TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ministrja kërkoi shkarkimin e gjyqtarëve të Dajtit, ja çfarë thotë KLGJ

Mapo - 12.02.2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor (KLGJ) ka reaguar pas vendimit të gjyqtarëve të Apelit për të pranuar kërkesën e Dritan Dajtit për gjykim të shkurtuar, çfarë do të thotë shpëtimin e tij nga burgimi i ...

Zbardhet kërkesa e Gjonajt, KLGJ: Hetim vendimit për Dritan Dajtin

Java News - 12.02.2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka reaguar sot në lidhje me vendimin e Apelit për Dritan Dajtin. Përmes një njoftimi për publikun, KLGJ shprehet se pranë tij, është depozituar kërkesa e ministres Etilda ...

Kabllogrami i SHBA-ve: Agron Kuliçaj, njeriu i Berishës, dyshime se ndihmon Dritan Dajtin

Java News - 12.02.2019

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka rrëzuar vendimin për burgim të përjetshëm dhe ka pranuar kërkesën për gjykim të shkurtuar të Dritan Dajtit, i akuzuar për vrasjen e katër policëve në krye të ...

Dritan Dajti përplas politikën, Gjonaj i kërkon KLGJ shkarkimin e 3 gjyqtarëve, PD akuza se po u hedh hi syve ...

SOT - 12.02.2019

Ulja e dënimit për Dritan Dajtin ka rindezur përplasjet politike në vend. Për mazhorancën ky është një shembull i sistemit të korruptuar të drejtësisë, ndërsa për Partinë Demokratike, Dajtit iu ul ...

U shkarkuan në vetting, 5 ‘gjyqtarët e PD’ që përmbysën dosjen e Dritan Dajtit në 2016

Java News - 12.02.2019

Vendimi i Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda për t’i hequr dënimin për jetë Dritan Dajtit është pasojë e një vendimi të mëparshëm të Gjykatës së Lartë, e cila riktheu për gjykim në Apel dosjen e ...

Si u kthye studenti i Jurdikut në vrasësin e 4 policëve shqiptarë, historia e Dritan Dajtit

Medial - 12.02.2019

Është gazetari Artan Hoxha, që një studion e emisionit “Opinion”, bëri një përshkrim të detajuar të jetës së Dritan Dajtit, deri në momentin që kreu vrasjen e tij të parë në vitin 1999.

"Kush guxon t’i kërkojë lekë Dritan Dajtit? A jeni në vete?"

SOT - 11.02.2019

Çlirim Gjata shprehet se vendimi për të pranuar gjykim të shkurtuar për Dritan Dajtin, vrasësin e katër policëve, është motivuar politikisht dhe nuk kemi të bëjmë në këtë rast me korrupsion financiar.

Gazetari tregon me video si i vrau Dritan Dajti katër policët në Durrës

SOT - 11.02.2019

Gazetari Ferdinand Dervishi ka treguar në studion e emisionit “Opinion” skemën e krimit të ndodhur në vitin 2009, kur Dritan Dajti u mori jetën katër policëve, në një ngjarje të ndodhur në Durrës.

Artan Hoxha rrëfen si u arratis Dritan Dajti nga gjykata në 2003

SOT - 11.02.2019

Në studion e “Opinion” gazetari Artan Hoxha ka treguar momentin e arratisjes së Dritan Dajtit nga gjykata, në vitin 2003. Sipas Hoxhës, historia e arratisjes ishte kjo: “Ditën e 17 nëntorit, një ...

Nga studimet për Drejtësi tek vrasjet, Artan Hoxha tregon kush është Dritan Dajti, personi që trazoi politikën ...

SOT - 11.02.2019

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, i ftuar në emiosionin “Opinion”, në TV Klan, ka treguar se kush është Dritan Dajti, i dënuari që prej vitesh ka turbulluar ujërat e drejtësisë shqiptare.

Çështja “Dajti”, drejtësia dhe politika

ABC News - 11.02.2019

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda dënoi të premten e 8 Shkurtit me 25 vjet burg Dritan Dajtin. Ai është autor i vrasjes së katër evektivëve të policisë të cilët ishin duke punuar për arrestimin e ...

Gazetari shpjegon skemën: Dritan Dajti do të vriste 6 policë, dy shpëtuan mrekullisht

Mapo - 11.02.2019

Gazetari Ferdinand Dervishi deklaroi sonte se Dritan Dajti do të vriste 6 policë, por dy shpëtuan fatmirësisht. Njëri kishte antiplumb dhe tjetri shpëtoi se Dajtit i mbaruan plumbat.

Dritan Dajti, krimineli i shkolluar

Top Channel - 11.02.2019

Dritan Dajti mund të quhet fare mirë një “kriminel me shkollë”. Ai ka qenë një student i mirë i Fakultetit të Drejtësisë, deri pak përpara se t’i futej botës së krimit.

“Open”, si i shpëtoi Dritan Dajti burgimit të përjetshëm?

Top Channel - 11.02.2019

Dritan Dajti dhe ndryshimi i masës së tij të dënimit nga burgim i përjetshëm në vetëm 25 vite burg ishte tema e diskutimit në emisionin “Open” të gazetares Eni Vasili, këtë të hënë në Top Channel.

Gjykimi i shkurtuar për Dajtin/ Anila Hoxha zbardh prapaskenat me avokatët: Sa caktoheshin, largoheshin

SOT - 11.02.2019

Gazetarja e kronikës, Anila Hoxha e ftuar në emisionin “Open”, ka folur rreth çështjes së Dritan Dajtit dhe dënimit të tij. Hoxha u shpreh se i ka ndjekur të gjitha seancat, konkretisht 275, në ...

Ministrja Gjonaj, kërkesë KLGJ-së: Të shkarkohen gjyqtarët e “Dajtit”; Reagon edhe Meta

Top Channel - 11.02.2019

Në daljen e dytë publike, pas vendimit për heqjen e burgimit të përjetshëm Dritan Dajtit dhe zëvendësimit me 25 vite burg, ministria e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha se i është drejtuar Këshillit të ...

Dritan Dajti i shpëton burgimit të përjetshëm, Çlirim Gjata zbulon prapaskenat

SOT - 11.02.2019

Anëtari i kryesisë së PD, Çlirim Gjata ka komentuar vendimin e Dritan Dajtit. Sipas tij, ky vendim është politik. “Vendimi për Dritan Dajtin është një vendim politik, pasi për gjykim të shkurtuar ka ...

Çështja “Dajti”, flasin ekspertët

ABC News - 11.02.2019

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda aplikoi mbi Dritan Datin gjykimin e shkurtuar duke i hequr 4 dënime të përjetshme dhe duke e dënuar me 25 vite. Që prej datës 8 Shkurt, kur u dha ky vendim ka ...

Ish-drejtori i Policisë: Gjyqtarët kanë presion nga politika

Albeu.com - 11.02.2019

Arben Hajdarmataj , ish-drejtues i Policisë së Shtetit ka deklaruar se vendimi që Gjykata ka marrë për Dritan Dajtin vjen si pasojë e shantazheve. Sipas tij, ata janë nën trysninë e të pandehurit dhe ...

Kreu i Gjykatës së Vlorës akuzon kolegët: Vendimi për Dritan Dajtin, skandaloz

Gazeta Tema - 11.02.2019

Kreu i Gjykatës së Faktit Vlorë cilësoi skandaloz vendimin për pranimin e gjykimit të shkurtuar për Dritan Dajtin, në të cilin ishin përfshirë dy gjykatës të Apelit të Vlorës.

Vendimi për Dajtin, policët në lirim kundër: Goditje e rëndë

BalkanWeb - 11.02.2019

Vendimi i gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda që dënoi me vetëm 25 vjet burg Dritan Dajtin, ndonëse qëlloi për vdekje 4 efektivë policie solli edhe reagimin e Shoqatës se Punonjësve të Policisë në ...

Dënimi i Dritan Dajtit/ Avokati i njohur 'i përvishet' ministrit Lleshaj: Turp që kjo gjë del e shkruar në ...

SOT - 11.02.2019

Vendimi i dhënë nga Gjykata e Apelit për Dritan Dajtin të cilit iu hoq dënimi me “burgim të përjetshëm” për t’iu dhënë ai me 25 vite burg, ka sjellë një mori reagimesh.

Jari analizon lidhjet dhjetëvjeçare të Ramës me Dritan Dajtin

Gazeta Tema - 11.02.2019

Pas heqjes së dënimit të përjetshëm për Dritan Dajtin, ka pasur reagime të ashpra nga qeveria, presidenti dhe institucionet ndërkombëtare, kundër gjykatësve.

Çështja Dajti, Gjonaj i drejtohet KLGJ-së: Të shkarkohen tre gjyqtarët, vendimi i paprecedent

Botasot - 11.02.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka kërkuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre gjykatësve që, siç tha ajo, kryen aktin e paprecedent të kalimit nga burgim i përjetshëm në 25 vjet ...

PD merr në “pyetje” Gjonajn: Trego, kë shantazhoi Dritan Dajti?

BalkanWeb - 11.02.2019

Pas marrjes së vendimit për Dritan Dajtin për uljen e dënimit nga burgim i përjetshëm në 25 vite burg për vrasjen e katër policëve në 2009, ka reaguar sërish Partia Demokratike.

Ish-policët në protestë kundër "lirimit" të Dritan Dajtit

Albeu.com - 11.02.2019

Pranimi për gjykim të shkurtuar për Dritan Dajtit ka sjellë reagime mjaftë të forta në opinion publik por edhe në politikë. Me tre vota pro dhe dy kundër gjykata vendosi të ulë denimin për Dajtin në ...

Ish-policët në protestë. Kundërshtojnë vendimin për Dritan Dajtin

Top Channel - 11.02.2019

Para Kryeministrisë protestuan ish-policët, të cilët e cilësojnë absurd vendimin që u dha për personin që akuzohet se vrau 4 oficerë policie. Në operacionin e kapjes së Dritan Dajtit, i cili jetonte ...

Shkarkohen gjykatësit që i ulën dënimin Dajtit? Çfarë deklaron Gjonaj

Albeu.com - 11.02.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj , ka dalë edhe ditën e sotme në një deklaratë për mediat ku i kërkon institucionit të ri të Reformës në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre ...

Etilda Gjonaj: Të shkarkohen gjykatësit e Dritan Dajtit

RTSH - 11.02.2019

Ministria e Drejtësisë Etilda Gjonaj, depozitoi në Këshillin e Lartë Gjyqësor kërkesën për shkarkimin e 3 gjyqatarëve të Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda, që me votën e tyre i dhanë Dritan ...

E shpëtuan nga dënimi i përjetshëm, Ministrja Gjonaj: Të ndëshkohen 3 gjyqtarët e çështjes Dajti

Botasot - 11.02.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, i kërkon institucionit të ri të Reformës në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre gjykatësve që vendosën të pranojnë kërkesën për gjykim të ...

Rasti Dajti, Gjonaj: Të shkarkohen 3 gjyqtarët. Nuk ndalemi këtu!

BalkanWeb - 11.02.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, i ka kërkuar sot përmes një deklarate për shtyp institucionit të ri të Reformës në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre gjykatësve, të cilët ...

Gjonaj i drejtohet KLGJ: Të ndëshkohen 3 gjyqtarët e çështjes Dajti

ABC News - 11.02.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj i kërkon institucionit të ri të Reformës në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre gjykatësve që dhanë vendimin nga burgim i përjetshëm në 25 ...

Dëshmitë në Gjykatë, si i vrau 4 policët Dritan Dajti. Kush tradhtoi?

Mapo - 11.02.2019

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka vendosur të dënojë Dritan Dajtin me 25 vite burg, duke i hapur rrugë lirimit të tij brenda 6 ose 7 viteve të ardhshëm.

Balla: Dënimi i Dritan Dajtit me 25 vjet burg i turpshëm!

ABC News - 11.02.2019

Në lidhje me vendimin për dënimin e Dritan Dajtit reagoi sot dhe kreu i grupit kuvendor socialist Taulant Balla, i cili e cilësoi të turpshëm vendimin për dënimin me 25 vjet heqje lirie të Dritan ...

Vendimi për Dajtin, Meta: KLGJ e Prokuroria të hetojnë

Top Channel - 11.02.2019

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar angazhimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorisë për të hetuar vendimin që i anulon dënimin me burg përjetë Dritan Dajtit.

E FUNDIT/ Zyrtare, nis hetimi ndaj gjyqtarëve që gjykuan Dajtin

LajmiFundit - 12.02.2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor, njofton opinionin publik, se pranë tij, është depozituar kërkesa e Ministrit të Drejtësisë, në të cilën kërkohet hetimi disiplinor i veprimtarisë së anëtarëve të trupës ...

Vendimi lehtësues për Dritan Dajtin, Meta: KLGJ dhe Prokuroria të vihen në lëvizje

Telegrafi - 11.02.2019

Vendimi i Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda që pranoi gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke i dhënë mundësi këtij të fundit ti shpëtojë burgimit të përjetshëm, ka sjellë edhe reagimin e ...

Vendimi për Dajtin, Meta: KLGJ dhe Prokuroria të vihen në lëvizje!

RTSH - 11.02.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar këtë të hënë, për vendimin e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda për Dritan Dajtin, i cili vrau 4 policë dhe u dënua me 25 vite burg si rezultat i ...

Meta për Dritan Dajtin: KLGJ dhe Prokuroria të hetojnë

ABC News - 11.02.2019

Presidenti i Republikës iu përgjigj interesit të gazetarvë për vendimin e Gjykatës për Dritan Dajtin. Në një dalje për mediat pas konferencës me temë “Marrëdhëniet e Punës dhe Shqyrtimi Gjyqësor”, ...

Edhe Meta kundër Dajtit

RTSH - 11.02.2019

Vendimi i një gjykate që lehtësoi dënimin e Dritan Dajtit, i cili u akuzua për vrasjen e 4 policëve 10 vjet më parë në Durrës, ka sjellë edhe reagimin e presidentit Ilir Meta.

Vendimi për Dajtin, Meta: KLGJ dhe prokuroria të vihen në lëvizje

BalkanWeb - 11.02.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar për vendimin e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda për Dritan Dajtin, i cili vrau 4 police dhe u dënua me 25 vite burg si rezultat i gjykimit të ...

Ulja e dënimit ndaj Dritan Dajtit, Meta: KLGJ dhe prokuroria të nisin hetimet

Medial - 11.02.2019

Ai theksoi se Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Prokuroria duhet të hetojnë çështjen. “KLGJ dhe Prokuroria e Përgjithshme të vihen në lëvizje për të vlerësuar dhe hetuar çështjen në fjalë”, tha Meta.

Ulja e dënimit ndaj Dritan Dajtit, Meta: KLGJ dhe prokuroria të nisin hetimet

Gazeta Express - 11.02.2019

Në lidhje me uljen e dënimit ndaj autorit të vrasjes së katër policëve, Dritan Dajtit, u pyet sot edhe Presidenti, Ilir ...

I bënë ballë presionit të Dritan Dajtit, kush janë dy gjyqtarët që votuan pjesërisht kundër ndryshimit të vendimit për ...

SOT - 11.02.2019

Fuat Vjerdha dhe Lindita Hoxha janë dy gjyqtarët që në media po thuhet se i bënë ballë Dritan Dajtit. Gjykata e Apelit te Krimet e Rënda ka rrëzuar tri ditë më parë dënimin me burgim të përjetshëm ...

Të fala Dritan Dajtit’! Edi Rama konfirmon rolin e tij në uljen e dënimit për vrasësin e 4 policëve

Ina - 11.02.2019

Edi Rama ka dekonspiruar veten e tij ku një komenti në facebook, praktikisht ka konfirmuar lidhjet e tij me vrasësin e 4 policëve Dritan Dajti, si dhe rolin e tij në vendimin e fundit absurd të ...

Vendimi për të lehtësuar vrasësin e policëve nuk ka qenë unanim

RTSH - 11.02.2019

Vendimi për Dritan Dajtin dhënë nga Gjykata e apelit të Krimeve të Rënda nuk ka marrë dakortësinë e plotë nga të gjithë anëtarët e trupës gjykuese. Këtë e bën të ditur vetë kreu i trupës Gjykuese ...

Gjyqtari “distancohet” nga vendimi për Dajtin

Respublica - 11.02.2019

Një prej 5 anëtarëve të trupës gjyqësore që dha vendimin për Dritan Dajtin ka publikuar në rrjetet sociale faqen e fundit të vendimit që sipas tij tregon se dy nga gjyqtarët e Apelit të Krimeve të ...

Vendimi për Dritan Dajtin, dy gjyqtarë kundër dënimit me 25 burg

ABC News - 11.02.2019

Nuk ka qenë unanim vendimi për të dënuar me 25 vjet heqje lirie Dritan Dajtin. Trupa gjykuese e përbërë nga 5 gjyqtarë të ardhur nga Gjykatat e Apelit në rrethe kanë dhënë vendimin për llogari të ...

Sulmet e forta politike, s’duron gjyqtari nxjerr vendimin për Dritan Dajtin: Ja kush ishin 2 njerëzit e vetëm të ...

SOT - 11.02.2019

Gjykata e Apelit te Krimet e Rënda ka rrëzuar tri ditë më pare dënimin me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin, i dënuar për vrasjen e katër efektivëve të policisë në Durrës.

Si votuan gjyqtarët që "liruan" Dritan Dajtin për vrasjen e 4 policëve

Albeu.com - 11.02.2019

Ka shkaktuar një tërmet të vërtetë vendimi i pesë gjyqtarëve të Apelit për t'i mundësuar Dritan Dajtit gjykim të shkurtuar, i cili e çon atë në një dënim maksimumi 25 vite burg për vrasjen e katër ...