TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shtetësia për kosovarët? Meta: Rrezikojmë lëvizjen e lirë

Top Channel - 13.10.2017

Kreu i shtetit Ilir Meta në një intervistë për RTK në Prishtinë ka deklaruar se marrja e nënshtetësisë shqiptare nga shtetasit kosovar për të përfituar nga liberalizimi i vizave do të mund të sillte ...

Meta: Kërkesa për pasaporta shqiptare, protestë e Presidentit Thaçi

Gazeta Express - 13.10.2017

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, kërkesën e homologut të tij Thaçi, që kosovarëve t'u jepen pasaporta shqiptare, po e sheh si një protestë ne emër të të drejtave të qytetarëve të Kosovës.

Meta: Demarkacioni të zgjidhet në mënyrë të mençur

Lajmi.net - 13.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Iliri Meta, ka thënë se është tepër e rëndësishme që çështja e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi të zgjidhet në mënyrë parimore dhe të mençur.

Presidenti takon Haradinaj e Veselin: Prioritet, axhenda e përbashkët e qeverive

Ora news - 12.10.2017

Presidenti i Republikës Ilir Meta në ditën e tij të dytë të vizitës në Kosovë takoi kryeministrin Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli.I bindur për marrëdhëniet e shkelqyera ...

Meta: Izolimi i Kosovës, një padrejtësi

Almakos - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Iliri Meta, duke folur për vizitën e tij të fundit në Kosovë dhe takimet që ka zhvilluar me krerët institucional dhe partiak, tha për RTRK se është diskutuar rreth forcimit ...

Kosovë, Meta takohet me Haradinajn, Veselin dhe krerët e partive

Top Channel - 12.10.2017

Në vijim të vizitës në Kosovë, Presidenti Ilir Meta u takua me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin e siguroi për mbështetjen e Shqipërisë për Kosovën në proceset integruese.

Meta kundër ndryshimit të kufijve: Demarkacioni të zgjidhet në mënyrë të mençur

Gazeta Express - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka thënë se është tepër e rëndësishme që çështja e demarkacionit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi të zgjidhet në mënyrë parimore dhe të ...

Meta: Kosova ka përmbushur më shumë kritere sesa disa vende të cilave u janë liberalizuar vizat

Gazeta Express - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, duke folur për vizitën e tij të fundit në Kosovë dhe takimet që ka zhvilluar me krerët institucionalë dhe partiakë, tha se është diskutuar rreth forcimit dhe ...

Meta homazhe në varrin e Rugovës dhe memorialin e Jasharajve

Java News - 12.10.2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nderoi dhe vlerësoi jetën, veprën e paharruar dhe kontributet madhore të Ibrahim Rugovës si dhe përkujtoi sakrificat sublime të familjes Jashari për lirinë dhe ...

Meta takon përfaqësuesit e Vetëvendosjes, bisedojnë për rritje të bashkëpunimit

Lajmi.net - 12.10.2017

. Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta gjatë vizitës zyrtare në Kosovë, të enjten është pritur nga përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje. Në këtë takim sipas kryetarit të Vetëvendosjes, Visar Ymeri ...

Meta takim me krerët e partive në Kosovë, ja çfarë diskutuan

SOT - 12.10.2017

Gjatë një vizite në Kosovë, Presidenti Ilir Meta,zhvilloi takime të veçanta me krerët e partive parlamentare në Kosovë. Presidenti Meta u takuar me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri; me ...

Mustafa pret në takim presidentin Meta

Lajmi.net - 12.10.2017

. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta. Pas takimit nuk ka pasur prononcim për media.

Të gjitha takimet/ Çfarë diskutoi Presidenti Meta me krerët e partive në Kosovë

BalkanWeb - 12.10.2017

Gjatë ditës së dytë të vizitës shtetërore Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi takime të veçanta me krerët e partive parlamentare në Kosovë. Presidenti Meta u takuar me Kryetarin e Lëvizjes ...

Meta e cilësoi frymëzuese historinë e Adem Jasharit

Koha.net - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës në Prekaz e vlerësoi frymëzuese historinë e Adem Jasharit. Ilir Meta, presidenti i Shqipërisë gjatë vizitës në Prekaz e cilësoi frymëzuese sakrificën ...

Presidenti Meta në Kosovë takohet me Haradinajn dhe Veselin

ABC News - 12.10.2017

Presidenti Ilir Meta gjatë vizitës në Prishtinë është takuar me kryeministrin Ramush Haradinaj dhe kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli. Me politikanë kosovarë, kreu i shtetit diskutoi për çështje si ...

“Pajisini me pasaporta shqiptare”, Meta i përgjigjet Thaçit: S’e zgjidh problemin e Kosovës

BalkanWeb - 13.10.2017

TIRANE -Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka komentuar sot kërkesën e homologut të tij Hashim Thaçi për të pajisur me pasaporta qytetarët kosovarë. Në një intervistë për “Radio Televizionin e ...

Meta: Izolimi i Kosovës, një padrejtësi

Telegrafi - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Iliri Meta, duke folur për vizitën e tij të fundit në Kosovë dhe takimet që ka zhvilluar me krerët institucional dhe partiak, tha për RTRK se është diskutuar rreth forcimit ...

Presidenti Meta vlerëson lart sakrificën e familjes Jashari (Video)

Lajmi.net - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta në kuadër të vizitës së tij në Kosovë, sot po viziton Prekazin. Ai tani gjendet në kompleksin memorial ”Adem Jashari”, ku po njihet me historinë e familjes së ...

Meta mbledh bashkë liderët e Kosovës

Top Channel - 12.10.2017

Kreu i shtetit Ilir Meta mbyll sot vizitën dy ditore në Prishtinë, ku u takua me liderët e vendit fqinj. Mbrëmjen e të mërkurës presidenti shqiptar i ka mbledhur të gjithë bashkë në një darkë ...

Presidenti shqiptar Ilir Meta për vizitë në Kosovë

Idividi - 12.10.2017

Prishtinë, 11 tetor 2017 (MIA) - Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta sot qëndron në Republikën e Kosovës, me ç'rast është pritur me ceremoni shtetërore nga presidenti i vendit, Hashim ...

Prishtinë, Meta takon Veselin

Top Channel - 12.10.2017

Vizita zyrtare në Prishtinë e kreut të shtetit ka vijuar me takimin me kryeparlamentarin e Kosovës, Kadri Veseli. Pasi uroi për rizgjedhjen Veselin, z.

Meta edhe sot në Kosovë, takohet me Mustafën

Portalb - 12.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta po qëndron edhe sot në Kosovë. Ai dje takoi krerët e shtetit me të cilët biseduan për zhvillimet në vend. Sot në kuadër të vizitës së tij, Meta do të takohet me ...

Meta takohet me Haradinaj: Demarkacioni, sfidë e pashmangshme. Shqipëria mbështetje të plotë

BalkanWeb - 12.10.2017

Në vijim të vizitës shtetërore në Kosovë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u takua sot me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku të pranishëm ishin edhe zëvendëskryemininstrat Fatmir Limaj, ...

Meta - Haradinajt: Ka ardhur koha që të bëjmë më shumë për Kosovën e Shqipërinë

Gazeta Express - 12.10.2017

Në vijim të vizitës shtetërore në Kosovë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u takua sot me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku të pranishëm ishin edhe zëvendëskryemininstrat Fatmir Limaj, ...

Suksesi i Kosovës është sukses i Shqipërisë dhe anasjelltas

Kosova Live - 12.10.2017

Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa me bashkëpunëtorë priti presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Në takim u bisedua për rolin e LDK-së në proceset shtetformuese dhe kontributin e ...

Presidenti Meta nderon veprën dhe kontributet madhore të Ibrahim Rugovës dhe familjes Jashari

BalkanWeb - 12.10.2017

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, nderoi dhe vlerësoi jetën, veprën e paharruar dhe kontributet madhore të Ibrahim Rugovës, si dhe përkujtoi sakrificat sublime të familjes Jashari për ...

Meta takohet me krerët e partive parlamentare në Kosovë

Koha.net - 12.10.2017

Gjatë ditës së dytë të vizitës shtetërore Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta zhvilloi takime të veçanta me krerët e partive parlamentare në Kosovë.

Thaçi i ndau Metës çmimin “Urdhri i Pavarësisë”

Portalb - 11.10.2017

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi sot priti në takim zyrtar homologun e tij nga Shqipëria, Ilir Meta, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta i ftuar nga ...

Thaçi i kërkon Metës: Na pajisini me nënshtetësi shqiptare

Lajm - 11.10.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka kërkuar homologut shqiptar Ilir Metës që qytetarët e Kosovës të pajisen me nënshtetësi shqiptare në mënyrë që ata të kenë mundësinë të lëvizin lirshëm në ...

Takimi në Kosovë, Presidenti Meta nderohet me “Urdhëri i Pavarësisë”

SOT - 11.10.2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nderua gjatë një ceremonie solemne të zhvilluar në selinë e Presidencës së Kosovës me Dekoratën e lartë “Urdhri i Pavarësisë” me këtë motivacion: “Për kontribut ...

Meta takohet me Haradinajn

Lajmi.net - 11.10.2017

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është takuar me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta. Por pas këtij takimi mes kryeministrit kosovar dhe presidentit shqiptar, nuk ka pasur prononcim për media.

Pasaportat, Meta kundër Thaçit

Top Channel - 11.10.2017

Debati mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, i cili mban peng dhe liberalizimin e vizave të Kosovës, sollën që Presidenti Ilir Meta, në vizitën e tij zyrtare në Prishtinë, të merrte një kërkesë ...

Presidenti Ilir Meta në Kosovë, ja dokumenti që firmosi me homologun Thaçi

BalkanWeb - 11.10.2017

PRISHTINE -Presidenti i vendit, Ilir Meta pas takimit me homologun e Kosovës, Hashim Thaçi, zhvilluar së bashku një konferencë për mediat. Me herët, Thaçi dhe Meta nënshkruan një dokument, përmes së ...

Meta i kërkon Haradinajt të gjendet zgjidhje për demarkacionin

Telegrafi - 11.10.2017

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, i cili e përgëzoi atë për marrjen e detyrës së të parit të Qeverisë dhe për ndërtimin e ...

Krejt çfarë thanë rreth pasaportave shqiptare për kosovarët Thaçi e Meta

Koha.net - 11.10.2017

Presidenti Hashim Thaçi edhe këtë të mërkurë e ka shfaqur hapur revoltën ndaj bashkësisë ndërkombëtare, raporton KTV. Kosova po e sheh si shpresën e vetme Shqipërinë, tash kur ka mbetur vendi i vetëm ...

Presidenti Meta vizitë dyditore në Kosovë, takon Hashim Thaçin

ABC News - 11.10.2017

Kreu i shtetit Presidenti Ilir Meta ka nisur një vizitë zyrtare dy ditore në Kosovë ku fillimisht ka takuar homologun e tij, presidentin Hashim Thaçi.

Kosova dhe Shqipëria, të bashkuara për reforma në rrugëtimin euro-atlantik

Kosova Live - 11.10.2017

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, në vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë, në cilësinë e ...

Kosovë/ Meta: Marrja e nënshtetësisë shqiptare për t’iu gëzuar liberalizimit të vizave s’e zgjidh problemin

Java News - 13.10.2017

“Marrja e nënshtetësisë shqiptare për t’iu gëzuar liberalizimit të vizave s’e zgjidh problemin e zhbllokimit të proceseve integruese të Kosovës”. Kështu tha në një intervistë dhënë për “Radio ...

Meta: Dialogu të vazhdohet, s’ka alternativë

Lajmi.net - 12.10.2017

(I plotësuar)- Presidenti i shtetit shqiptar,Ilir Meta, ka thënë se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë është tepër i rëndësishëm dhe se nuk ka alternativ tjetër .

Meta takon Veselin, beson në zgjidhje konsensuale në rrugën europiane

Koha.net - 12.10.2017

Vizita zyrtare në Prishtinë e presidentit të Shqipërisë ka vijuar me takimin me kryeparlamentarin e Kosovës, Kadri Veseli. Pasi uroi për rizgjedhjen Veselin, z.

Meta takon Haradinajn: Të heqim çdo barriere burokratike mes dy vendeve

Ora news - 12.10.2017

Në vijim të vizitës shtetërore në Kosovë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u takua sot me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku të pranishëm ishin edhe zëvendëskryemininstrat Fatmir Limaj, ...

Meta-Mustafa: Suksesi i Kosovës është sukses i Shqipërisë

Koha.net - 12.10.2017

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa me bashkëpunëtorë priti Presidentin e Republikës së Shqipërisë, SH.T. z. Ilir Meta, njofton kumtesa partiake, trasnmeton Koha.net .

Thaçi i ndau Metës çmimin “Urdhri i Pavarësisë”

Alb Portali - 11.10.2017

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi sot priti në takim zyrtar homologun e tij nga Shqipëria, Ilir Meta, raporton Anadolu Agency (AA). Loading...

Meta: Boom kërkesash për pasaporta, por s’i pajis dot të gjithë kosovarët

Ora news - 11.10.2017

Kreu i Shtetit shqiptar, Ilir Meta, është gjendur ngushtë sot para kërkesës së homologut të tij të Kosovës Hashim Thaçi për të pajisur me nënshtetësi shqiptare qytetarët e Kosovës.

Meta nderohet me dekoratën “Urdhri i Pavarësisë”

Java News - 11.10.2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nderua gjatë një ceremonie solemne të zhvilluar në selinë e Presidencës së Kosovës me Dekoratën e lartë “Urdhri i Pavarësisë” me këtë motivacion: “Për kontribut ...

Meta në Prishtinë dekorohet me "Urdhri i Pavarësisë"

Idividi - 12.10.2017

Prishtinë, 11 tetor 2017 (MIA) - Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, sot vizitoi Prishtinën për të takuar homologun e tij Hashim Thaçi nga i cili u nderua me dekoratën “Urdhri i Pavarësisë”, për ...

Meta vizitë zyrtare në Prishtinë, takon Hashim Thaçin, mesazh Serbisë për pavarësinë e Kosovës

SOT - 12.10.2017

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar, dje, një vizitë zyrtare në Kosovë. Gjatë kësaj vizite Presidenti Meta u prit nga Presidenti Kosovës Hashim Thaçi, i cili e dekoroi Metën edhe më ...

Meta në takim me Haradinajn: Gjejeni një zgjidhje për demarkacionin

Lajmi.net - 11.10.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, i cili e përgëzoi atë për marrjen e detyrës së të parit të Qeverisë dhe ...

Ilir Meta takohet me Kadri Veselin

Albeu.com - 11.10.2017

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës , Kadri Veseli , ka pritur sot në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta , në vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë, në cilësinë e ...

Presidenti kundër kërkesës për nënshtetësi shqiptare për qytetarët e Kosovës

Respublica - 13.10.2017

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka përsëritur sot refuzimin e tij ndaj kërkesës së homolgut kosovar për dhënie shtetësie shqiptare për qytetarët e Kosovës, si një mënyrë për shmangien e ...