TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Mapo - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Emri i ri i Maqedonisë, reagojnë liderët europianë

ABC News - 12.01.2019

Mbarë Europa ka përshëndetur votimin që Parlamenti i Maqedonisë i bëri ndryshimeve kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, duke e cilësuar atë një hap vendimtar drejt së ardhmes europiane.

Mas pret që edhe Parlamenti grek të jep pëlqimin për Marrëveshjen e Prespës

Medial - 12.01.2019

Shkup, 12 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri gjerman për Punë të Jashtme, Hajko Mas pas votimit të mbrëmshëm të ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, ka shprehur pritjet se edhe Greqia do të ...

VMRO-ja zotohet se do të bëjë gjithçka kundër marëveshjes së Prespës

Flaka - 12.01.2019

VMRO-ja e ka nisur ditën me një komunikatë kundër miratimit të mbrëmshëm të ndryshimeve kushtetuese që ndërlidhen me marrëveshjen për emrin me Greqinë.

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Top Channel - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Top Channel - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

Ndryshimet kushtetuese, Gjermania: Sapo ta miratojë edhe Greqia Marrëveshjen, shpejtë do të kyçeni në NATO

Portalb - 11.01.2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Mas pret që edhe Kuvendi i Greqisë ta miratojë Marrëveshjen e Prespës dhe Maqedonia e Veriut më pas shpejt do t’i kyçet NATO-së dhe do të mundet t’i ...

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Portalb - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk .

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Alsat - 11.01.2019

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas.

Sfidat e Maqedonisë, analistët: Gjithçka varet nga Marrëveshja e Prespës

ABC News - 11.01.2019

Se si do të jetë viti 2019 për Maqedoninë, kjo do të varet nga marrëveshja e Prespës. Të këtij mendimi janë analistët shqiptarë, të cilët paralajmërojnë se “Prespa” është një çështje që nuk prek ...

Stoltenberg i ka lajmëruar personalisht Zaevit për ta uruar për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Portalb - 11.01.2019

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka dërguar tuit direkt kryeministrit Zoran Zaev dhe e ka uruar për përfundimin e votimit në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, njofton Portalb.mk .

Emri i ri i Maqedonisë, reagon Tirana

ABC News - 11.01.2019

Pas këtij votimi nuk kanë vonuar edhe reagimet nga Tirana zyrtare. Kështu Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale thekson se ky është një kontribut edhe i ...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare edhe një herë u tregua faktor vendimtar

Telegrafi - 11.01.2019

Tirana zyrtare ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, me të cilat është zyrtarizuar emri Republika e Maqedonisë së Veriut. Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme i Shqipërisë ...

Bushati thyen heshtjen/ Ja për çfarë reagon: Kontributi i partive shqiptare...

SOT - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas, që ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar ...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Top Channel - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik.

Mogherini dhe Hahn: Ndryshimet kushtetuese hap historik për Maqedoninë

Telegrafi - 11.01.2019

Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini dhe eurokomesari Johannes Hahn, përmes një deklarate të përbashkët kanë uruar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese.

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, faktor vendimtar

Botasot - 11.01.2019

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, përshëndeti sot votimin përfundimtar të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Maqedonisë duke theksuar se “kontributi i partive ...

Maqedoni, parlamenti voton ndryshimet kushtetuese të “Prespës”

ABC News - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë ka votuar pasditen e së premtes, me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, e arritur Qershorin e kaluar mes Athinës dhe ...

Vajgëll: Në qershor të këtij viti duhet BE-ja të hapë negociata me Maqedoninë e Veriut

Medial - 11.01.2019

Eurodeputeti i Liberalëve, Ivo Vajgëll, i ka uruar deputetët për votimin e sotëm. Ai porositi se me votimin e ndryshimeve të nevojshme për Marrëveshjen e Prespës në Maqedoni, ndërsa pastaj, shpreson ...

Ditmir Bushati përshendet votimin historik në Kuvendin e Maqedonisë

Tetova Sot - 11.01.2019

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ish ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar

BalkanWeb - 11.01.2019

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut.

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Telegrafi - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaevi u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë e ndërmarrë (FOTO)

Medial - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për ...

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

Portalb - 11.01.2019

Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje me Marrëveshjen e Prespës , dhe duket se pikërisht zgjidhja mes ...

Merkel me mbështetje për Marrëveshjen e Prespës

Medial - 11.01.2019

Vëmendja e mediumeve greke pas takimit të Angela Merkelit me Aleksis Ciprasin e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane lidhur me Marrëveshjen e Prespës, ndërkaq duket sikur mu zgjidhja mes ...

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Botasot - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë!

Java News - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Drama vazhdon

Portalb - 10.01.2019

Sot duhet të mbahet seanca e kuvendit ku përfundimisht pritet të votohen amendamentet kushtetuese që dalin nga Marrëveshja e Prespës. Nuk është një proces i lehtë.

Habit Tsipras: Dështimi i kësaj marrëveshje krijon “Shqipërinë e Madhe”

SOT - 10.01.2019

Dështimi i Marrëveshjes së Prespës dhe një shpërbërje e Maqedonisë, mbart rrezikun e krijimit të Shqipërisë së Madhe. Deklarata vjen nga Kryeministri grek Alexis Tsipras, i cili tha se pakti ...

Tsipras: Në janar marrëveshja e Prespës vjen në Greqi

SOT - 10.01.2019

Procesi i ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojë menjëherë pasi në Maqedoni të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati zyrtarisht të arrijë nga Shkupi në Athinë.

CIVIL – Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike!

Almakos - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri ashpër i dënon partitë, gjegjësisht, deputetët të cilët me qëllim, dhe nga pozita të ngushta partiake ose/ dhe interesa personale e pengojnë procesin e zbatimit të ...

Tsipras i trembet “Shqipërisë së Madhe”, nuk na duhet një rrezik tjetër si Turqia

Mapo - 10.01.2019

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin e ri të kësaj të fundit, Kryeministri grek Aleksis Tsipras në ...

CIPRAS: Gjatë janarit Marrëveshja e Prespës në Parlamentin grek

Medial - 10.01.2019

Proceset për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojnë pasi që te ne do të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati nga Shkupi zyrtar do t’i njoftohet Athinës zyrtare, e ...

Bakoyannis: Tsipras ka siguruar 151 vota për ratifikimin e marrëveshjes

Telegrafi - 10.01.2019

Ish-ministrja e Jashtme të Greqisë, Dora Bakoyannis, për televizionin grek “Sky” tha se kryeministri Alexis Tsipras vetëm se ka siguruar 151 vota për marrëveshjen e Prespës dhe nuk i nevojitet ndihma ...

Merkel – Cipras: Marrëveshja e Prespës është e rëndësishme për stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit

Medial - 10.01.2019

Marrëveshja e Prespës nuk sjell përfitime vetëm për Maqedoninë Veriore e cila mund të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, por është në interesin edhe të Greqisë dhe gjithë Evropës, ka thënë kancelarja ...

Merkel, në Athinë: Përshëndesim vendimin për emrin e Maqedonisë

Java News - 10.01.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel përshëndeti sot në Athinë veprimin e vendosur të kryeministrit grek, Aleksis Cipras mbi emrin e ri të Maqedonisë, që nuk është vetëm në përfitim të Maqedonisë dhe ...

Thaçi tregon se kur do të arrihet marrëveshja me Serbinë

Zeri - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Almakos - 11.01.2019

11 Janar 2019 / 20:15 Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në ...

ASH kyçe në procesin e integrimit, tani koha për zgjedhje të reja!

Ina - 12.01.2019

Si një forcë e vendosur pro-evropiane, Aleanca për Shqiptarët jo vetëm që ka mbështetur por ka qenë pjesë përbërëse e Ndryshimeve Kushtetuese, duke përkrahur referendumin dhe duke votuar në Kuvend ...

Britania e Madhe:Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Lajm - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.

Rama e shkarkoi, Bushati reagon për emrin e Maqedonisë

Albeu.com - 11.01.2019

Ditmir Bushati ka reaguar në lidhje me vendimin për ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të emrit.

Ditmir Bushati ‘bëhet i gjallë’, përshëndet vendimin e parlamentit maqedonas

Mapo - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Emri i ri Maqedonia e Veriut, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar!

Java News - 11.01.2019

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut.

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaevi uroi qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Lajm - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për ...

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

Lajm - 11.01.2019

Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, dhe duket se pikërisht zgjidhja mes ...

E gjithë bota uron Maqedoninë e Veriut: U mbyll një plagë konflikti

LajmiFundit - 12.01.2019

Mbrëmja e të premtes ishte një ditë historike për Maqedoninë por edhe Ballkanin pasi u mbyll më në fund një plagë e hapur dhe një koflikt I gjatë. Kuvendi këtij vendi, miratoi ndryshimet kushtetuese ...