TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kryeministrja serbe: Vuçiq nuk ka marrë propozim për Kosovën me shkrim, vetëm me gojë

Lajmi.net - 16.05.2018

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari nëse presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka marrë ndonjë dokument zyrtar për zgjidhjen e çëshjtes së Kosovës, ajo ka thënë ...

Injoranca e Vuçiqit: Me Thaçin i shkëmbyen disa fjali kurtuazie, realiteti në Kosovë s’është në anën tonë

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sonte në Sofje në praninë e përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim ...

Kushtet e Vuçiqit për vazhdimin e dialogut: AKS-ja dhe kompromisi

Koha.net - 16.05.2018

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq sonte në Sofje në bisedë me shefen e diplomacisë së BE-së Federica Mogherini ka thënë se kushtet për vazhdimin e dialogut me Kosovën janë formimi i Asociacionit të ...

Vuçiq qet kushte për vazhdimin e dialogut

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sonte në Sofje në bisedë me shefen e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se kushtet për vazhdimin e dialogut me Kosovën janë formimi i ...

Thaçi dhe Vuçiq janë takuar në Sofje

Zhurnal - 16.05.2018

Thaçi dhe Vuçiq janë takuar në Sofje Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e Federica Mogherinit, shefes së ...

Thaçi takohet me Vuçiqin dhe Mogherinin

Evropaelire - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Sofje të Bullgarisë me shefen për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Thaçi dhe Vuçiç - takohen shkurt në Sofje

VOA - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë takuar të mërkurën në Sofje në praninë e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Thaçi në Sofje takohet me Mogherinin e Vuçiqin

Koha.net - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se me të arritur në Sofje, për Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë ...

Thaçi takon Vuçiqin, në fokus dialogu mes dy vendeve

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq në praninë e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka shkëmbyer disa fjalë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Sofje, shkëmbejnë disa fjalë për dialogun

Telegrafi - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq janë takuar në Sofje në kuadër të Samitit të Sofjes. Siç raporton Tanjugu, Thaçi dhe Vuçiq kanë shkëmbyer disa fjalë në praninë e ...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se me të arritur në Sofje, për Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë ...

Vuçiqi e konfirmon se e ka pranuar planin e Perëndimit për Kosovën

Koha.net - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar në Sofje të mërkurën se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiq e konfirmon në Sofje: E kam marrë një plan të Perëndimit për Kosovën

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e ...

Vuçiq për ‘Euronews’: A do t’më vrisni nëse them ‘Kosova është Serbi’

Koha.net - 16.05.2018

Mediumi i njohur evropian, Euronews, ka zhvilluar një bisedë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ku kanë folur për të ardhmen e vendit të tij dhe lidhjen e pashmangshme me Kosovën në këtë rrugë.

Vuçiq: Shqiptarët e duan qind për qind Kosovën, s’është reale

Koha.net - 16.05.2018

Serbia, Kosova, marrëdhëniet problematike mes dy vendeve dhe roli i Shqipërisë në këto raporte. Janë disa nga çështjet për të cilat presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shfaqi pikëpamjet e veta ...

Vuçiq: Nuk kam marrë ende zgjidhje të pranueshme për Kosovën

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se deri tani nuk ka marrë asnjë zgjidhje të pranueshme për, sic e ka quajtur ai, problemin e Kosovës. “Nuk dua të komentoj për ndonjë nga sugjerimet.

Vuçiq: Nuk kemi më njerëz për luftëra, as shqiptarët as serbët

Idividi - 16.05.2018

Beograd, 16 maj 2018 (MIA) - Presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi mbrëmë se shqiptarët dhe serbët nuk kanë më njerëz për luftëra dhe se kompromisi është zgjidhja.

Vuçiq: Ende nuk kam marrë asgjë nga SHBA-ja për Kosovën

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk ka pranuar që të komentojë shkrimin e mediumit serb ‘Blic’, lidhur me atë se ai ka pranuar një propozim nga SHBA-të, për zgjidhjen e çështjes së ...

A ka biseduar Vuçiq me Thaçin dhe Ramën për ndarjen e Kosovës?

Gazeta Express - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se është i gatshëm të flas për të gjitha temat që prekin shqiptarët dhe serbët dhe për ...

Vuçiq: Dua të mësoj shqip

Zhurnal - 15.05.2018

Vuçiq: Dua të mësoj shqip Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq thotë se dëshiron të mësoj gjuhën shqipe. “Ndjehem fajtor që nuk di asnjë fjalë në gjuhën shqipe.

Vuçiq: Dua të mësoj shqip

Tetova Sot - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq thotë se dëshiron të mësoj gjuhën shqipe. “Ndjehem fajtor që nuk di asnjë fjalë në gjuhën shqipe. Do të doja ta dija gjuhën tuaj dhe të jem më i edukuar, ...

A ka biseduar Vuçiq me Thaçin dhe Ramën për ndarjen e Kosovës?

Lajmi.net - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se është i gatshëm të flas për të gjitha temat që prekin shqiptarët dhe serbët dhe për gjithçka. I plotësuar (22:00) – “Njerëzit e ndershëm kurrë nuk ...

Arrestimi i Gjuriqit, Vuçiq: Shqiptarët nuk i poshtërojnë as kundërshtarët e tyre /Video

Lajmi.net - 15.05.2018

Sipas presidentit serb, shqiptarët nuk i poshtërojnë as kundërshtarët e tyre. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë në një intervistë për Klanin se ajo që i ndodhi Marko Gjuriqit në Kosovë ...

Vuçiq i gatshëm të dëgjojë propozimet e shqiptarëve për pajtim

Telegrafi - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për një kompromis mes Serbisë dhe Kosovës, ka thënë se është gati të dëgjojë propozimet e shqiptarëve dhe Bashkësisë Ndërkombëtare, por me një kusht.

Vuçiq qet kushte për vazhdimin e dialogut

Tetova Sot - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sonte në Sofje në bisedë me shefen e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se kushtet për vazhdimin e dialogut me Kosovën janë formimi i ...

Thaçi pas takimit me Moghernin dhe Vuçiqin: Faza përfundimtare e dialogut, së shpejti

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar ...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

Ina - 16.05.2018

Thaçi ka thënë se në këtë takim bashkë me Mogherinin dhe Vuçiq për hapat e mëtutjeshëm që duhet ndërmarrë. Vuçiq i ka thënë Mogherinit se Serbia është gjithmonë e gatshme të vazhdojë dialogun nëse ky ...

Samiti i Sofjes/ Mogherini bën bashkë Thaçin me Vuçiç, ja për çfarë biseduan

BalkanWeb - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç janë takuar në Sofje në kuadër të Samitit të BE-së. Siç raporton Tanjugu, Thaçi dhe Vuçiç kanë shkëmbyer disa fjalë në praninë e ...

Vuçiq zyrtarisht: Po, e kam marrë planin e Perëndimit për Kosovën

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e ...

Vuçiq: Jam i gatshëm të bëjë lëshime për Kosovën, por jo të poshtërohemi

Lajmi.net - 16.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur sot për të ardhmen e vendit të tij dhe lidhjen e pashmangshme me Kosovën në këtë rrugë. Në një intervistë për EuroNews, Vuçiq i pyetur se kur do të ...

Vuçiq thotë se shqiptarët gabimisht mendojnë se i kanë mundur serbët

Lajmi.net - 15.05.2018

“Duhet të jemi shumë më real dhe racional edhe njëra edhe pala tjetër”, ka thënë Vuçiq, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një intervistë për Klanin ka thënë se shqiptarët e kanë gabim nëse ...

Vuçiq: Pa një zgjidhje për Kosovën, kriza e parë do të na vrasë

Telegrafi - 15.05.2018

E përditshmja britanike “Financial Times”, në një artikull të gjerë analizon pozitën e Serbisë dhe presidentit të saj, në kuadër të zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe anëtarësimin në BE, shkruan, ...

FT: Kosova, fiksim i Vuçiqit

Lajmi.net - 15.05.2018

“Unë jam i fiksuar me Kosovën. Pa e zgjidhur këtë problem gjithçka që kemi arritur nuk do të jetë e qëndrueshme. Kriza e parë do të na mbysë”. Kështu ka thënë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq në një ...

Financial Times: Zonat serbe në Kosovë mund të marrin autonomi sikur Irlanda e Veriut

Lajmi.net - 15.05.2018

Gazeta Financial Time ka intervistuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me të cilin ka folur rreth Kosovës dhe mundësisë që Serbia të integrohet në BE.

Si e ka ndryshuar Vuçiqi qëndrimin e tij për Kosovën?

Lajmi.net - 15.05.2018

Nga zotimet se është puna e tij të mos e japë Kosovën e deri te deklaratat më të fundit se pavarësia e Kosovës është një punë e mbaruar, presidenti i Serbisë e ka ndryshuar shumë që nga viti 2012 ...

Mediat serbe: Perëndimi i ka ofruar Vuçiqit një plan për Kosovën

Telegrafi - 15.05.2018

Shtetet e Bashkuara dhe vendet perëndimore i kanë paraqitur presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, një plan për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Kështu së paku shkruan mediumi serb “Blic” sipas ...

Pse Vuçiq i mban në zyrë 9 televizorë?

Tetova Sot - 15.05.2018

Në një portret për Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, Gazeta Financial Times, shkruan se lideri serb dëshiron të ketë gjithcka nën kontroll dhe kjo më së miri dëshmohet me praninë e 9 ...

Blici serb: SHBA dhe perëndimi ia dorëzojnë Vuçiqit planin për Kosovën

Ina - 15.05.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet perëndimore kanë paraqitur një plan për zgjidhjen e problemit të Kosovës, për presidentin serb Aleksandar Vuçiç, shkruan sot e përditshmja beogradase “Blic”.

Financial Times: Zonat serbe në Kosovë mund të marrin autonomi sikur Irlanda e Veriut

Gazeta Express - 15.05.2018

Gazeta Financial Time ka intervistuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me të cilin ka folur rreth Kosovës dhe mundësisë që Serbia të integrohet në BE.

Çështja e Kosovës e çon Vuçiqin në Gjermani

Ina - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq pritet që sot të udhëtojë për Gjermani ku pritet të zhvillojë takime me zyrtarë të lartë të shtetit. Ai shkon në Dusseldor në një moment të rëndësishëm politik, ...

Vuçiq thotë se e ka obsesion Kosovën

Koha.net - 15.05.2018

Aleksandar Vuçiq, presidenti i Serbisë, ka thënë se është i obsesionuar me Kosovën dhe se problemi me Kosovën, është më i madhi në karrierën e tij politike.

Vuçiq: Serbët e dinë se zgjidhja e çështjes së Kosovës do të jetë shumë e dhimbshme

Portalb - 14.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për AFP thotë se çështja e Kosovës është pengesa kryesore e pranimit të Serbisë në BE. Ai tha se populli serb është i vetëdijshëm se zgjidhja ...

Blici serb: SHBA dhe perëndimi ia dorëzojnë Vuçiqit planin për Kosovën

Gazeta Express - 15.05.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet perëndimore kanë paraqitur një plan për zgjidhjen e problemit të Kosovës, për presidentin serb Aleksandar Vuçiç, shkruan sot e përditshmja beogradase ...

Vuçiq: Dua të mësoj shqip

Alb Portali - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq thotë se dëshiron të mësoj gjuhën shqipe. “Ndjehem fajtor që nuk di asnjë fjalë në gjuhën shqipe. Do të doja ta dija gjuhën tuaj dhe të jem më i edukuar, ...

Çështja e Kosovës e çon Vuçiqin në Gjermani

Gazeta Express - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq pritet që sot të udhëtojë për Gjermani ku pritet të zhvillojë takime me zyrtarë të lartë të ...

Vuçiq: E pandershme të tregoj çka folëm në takime të mbyllura me Thaçin dhe Ramën

Telegrafi - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se është i gatshëm të flas për të gjitha temat që prekin shqiptarët dhe serbët dhe për gjithçka. “Njerëzit e ndershëm kurrë nuk flasin për atë se ...

Mogherini i bën bashkë Thaçin e Vuçiqin në Sofje

Tetova Sot - 16.05.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se me të arritur në Sofje, për Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë ...

Vuçiq e konfirmon në Sofje: E kam marrë një plan të Perëndimit për Kosovën

Tetova Sot - 16.05.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e ...

Vuçiq për ‘Euronews’: A do t’më vrisni nëse them ‘Kosova është Serbi’

Portalb - 16.05.2018

Mediumi i njohur evropian, Euronews, ka zhvilluar një bisedë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ku kanë folur për të ardhmen e vendit të tij dhe lidhjen e pashmangshme me Kosovën në këtë rrugë.

Vuçiq: Shqiptarët gabimisht mendojnë se i kanë mundur serbët

Tetova Sot - 15.05.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, thotë se shqiptarët e kanë gabim nëse mendojnë se i kanë mundur serbët dhe se tani serbët janë të gjunjëzuar. Por, sipas tij, ekzistojnë gabime edhe nga serbët ...