TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haradinaj: Ushtria do të bëhet pavarësisht kundërshtimeve

Botasot - 06.12.2018

NATO është e vendosur të mbrojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë dhe nuk e vë në pikëpyetje misionin e saj për paqe në Kosovë. Ndërsa Kosova e merr vendimin për transformimin e FSK-s në ...

Stoltenberg telefonoi edhe Vuçiqin, tregon çfarë bisedoi me të dhe Haradinajn

Lajmi.net - 06.12.2018

Sot, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka telefonuar sot kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Haradinaj jep detajet nga biseda me Stoltenberg për ushtrinë e Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka treguar para ministrave të tij se çfarë ka biseduar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas deklarimeve të këtij të fundit se nuk ...

Haradinaj njofton kabinetin qeveritar se çfarë bisedoi me Stolternbergun

Lajmi.net - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka njoftuar kabinetin qeveritar për bisedën e tij telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Haradinaj kundër qëndrimit të NATO-s për kohën e formimit të ushtrisë

Koha.net - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media për të dhënë detaje për bisedën telefonike që ka pasur me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg i cili ka thënë se ...

Haradinaj komenton sërish qëndrimin e NATO-s kundër Ushtrisë së Kosovës

Lajmi.net - 06.12.2018

Haradinaj në konferencën për media ka thënë se qëndrimi zyrtar i NATO-s është të mbrojë paqen dhe sigurinë. “NATO e ka në protokoll marrëdhënien me FSK-në, dhe nësë ndryshon mandati ndryshojnë edhe ...

Beqiri: Ne e votojmë Ushtrinë, përgjegjësinë ta marrin bartësit e institucioneve

Gazeta Express - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, ka thënë se qëndrimet e fundit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg, lidhur me transformimin e FSK-së në ...

NATO rithekson qëndrimin rreth transformimit të FSK-së në ushtri

Evropaelire - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar të enjten se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për t’i njoftuar ...

Haradinaj: S’kam mospajtime me Stoltenbergun, folëm për misionin e NATO-s pas themelimit të ushtrisë

Tetova Sot - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, duke folur për krijimin e Ushtrisë ka thënë se është vendim sovran i Kosovës për dhënien e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

BE përkrah NATO-s: Ushtria e Kosovës vetëm në përputhje me Kushtetutën

Lajmi.net - 06.12.2018

Ditë më parë Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që në seancën e 14 dhjetorit të votohen projektligjet për FSK-në. Projektligjet për FSK-në priten të votohen më 14 dhjetor.

Haradinaj: Ushtria e Kosovës - vendim sovran

VOA - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se projektligjet për ushtrinë do të hidhen për miratim në parlament më 14 dhjetor dhe ky është vendim sovran në përputhje me kushtetutën e Kosovës.

Berisha: S’mund të presim deri në pafundësi për ushtrinë

Lajmi.net - 06.12.2018

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, ka reaguar ndaj deklaratave të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me formimin e ushtrisë së Kosovës.

NATO me deklaratë pas bisedës telefonike të Stoltenbergut me Haradinajn dhe Vuçiqin

Telegrafi - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, ka deklaruar sot se ka zhvilluar biseda telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Haradinaj bisedë telefonike me sekretarin e NATO-s: Transformimi i FSK-së do të bëhet më 14 dhjetor, vendim sovran i ...

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me transformimin e FSK-së në Ushtri.

"Kur bossi i NATO-s këndonte kundër NATO-s"

Botasot - 06.12.2018

Ndodh gjithmonë, kush flet shumë keq kundër NATO-s, dhe është armik i saj, ashtu sillet puna dhe ai person bëhet bos i NATO-s. Kundërthënëse po se po, Javier Solana, autor i pamfletit "50 arsye për ...

Stoltenberg bisedon me Haradinajn dhe Vuçiqin

Koha.net - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilëve u ka bërë ...

Kryeministri konfirmon se ka biseduar me Stoltenberg-un për ushtrinë, por nuk tregon qëndrimin e NATO-s

Gazeta Express - 06.12.2018

I pari i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se ka biseduar me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, por, pa bërë detaje se si iu është përgjigjur Stoltenberg ...

Haradinaj: Projektligjet për FSK-në do të votohen më 14 dhjetor

Evropaelire - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka konfirmuar se tri projektligjet të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, do të votohen me 14 dhjetor ...

Stoltenberg telefonon Haradinajn, ia përsërit qëndrimin kundër formimit të Ushtrisë

Gazeta Express - 06.12.2018

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot ka telefonuar kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinajn, dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic, për ti njoftuar me rezultatin e ...

Duda Balje: Do të votojmë për Ushtrinë

Koha.net - 06.12.2018

Deputetja e Grupit parlamentar 6+ Duda Balje, ka deklaruar se Kosova është gati ta formojë ushtrinë e saj. Ajo gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ka komentuar edhe deklaratën e sekretarit ...

Dy kushtet e Vuçiqit për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Koha.net - 06.12.2018

Kryetar i Serbisë Aleksandar Vuçiqi ka paralajmëruar bisedë me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s lidhur me paralajmërimet rreth formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net.

Ushtria e Kosovës, Haxhi Shala: Do të vazhdojmë partneritetin me NATO-n

Botasot - 06.12.2018

Kryetari i Komisionit Parlamentar për mbikëqyrje të FSK-së Haxhi Shala, ka komentuar deklaratën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-së, i cili ka thënë se Kosova do të përballet me pasoja serioze ...

Haradinaj i përgjigjet NATO-s për transformimin e FSK-së

Alsat - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, i është përgjigjur paralajmërimeve të NATO-s për pasoja, në rast se ndodhë transformimi i FSK-së. Haradinaj tha sot në Kuvend Ushtria do të kalojë me 14 dhjetor në ...

Berisha: S’mund të presim deri në pafundësi për ushtrinë

Gazeta Express - 06.12.2018

Teksa ka komentuar deklaratat e Stoltenbergut lidhur me çështjen e ushtrisë, ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, ka thënë që FSK-ja nuk mund të mbesë deri në pafundësi me ...

Stoltenberg dhe Vuçiq flasin në telefon për Ushtrinë e Kosovës

Tetova Sot - 06.12.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kanë rënë dakord sot në një bisedë telefonike se ruajtja e paqes dhe stabilitetit është me interes të madh për ...

Haradinaj: Mund të skenohet ndonjë vdekje diku në Kosovë, ushtria votohet javën e ardhshme

Botasot - 06.12.2018

(E plotësuar) - Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë krijimi i ushtrisë së Kosovës dhe mandatimi i saj, javën që vjen, është proces i brendshëm dhe se është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

Haradinaj: Ushtria më 14 dhjetor, nuk rrezikohen marrëdhëniet me NATO-n

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se formimi i Ushtrisë së Kosovës është proces i brendshëm, vendim sovran dhe në përputhje me Kushtetutën e ...

Stoltenberg: Nuk është momenti që FSK të kthehet në ushtri

Mapo - 06.12.2018

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri është në kundërshtim me këshillat e shumë aleatëve të NATO-s, ka thënë ndër të tjera Sekretari i Përgjithshëm i saj, Jens ...

Haradinaj i përgjigjet sekretarit të NATO-s: Ushtria është punë e jona, do ta formojmë atë

Gazeta Express - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se procesi i transformimit të FSK-së është proces i brendshëm dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën. Kjo deklaratë kryeministrit në seancën parlamentare, ...

Të gjithë kundër ushtrisë së Kosovës/ Stoltenberg: Transformimi i FSK në Ushtri, pasoja serioze

SOT - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, iu bashkua dje zërave të shumtë nga Serbia që paralajmëruan Prishtinën kundër transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, një natë ...

Deklarata e Stoltenberg për Ushtrinë, MFSK: Kosova ka të drejtë të marrë vendime të tilla

Lajmi.net - 05.12.2018

Formimi i Ushtrisë së Kosovës po shihet si proces me rrezik të madh nga Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO). Sekretari i përgjithshëm i kësaj Aleance, Jens Stoltenberg, më herët gjatë ditës së ...

Ballkani Perëndimor me rëndësi strategjike për NATO-n

Botasot - 05.12.2018

Ballkani Perëndimor është një rajon me një rëndësi strategjike për Aleancën Atlantike. Kjo u konfirmua në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Bruksel, ku u diskutua për sfidat dhe sigurinë ...

Disa pyetje sekretarit të NATO-s Z. Stoltenbergut për Ushtrinë e Kosovës?

Botasot - 05.12.2018

E hajde e mos reago kur me shekuj fjalët mallkuese e ofkëlluese shqiptarëve ua kanë nxjerrë me zort europianët tani dhe ky Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili i jep vërejtje ...

Dimitrov: Formalizimi i anëtarësimit do të bëhet në pranverën e vitit 2020

Flaka - 05.12.2018

Formalizimi i anëtarësimit të vendit në NATO pritet të ndodh në pranverën e vitit 2020, ndërsa anëtarësim në Aleancë për Maqedoninë do të thotë garancë për kufinjtë aktual të vendit.

Bruksel: Lëvdata për Maqedoninë dritë jeshile për BeH

Tetova Sot - 05.12.2018

Në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s në Bruksel, Maqedonia ka marrë lëvdata për përparimin në implementimin e Marrëveshjes për emrin, kurse Bosnja e Hercegovina dritë ...

NATO hap rrugën për anëtarësimin e Bosnjës

Evropaelire - 05.12.2018

NATO i dha Bosnje e Hercegovinës dritën e gjelbër për të bërë një hap të madh përpara në rrugën drejt anëtarësimit në aleancën ushtarake. Ministrat e Jashtëm të NATO-s, në takimin e së mërkurës në ...

Haradinaj kundër qëndrimit të NATO-s për formimin e ushtrisë

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka treguar para ministrave të tij se çfarë ka biseduar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas deklarimeve të këtij të fundit se nuk ...

NATO rithekson qëndrimin rreth transformimit të FSK-së në ushtri

Alsat - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar të enjten se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për t’i njoftuar ...

Haradinaj: Ushtria e Kosovës, vendim sovran

Durres Lajm - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se projektligjet për ushtrinë do të hidhen për miratim në parlament më 14 Dhjetor dhe ky është vendim sovran në përputhje me kushtetutën e Kosovës.

Haradinaj në bisedë telefonike me Stoltenberg: Kosova është e përkushtuar për një ushtri profesionale

Lajmi.net - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Siç ka bërë të ditur Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ...

Stoltenberg bisedon me Haradinajn dhe Vuçiqin

Botasot - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilëve u ka bërë ...

Haradinaj: Projektligjet për ushtrinë do të votohen më 14 dhjetor

Alsat - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka konfirmuar se tri projektligjet të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, do të votohen me 14 dhjetor ...

Balje: Kosova gati për formimin e ushtrisë

Botasot - 06.12.2018

Deputetja e Grupit parlamentar 6+ Duda Balje, ka deklaruar se Kosova është gati ta formojë ushtrinë e saj. Ajo gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ka komentuar edhe deklaratën e sekretarit ...

Dy kushtet e papërballueshme të Vuçiçit për FSK

Java News - 06.12.2018

Kryetar i Serbisë Aleksandar Vuçiqi ka paralajmëruar bisedë me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s lidhur me paralajmërimet rreth formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net.

Haxhi Shala: Për Ushtrinë vazhdojmë partneritetin me NATO-n

Koha.net - 06.12.2018

Kryetari i Komisionit Parlamentar për mbikëqyrje të FSK-së Haxhi Shala, ka komentuar deklaratën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-së, i cili ka thënë se Kosova do të përballet me pasoja serioze ...

Haradinaj i përgjigjet NATO-s për transformimin e FSK-së

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, i është përgjigjur paralajmërimeve të NATO-s për pasoja, në rast se ndodhë transformimi i FSK-së. Haradinaj tha sot në Kuvend Ushtria do të kalojë me 14 dhjetor në ...

Haradinaj i reagon NATO-s: Ne e dimë si veprojmë për ushtrinë

Ina - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se procesi i transformimit të FSK-së është proces i brendshëm dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën. Kjo deklaratë kryeministrit në seancën parlamentare, ...

Haradinaj thotë se Ushtria do të votohet javën e ardhshme

Koha.net - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë krijimi i ushtrisë së Kosovës dhe mandatimi i saj, javën që vjen, është proces i brendshëm dhe se është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

Stoltenberg: Transformimi i FSK në ushtri hap në kohë të gabuar

DW - 05.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, gjenerali Jens Stoltenberg deklaroi në Bruksel, se transformimi i FSK-së në ushtri është në kundërshtim me këshillat e shumë aleatëve nga NATO.

Stoltenberg: Prishtina përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

Evropaelire - 05.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të "përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të ...