka thënë se nga sot trashëgimia ...

Filmi që parashikoi shuarjen e ‘Notre Damit’ në vitin 2004

Botasot - 16.04.2019

Sot e gjithë bota është tronditur me djegien e katedrales historike të ‘Notre Damit’. Befasisht, në filmin ‘Before Sunset’ që është lansuar në vitin 2004 ishte parashikuar djegia e katedrales së ...

Paris, prokuroria hap hetimet për zjarrin në Notre Dame

BalkanWeb - 16.04.2019

‘Prokuroria e Parisit ka hapur një hetim mbi zjarrin shkatërrues në katedralen e Notre Dame’ ka deklaruar një zëdhënës për CNN. Prokurorët do të hetojnë pistën “shkatërrim të pavullnetshëm nga ...

Për ndërtimin e saj janë dashur 100 vite, kurse u shkatërrua për vetëm dy orë – historia e katedrales 850 vite të ...

Telegrafi - 16.04.2019

Katedralja e Parisit, Notre Dame, e cila sot është përfshirë nga zjarri ku si pasojë është shembur çatia, konsiderohet si një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike të Francës.

​Notre Dame – simboli i Francës dhe Evropës

Telegrafi - 15.04.2019

Katedralja Notre Dame në Paris është katedralja e dioqezës së kryepeshkopit të Parisit, në Francë. Ajo ndodhet në lindje të Ishullit të Qytetit, në lagjen numër 4 të Parisit dhe është objekti ...

Dy kullat e Notre Dame tani janë të sigurta, një zjarrfikës është lënduar rëndë

Lajmi.net - 15.04.2019

Të dy kullat e katedrales Notre Dame tani janë të sigurta. CNN raporton se zjarri në Notre Dame ka filluar të lokalizohet, përcjell lajmi.net. Këtë e ka bërë të ditur sekretari i ministrit të ...

Notre Dame i mbijetoi Revolucionit Francez dhe sulmeve naziste, por jo zjarrit të sotëm

Lajmi.net - 15.04.2019

Të intriguar nga tregimet e Kuazimodos, të fascinuar nga kokat e ullukut, më shumë se 13 milionë njerëz grumbulloheshin çdo vit për të parë monumentin historik më të popullarizuar të Evropës.

Macron: Ne do ta rindërtojmë katedralen e Notre Dame së bashku

BalkanWeb - 16.04.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron sapo njoftoi se, duke filluar nga e marta, ai do të nisë një fushatë ndërkombëtare për mbledhjen e fondeve për të rindërtuar Katedralen e Notre Dame.

Zjarri në 'Notre Dame', ngjarja po trajtohet si emergjencë kombëtare

SOT - 15.04.2019

Zjarri i rënë në katedralen historike të Parisit, 'Notre Dame' ka qënë shkatërrues për një pjesë të madhe të katedrales. Së fundmi sipas mediave franceze presidenti i Francës, Macron po e trajton ...

Liderët botërorë solidarizohen për Katedralen në Paris

ABC News - 15.04.2019

Liderët botërorë e fetarë kanë shprehur solidaritetin e tyre me Francën pas zjarrit katastrofik që përfshiu katedralen e Notre Dame. Për presidentin Makron është një trishtim i thellë për gjithë ...

Hetimet e para thonë se Notre-Dame u dogj aksidentalisht

Gazeta Express - 15.04.2019

Hetuesit të cilët kanë dalë në vendin e ngjarjes, thanë për media se besojnë që zjarri në Katedralen e Notre-Damit në Paris, filloi aksidentalisht, dhe nuk ishte i qëllimshëm.

Parisi goditet në zemër, e gjithë bota sytë tek ai

ABC News - 15.04.2019

Francezët e gjithë Evropa dhe mbarë bota i kanë sytë nga zjarri që ka përfshirë katedralen e famshme “Notre Deme de Paris”. Kryeqyteti francez ka marrë një goditje në zemër të tij, ku flakët përpinë ...

Trishtimi i kryeministrit Edi Rama në këtë foto

Botasot - 15.04.2019

Kulla e Katedrales së famshme të Parisit, Notre Dame, është rrëzuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në katedrale pasditen e sotme. E gjitha Bota ka shprehur trishtim në lidhje me këtë ngjarje, pas ...