TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ministri i Arsimit: Do të urdhëroj kompensimin e orëve të humbura të mësimit nga greva

Botasot - 18.01.2019

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, në emisionin Info Magazine, bëri të ditur se “Do të urdhëroi që orët e humbura nga greva të kompensohen.

Greva e mësimdhënësve merr mbështetje nga Shqipëria (Video)

Telegrafi - 18.01.2019

Mësimdhënësit kanë hyrë në ditën e pestë të grevës. Sindikata e Pavarur të Arsimit të Shqipërisë ka ardhur për t’i mbështetur kolegët e tyre kosovarë.

SBASHK-u tregon nëse do të vazhdojë greva në arsim

Lajmi.net - 18.01.2019

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se greva e nisur të hënën në sistemin arsimor do të vazhdojë. “Nëse bazohemi në momentin aktual dua të them me keqardhje se greva do të vazhdojë”, ka ...

KTV-ja përcolli grevën e arsimtarëve në Istog, SBASHK-u do të padisë këdo që bën presion

Koha.net - 18.01.2019

Është dita e pestë prej kur në bankat e gjimnazit “Haxhi Zeka” në Istog nuk janë ulur nxënësit, si pasojë e grevës që po zhvillohet ne të gjitha institucionet e arsimit me kërkesë të SBASHK-ut për ...

“Buxheti nuk mund të përballojë rritje të rrogave të mësimdhënësve” Thotë Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi,

Medial - 18.01.2019

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka thënë se si dikaster kanë qenë kundër nisjes së grevës nga mësimdhënësit. Në ditën e pestë të grevës, i pari i Arsimit, ka thënë se humbja e kohës e ...

Jasharaj: Greva do të vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave

Telegrafi - 18.01.2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës e Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj në një prononcim për Telegrafin ka thënë se i tërë sistemi arsimor është duke iu përgjigjur grevës, e që ...

SBASHK: Apel MASHT-it, DKA-ve dhe Drejtorive komunale

Kosova Live - 18.01.2019

Duke përdorur metoda shantazhi dhe presione ndaj mësimdhënësve dhe duke i penguar të arrijnë në vendin e tyre të punës, duke ndërprerë ngrohjen në shkolla ku mbahet greva kontribuon në rritjen e ...

Vazhdon greva e mësimdhënësve, merr mbështetje edhe nga SPASH

Botasot - 18.01.2019

Në ditën e pestë të grevës së mësimdhënësve, Sindikata e Pavarur të Arsimit të Shqipërisë ka ardhur për t’i mbështetur kolegët e tyre kosovarë, duke i inkurajuar ata që të mos heqin dorë, deri në ...

Mësimdhënësit vazhdojnë grevën, shërbyesit publikë të hënën hyjnë në grevë

Zeri - 18.01.2019

Sot është dita e pestë qëkur mësimdhënësit kanë hyrë në grevë të përgjithshme. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, të Shkencës dhe të Kulturës së Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka ...

SPASH inkurajon SBASHK-un që të mos lëshojnë pe ndaj kërkesave të tyre

Botasot - 18.01.2019

Në ditën e pestë të grevës së mësimdhënësve, kryetari i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli ka vizituar Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës.

S’ka buxhet për rritje të pagave, grevat vazhdojnë

Zeri - 18.01.2019

Derisa mësimdhënësit dhe personeli mjekësor janë në grevë me kërkesë të rritjes së pagave, një rritje e tillë vlerësohet se nuk është e mundur pasi buxheti i Kosovës nuk i përballon kërkesat e ...

Ja çfar do të ndodh sot në Kosovë !

Medial - 18.01.2019

– Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 8:30) – Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe ...

Sindikalistët e Shqipërisë vizitojnë grevistët në Kosovë

Botasot - 18.01.2019

Përfaqësues të SBASHK-ut do të takohen me kryetarin e Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli, bashkë me Këshillin Grevistë Qendror do të vizitojnë shkollën fillore “Dardania” ...

Bytyqi: Kërkesat e SBASHK’ut ekstreme, të hënën nxënësit të kthehen në shkollë

Botasot - 17.01.2019

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka folur për grevën e mësimdhënësve, duke thënë se kërkesat e tyre janë ekstreme dhe të njejtat do t’i kushtojnë miliona buxhetit të shtetit.

Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK nuk heq dorë nga kërkesat

Botasot - 17.01.2019

SBASHK përmes një komunikate për media ka përkujtuar ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe drejtoritë arsimore komunale të angazhohen për realizimin e kërkesës për ngritjen e pagave dhe të mos të ...

Gashi: MAShT kundër grevës në arsim

Botasot - 17.01.2019

Këshilltari për informim në kabinetin e Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Valmir Gashi, në prononcimin për gazetën “Bota sot” u deklarua që janë kundër grevës dhe për këtë janë duke u ...

Luta në çerdhe: SBASHK-u ta ndërpresë grevën

Lajmi.net - 17.01.2019

Kërkesat e grevistëve janë të drejta, por humbja e mësimit është humbje e madhe për nxënësit. Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka ...

Qehaja: Për keqardhje që SBASHK-u ka reaguar tani

Zeri - 17.01.2019

Sot është dita e katërt e grevës së institucioneve publike arsimore në Kosovë, ndërsa krerët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit paralajmërojnë se greva nuk do të ndërpritet derisa të plotësohen ...

Ende pa marrëveshje për ndërprerjen e grevës në arsim

Evropaelire - 17.01.2019

Ende nuk është arritur ndonjë marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe mësimdhënësve për ndërprerjen e grevës në arsim. Greva e mësimdhënësve në të gjitha nivelet arsimore ka hyrë të ditën katërt.

Greva e mësimdhënësve në Kosovë mori mbështetje nga Shqipëria

Portalb - 18.01.2019

Mësimdhënësit kanë hyrë në ditën e pestë të grevës. Sindikata e Pavarur të Arsimit të Shqipërisë ka ardhur për t’i mbështetur kolegët e tyre kosovarë.

SBASHK-u tregon nëse do të vazhdojë greva në arsim

Botasot - 18.01.2019

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se greva e nisur të hënën në sistemin arsimor do të vazhdojë. “Nëse bazohemi në momentin aktual dua të them me keqardhje se greva do të vazhdojë”, ka ...

Greva në arsim, e turpshme dhe e gabuar thonë ekspertët

Lajmi.net - 17.01.2019

Që nga dita e hënë, punëtorët e arsimit kanë hyrë në grevë. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, po kërkon rritje pagash për 30 për qind nga Qeveria e Kosovës, arsye për të ...

Bytyqi: Buxheti nuk mund të përballojë rritje të rrogave të mësimdhënësve

Lajmi.net - 18.01.2019

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka thënë se si dikaster kanë qenë kundër nisjes së grevës nga mësimdhënësit. Në ditën e pestë të grevës, i pari i Arsimit, ka thënë se humbja e kohës e ...

Jasharaj: Greva do të vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave

Almakos - 18.01.2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës e Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj në një prononcim për Telegrafin ka thënë se i tërë sistemi arsimor është duke iu përgjigjur grevës, e që ...

SBAShK me apel ndaj MASHT-it dhe drejtorive komunale

Botasot - 18.01.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës i ka bërë apel MASHT-it dhe drejtorive komunale t’i lënë përpjekjet e kota për të tentuar që të thehet greva, pasi grevistët janë ...

Vazhdon greva e mësimdhënësve, merr mbështetje edhe nga SPASH

Antpress - 18.01.2019

Në ditën e pestë të grevës së mësimdhënësve, Sindikata e Pavarur të Arsimit të Shqipërisë ka ardhur për t’i mbështetur kolegët e tyre kosovarë, duke i inkurajuar ata që të mos heqin dorë, deri në ...

Paga të larta, cilësi e ulët

Zeri - 17.01.2019

Sot është dita e katërt e grevës së institucioneve publike arsimore në Kosovë, ndërsa krerët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit paralajmërojnë se greva nuk do të ndërpritet derisa të plotësohen ...

SPASH inkurajon SBASHK-un që të mos lëshojnë pe ndaj kërkesave të tyre

Koha.net - 18.01.2019

Në ditën e pestë të grevës së mësimdhënësve, kryetari i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli ka vizituar Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës.

Vazhdon greva e mësuesëve dhe mjekëve në Kosovë

Albeu.com - 18.01.2019

Derisa mësimdhënësit dhe personeli mjekësor janë në grevë me kërkesë të rritjes së pagave , një rritje e tillë vlerësohet se nuk është e mundur pasi buxheti i Kosovës nuk i përballon kërkesat e ...

Sindikalistët vizitojnë grevistët në shkolla të Kosovës

Antpress - 18.01.2019

Përfaqësues të SBASHK-ut do të takohen me kryetarin e Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli, bashkë me Këshillin Grevistë Qendror do të vizitojnë shkollën fillore “Dardania” ...

Bytyqi: Kërkesat e SBASHK-ut ekstreme, të hënën nxënësit të kthehen në shkollë

Lajmi.net - 17.01.2019

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka folur për grevën e mësimdhënësve, duke thënë se kërkesat e tyre janë ekstreme dhe të njejtat do t’i kushtojnë miliona buxhetit të shtetit.

Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK-u nuk heq dorë nga kërkesat

Telegrafi - 17.01.2019

SBASHK përmes një komunikate për media ka përkujtuar ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe drejtoritë arsimore komunale të angazhohen për realizimin e kërkesës për ngritjen e pagave dhe të mos të ...

Haziri kërkon ndërprerjen e grevës në përputhje me kërkesat e Sindikatës

Botasot - 17.01.2019

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka vizituar grevistët në shkollën fillore “Sadulla Brestovci” dhe edukatoret e çerdhes “Ardhmëria II”.

Ende s`ka marrëveshje për ndërprerjen e grevës

Zeri - 17.01.2019

Ende nuk është arritur ndonjë marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe mësimdhënësve për ndërprerjen e grevës në arsim. Greva e mësimdhënësve në të gjitha nivelet arsimore ka hyrë të ditën katërt.

Bytyqi: Buxheti nuk mund të përballojë rritje të pagave për mësimdhënësit

Telegrafi - 18.01.2019

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi edhe një herë ka dalur kundër grevës nga SBASHK-u, duke thënë se buxheti i Kosovës nuk mund të përballojë rritje të pagave për mësimdhënësit.

SBASHK-u apelon MASHT-in dhe drejtoritë komunale të mos tentojnë të thyejnë grevën

Koha.net - 18.01.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës i ka bërë apel MASHT-it dhe drejtorive komunale t’i lënë përpjekjet e kota për të tentuar që të thyhet greva, pasi grevistët janë ...

Mjekët dhe mësimdhënësit vazhdojnë grevën

Lajmi.net - 18.01.2019

Fillimisht grevat në shëndetësi nisën në fund të vitit 2018 e tani grevat në arsim që nga e 14 janari janë shndërruar në problem për Kosovën. Derisa mësimdhënësit dhe personeli mjekësor janë në grevë ...

Sindikata e Arsimit nga Shqipëria vizitojnë sot mësimdhënësit grevist në Kosovë

Lajmi.net - 18.01.2019

Përfaqësues të SBASHK-ut do të takohen me kryetarin e Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli, bashkë me Këshillin Grevistë Qendror do të vizitojnë shkollën fillore “Dardania” ...

Ministri i Arsimit i quan ekstreme kërkesat e mësimdhënësve

Medial - 17.01.2019

Ministri i Arsimit Shyqyri Bytyqi ka folur për grevën e mësimdhënësve, duke thënë se kërkesat e tyre janë ekstreme dhe të njëjtat do t’i kushtojnë miliona buxhetit të shtetit.

Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK-u nuk heq dorë nga kërkesat

Almakos - 17.01.2019

SBASHK përmes një komunikate për media ka përkujtuar ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe drejtoritë arsimore komunale të angazhohen për realizimin e kërkesës për ngritjen e pagave dhe të mos të ...

Haziri kërkon që të ndërpritet greva në shkollat e Gjilanit

Zeri - 17.01.2019

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka vizituar grevistët në shkollën fillore “Sadulla Brestovci” dhe edukatoret e çerdhes “Ardhmëria II”.

Ende pa marrëveshje për ndërprerjen e grevës në arsim

Botasot - 17.01.2019

Ende nuk është arritur ndonjë marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe mësimdhënësve për ndërprerjen e grevës në arsim. Greva e mësimdhënësve në të gjitha nivelet arsimore ka hyrë të ditën katërt.

Bytyqi: Buxheti nuk mund të përballojë rritje të rrogave të mësimdhënësve

Antpress - 18.01.2019

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka thënë se si dikaster kanë qenë kundër nisjes së grevës nga mësimdhënësit. Në ditën e pestë të grevës, i pari i Arsimit, ka thënë se humbja e kohës e ...

SBASHK me apel për MASHT-in dhe DKA-të: Mos i’u bëni shtanazh mësimdhënësve

Telegrafi - 18.01.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, nëpërmjet një komunikate për media, i ka bërë apel Ministrisë së Arsimit dhe drejtorive komunale, të mos bëjnë shantazh dhe presion për ...

Vazhdon greva e mësuesëve dhe mjekëve në Kosovë

Lajm - 18.01.2019

Derisa mësimdhënësit dhe personeli mjekësor janë në grevë me kërkesë të rritjes së pagave, një rritje e tillë vlerësohet se nuk është e mundur pasi buxheti i Kosovës nuk i përballon kërkesat e ...

Sindikalistët e Shqipërisë vizitojnë grevistët kosovarë

Telegrafi - 18.01.2019

Përfaqësues të SBASHK-ut do të takohen me kryetarin e Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli, bashkë me Këshillin Grevistë Qendror do të vizitojnë shkollën fillore “Dardania” ...

Ministri Bytyqi i quan ekstreme kërkesat e grevistëve

Zeri - 17.01.2019

Në T7, ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka folur për grevën e mësimdhënësve, duke thënë se kërkesat e tyre janë ekstreme dhe të njejtat do t’i kushtojnë miliona buxhetit të shtetit, shkruan Express.

Në ditën e katërt të grevës, SBASHK-u përsërit se s’do të tërhiqet nga kërkesat e veta

Koha.net - 17.01.2019

SBASHK-u përmes një komunikate për media ka përkujtuar ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe drejtoritë arsimore komunale të angazhohen për realizimin e kërkesës për ngritjen e pagave dhe të mos të ...

A po përpiqet Haziri të përçajë mësuesit?

Albeu.com - 17.01.2019

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri , i shoqëruar nga drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka vizituar grevistët në shkollën fillore “Sadulla Brestovci” dhe edukatoret e çerdhes “Ardhmëria II”.

Ende pa marrëveshje për ndërprerjen e grevës në arsim

Antpress - 17.01.2019

Ende nuk është arritur ndonjë marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe mësimdhënësve për ndërprerjen e grevës në arsim. Greva e mësimdhënësve në të gjitha nivelet arsimore ka hyrë të ditën katërt.