TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ilir Meta arrin në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

Edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, veçse ka arritur në Prishtinë, për të marrë pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai ka arritur në hotelin, ku po qëndrojnë ish-presidenti ...

Data e re e zgjedhjeve, Presidenti bën lëvizjet e para

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta pritet të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se kreu i shtetit nis sot konsultimet me partitë ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta njofton vendimin

Albeu.com - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar datën e re të zgjedhjeve . Mësohet se takimet do të fillojnë në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të ...

Eksodi ‘99/ Ilir Meta kafe në Kukës: Krenar për këtë qytet (Foto)

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qëndruar sot në qytetin e Kukësit. Kreu i shtetit ka kujtuar eksodin e shqiptarëve të Kosovës, ndërsa përgëzoi qytetarët e Kukësit për mikpritjen madhështore, të ...

Meta do nisë konsultimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve

Mapo - 12.06.2019

Ndërsa Kryeministri Edi Rama thotë se do të mbajë zgjedhjet lokale më 30 qershor, Presidenti Ilir Meta pasi zhdekretojë këtë datë, do të ndërmarrë një hap tjetër.

Data e zgjedhjeve, Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Gazeta Express - 12.06.2019

Një ditë pas konferencës për shtyp, Presidenti Ilir Meta mësohet se do nisë konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve. Burime për ‘Balkan Web’ bëjnë me dije se takimet e para ...

Sekretari socialist: I paparë ky Ilir Meta!

Gazeta Tema - 12.06.2019

Sekretari për Marrëdhëniet me Mediat dhe Shoqërinë Civile në PS, Alfred Peza ka komentuar lëvizjen më të fundit të presidentit Ilir Meta pas vendimit për anulimin e datës së zgjedhjeve.

“Rama ik”, kujt i frikësohet Ilir Meta?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Konferenca e shtypit e presidentit të Republikës u prit me shumë interes.Që në momentin e parë të lajmërimit nisën shumë aludime se për çfarë ai do të dilte vetëm një ditë pas dekretit të dytë për ...

Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis konsultimin me partitë politike

Java News - 12.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta do të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se: “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë ...

Van Dami jonë kundër të gjithëve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Sokol Balla* Kriza aktuale deri të martën, kishte një pikëpyetje të madhe: kush e nxiti atë? Kush shtyu Opozitën në aksionin e saj ekstrem politik të djegies së mandateve? Kush I dha idenë të ...

Presidenti konfirmon se ka marrë frenat e opozitës, takime dhe telefonata me Bashën e Berishën, flet për darkë sekrete ...

SOT - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar dje se është palë me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ditën e djeshme kreu i shtetit doli në një konferencë të posaçme për shtyp, teksa deklaroi se vendimi i tij për ...

PS bëhet gati ta shkarkojë, Nano me deklaratë "bombë", zbulon lëvizjen e bujshme të Ilir Metës

SOT - 12.06.2019

"Unë jam vetëofruar për ta lënë postin tim, gjithmonë i gatshëm që kjo të bëhet në emër të zgjidhjes së krizës. Nuk e kuptoj, ju intereson zgjidhja e krizës, apo shkarkimi i Presidentit? Nëse ju ...

Cili do të jetë fati i Presidentit Ilir Meta? Kushtetuta shkruan fatin e tij

Botasot - 12.06.2019

Kushtetuta kërkon Parlament me 140 deputetë, por sot në Kuvend janë plot 19 karrige bosh. Presidenti shkarkohet me 93 vota, nga 140 të Kuvendit. Por sot në Kuvend socialistët në siglën e tyre kanë 74 ...

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën”, çfarë qëndron pas deklaratës së Metës?

SOT - 11.06.2019

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën, ndoshta dhjetë ditë më parë. Dhe ai e dinte shqetësimin tim, prandaj habitem me reagimin e tij. I takonte Kryeministrit që të kërkonte një shtyrje të arsyeshme ...

"Do t'i sqarojmë të gjitha kur të kthehem në Shqipëri", për çfarë po e paralajmëron Rama-Metën nga ...

SOT - 11.06.2019

I pyetur nga gazetarët e pranishëm në konferencën e përbashkët për mediat me Presidentin e KE, për situatën e krijuar pas dekretit të Presidentit Meta, kryeministri Edi Rama nuk ka preferuar të ...

Ç’po ndodh me Metën? Vështirë në të folur gjatë deklaratës: Më falni se kam qenë...

SOT - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën e jashtëzakonshme të thirrur pikërisht nga institucioni që vetë ai përfaqëson për disa momente e ka patur të vështirë që të flasë.

Rama i prerë nga Brukseli dhe pas reagimit të Metës: Zgjedhjet më 30 qershor

LajmiFundit - 11.06.2019

Pas këmbnguljes së Presidentit Ilir Meta se nuk mund të zhvillohen zgjedhjet pa dekretin e tij, Edi Rama ka reaguar. Sipas Ramës zgjedhjet do të zhvillohet në 30 qershor.

Meta zbardh prapaskenat: Me Ramën kam zhvilluar disa takime sekrete. Bisedën me Bashën e kam regjistruar

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka zbardhur prapaskenat e marrjes së vendimit për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale. Gjatë konferencës me gazetarët, Meta deklaroi se Lulzim Basha, kryetar ...

“Nuk do të ketë zgjedhje pa zgjidhur krizën”, Rama i përgjigjet Metës me një fjali

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta paralajmëroi sot se nuk do të ketë një datë të re për zgjedhjet lokale deri në momentin kur palët politike të kenë zgjidhur krizën e thellë ku ndodhet vendit.

Rama insiston: Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor

Alsat - 11.06.2019

Menjëherë pas deklaratës së presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta se pa dekretin e tij nuk ka zgjedhje në Shqipër, ka reaguar në “Twitter” kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

“Shqiptarët kanë nevojë për zgjedhje, jo votime” Presidenti Meta i përgjigjet “cicërimës” së Ramës

Gazeta Express - 11.06.2019

Vijojnë replikat mes kryeministrit Rama dhe Presidentit Ilir Meta. Këtë të martë Presidenti doli sërish në një konferencë për shtyp duke deklaruar se dekreti për vendosjen e datës së zgjedhjeve i ...

Rama i përgjigjet shkurt Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor

Albeu.com - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama i përgjigjet shkurtimisht Presidenti Ilir Meta në rrjetin social, Twitter , duke shkruar se zgjedhjet do të bëhen më 30 qershor shoqëruar me një "buzëqeshje".

Deklaratat e Metës, reagon Rama: “Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor”!

RTSH - 11.06.2019

Nga Brukseli ku ndodhet në një takim zyrtar, kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratave të Presidentit Meta pasditen e sotme, lidhur me situatën në vend, pas vendimit të tij për të shtyrë zgjedhjet ...

A ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Rama e di, unë s’kam frikë nga asgjë

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur në konferencën për shtyp edhe pyetjes së gazetarëve nëse ka frikë nga Reforma në Drejtësi. Gazetari: Rama thotë ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Kam unë ...

Zhdekretimi i 30 qershorit hyn në fuqi, botohet në Fletoren Zyrtare

Mapo - 11.06.2019

Hyn në fuqi vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet vendore. Dekreti me numër 11199, i datës 10.6.2019 që shfuqizon 30 qershorin si datën ...

“Dreka sekrete”, Meta: Pse Rama nuk ishte i surprizuar për çdekretimin e zgjedhjeve

ABC News - 11.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama kanë pasur disa dreka sëbashku. Këtë e konfirmoi kreu i qeverisë gjatë konferencës për mediat të martën, ku tha se drekën e fundit sëbashku e kishin pasur ...

PS bën gati vendimin për ta shkarkuar, LSI i del në mbrojtje Metës: Po ndërpret një idiotësi!

SOT - 11.06.2019

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama ka folur për situatën politike në Shqipëri, në kohën kur PS ka vendosur të kërkojë shkarkimin e presidentit Ilir Meta, pas vendimit për anulimin e zgjedhjeve të 30 ...

Luan Rama-mazhorancës: Shkarkim i Presidentit Meta, një idiotësi

Top Channel - 11.06.2019

Përplasja institucionale opozitë-Mazhorancë ka përfshirë brenda saj tashmë hapur dhe pa doreza përplasjen President-mazhorancë. Ilir Meta i ardhur në krye të shtetit pasi la kreun e LSI, me votat e ...

Meta-mazhorancës: Pse duan të më shkarkojnë? Zgjidhim krizën dhe pastaj dorëhiqem

Top Channel - 11.06.2019

Ilir Meta tha se nuk e kupton përpjekjen e mazhorancës për ta shkarkuar nga posti i presidentit për sa kohë ai e ka vetofruar më parë dorëheqjen nga detyra, nëse ky vendim do të ndihmonte në ...

Prapaskenat/ Meta: Pse telefonova Bashën pak pasi nisi protesta

BalkanWeb - 11.06.2019

Në konferencën e sotme për shtyp, Kreu i Shtetit, Ilir Meta tha se vendimi i tij për të çdekretuar datën e zgjedhjeve nuk është ndikuar as nga kryedemokrati Lulzim Basha, por as nga lideri historik i ...

Karshillëku taleban i Ilir Metës ndaj SHBA dhe BE

Gazeta Tema - 11.06.2019

Mero Baze Presidenti I Republikës Ilir Meta u shfaq sot në mbasdite para gazetarëve, për tua bërë të qartë SHBA dhe Bashkimit Evropian, se ai nuk do të tërhiqet nga vendimi për ta lënë vendin pa ...

Do shpërndajë Kuvendin? Ndiqni konferencën e Metës (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat duke sqaruar sërish vendimin për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit duke theksuar se Kushtetuta nuk përcakton datën e zgjedhjeve .

Meta: Kam bisedë të regjistruar të Lulzim Bashës

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta shpjegoi versionin e tij të rrethanave të marrjes së vendimit për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit duke theksuar se asnjë prej drejtuesve të opozitës nuk ka qenë në dijeni për ...

Meta: I gatshëm të ndërmarr çdo vendim në të mirë të kombit

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka dalë sërish në një deklaratë publike për të sqaruar të gjithë ata që janë keqkuptuar apo kanë lexuar një kushtetutë të përkthyer gabim.

Rama-Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor

Mapo - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish ndaj Ilir Metës duke mos lëvizur asnjë presje deklaratave të mëparshme: “Zgjedhjet do mbahen më 30 qershor”, shkruan ai në twitter.

Ilir Meta: Në 8 qershor shmanga konfliktin, do nxitej nga faktorë të huaj

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka deklaruar se me dekretin për shfuqizimin e 30 qershorit ka bërë të mundur shmangien e konfliktit midis palëve, që do të nxitej nga faktorë të huaj dhe jo nga ...

Flakë për flakë/ Meta-Ramës: Shqiptarët s’kanë nevojë për votime

BalkanWeb - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta i ëhstë përgjigjur flakë për flakë kryeminsitrit të vendit Edi Rama që nuk luan nga e tija, e thotë se zgjedhejt do mbahen më 30 qershor.

Rama: Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor

ABC News - 11.06.2019

“Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor”. Ky ishte reagimi i shkurtër i Kryeministrit Rama nga rrjetet sociale pas deklaratave të Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Meta: Shërbimet sekrete armike do trazonin Shqipërinë në 30 qershor (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta deklaroi se ka marrë vendimin për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit për shkak se kishte të dhëna se agjenci të huaja inteligjente do të shkaktonin trazira në vend.

Pas qëndrimeve të Metës vjen një “cicërimë” nga Edi Rama!

Gazeta Express - 11.06.2019

Rreth një orë pas përfundimit të konferencës për shtyp që mbajti Presidenti Ilir Meta, një reagim ka ardhur nga kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë ka shkruar në “tëitter” një reagim fare të ...

Përgjigje për alibinë e burgut dhe shkarkimin

Respublica - 11.06.2019

Ilir Meta bëri daljen e dytë publike brenda 48 orësh ku mbrojti sërish vendimin për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve, duke thënë se kishte të dhëna se për shkak të interesave të grupeve brenda dhe ...

Çdekretimi i zgjedhjeve, Meta: Pse e mora vendimin para protestës së opozitës

ABC News - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka sqaruar këtë të martë gjatë një konference tpër mediat se pse e mori vendimin për çdekretimin e datës së zgjedhjeve pak kohë para fillimit të protestës së tetë ...

Meta e pranon: Nuk është sekret që unë takohem me Berishën

LajmiFundit - 11.06.2019

Meta doli një konferencë të jashtëzakonshme në orën 16:00 deklaroi se ishte i detyruar të shfuqizonte dekretin për datën e zgjedhjeve. I pyetur rreth shkarkimit të tij, i kërkuar nga mazhoranca dhe a ...

Frikë nga SPAK? Përgjigjet Meta: E di edhe Donald LU

ABC News - 11.06.2019

Ndryshe nga dalja e parë ku firmosi drejtpërdrejtë dekretin që anulon zgjedhjet e 30 qershorit, Presidenti i Republikës, në këtë konferencë të dytë me gazetarët lidhur me situatën politike në vend, ...

Rama i përgjigjet Metës: Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor

BalkanWeb - 11.06.2019

Menjëherë pas deklaratës së presidentit Meta se pa dekretin e tij nuk ka zgjedhje, ka reaguar në “Twitter” kryeministri i vendit Edi Rama. Rama thotë se zgjedhjet do të zhvillohen më datë 30 qershor.

Meta: Ramës i takonte të kërkonte shtyrjen e datës së zgjedhjeve

Medial - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka bërë sërish thirrje palëve që të lexojnë me seriozitet Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, të thellohen dhe të shfrytëzojnë këtë hapësirë kohore që u kam ofruar për ...

Meta: Pa zgjidhur krizën, zero shanse për hapjen e negociatave, jam vetëofruar për të lënë postin

Gazeta Express - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta theksoi se Shqipëria ka zero shanse për hapjen e negociatave pa zgjidhur krizën politike. “Po jua them këtu juve dhe të gjithë shqiptarëve, zero janë mundësitë, pa ...

Meta zbulon takimin sekret me Ramën, bisedat me Berishën i quan relaks

Gazeta Express - 11.06.2019

Duke folur për vendimin e shtyrjes së zgjedhjeve, Presidenti Meta tregoi për nja takim me kryeministrin Edi Rama. Ai u shpreh se 10 ditë para vendimit pati një takim me Ramën ku i kishte shprehur ...

Meta: Mora vendimin e duhur, zgjedhjet do të zhvillohen në një datë të mëvonshme

ABC News - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta sqaroi gjatë një konference për mediat të martën se vendimin për çdekretimin e datës së zgjedhjeve e mori me bindje të plotë për të shmangur një konflikt civil dhe për të ...