TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dimitrov: E inkurajuam Nimicin të mërkurën të dalë me propozim fillestar për emrin

Almakos - 13.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov deklaroi se akoma nuk ka propozim për zgjidhjen e kontestit me emrin, por ndërmjetësi Methju Nimic është inkurajuar të dalë me kornizë fillestare që ...

Qeveria synon të përfshijë opozitën në procesin e emrit

Portalb - 13.01.2018

Qeveria ka një qëllim të fortë për të përfshirë opozitën në procesin e zgjidhjes së çështjes së emrit, kjo është detyrë, tha ministri i jashtëm Nikola Dimitrov.

Dimitrov: Presim një propozim nga Nimic dhe zgjidhja duhet të jetë dinjitoze (VIDEO)

Almakos - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia ranë dakord të formojnë grupe punuese, të udhëhequr nga ministrat e jashtëm, të cilët do të jenë të angazhuar për të gjetur një zgjidhje për mosmarrëveshjen 25 vjeçare të emrit, ...

Dimitrov: Inkurajojmë Mathew Nimetz të jep propozim për çështjen e emrit

Telegrafi - 13.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, deklaroi se akoma nuk ka propozim për zgjidhjen e çështjes së emrit, por inkurajoi ndërmjetësuesin Mathew Nimetz të jep propozim në takimin e parë.

Dimitrov: grupe të përbashkëta pune me palën greke

Lajm - 13.01.2018

Kryediplomati Nikolla Dimitrov ka njoftuar për krijimin e grupeve të përbashkëta të punës të palës greke dhe maqedonase. Ai ka shpjeguar se grupet do të angazhohen për të përshpejtuar bisedime për ...

Çështja e emrit Maqedoni – Greqi, Dimitrov: do të formohen grupe punuese për negocim

Portalb - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia janë pajtuar që të formojnë grupe të punës të cilat do të udhëhiqen nga Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë dhe e Greqisë.

Grupe të punës dhe pritje për zgjidhjen e kontestit 25 vjeçar për emrin

Almakos - 13.01.2018

Çështja e emrit, pozitat e Maqedonisë dhe të Greqisë, si edhe pritjet për atë se çfarë ndryshimesh do të pasojnë në rajon pas zgjidhjes së këtij kontesti 25-vjeçar edhe më tej janë temë kryesore në ...

Maqedonia dhe Greqia me grupe të punës për zgjidhjen e kontestit 25 vjeçar

Lajm - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan që të formojnë grupe pune, të kryesuara nga ministritë e punëve të jashtme të cilët do t’u kushtohen gjetjes së zgjidhjes për kontestin 25-vjeçar me emrin.

Cili do të jetë propozimi i Nimicit të mërkurën për emrin?

Flaka - 13.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov deklaroi se akoma nuk ka propozim për zgjidhjen e kontestit me emrin, por ndërmjetësi Methju Nimic është inkurajuar të dalë me kornizë fillestare që ...

Qeveria e Maqedonisë synon të përfshijë opozitën në procesin e emrit

BalkanWeb - 13.01.2018

SHKUP- Qeveria e Maqedonisë ka një qëllim të fortë për të përfshirë opozitën në procesin e zgjidhjes së çështjes së emrit. “Kjo është detyrë”, tha ministri i Jashtëm, Nikola Dimitrov.

« Ministri i jashtëm » Dimitrov: Dëshirojmë që të mërkurën Nimic të del me propozim për emrin

Zhurnal - 13.01.2018

« Ministri i jashtëm » Dimitrov: Dëshirojmë që të mërkurën Nimic të del me propozim për emrin Shkup, 13 janar - Maqedonia dhe Greqia ranë dakord të formojnë grupe punuese, të udhëhequr nga ministrat ...

Dimitrov: Inkurajojmë Mathew Nimetz të jep propozim për çështjen e emrit

Flaka - 13.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, deklaroi se akoma nuk ka propozim për zgjidhjen e çështjes së emrit, por inkurajoi ndërmjetësuesin Mathew Nimetz të jep propozim në takimin e parë.

Çështja e emrit Maqedoni-Greqi, Dimitrov: Do formohen grupe punuese për negocim

BalkanWeb - 13.01.2018

SHKUP- Maqedonia dhe Greqia kanë rënë dakord që të formojnë grupe të punës të cilat do të udhëhiqen nga Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë dhe e Greqisë.

“Katimerini”: Çështja “maqedonase” larg diplomacisë

Zhurnal - 13.01.2018

“Katimerini”: Çështja “maqedonase” larg diplomacisë Shkup/Athinë, 13 janar - Gazeta greke, “Katimerini” në një analizës për çështjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës ka shkruar se përpjekjet për ...

Grupe të punës dhe pritje për zgjidhjen e kontestit 25 vjeçar për emrin

Zhurnal - 13.01.2018

Grupe të punës dhe pritje për zgjidhjen e kontestit 25 vjeçar për emrin Shkup, 13 janar - Çështja e emrit, pozitat e Maqedonisë dhe të Greqisë, si edhe pritjet për atë se çfarë ndryshimesh do të ...

Maqedonia dhe Greqia me grupe të punës për zgjidhjen e kontestit 25 vjeçar

Flaka - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan që të formojnë grupe pune, të kryesuara nga ministritë e punëve të jashtme të cilët do t’u kushtohen gjetjes së zgjidhjes për kontestin 25-vjeçar me emrin.

Dimitrov: Nga një vend i problemeve dhe krizave në një vend të mundësive për sukses

Telegrafi - 12.01.2018

Ministri për Punë të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov në emisionin ‘Click Plus’ në Tv 21 foli për gjendjen aktuale të Maqedonisë në aspekt të politikës së jashtme, marrëdhëniet me shtetet ...

Dimitrov dhe Koxias në krye të grupeve të punës për zgjidhjen e çështjes së emrit

Zhurnal - 12.01.2018

Dimitrov dhe Koxias në krye të grupeve të punës për zgjidhjen e çështjes së emrit Shkup, 12 janar - Maqedonia dhe Greqia kanë rënë dakord që të formojnë grupe pune të udhëhequra nga ministrat e ...

Xanakopulos: Erga omnes nënkupton ndryshim të emrit kushtetues të fqinjëve

Idividi - 12.01.2018

Athinë, 12 janar 2018 (MIA) - Ndryshim i emrit kushtetues, përdorim në brendi të vendit dhe angazhim i qeverisë pas vetes ta lë irredentizmin, janë kërkesa prej Athinës zyrtare për arritjen e ...

Dimitrov dhe Koxias në krye të grupeve të punës për zgjidhjen e çështjes së emrit

Lajm - 12.01.2018

Maqedonia dhe Greqia kanë rënë dakord që të formojnë grupe pune të udhëhequra nga ministrat e Jashtëm të cilët do të punojnë në gjetjen e zgjidhjes së kontestit të emrit.

Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe pune për kontestin e emrit

Telegrafi - 12.01.2018

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan për formimin e grupeve të punës, të udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme, të cilët do të jenë të përkushtuar në gjetjen e zgjidhjes për kontestin 25 vjeçar për ...

Dimitrov: Kemi mundësi serioze për të ecur para

Telegrafi - 12.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, sot realizoi takim me zv.sekretarin e përgjithshëm të Shërbimeve për Punë të Jashme pran BE-së, Jean-Kristof Beliard.

Canakapullos: çështja E emrit relaksohet nëse evitohen qëndrimet irredentiste (video)

Flaka - 12.01.2018

Përdorim i përgjithshëm i emrit të shtetit, ndryshim të emrit kushtetues dhe përdorim të tij edhe brenda shtetit, ky është pozicioni i Greqisë, sa i takon zgjidhjes së çështjes së emrit të Maqedonisë.

Dimitrov për Reuters: Kemi përgjegjësi të madhe, por është e qartë se identiteti është i rëndësishëm për ne

Flaka - 12.01.2018

Ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikolla Dimitrov tha në një intervistë për Reuters se Maqedonia dhe Greqia ranë dakord të formojnë grupe punuese të udhëhequra nga ministrat e jashtëm për të zhvilluar ...

Maqedoni-Greqi, Dimitrov: Do formohen grupe pune për negociatat e emrit

SOT - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia kanë rënë dakord sot të formojnë grupe të punës të cilat do të udhëhiqen nga Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë dhe e Greqisë.

Dimitrov: Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe të punës

Albeu.com - 13.01.2018

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan që të formojnë grupe pune, të kryesuara nga ministritë e punëve të jashtme të cilët do t’u kushtohen gjetjes së zgjidhjes për kontestin 25-vjeçar me emrin.

Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe pune për kontestin e emrit

Almakos - 12.01.2018

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan për formimin e grupeve të punës, të udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme, të cilët do të jenë të përkushtuar në gjetjen e zgjidhjes për kontestin 25 vjeçar për ...

Dimitrov zbulon lëvizjen e fundit të Shkupit dhe Athinës

Albeu.com - 13.01.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov , deklaroi për “Reuters” se Athina dhe Shkupi do të formojnë grupe pune për zgjidhjen e problemit 25-vjeçar të emrit.