TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Trump e ka krijuar të gjithë këtë kaos vetë

Java News - 19.05.2017

Nga Catherine Rampell Disa kanë lindur si katastrofë, disa kanë arritur të krijojnë katastrofa, dhe disa kanë katastrofën mbi supe. Deri tani Presidenti Trump futet në vetën dy nga këto tre kategori.

“Trump duhet të pranojë kontributin e muslimanëve amerikanë për vendin”

Portalb - 19.05.2017

Senatori demokrat i rajonit Connecticut, Chris Murphy, tha se “Ndalesa e udhëtimeve që presidenti Donald Trump mori në javën e parë të detyrës së tij ishte një vendim plotësisht kundër muslimanëve, ...

Trump niset në udhëtim. Vizitë në Arabinë Saudite, Izrael dhe Vatikan

Top Channel - 19.05.2017

Donald Trump nisi turin e tij të parë jashtë kufijve, që prej zgjedhjes si president i Shteteve të Bashkuara, duke e lënë Shtëpinë e Bardhë të zhytur në një vorbull kundërthëniesh, të cilat kanë ...

Vizita e Trump në “zemër” të Islamit për të dhënë mesazhin e fortë

Ora news - 19.05.2017

Arabia Saudite ka përgatitur një pritje spektakolare për të mirëpritur Presidentin amerikan Donald Trump, duke injoruar shqetësimet në rritje rreth temperamentit të tij.

Lavrov: Moska nuk është paralajmëruar për sulmin në Siri

Telegrafi - 19.05.2017

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë nuk ka informacione se Uashingtoni ka paralajmëruar Moskën para sulmeve ajrore mbi forcat pro-qeveritare siriane, deklaroi të premten shefi i diplomacisë ruse ...

Trump nis turin e parë jashtë vendit

Java News - 19.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump do të fillojë sot udhëtimin e tij të parë jashtë vendit, pavarësisht skandaleve të shumta që po përballet mbi mënyrën se si po trajton hetimet mbi lidhjet mes ...

Versioni i Trump-it për sigurinë tonë

Bota.al - 19.05.2017

Nga Gail Collins Uau, Donald Trump as që mund të japë një fjalim elementar ushtrisë pa e sjellur muhabetin të gjithin për vetën. “Tani dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për t’ju dhënë disa këshilla.

Trump nis turin 9 ditor jashtë vendit, nga Lindja e Mesme në Europë

Ora news - 19.05.2017

Donald Trump ka nisur turin e tij të parë të vizitave zyrtare përtej oqeanit, ndërsa përgjatë nëntë ditëve të ardhme priten takimet në Arabinë Saudite, Izrael, Vatikan, Belgjikë dhe Itali.

Trump nis turneun e parë, ja në cilat vende shkon

Albeu.com - 19.05.2017

Presidenti Shteteve të Bashkuara të Amerikës , Donald Trump , do të nisë udhëtimin e tij të parë jashtë Shteteve të Bashkuara i cili do të zgjase 8 ditë dhe përfshin 5 ndalesa dhe 4 vende.

Agjentët e kundërzbulimit të FBI-së as nuk falin as nuk harrojnë

Bota.al - 19.05.2017

Nga David Gomez Presidenti Donald Trump nuk ishte thjesht i kënaqur me shkarkimin e James Comey nga pozicioni i tij si drejtor i FBI-së. Ai gjithashtu sulmoi besueshmërinë, kompetencën dhe ...

Trump niset në turneun e tij të parë të jashtëm

Lajm - 19.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sot niset në turneun e tij të parë të jashtëm, derisa Uashingtoni është i përfshirë nga një krizë e thellë lidhur me hetimin për lidhjet e ndihmësve ...

Lavrov: Nuk ka asnjë sekret në informacionet e marra nga Trump gjatë takimit në SHBA

ABC News - 19.05.2017

Asnje sekret ne informacionet e marra nga Donald Trump. Kete garanci jep nga Qipro ministri i jashtem rus Sergei Lavrov, nje dite pasi presidenti Putin ishte shpehur i gatshem per t’i ofruar ...

SHBA: Trump niset në turneun e tij të parë të jashtëm

Telegrafi - 19.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sot niset në turneun e tij të parë të jashtëm, derisa Uashingtoni është i përfshirë nga një krizë e thellë lidhur me hetimin për lidhjet e ndihmësve ...

A mund të paditet Presidenti Trump për pengim të drejtësisë?

Albeu.com - 18.05.2017

Gazeta “The New York Times” njoftoi të martën se Presidenti Donald Trump i kishte kërkuar ish-drejtorit të FBI-së që të “ndalte” hetimin e ish-këshilltarit të Sigurisë Kombetare Mike Flynn, dhe që në ...

Michael Flynn nл qendлr tл hetimit mbi pлrfshirjen e Rusisл nл zgjedhje

Botasot - 18.05.2017

Gjenerali në pension Michael Flynn, një mbështetës politik i fortë i zgjedhjes së Donald Trumpit president dhe këshilltari i tij i parë për sigurinë kombëtare për 24 ditë, tashmë është e sigurtë se ...

Trump mohon t’i ketë ndërhyrë Comey në hetim: Prokurori special dëmton vendin

Top Channel - 18.05.2017

Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi në mbrëmje se, emërimi i një këshilltari të posaçëm hetimor ndaj lidhjeve të pretenduara mes fushatës së tij presidenciale dhe ndërhyrjes kibernetike të ...

Trump për hetimet: Gjah shtrigash

Portalb - 18.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka kritikuar vendimin për t’u caktuar një Këshill Special për mbikëqyrjen e hetimeve mbi ndikimin rus në zgjedhjen e tij.

"Bota sot" ju sqaron udhëtimin e parë jashtë shtetit të presidentit Trump

Botasot - 18.05.2017

Vizita e parë e presidentit Donald Trump në cilësinë e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës do jetë në Rijad të Arabisë Saudite, këtë të premte, shkruan “Bota sot”.

Trump niset në udhëtim. Vizitë në Arabinë Saudite, Izrael dhe Vatikan

Lajmi.net - 19.05.2017

Donald Trump nisi turin e tij të parë jashtë kufijve, që prej zgjedhjes si president i Shteteve të Bashkuara, duke e lënë Shtëpinë e Bardhë të zhytur në një vorbull kundërthëniesh, të cilat kanë ...

Vizita e Trump në “zemër” të Islamit për të dhënë mesazhin e fortë

SOT - 19.05.2017

Arabia Saudite ka përgatitur një pritje spektakolare për të mirëpritur Presidentin amerikan Donald Trump, duke injoruar shqetësimet në rritje rreth temperamentit të tij.

Agjentët e kundërzbulimit të FBI-së as nuk falin as nuk harrojnë

Albeu.com - 19.05.2017

Nga David Gomez Presidenti Donald Trump nuk ishte thjesht i kënaqur me shkarkimin e James Comey nga pozicioni i tij si drejtor i FBI-së. Ai gjithashtu sulmoi besueshmërinë, kompetencën dhe ...

SHBA: Trump niset në turneun e tij të parë të jashtëm

Lajmi.net - 19.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sot niset në turneun e tij të parë të jashtëm, derisa Uashingtoni është i përfshirë nga një krizë e thellë lidhur me hetimin për lidhjet e ndihmësve ...

Robert Mueller, prokuror i posaзлm pлr злshtjen e ndлrhyrjes sл Rusisл nл zgjedhje

Botasot - 18.05.2017

Ish drejtori i FBI-së Robert Mueller u emërua prokuror i posaçëm për të mbikqyrur hetimin për ndërhyrje të mundshme të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës.

Hetimi ndaj Rusisë, caktohet ish-kreu i FBI. Palët e mirëpresin

Top Channel - 18.05.2017

Hetimin mbi ndërhyrjen e supozuar ruse në presidencialet amerikane të nëntorit dhe çdo lidhje të mundshme të Moskës me stafin e fushatës së Donald Trump do ta drejtojë një i jashtëm.

Trump: Po pësoj gjuetinë e shtrigave më të madhe në historinë e SHBA

ABC News - 18.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump duke komentuar zhvillimet e fundit ka thënë se është viktimë e gjuestisë së shtrigave më të madhe në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Sauditët nuk janë të shqetësuar me shkëmbimin e inteligjencës me SHBA-në

Lajmi.net - 18.05.2017

Arabia Saudite nuk është e shqetësuar me shkëmbimin e inteligjencës me Shtetet e Bashkuara, ka thënë ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir. Presidndeti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka ...

Trump dënon “gjuetinë e shtrigave” pas emërimit të këshilltarit të posaçëm

Lajmi.net - 18.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka shkruar në Twitter se është duke u përballur me “gjuetinë më të madhe të shtrigave ndaj një poltikani” në historinë e SHBA-së.

Shkarkimi i Trump? Një opsion nëse akuzohet për pengim të drejtësisë

Top Channel - 18.05.2017

Furtuna që shkaktuan raportet se Donald Trump i ka kërkuar ish-shefit të FBI-së, James Comey të heqë dorë nga hetimi i ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn, i përshkallëzoi zërat ...

Lavrov: Nuk shoh sekrete nл deklaratat e Trump pлr Shtetin Islam

Botasot - 18.05.2017

Shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, deklaroi të enjten se nuk ka parë sekrete në raportimet e mediave amerikane dhe në deklaratat e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump javën e kaluar për ...

Trump nën presion - Hetimet thellohen

DW - 18.05.2017

A ka qenë e implikuar qeveria ruse në fushatën zgjedhore të SHBA-së dhe a ka përfituar Donald Trump prej kësaj? Presioni mbi presidentin po rritet gjithnjë e më shumë.

Trump: Hetimet për lidhjet me Rusinë janë gjueti shtrigash

Java News - 18.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump e cilësoi sot si gjueti shtrigash emërimin e një prokurori special në hetimin mbi lidhjet e dyshuara mes anëtarëve të ekipit të tij të fushatës dhe Rusisë.

Michael Flynn në qender të hetimit mbi përfshirjen e Rusisë në zgjedhje

Ora news - 19.05.2017

Gjenerali në pension Michael Flynn, një mbështetës politik i fortë i zgjedhjes së Donald Trumpit president dhe këshilltari i tij i parë për sigurinë kombëtare për 24 ditë, tashmë është e sigurtë se ...

Trump mohon t’i ketë ndërhyrë Comey në hetim

Durres Lajm - 18.05.2017

Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi në mbrëmje se, emërimi i një këshilltari të posaçëm hetimor ndaj lidhjeve të pretenduara mes fushatës së tij presidenciale dhe ndërhyrjes kibernetike të ...

Ndikimi në zgjedhje, ish-shefi i FBI merr në dorë çështjen e Rusisë

Ora news - 18.05.2017

Autoritetet amerikane kanë caktuar ish-drejtuesin e FBI-së, Robert Mueller, për të hetuar mbi lidhjet e dyshuara të fushatës së Trump me Rusinë. Veprimi vjen në një kohë kur presioni mbi liderin ...

SHBA: Emërohet prokuror i posaçëm për çështjen e ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhje

Ora news - 18.05.2017

Departamenti amerikan i Drejtësisë emëroi të mërkurën ish-drejtorin e FBI-së Robert Mueller si prokuror të posaçëm për të mbikqyrur hetimet rreth bashkëpunimit të mundshëm midis Rusisë dhe ekipit të ...

Trump për hetimet: Gjah shtrigash

Alb Portali - 18.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka kritikuar vendimin për t’u caktuar një Këshill Special për mbikëqyrjen e hetimeve mbi ndikimin rus në zgjedhjen e tij. Loading...

Të gjitha rastet kur Trump minoi, vuri në pikëpyetje, tronditi dhe mërziti CIA-n e FBI-në

Portalb - 18.05.2017

Fakti që Presidenti Trump ndau informacione sekrete në lidhje me Shtetin Islamik me rusët, zyrtarë të inteligjencës, publikisht janë të tërbuar. “A e kupton atë që është klasifikuar dhe çfarë nuk ...

Hetimi për Rusinë, në SHBA emërohet një prokuror special

Telegrafi - 18.05.2017

Një ish-drejtor i FBI-së është emëruar këshilltar special për të mbikëqyrur hetimin e ndërhyrjes së pretenduar ruse në zgjedhjet amerikane dhe çdo lidhje të mundshme me fushatën Trump.

Ish-shefi i FBI-së heton lidhjet e dyshuara Trump-Rusi

Lajmi.net - 18.05.2017

Departamenti amerikan i Drejtësisë emëroi ish-drejtorin e FBI-së, Robert Mueller, si këshilltar të posaçëm për mbikëqyrjen e hetimeve për marrëveshje të mundshme midis bashkëpunëtorëve të presidentit ...

Trump në telashe, dëgjohen zërat për kallëzim

Top Channel - 17.05.2017

Oferta e presidentit rus, Vladimir Putin për të zbardhur takimin e Donald Trump me Sergey Lavrov, vjen ndërsa publikohen raportet se presidenti amerikan u përpoq të ndikonte në një hetim për raportet ...

SHBA, pasiguria politike lëkund tregjet financiare

Top Channel - 17.05.2017

Tregjet financiare amerikane ishin bërë gati për ditën e tyre më të zezë, për herë të parë pas shumë muajsh, nga frika se telashet që kanë përfshirë presidentin Trump do të cënojnë aftësitë e tij për ...

Trump zgjat marrëveshjen “më të keqe” me Iranin

Top Channel - 17.05.2017

Shtëpia e Bardhë, nën drejtimin e Donald Trump ka ripërtërirë marrëveshjen për lehtësimin e sanksioneve ndaj Iranit, pavarësisht kritikave të mëparshme të presidentit.

SHBA zgjat marrëveshjen bërthamore me Iranin

Lajmi.net - 18.05.2017

Shtetet e Bashkuara kanë vazhduar lehtësimin e sanksioneve për Iranin, pavarësisht kritikave të kaluara të presidentit Donald Trump. Lehtësimi i sanksioneve është pjesë e një marrëveshjeje bërthamore ...

Trump: Asnjë politikan nuk është trajtuar më së keq se unë

Lajmi.net - 17.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump mendon se nuk ka asnjë politikan në histori që është trajtuar më keq se ai. Ai i këshilloi kadetët e “Coast Guard” që të luftojnë ...

Trump zgjat efektet e “marrëveshjes më të keqe të Obamës”

ABC News - 17.05.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump ka zgjatur lehtësimin e sanksioneve ndaj Iranit. Pavarësisht se ai e kundërshton me forcë, është detyruar që të respektojë marrëveshjen e arritur nën presidencën ...

Plani i Trump, një “NATO arabe”

Mapo - 17.05.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, po mendon për krijimin e një aleance ushtarake të stilit të NATO-s mes vendeve arabe. Lajmin e bën të ditur “Washington Post”, sipas të cilës qëllimi ...

Putin: I gatshëm të publikoj regjistrimin e bisedës Trump-Lavrov

Telegrafi - 17.05.2017

Presidenti rus, Vladimir Putin u shpreh i gatshëm për të publikuar regjistrimin e fundit në Uashington mes Sergei Lavrov dhe Presidentit amerikan, Donald Trump, i cili u akuzua për shpërndarje të ...

Trump si Nixon? Kërkohet shkarkimi i Presidentit

Mapo - 17.05.2017

Ka qarkulluar shpesh nëpër media, por Kongresmeni i Teksasit, Al Green bëhet i pari ligjvënës amerikan që kërkon zyrtarisht shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Trump: Asnjë politikan në histori nuk është trajtuar më keq

Telegrafi - 17.05.2017

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaroi të mërkurën se asnjë politikan në histori nuk është trajtuar më keq, apo në mënyrë të padrejtë se sa ai. Duke folur në Akademinë e rojës bregdetare të ...

SHBA/ Shefi i republikanëve kërkon fakte për akuzat ndaj presidentit Trump

Java News - 17.05.2017

Shefi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Paul Ryan kërkoi sot prova përballë akuzave kundër Donald Trumë se po pengonte drejtësinë. “Ne kemi nevojë për fakte”, deklaroi ai pas një mbledhje të ...