TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Merkel: Zero tolerancë ndaj urrejtjes

Alsat - 10.10.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel premtoi zero tolerancë kundrejt urrejtjes, një ditë pas sulmit kundër sinagogës në Halle, ku mbetën të vrarë dy persona.

Sulmi me armë në Gjermani, autori planifikoi masakër makabre

Alsat - 10.10.2019

Autori që vrau dy persona dhe plagosi disa të tjerë në një sinagogë në Halle të Gjermanisë kishte planifikuar një “masakër”. Një prokuror gjerman tha se ai dëshironte të frymëzonte të tjerët të bënin ...

Balla, mesazh ngushëllimi për sulmin me armë në Gjermani

RTSH - 10.10.2019

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla reagoi pas sulmit me armë në Sinagogën në Halle të Gjermanisë. Përmes një postimit në Twitter Balla shprehu solidaritetin dhe tha se ...

Koment: Ka rrezik deri në vdekje për hebrenjtë në Gjermani

DW - 10.10.2019

Vizitorët e sinagogës në Hale i shpëtuan për pak një vrasjeje në masë nga një neonazist në një ditë feste fetare për hebrenjtë. Antisemitizmi nuk duhet banalizuar, komenton kryeredaktorja e Deutsche ...

Balla mesazh ngushëllimi për sulmin në Gjermani: Qëndrojmë të bashkuar kundër çdo forme anti-semitizmi dhe terrori

BalkanWeb - 10.10.2019

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, njëherësh dhe Kryetar i Grupit të Miqësisë Shqipëri-Gjermani, Taulant Balla ka reagur pas sulmit me armë në Sinagogën në Halle të Gjermanisë.

Merkel vizitoi Sinagogën e Re në Berlin

DW - 10.10.2019

Pas sulmit mbi një sinagogë në Hale shumë qytetarë në Gjermani demonstrojnë në shenjë solidariteti me komunitetin hebraik. Me ta edhe kancelarja Merkel.

Gjermani, sulmi terrorist në një sinagogë lë dy të vdekur, dy persona të tjerë mbeten të plagosur rëndë

SOT - 10.10.2019

Në një sulm të paramenduar nga një radikal anti-semit, dy njerëz mbetën të vrarë dhe dy të plagosur rëndë pranë një sinagoge në qytetin lindor të Gjermansië, Halle.

Sul.met në Gjermani, policia heton ngjarjen si agresion kundër komunitetit hebre

Medial - 09.10.2019

Lexime: 4 Autori i dy sulmeve te armatosura ne Gjermani ishte një person me qëndrime të qarta kundër hebrenjve, që i cilëson rrënjë të të gjitha problemeve.

Sulmi me 2 të vdekur në Gjermani/ Ja kush është i riu me veshje kamuflazh që hapi zjarr drejt një sinagoge

BalkanWeb - 09.10.2019

GJERMANI Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia.

Dalin pamje nga vrasja e hebrenjve në Gjermani

Top Channel - 09.10.2019

Vrasësi që filmoi veten drejtpërsëdrejti në Facebook teksa futej me armë pranë një sinagoge, në Gjermani, e teksa fliste me zemërim kundër holokaustit, feminizmit dhe emigrimit, u arrestua nga ...

Dy vrasjet në Hale me motive ekstremizmin e djathtë

DW - 09.10.2019

Në Hale janë vrarë dy persona, një në afërsi të sinagogës dhe një tjetër në një restorant dëneri. Një person është arrestuar. Një person tjetër, ndodhet në arrati.

Arrestohet sulmuesi që vrau dy persona, kur hapi zjarr pranë një sinagoge në Gjermani

Telegrafi - 09.10.2019

Forcat policore gjermane, kanë arritur ta arrestojnë sulmuesin, që hapi zjarr afër një sinagoge në Gjermani ku la të vdekur dy persona, derisa hebrenjtë po përgatiteshin të festonin ditën e shenjtë ...

VIDEO: Neonazisti i transmetoi vrasjet në internet

Mapo - 09.10.2019

BILD Sulm mbi një sinagogë në lagjen Paulus në Halle të Gjermanisë. Së paku dy persona u ekzekutuan nga atentatori. Mbi godinë ai hodhi edhe lëndë shpërthyese.

Momenti nga sulmi me armë në Gjermani

Botasot - 09.10.2019

Historia mes popullit gjerman si dhe besimtarëve Hebrenj vazhdon prej vitesh ende dhe në ditët e sotme, ku jo më larg se në mëngjes është regjistruar një sulm jashtë një sinagoge.

Gjermani/ Pamje nga masakra para sinagogës (VIDEO)

Mapo - 09.10.2019

Dy persona gjetën vdekjen dhe disa të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në Halle, në lindje të Gjermanisë. Personat që bënë masakrën e paradites, ishin të veshur me ...

Të shtëna kundër një sinagoge në Gjermani, dy të vdekur

Alsat - 09.10.2019

Alarm në Gjermani për të shtëna me armë zjarri në një sinagogë në qytetin Halle, në lindje të Gjermanisë. Nga të shtënat me armë kanë mbetur të vdekur dy persona, ndërsa një person është arrestuar ...

Vriten dy persona gjatë një sulmi në Halle

DW - 09.10.2019

Policia në Halle e ka konfirmuar se janë vrarë dy persona me armë zjarri. Nuk përjashtohet sfondi terrorist i sulmit. Autoritetet e qytetit Halle njoftojnë se në zonën Paulus ka pasur të shtëna me ...

Prokurorët gjermanë kundër terrorizmit nisin hetimet për sulmin në Halle

Evropaelire - 09.10.2019

Prokurorët federalë kundër terrorizmit në Gjermani kanë nisur hetimet rreth të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona në qytetin lindor Halle të Gjermanisë.

Del videoja e sulmit me dy të vdekur në Gjermani, autori i veshur me kamuflazh qëllon me automatik

BalkanWeb - 09.10.2019

Dy persona janë raportuar të vdekur pas një sulmi me automatik dhe granata jashtë një sinagoge në qytetin Halle të Gjermanisë. Agresori ka qëlluar disa herë me automatik, duke vrarë në grua dhe një ...

Arrestohet i dyshuari i sulmit në Halle të Gjermanisë

Evropaelire - 09.10.2019

Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia. Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ...

Sulm me armë në Gjermani: Ka shumë të vdekur dhe të plagosur

Albeu.com - 09.10.2019

Disa persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të plagosur si pasojë e një sulmi me armë në Halle, në lindje të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se autori I sulmit është ende në arrati.

E rëndë/ Terror me armë zjarri në Gjermani, raportohen dy të vdekur (Policia alarmon banorët)

SOT - 09.10.2019

Një ngjarje tragjike ka tronditur qytetin lindor gjerman të Halle në Gjermani, ku dy persona kanë mbetur të vdekur. Atentati ndodhi në afërsi të një sinagoge.

Gjermani, sulm me granata dhe automatik, të paktëm dy të vdekur

Top Channel - 09.10.2019

Dy persona janë raportuar të vdekur pas një sulmi me automatik dhe granata jashtë një sinagoge në qytetin Halle të Gjermanisë. Agresori ka qëlluar disa herë me automatik, duke vrarë në grua e duke ...

Sulm me armë në Gjermani, dy të vdekur

Alsat - 09.10.2019

Të paktën dy njerëz janë vrarë nga të shtënat me armë në qytetin lindor gjerman, Halle. Policia paralajmëroi banorët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre pasi sulmuesi është ende në arrati.

Publikohen pamjet e para të sulmit në Gjermani, i veshur me rroba të ushtrisë sulmuesi hap zjarr

Zeri - 09.10.2019

Të paktën dy persona janë vrarë para një sinagoge në qytetin gjerman Halle, kurse autoritetet kanë publikuar pamjet e para të shtënave. Aty mund të shihet një burrë i veshur me rroba të ushtrisë, ...

Ngjarje tragjike në Gjermani/ Të shtëna para sinagogës – të paktën dy të vdekur

Botasot - 09.10.2019

Një ngjarje tragjike raportohet se ka ndodhur sot në Gjermani, ku është qëlluar me armë gjatë një feste fetare nga një person ende i paidentifikuar dhe për pasojë kanë humbur jetën të paktën dy vetë.

Sulm afër një sinagoge në Gjermani, dy të vrarë

Gazeta Express - 09.10.2019

Së paku dy njerëz kanë mbetur të vdekur në një sulm në Halle të Gjermanisë. Policia ka paralajmëruar banorët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre përderisa sulmuesi është ende i lirë.

Sulm me armë brenda sinagogës në Gjermani, dy të vrarë – sulmuesi është në arrati

Telegrafi - 09.10.2019

Të paktën dy persona kanë humbur jetën, pas të shtënave me armë që kanë ndodhur brenda një sinagoge në qytetin gjerman Halle. Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, një person i panjohur ka shtënë disa ...

Gjermani, një i panjohur vret dy persona në Halle

RTSH - 09.10.2019

Të paktën dy njerëz janë qëlluar për vdekje pranë një sinagoge në qytetin gjerman të Halle. Policia lokale tha se sulmuesi kishte ikur me një automjet dhe ajo është vënë në ndjekje.

Sulm me armë në Gjermani, raportohet për dy të vdekur

BalkanWeb - 09.10.2019

Një sulm me armë zjarri është regjistruar në Gjermani, ku raportohet për dy persona të vdekur. Ngjarja ndodhi jashtë sinagogës në Halle, në pjesën lindore të Gjermanisë.

Krisma para sinagogës, dy të vrarë në Gjermani

Mapo - 09.10.2019

Dy persona u vranë përpara një sinagoge në Gjermani. Ngjarja e rëndë u regjistrua në qytetin Halle. Sipas gazetës BILD, përveç kësaj, mbi varrezën hebrenje është hedhur edhe një granatë.

Sul.m me armë në Gjermani: Dy të vdekur dhe disa të plagosur

Medial - 09.10.2019

Lexime: 654 Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të plagosur si pasojë e një sulmi me armë në Halle, në lindje të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se është kapur njëri nga autorët.

Tronditet Gjermania/ Dy të vdekur e disa të plagosur nga sulmi me armë jashtë sinagogës

Java News - 09.10.2019

Dy persona janë vrarë gjatë të shtënave jashtë sinagogës në Halle, Gjermani, në Yom Kippur në ditën më të shenjtë në Judaism. Një grua vdiq pasi një sulmues, që besohet se kishte veshur një uniformë ...

Të shtëna me armë para një sinagogë në Gjermani, disa të vrarë

Medial - 09.10.2019

Lexime: 0 Disa persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të plagosur si pasojë e një sulmi me armë në Halle, në lindje të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se autori I sulmit është ende në arrati.

Sulm me armë në Gjermani, dy të vrarë

Durres Lajm - 09.10.2019

Të paktën dy persona janë vrarë në një sulm me armë në qytetin Halle të Gjermanisë. Sipas policisë, autori ka qenë i veshur me kamuflazh ushtarak dhe i pajisur me disa armë.

Sulm me granata dhe automatik në Gjermani, dy persona të vdekur

Koha.net - 09.10.2019

Dy persona janë raportuar të vdekur pas një sulmi me automatik dhe granata jashtë një sinagoge në qytetin Halle të Gjermanisë. Agresori ka qëlluar disa herë me automatik, duke vrarë në grua e duke ...

Sul.m me armë në Gjermani: Ka shumë të vdekur dhe të plagosur

Medial - 09.10.2019

Lexime: 162 Disa persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të plagosur si pasojë e një sulmi me armë në Halle, në lindje të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se autori I sulmit është ende në arrati.

Sulm afër një sinagoge në Gjermani, dy të vrarë

Zeri - 09.10.2019

Së paku dy njerëz kanë mbetur të vdekur në një sulm në Halle të Gjermanisë. Policia ka paralajmëruar banorët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre përderisa sulmuesi është ende i lirë.

Arrestohet i dyshuari i sulmit në Halle të Gjermanisë

Botasot - 09.10.2019

Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia. Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ...

Ngjarje tragjike në Gjermani: Të shtëna para sinagogës – të paktën dy të vdekur

Tetova Sot - 09.10.2019

Një ngjarje tragjike raportohet se ka ndodhur sot në Gjermani, ku është qëlluar me armë gjatë një feste fetare nga një person ende i paidentifikuar dhe për pasojë kanë humbur jetën të paktën dy vetë.

Arrestohet i dyshuari i sulmit në Halle të Gjermanisë

Tetova Sot - 09.10.2019

Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia. Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ...

Publikohen pamjet e para të sulmit në Gjermani, i veshur me rroba të ushtrisë sulmuesi hap zjarr

Telegrafi - 09.10.2019

Të paktën dy persona janë vrarë para një sinagoge në qytetin gjerman Halle, kurse autoritetet kanë publikuar pamjet e para të shtënave. Aty mund të shihet një burrë i veshur me rroba të ushtrisë, ...

Dalin pamjet e sulmit me armë në Gjermani (VIDEO)

Albeu.com - 09.10.2019

Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia . Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ...

Publikohen pamjet e para të sulmit në Gjermani, i veshur me rroba të ushtrisë sulmuesi hap zjarr

Botasot - 09.10.2019

Të paktën dy persona janë vrarë para një sinagoge në qytetin gjerman Halle, kurse autoritetet kanë publikuar pamjet e para të shtënave. Aty mund të shihet një burrë i veshur me rroba të ushtrisë, ...

U arrestua i dyshuari i sulmit në Halle të Gjermanisë

Portalb - 09.10.2019

Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia, njofton REL.

Dalin pamjet e Sul.mit me armë në Gjermani (VIDEO)

Medial - 09.10.2019

Lexime: 33 Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani, pas të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona, ka thënë policia.

FOTOT: Sulm me armë në Gjermani, arrestohet agresori

Gazeta Tema - 09.10.2019

Prokurorët federalë kundër terrorizmit në Gjermani kanë nisur hetimet rreth të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona në qytetin lindor Halle të Gjermanisë.

Sulmi që tronditi Gjermaninë, prokuroria nis hetimet, dyshimet mbi rastin

BalkanWeb - 09.10.2019

Prokurorët federalë kundër terrorizmit në Gjermani kanë nisur hetimet rreth të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona në qytetin lindor Halle të Gjermanisë.

Gjermani, sulmi me armë, prokurorët federalë kundër terrorizmit nisin hetimet, arrestohet një person

RTSH - 09.10.2019

Prokurorët federalë kundër terrorizmit në Gjermani kanë nisur hetimet rreth të shtënave me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona në qytetin lindor Halle të Gjermanisë.

Momenti nga sulmi me armë në Gjermani

Zeri - 09.10.2019

Historia mes popullit gjerman si dhe besimtarëve Hebrenj vazhdon prej vitesh ende dhe në ditët e sotme, ku jo më larg se në mëngjes është regjistruar një sulm jashtë një sinagoge.