TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Thaçi para takimit me Mogherinin: Kosova e barabartë me shtetet tjera në Samitin e Sofjes

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në këto momente do të hyjë në takim me Shefen për Politike të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. “Besoj se është një takim i rëndësishëm dhe pjesëmarrja e ...

Bloomberg: Europa po i ekspozon pikën e dobët Rusisë dhe Kinës… Ballkanin

Gazeta Tema - 16.05.2018

Tre herë në javë, presidenti serb Aleksandër Vucic gjen kohën për t’ju përkushtuar klasës së rusishtes. Qëllimi sipas tij është që flasë aq rrjedhshëm me Vladimir Putin saç flet edhe me liderët ...

Samiti në Sofje, Tusk: e ardhmja e rajonit, perspektiva europiane

Flaka - 16.05.2018

Samiti i Sofjes, që mbledh liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është mundësia më e mirë për të diskutuar rreth përforcimit të bashkëpunimit mes vendeve të rajonit në më shumë ...

Thaçi arrin në Sofje /FOTO

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka arritur në Sofje, në hotelin ku shteti bullgar ka akomoduar shumicën e liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.

Bushati: Të gjitha veprimet e Rusisë çojnë në një drejtim

Lajmi.net - 16.05.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati tha se samiti i nesërm në Sofje, mbahet në mes të përpjekjeve të Rusisë për të forcuar ndikimin e saj në rajon, transmeton.

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

Lajmi.net - 16.05.2018

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e ...

Intervistë Për EuObserver, ministri Bushati paralajmëron BE-në

ABC News - 16.05.2018

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka paralajmëruar Bashkimin Europian gjatë një interviste për EuObserver lidhur me ndikimin e Rusisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Samiti i Sofjes: Gjuha e draft-konkluzioneve për perspektivën europiane

ABC News - 16.05.2018

Në samitin e Sofjes, liderët europianë do të diskutojnë perspektivën europiane të vendeve të Ballkanit, ABC News ka siguruar një ditë më parë dokumentin e draft-konkluzioneve të samitit, ku ...

Kryeministri sllovak, homologut spanjoll: Askush s’po na kërkon ta njohim Kosovën

Lajmi.net - 16.05.2018

Kryeministri Sllovak, Peter Pellegrini, duke folur në parlamentin e Sllovakisë, ka komentuar edhe vendimin për bojkotimin e samitit të Sofjes nga ana e homologut të tij spanjoll, Mariano Rajoy, ...

Zakharieva pret që vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohen në BE deri në vitin 2025

Telegrafi - 16.05.2018

Shefja e diplomacisë bullgare, Ekaterina Zakharieva sot dha shpresë se dy vendet nga Ballkani Perëndimor do të jenë anëtare të Bashkimit Evropian deri në vitin 2025, përcjell Telegrafi Maqedoni.

E PLOTË/ EUobserver: Perspektiva e BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe kërcënimi rus

Gazeta Tema - 16.05.2018

Nga Andrew Rettman dhe Eric Maurice Udhëheqësit e BE po përgatiten të ritheksojnë zotimet e tyre për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor të enjten më 17 maj në Sofje.

Samiti i Sofjes, “perspektiva” e BE-së përballë Rusisë në Ballkan

Koha.net - 16.05.2018

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, thotë se realiteti i ri i krijuar në rajon, kërkon më shumë qartësi për orientimin e sa më shumë vendeve të Ballkanit Perëndimor në hapësirën ...

Ministri Lluka po merr pjesë në samitin e BE-së për investime në Sofje

Telegrafi - 16.05.2018

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE), Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë “Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor”, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për ...

Thaçi në Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

Telegrafi - 16.05.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.

Opozitari në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

Gazeta Express - 16.05.2018

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në Samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e ...

Kryeministri sllovak: “Askush nuk na kërkon që ta njohim Kosovën”

Telegrafi - 16.05.2018

Kryeministri sllovak Peter Pellegrini ka thënë në parlamentin sllovak në Bratislavë – përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje – se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë Kosovën.

Samiti i Sofjes e rikthen Listën Srpska në Qeverinë Haradinaj

Tetova Sot - 16.05.2018

Lista Srpska, ashtu siç edhe nuk kishte dhënë dorëheqje asnjëherë zyrtarisht nga koalicioni qeverisës, pritet që rikthimin e tyre ta bëjnë pas Samitit të Sofjes BE- Ballkani Perëndimor, që nis nga ...

Samiti i Sofjes e kthen Listën Srpska në Qeverinë Haradinaj

Gazeta Express - 16.05.2018

Lista Srpska, ashtu siç edhe nuk kishte dhënë dorëheqje asnjëherë zyrtarisht nga koalicioni qeverisës, pritet që rikthimin e tyre ta bëjnë pas Samitit të Sofjes BE- Ballkani Perëndimor, që nis nga ...

Kryeministri sllovak thotë se askush nuk po kërkon nga ta të njohin Kosovën

Koha.net - 16.05.2018

Kryeministri sllovak, Peter Pelegrini, tha në Parlament në Bratislavë përpara samitit të Bashkimit Evropian në Sofje se askush nuk i kërkon Sllovakisë të njohë shtetin e Kosovës.

Samiti që do na sjellë ndihma financiare, duke nisur nga paketat roaming dhe bursat…

Mapo - 16.05.2018

Do jetë një samit historik ai i ditës së nesërme në Sofje të Bullgarisë. Ishte viti 2003, kur Fatos Nano mori pjesë në samitin e Selanikut. Tashmë, 15 vjet më pas, BE do të rikonfirmojë angazhimin në ...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet me presidentin

Alsat - 16.05.2018

Në Samitin e Sofjes, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të përfaqësohen me emrat e kryesuesve të delegacioneve të tyre dhe ata do të ulën në një tavolinë të ...

Ministri Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë

Tetova Sot - 16.05.2018

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për ...

Në Samitin e Sofjes, Kosova përfaqësohet nga presidenti Thaçi

Koha.net - 16.05.2018

Në Samitin e Sofjes, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të përfaqësohen me emrat e kryesuesve të delegacioneve të tyre dhe ata do të ulën në një tavolinë të përbashkët.

Me rëndësi pjesëmarrja

Gazeta Express - 16.05.2018

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, thotë se pavarësisht qëndrimit të Spanjës në Samitin e Sofjes Kosova trajtohet në mënyrë të barabartë me shtetet e rajonit.

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 ...

Deklaratën për Ballkanin e miratojnë 28 liderë të BE-së, por ai i Spanjës nuk merr pjesë në Samit për shkak të Kosovës

Koha.net - 16.05.2018

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten, shkruan sot Koha Ditore. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së ...

Çfarë pritet nga Samit i Sofjes BE – Ballkani Perëndimor

Koha.net - 15.05.2018

Në Sofje të Bullgarisë sonte arrijnë liderët e Bashkimit Evropian dhe ata të shteteve të Ballkanit Perëndimor për të marrë pjesë në samitin i cili në këtë nivel, ishte mbajtur 15 vjet më parë në ...

Politiko: Derisa BE po merret me Rusinë, Turqia po kthehet në Ballkan

Lajmi.net - 15.05.2018

Derisa Bashkimi Evropian është i shqetësuar për rolin e Moskës në Ballkanin Perëndimor, Turqia po rrit ndikimin e saj në rajon, shkruan portali “Politiko” me qendër në Bruksel.

Bloomberg: Europa po i’a ekspozon Ballkanin, Rusisë dhe Kinës!

Java News - 16.05.2018

Tre herë në javë, presidenti serb Aleksandër Vucic gjen kohën për t’ju përkushtuar klasës së rusishtes. Qëllimi sipas tij është që flasë aq rrjedhshëm me Vladimir Putin saç flet edhe me liderët ...

Presidenti Thaçi arrin në Sofje

Telegrafi - 16.05.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka arritur në Sofje, në hotelin ku shteti bullgar ka akomoduar shumicën e liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.

Zakharieva: Vendet e Ballkanit Perëndimor do anëtarësohen në BE deri në 2025

SOT - 16.05.2018

Shefja e diplomacisë bullgare Ekaterina Zakharieva tha se dy vende nga Ballkani Perëndimor do të jenë anëtare të Bashkimit Evropian deri në vitin 2025.

‘EUObserver’: Perspektiva e BE-së në Ballkanin Perëndimor kundërshtohet nga Rusia

BalkanWeb - 16.05.2018

Nisma e BE-së do të duhet të luftojë me oponencën e Rusisë në mjedisin e ri gjeopolitik. Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati i cituar nga EUObserver është shprehur se, Rusia ...

Samiti i Sofjes: Perspektiva e BE-së përballë Rusisë në Ballkan, ja angazhimi i liderve të Evropës

Gazeta Tema - 16.05.2018

EUObserver shkruan se ndryshe nga samiti i Selanikut, përpjekjet e BE duhet të përballen me ndikimin rus në një mjedis të ri gjeopolitik, sipas ministrit të jashtëm shqiptar Ditmir Bushati.

Lluka në Sofje: Kosova ka luajtur rol kryesor në lidhjen mes vendeve

Lajmi.net - 16.05.2018

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka po merr pjesë në forumin e parë me temë: Perspektiva e Investimeve: Ballkani Perëndimor, si pjesë e takimeve të Samitit të Bashkimit Evropian për ...

Thaçi në Sofje, pjesëmarrës në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

Kosova Live - 16.05.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Sofje të Bullgarisë, ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.

Kosovë, samiti i Sofjes kthen Lista Srpska në qeveri

SOT - 16.05.2018

Partia kryesore serbe e Kosovës, Lista Srpska, teksa nuk ka dhënë dorëheqje zyrtarisht nga koalicioni qeverisës, pritet që rikthimin e tyre ta bëjnë pas Samitit të Sofjes, BE- Ballkani Perëndimor, që ...

Samiti BE - Ballkani Perëndimor në hije të sfidave të Trampit ndaj Evropës

Idividi - 15.05.2018

15 maj 2018 Frans Pres Evropianët do të tentojnë t'i përforcojnë lidhjet me Ballkanin Perëndimor në takimin e nievlit të lartë të enjten në Bullgari, takim i cili rrezikon të vihet në hije të ...

Samiti BE - Ballkani Perëndimor në Sofje nuk është i fundit i këtij lloji

Idividi - 15.05.2018

Bruksel, 15 maj 2018 (MIA) - Liderët evropianë përgatiten për mbledhjen dyditore në Sofje, kushtuar Ballkanit Perëndimor, i pari i këtij lloji pas 15 viteve, por jo edhe i fundit.

Ja çfarë përmban deklarata që do të miratohet në Samitin e Sofjes

Lajmi.net - 15.05.2018

Samiti i Sofjes do të mbahet të enjten, kurse nga mediat serbe është publikuar drafti i parë i deklaratës që pritet të nënshkruhet në kryeqytetin bullgar.

Mediat katalonase: Kryeministri spanjoll, lideri i vetëm që s’merr pjesë në samitin e Sofjes

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, do të jetë lideri i vetëm evropian që nuk do të marrë pjesë në samitin e Sofjes më 17 maj. Ky është titulli i shumicës së mediave nga Katalonia të cilat citojnë ...

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

Evropaelire - 15.05.2018

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin ...

Përkundër Spanjës, Vuçiq për “interesa të Serbisë” merr pjesë në Samitin e Sofjes

Lajmi.net - 15.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq do të marrë pjesë në Samitin për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet këtë të enjte në Bullgari. Vuçiq sot e ka konfirmuar se nesër do të udhëtojë për në Sofje.

Luca Jahier: Anëtarësimi i plotë i BP në BE - e vetmja alternativë

DW - 15.05.2018

Konferenca e nivelit të lartë në Sofie "Kohezioni ekonomik dhe social në Ballkanin Perëndimor”. Pjesërmarrësit thonë se e vetmja alternativë e BP dhe BE është bashkëpunimi dhe integrimi.

Takim liderësh pas Samitit të Sofjes

Zhurnal - 15.05.2018

Takim liderësh pas Samitit të Sofjes Shkup, 15 maj - Takimi i kreut shtetëror dhe liderëve të partive parlamentare për çështjen e emrit do të mbahet, por pas Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor ...

Sipas medieve serbe, Rajoy nuk shkon në Sofje shkaku i Kosovës

Koha.net - 15.05.2018

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy përfundimisht nuk do të udhëtojë në Sofje në Samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, për shkak të pjesëmarrjes së shtetit të Kosovës në të.

Basha drejt Sofjes, por kthehet të enjten për “luftën” në Kuvend

Java News - 15.05.2018

Kryedemokrati Lulzim Basha është nisur për në Sofje teksa mësohet se do të marrë pjesë në samitin e Partive Popullore Europiane. Ende nuk dihet se për cfarë do të flasë kreu i PD në samit, por ...

Kryeministri spanjoll e konfirmon mospjesëmarrjen në Samitin e Sofjes për shkak të Kosovës

Gazeta Express - 15.05.2018

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj ...

Rahoj nuk do të marrë pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Sofje

Idividi - 15.05.2018

Beograd, 12 maj 2018 (MIA) - Kryeministri spanjoll, Mariano Rahoj definitivisht nuk do të marrë pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor, i cili do të mbahet në Sofje më 17 dhe 18 maj, shkruajnë ...

Ende e paqartë se a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

Lajmi.net - 14.05.2018

Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet.

“Shqipëria humbet shansin, nuk ka hapje të negociatave me Bashkimin Europian”

BalkanWeb - 14.05.2018

Evropianët do të përpiqen të krijojnë një marrëdhënie të re me vendet e Ballkanit Perëndimor gjatë një samiti të enjten, në 17 maj në Bullgari, por që rrezikon të kalojë nën hije nga debatet mbi ...