TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dy kullat e Notre Dame tani janë të sigurta, një zjarrfikës është lënduar rëndë

Lajmi.net - 15.04.2019

Të dy kullat e katedrales Notre Dame tani janë të sigurta. CNN raporton se zjarri në Notre Dame ka filluar të lokalizohet, përcjell lajmi.net. Këtë e ka bërë të ditur sekretari i ministrit të ...

Parisi goditet në zemër, e gjithë bota sytë tek ai

ABC News - 15.04.2019

Francezët e gjithë Evropa dhe mbarë bota i kanë sytë nga zjarri që ka përfshirë katedralen e famshme “Notre Deme de Paris”. Kryeqyteti francez ka marrë një goditje në zemër të tij, ku flakët përpinë ...

Zjarri në 'Notre Dame', ngjarja po trajtohet si emergjencë kombëtare

SOT - 15.04.2019

Zjarri i rënë në katedralen historike të Parisit, 'Notre Dame' ka qënë shkatërrues për një pjesë të madhe të katedrales. Së fundmi sipas mediave franceze presidenti i Francës, Macron po e trajton ...

Notre Dame i mbijetoi Revolucionit Francez dhe sulmeve naziste, por jo zjarrit të sotëm

Lajmi.net - 15.04.2019

Të intriguar nga tregimet e Kuazimodos, të fascinuar nga kokat e ullukut, më shumë se 13 milionë njerëz grumbulloheshin çdo vit për të parë monumentin historik më të popullarizuar të Evropës.

Shpëton dhe ruhet struktura kryesore e Notre Damit

Gazeta Express - 15.04.2019

Sot gjatë fillimit të mbrëmjes, katedralja e Notre-Damit në Paris u përfshi nga flakët, të cilat më pas u përhapën në të gjithë çatinë, duke e bërë të vështirë ndaljen e flakëve.

Ruhet struktura e “Zonjës së Parisit”

ABC News - 15.04.2019

Struktura e katedrales “Notre Dame” e cila u përfshi nga flakët është ruajtur. Zjarrfikësit francezë kanë mundur të ruajnë një pjesë të mirë të “Zonjës së Parisit”.

Notre Dame i kishte shpëtuar Revolucionit Francez dhe pushtimit nazist

Gazeta Express - 15.04.2019

Katedralja e Notre Dame ka një histori plotë 850 vjeçare. Objekti ikonik i ka shpëtuar shumë sfidave gjatë shekujve. Ajo ishte skena e kurorëzimit të perandorit Napoleon në vitin 1804.

Zyrtarët: Kemi shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’

Mapo - 15.04.2019

Pas 4 orësh betejë me zjarret, zyrtarët konfirmojnë se kanë shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’ në Paris. Agjencia Reuters shkruan se një drejtues i zjarrfikësve tha se kanë shpëtuar ...

Arti dhe historia u shkatërrua para tyre, flasin dëshmitarët për djegien e Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Sot Katedralja e Notre Damit, është përfshirë nga flakët, duke e lënë të djegur pjesën më të madhe të saj. Një dëshmitarë tha se “Arti dhe historia shekullore u shkatërrua para syve tanë.

Reagon ambasada e Kosovës në Francë, pas përfshirjes nga zjarri të katedrales Notre Dame

Telegrafi - 15.04.2019

Ambasada e Kosovës në Francë, ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales Notre Dame në Paris. Në një postim në Twitter, ambasada e Kosovës shkruar se është dramë dhe mëkat që ndjekin me aq ...

Onat kujton Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Reperi Onat nga BabaStars ka kujtuar sot katedralen Notre Dame Onat, i cili është pjesë e labelit BabaStars, ka kujtuar katedralen Notre Dame në Paris duke postuar një foto ku ai shihet para saj.

Kur inati të verbon: Mediat serbe i gëzohet tragjedisë në Notre Dame për shkak të Kosovës

Botasot - 15.04.2019

Kur inati të verbon. Media të Beogradit i gëzohen tragjedisë së Francës, shkruajnë se zoti po e ndëshkon këtë ndërtesë me djegie për shkak se gjashtë muaj më parë aty kishte valuar flamuri “i shtetit ...

‘Notre Dame’/Dëshmia e hidhur e zëdhënësit: Asgjë nuk do të mbetet…

Java News - 15.04.2019

Rreth 400 zjarrfikës janë mobilizuar për të shuar flakët që kanë përpirë prej më shumë se tre orësh katedralen ‘Notre Dame’. Një zëdhënës i katedrales ka thënë se: “Asgjë nuk do të mbetet nga ‘Notre ...

E trishtë/ Qindra persona shohin në heshtje flakët në Notre Dame (FOTO)

Durres Lajm - 15.04.2019

Me qindra njerëz janë mbledhur në rrugët përreth Katedrales Notre Dame në Paris duke parë flakët në heshtje. Katedralja e famshme e Parisit u përfshi nga flakët për shkaqe ende të qarta.

Shekerinska: Skena tronditëse në Paris, çfarë tragjedie!

Alsat - 15.04.2019

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska e konsideroi skena tronditëse të shohësh zjarrin e madh që po shkatërron sot katedralen emblematike të Notrë Dam në Paris, ajo përmes një shkrimi në ...

U përfshi në flakë, vjen lajmi i keq për Notre Dame

SOT - 15.04.2019

Ministria e Brendshme franceze ka dhënë një lajm të keq. Katedralja Notre Dame mund të mos shpëtohet dot, pavarësisht se vazhdojnë përpjekjet e zjarrfikësve për të vënë zjarrin nën kontroll.

Katedralja e Parisit në flakë

Respublica - 15.04.2019

Një zjarr masiv ka rënë në katedralen e Parisit, të famshmen Notre Dame që sipas të dhënave të deritanishme mund ta çojë atë në shkatërrim. Qytetarë të kryeqytetit francez janë mbledhur për t’u ...

Zjarri në Notre Dame, zjarrfikësit të pashpresë: Ferri nuk mund të ndalet! (Foto)

Top Channel - 15.04.2019

Zjarrfikësit francezë kanë paralajmëruar se zjarri që ka përfshirë katedralen Notre Dame në Paris pasditen e së hënës “nuk mund të ndalet”. Një zyrtar i Ministrisë së Brendshme ka thënë se nuk është ...

FOKUS – Notrë Dam, simboli i Francës dhe Europës

Medial - 15.04.2019

TIRANË, 15 prill /MEDIAL/ – Katedralja Notrë Dam në Paris, shkurt Notrë Dam, është katedralja e dioqezës së kryepeshkopit të Parisit, në Francë. Ajo ndodhet në lindje të Ishullit të Qytetit, në ...

Haradinaj: I trishtuar për zjarrin që përfshiu Katedralën Notre-Dame

Botasot - 15.04.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas djegies së katedrales Notre Dam në Paris, që është djegur, nga një zjarr që ra gjatë ditës së sotme, përvjell “Bota sot”.

Reagon Macron për Notre Damin: Një pjesë e jona po digjet

Gazeta Express - 15.04.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka ndarë dhimbjen e tij me të gjithë katolikët dhe qytetarët e Francës, duke e përshkruan djegien e Katedrales në Paris me fjalët ‘një pjesë e jona po digjet’.

Dimitrov reagon për zjarrin në katedralen Notre Dame

Telegrafi - 15.04.2019

Ministri i Punëve të Jashtme, reagoi për zjarrin e katedrales Notre Dame në Paris ku një kullë e ndërtesës u rrëzua. “Solidaritet ndaj popullit francez dhe gjithë katolikëve.

Presidenti Thaçi: Fatkeqësi e madhe përfshirja në zjarr e Katedrales Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se është fatkeqësi e madhe përfshirja në zjarr e Katedrales historike Notre Dame në Paris. Ai e ka quajtur këtë incident si një fatkeqësi kulturore me ...

Zjarr i madh përfshin Katedralen Notre-Dame të Parisit

RTSH - 15.04.2019

Një zjarr i madh përfshiu Katedarlen e Parisit Notrë Dam, e cila kosiderohet edhe si emblemë e kryeqytetit francez. Zjarri ra pasditen e së hënës. Tymi dhe flaka, përfshinë katedralen dhe fotot dhe ...

“Notre Dame” në zjarr, pesë fakte rreth simbolit të Parisit

Koha.net - 15.04.2019

Katedralja e famshme e Parisit, Notre Dame është përfshirë nga flakët, që kanë shkatërruar simbolin parisian, e një humbje e madhe për Francën. Më poshtë janë pesë fakte rreth kryeveprës Gotike, e ...

Kryeministri Rama i pikëlluar, nxjerr foton që po bën xhiron e botës

SOT - 15.04.2019

Mbarë bota ka kthyer sytë mbrëmjen e sotme nga Parisi, pas zjarrit fatal që përpiu katedralen shekullore të 'Notre Damit'. Së fundmi në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar edhe kryeministri Rama me anë ...

12 fotot që tregojnë madhështinë e historisë 800 vjeçare të Notre Damit

Gazeta Express - 15.04.2019

Katedralja e Notre Damit në Paris, një ndër ikonat e ndërtimtarisë religjioze, të hënën është përfshirë në flakë masive, duke bërë që të ketë reagime nga gjithë bota.

Thaçi: Fatkeqësi e madhe e katedrales historike Notre Dame, që u kaplua nga zjarri

Telegrafi - 15.04.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas përfshirjes në zjarr të katedrales Notre Dame në Paris. Thaçi në një status në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar se përfshirja në zjarr e ...

Zjarri në Katedrale, Macron shpall emergjencën kombëtare

BalkanWeb - 15.04.2019

Presidenti Macron ka shpallur emergjencën kombëtare pas zjarrit shkatërrues që ka rënë në Katedralen e Notre-Dame. Pamjet tregojnë tymin e bardhë dhe flakët që vazhdojnë ende në strukturë.

Zjarrfikësit mund të mos jenë në gjendje të shpëtojnë Katedralen Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Ministri i Brendshëm i Francës Christopher Castaner, ka deklaruar se nuk është e sigurt nëse autoritetet e menaxhimit të krizave do ta shpëtojnë Notre-Damin, thuhet në një raport të AFP.

Digjet katedralja Notre Dame e Parisit, reagojnë yjet shqiptare dhe ndërkomëtare

Telegrafi - 15.04.2019

Një zjarr i madh shpërtheu në katedralen mesjetare të Notre Dame në qendër të qytetit të Parisit dhe një kullë u rrëzua e ndërtesës. Zjarrfikësit mbyllën zonën rreth një prej pamjeve më të vizituara ...

Bota reagon për djegien e “Notre Damet” në Paris

Koha.net - 15.04.2019

Zjarri në katedralen “Notre Dame” të Parisit ka nxitur reagimin e liderëve botërorë. Së fundmi reagoi edhe kryeministria britanike, Theresa May. Ajo ka thënë se mendimet e saj janë me Francën, pas ...

Zjarr në katedralen Notre Dame, reagon edhe presidenti amerikan

Telegrafi - 15.04.2019

Njerëz nga e mbarë bota janë duke përcjell me pikëllim djegien e katedrales së Parisit, Notre Dame, që konsiderohet si simbol i qytetit të dritave. Objekti 850 vjeçar është përfshirë i tëri nga flaka ...

Mediat serbe e lidhin djegien e katedrales në Paris me Kosovën: Zoti i ndëshkoi

Gazeta Express - 15.04.2019

Mediat serbe edhe tragjedinë e zjarrit të Katedralës Notre Dame në Paris e kanë lidhur me Kosovën, shkruan Gazeta Express. Në disa artikuj të mediave serbe, ku është raportuar për zjarrin e madh që e ...

YouTube lidhi djegien e katedrales me sulme terroriste

Gazeta Express - 15.04.2019

Algoritmi me të cilin punon YouTube vuri një link përshkrues të sulmit terrorist të 11 shtatorit në video transmetimin direkt të zjarrit në katedralen e Notre Dame.

Notre-Dame në flakë, reagon Macron

Top Channel - 15.04.2019

Pjesa e sipërme e katedrales më të famshme në Bote, Notre Dame në Paris është shkatërruar nga zjarri i frikshëm që ra fillimisht në një skelë në përdorim për restaurimin e saj.

Zjarri shkrumbon Katedralen e famshme Notre-Dame në Paris

LajmiFundit - 15.04.2019

Perfshihet nga flaket katedralja Notre-Dame në Paris. Deri në këto momente nuk janë regjistruar të lënduar apo viktima, ndërsa zjarrfikëset po punojnë për shuarjen e flakëve.

Zjarri në Paris, rrëzohet pjesa e sipërme e Katedrales “Notre Dame”

LajmiFundit - 15.04.2019

Zjarri që ra këtë pasdite në Paris, ka shkatërruar pjesën e sipërme të Katedrales “Notre Dame”. Ngjarja shokuese ka nxirur edhe reagimin e presidentit, Emanuel Macron, që ka thënë se “Notre-Dame de ...

Edhe Shqipëria reagon për zjarrin që ka rënë në Notre Dame

Albeu.com - 15.04.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka reaguar me anë të një statusi na Facebook ku ka shprehur keqardhjen e tij për zjarrin e rënë ne katedralen historike të Parisit , 'Notre Dame '.

Zjarri përfshiu Notre Dame, ja këshilla e Trumpit

Top Channel - 15.04.2019

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris, Notre Dame. Kjo ngjarje ka sjellë reagimin e liderëve botërorë. Presidenti amerikan Donald Trump, përmes një postimi në Twitter, ka ...

Macron shpreh keqardhje për djegien e Notre Dame

Lajmi.net - 15.04.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se ndihet keq për incidentin e sontëm në katedralen Notre Dame në Paris. Marcron përmes një postimi në Tëitter ka thënë se është i trishtuar që po e sheh ...

Macron: Po digjet një pjesë e secilit prej nesh

Alsat - 15.04.2019

Presidenti francez Emanuel Macron ka shkruar në twitter se është “tejet emocionuese për të gjithë kombin”për atë cfarë po ndodh me katedralen e Notre Dame.

Notre Dame në flakë, reagojnë artistët në gjithë botën

SOT - 15.04.2019

Një nga monumentet më të dashura dhe më të famshme të Francës, Katedralja e Notre Dame është përfshirë nga flakët. Lajmet që kisha ikonike është përfshirë nga flakët po pasqyrohen në gjithë botën dhe ...

Zjarri në Katedrale, Margariti: Lutemi për Notre Dame de Paris

Medial - 15.04.2019

TIRANË, 15 prill /MEDIAL – Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e sotme katedralen e famshme të Notre Damë në Paris. Sipas informacioneve të para besohet që zjarri ka rënë në pjesën ku po bëhen ...

Zjarri në Notre Dame de Paris, reagon Presidenti Meta

Botasot - 15.04.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales së famshme, Notre Dame de Paris. Pas luftës që po bëjnë ekipet zjarrfikëse franceze për shuarjen e flakëve që ...

Shembet çatia e katedrales Notre Dame, publikohen pamjet rrëqethëse (Foto/Video)

Telegrafi - 15.04.2019

Gjykata e Parisit ka njoftuar se ka filluar hetimet lidhur me zjarrin që ka shpërthyer në katedralen Notre Dame në Paris. “Gjithçka po digjet, asgjë nuk do të mbetet”, ka deklaruar zëdhënësi i Notre ...

Lot dhe panik te francezët gjatë djegies së katedrales historike (Foto)

SOT - 15.04.2019

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët ditën e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së zjarrëfikësve, nuk ka qenë e mundur që të shuhen flakët të cilat kanë ...

Zjarr i tmerrshëm në katedralen Notre-Dame në Paris

DW - 15.04.2019

Në një prej katedraleve më të njohura në botë, Notre-Dame në Paris, sot pasidte ka shpërthyer një zjarr i madh. Shkaku i zjarrit, sipas informacioneve të para, punimet në meremetimin e katedrales.

U dogj për një ditë, por u deshën shekuj që të ndërtohej Katedralja e Notre Damit

Gazeta Express - 15.04.2019

Katedralja e Notre-Damit është atraksioni turistik më i vizituar në Paris. Të gjithë e mendojnë se Kulla Eiffel, është më e vizituara, por sipas të dhënave, Notre-Dami është ndërtesa më e vizituar në ...

Djegia e Katedrales, francezët i reagojnë Trumpit: Gabohesh

Gazeta Express - 15.04.2019

Agjencia për mbrojtje civile dhe menaxhimin e krizave në Francë, ka refuzuar propozimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, se duhet të përdoren avionë me ujë për ta ...