TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, ...

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve ...

Shkelje pas shkelje: Pse duhet të ftojë Nardin e gruan Ilir Meta, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Shkeljet e Ilir Metës tanimë janë bërë mullar, duke nisur që nga mos-dekretimi i ministrave të propozuar nga kryeministri Edi Rama, deri tek ç’dekretimi i datës së zgjedhjeve të 30 qershorit.

Presidenti Ilir Meta  dhe “ç’dekretimi”  i  destabilitetit

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të ...

Top Talk/ Murrizi: Shtyrja e zgjedhjeve përtej 30 qershorit, antikushtetuese. Precedent rasti i Nishanit

Top Channel - 12.06.2019

Parlamenti nesër do të diskutojë në seancën plenare një pr/rezolutë për zhbërjen e dekretit të Presidentit të Republikës, që përcaktonte 30 qershorin si datë për zhvillim e zgjedhjeve për pushtetin ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis pasdite konsultimet me drejtuesit e partive

Top Channel - 12.06.2019

Tri ditë pasi firmosi anulimin e zgjedhjeve, Presidenti Ilir Meta po mendon të dekretojë një datë të re. Konsultimet ka vendosur t’i nisë me pengesën më të lehtë, 5 aleatët e Bashës të cilët ...

Bollino: Kërkon një datë të re të zgjedhjeve, presidenti e kuptoi gafën që bëri

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Carlo Bollino Pasi anuloi zgjedhjet e 30 qershorit, sot presidenti Ilir Meta ka thirrur partitë politike për të negociuar një datë të re për zgjedhjet vendore.

“KQZ do përgjigjet”, Vasili: Meta parandaloi ngjarje të rënda

BalkanWeb - 12.06.2019

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili tha se opozita nuk ka ndryshuar asgjë nga objektivat e saj, ndërsa vlerësoi edhe njëherë vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të ...

Vazhdon beteja me tone më të ulura mes qeverisë dhe Presidencës

Mapo - 12.06.2019

Mazhoranca ia botoi Ilir Metës dekretin për anulimin e zgjedhjeve në Fletoren Zyrtare, kurse në rezolutën për kreun e shtetit nuk përmendet shkarkimi.

“Fatkeqësia” që firmosi destabilizimin dhe anarkinë!

SOT - 12.06.2019

E kishte menduar me kohë aktin e sotëm të paprecedent me “qetësinë dhe dashurinë” e tij që “vret”! As më shumë e as më pak, si pa të keq, dje Presidenti hodhi firmën për ç’dekretimin e asaj që kishte ...

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben ...

SOT - 12.06.2019

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Ish-kreu i KQZ: Ç’dekretimi i Presidentit ka tjetër efekt për krizën politike

ABC News - 11.06.2019

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ, ka qenë i ftuari i radhës në studion e Provokacija me Mustafa Nanon. Kume zhvilloi një bisedë ku ndau opinionin e tij për situatën aktuale politike në vend.

Çdekretimi i zgjedhjeve, Nano: Vendim qëllimisht i gabuar (Video)

ABC News - 11.06.2019

Të gabuar e quan Mustafa Nano dekretin e Presidentit Meta që anulon zgjedhjet e 30 Qershorit. Gjatë emisionit “Provokacija”, gazetari e konsideroi këtë gjest si një prej atyre që përplasjen civile e ...

Hyn në fuqi dekreti i Metës, shfuqizimi i zgjedhjeve botohet në Fletoren Zyrtare

Botasot - 11.06.2019

Ka hyrë në fuqi dekreti i Presidentit Ilir Meta për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve. Ditën e sotme, ky dekret është botuar në Fletoren zyrtare. Kreu i shtetit, Ilir Meta anuloi ditën e zgjedhjeve ...

Meta: Zgjedhjet jo në 30 Qershor

VOA - 11.06.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ripërsëriti sot se zgjedhjet për pushtetin vendor do të mbahen në një datë tjetër dhe jo më 30 Qershor, duke ju kundërpërgjigjur në këtë mënyrë qëndrimit të shumicës ...

Shqipëri, 5 orë debat për shkarkimin e Ilir Metës

Alsat - 11.06.2019

Me nxjerrjen e dekretit për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për mbajtjen e zgjedhjeve presidenti shqiptar Ilir Meta beson se ka shmangur një konflikt të mundshëm mes palëve.

Botohet në Fletoren Zyrtare dekreti për shfuqizimin e zgjedhjeve

Medial - 11.06.2019

Vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale ka hyrë në fuqi. Dekreti i presidentit Meta me numër 11199, i datës 10.6.2019 është ...

Basha: Ndaluam procesin fals dhe kriminal të 30 Qershorit

Mapo - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

E papritur/ Hyn në fuqi dekreti i Metës për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit? Zbulohet vendimi më i fundit

SOT - 11.06.2019

Dekreti i Presidentit Ilir Meta për të anuluar zgjedhjet lokale të 30 Qershorit në një afat të pacaktuar ka hyrë në fuqi. Dekreti është botuar në Fletoren Zyrtare.

Rama i prerë nga Brukseli dhe pas reagimit të Metës: Zgjedhjet më 30 qershor

LajmiFundit - 11.06.2019

Pas këmbnguljes së Presidentit Ilir Meta se nuk mund të zhvillohen zgjedhjet pa dekretin e tij, Edi Rama ka reaguar. Sipas Ramës zgjedhjet do të zhvillohet në 30 qershor.

Meta: Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje pa dekretin e presidentit

Evropaelire - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka ripërsëritur të martën se zgjedhje në Republikën e Shqipërisë “nuk ka dhe nuk do të ketë pa dekretin e presidentit”.

Manja dhe Hysi: Dekreti i presidentit nuk ka asnjë efekt juridik, argumentet e Metës politike, zgjedhjet do mbahen në ...

SOT - 11.06.2019

Dekreti i firmosur nga presidenti Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve ka qenë kryefjala e debateve në skemën politike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja deklaroi se dekreti i ...

Meta zbardh prapaskenat: Me Ramën kam zhvilluar disa takime sekrete. Bisedën me Bashën e kam regjistruar

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka zbardhur prapaskenat e marrjes së vendimit për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale. Gjatë konferencës me gazetarët, Meta deklaroi se Lulzim Basha, kryetar ...

Shfuqizimi i 30 qershorit, dekreti i Ilir Metës botohet në Fletoren Zyrtare

Top Channel - 11.06.2019

Ka hyrë në fuqi vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale. Dekreti me numër 11199, i datës 10.6.2019 është publikuar sot në Fletoren ...

Rama insiston: Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor

Alsat - 11.06.2019

Menjëherë pas deklaratës së presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta se pa dekretin e tij nuk ka zgjedhje në Shqipër, ka reaguar në “Twitter” kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

Meta i bindur: Nuk ka dhe nuk do ketë zgjedhje pa vendimin tim

LajmiFundit - 11.06.2019

‘Të jemi të qartë, nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje as në 30 qershor dhe asnjë datë tjetër, pa dekretin e presidentit’, tha kreu i shtetit Ilir Meta përballë gazetarëve.

Rama i përgjigjet shkurt Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor

Albeu.com - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama i përgjigjet shkurtimisht Presidenti Ilir Meta në rrjetin social, Twitter , duke shkruar se zgjedhjet do të bëhen më 30 qershor shoqëruar me një "buzëqeshje".

Ilir Meta: Kam drekuar me Ramën para 10 ditësh, e dinte për anulimin e zgjedhjeve

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta doli një konferencë të jashtëzakonshme në orën 16:00 deklaroi se ishte i detyruar të shfuqizonte dekretin për datën e zgjedhjeve.

Maxhoranca thotë se është nul, por dekreti i Metës për anulimin e 30 qershorit ka hyrë në fuqi

Gazeta Express - 11.06.2019

Një ditë më parë, Presidenti Meta firmosi një dekret i cili anulonte 30 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve. Por ky vendim i marrë nga kreu i shtetit u konsiderua si ia pavlefshëm nga ana e ...

Deklaratat e Metës, reagon Rama: “Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor”!

RTSH - 11.06.2019

Nga Brukseli ku ndodhet në një takim zyrtar, kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratave të Presidentit Meta pasditen e sotme, lidhur me situatën në vend, pas vendimit të tij për të shtyrë zgjedhjet ...

Vasili: Ramën se shpëton dot askush nga fundi fatal

LajmiFundit - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim thotë se demokracia në Shqipëri është në rrezik të madh për shkak të puçit kushtetues të Rilindjes dhe skenarit të saj kriminal për rrëmbimin e të gjitha pushteteve.

Ironia e Metës: Vendimin mund ta ankimojnë dhe në Gjykatën e Skraparit, por zgjedhje pa dekret nuk ka

Gazeta Express - 11.06.2019

Ilir Meta ka deklaruar këtë të martë se i vetmi institucion që shpall zgjedhjet në Shqipëri është Presidenti, ndërsa ka shtuar se të gjitha gjykimet e tjera janë “shpikje” të kota.

Rama-Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor

Mapo - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish ndaj Ilir Metës duke mos lëvizur asnjë presje deklaratave të mëparshme: “Zgjedhjet do mbahen më 30 qershor”, shkruan ai në twitter.

Rama: Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor

ABC News - 11.06.2019

“Zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor”. Ky ishte reagimi i shkurtër i Kryeministrit Rama nga rrjetet sociale pas deklaratave të Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Rama nuk pyet për Metën: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor

Botasot - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama shprehet i vendosur se zgjedhjet do të mbahen në 30 qershor. Pavarësisht dekretit të Presidentit, për të shfuqizuar 30 qershorin, Rama në një postim të shkurtër në twitter ...

Dokumenti i Ramës për ambasadorët kundër Presidentit

ABC News - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Meta: Ramës i takonte të kërkonte shtyrjen e datës së zgjedhjeve

Medial - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka bërë sërish thirrje palëve që të lexojnë me seriozitet Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, të thellohen dhe të shfrytëzojnë këtë hapësirë kohore që u kam ofruar për ...

Rama i përgjigjet Metës: Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor

BalkanWeb - 11.06.2019

Menjëherë pas deklaratës së presidentit Meta se pa dekretin e tij nuk ka zgjedhje, ka reaguar në “Twitter” kryeministri i vendit Edi Rama. Rama thotë se zgjedhjet do të zhvillohen më datë 30 qershor.

Meta: Rama e dinte për dekretin, ishim për dreke 10 ditë më parë

Mapo - 11.06.2019

Presidenti i Republikës tha se vendimin për dekretin e anulimit të datës së zgjedhjeve me 30 qershor, Lulzim Basha e ka marrë vesh permes një telefonate që ai i ka bërë të shtunën e protestës, në ...

Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

BalkanWeb - 11.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt ...

Zgjedhjet/ Gjonaj: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

Mapo - 12.06.2019

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Zbardhet dokumenti, çfarë u tha Rama dje ambasadorëve për shkarkimin e Ilir Metës

Gazeta Express - 11.06.2019

Pas konferencës për shtyp të mëngjesit të së hënës ku Presidenti i Republikës, Ilir Meta firmosi publikisht anulimin e 30 qershorit për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, kryeministri Edi Rama mblodhi ...

Meta: Anulimi i zgjedhjeve me përgjegjësi të plotë

Java News - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një tjetër konferencë për median një ditë pasi socialistët nisën procedurat për shkarkimin e tij. Vendimi i kreut të shtetit erdhi si pasojë e aktit të tij i cili ...

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten

Top Channel - 11.06.2019

Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Rama i përgjigjet Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor

Java News - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje të prerë presidentit Ilir Meta, pas daljes së këtij të fundit në konferencën për median. Më anë të një mesazhi në rrjetin social “Twitter”, kryeministri ...

Edi Rama i përgjigjet Metës nga Brukseli: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor. Pikë

Gazeta Tema - 11.06.2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar nga Brukseli, pas konferencës së Ilir Metës. Ai është mjaftuar vetëm me një fjali, duke thënë se zgjedhjet do të bëhen me 30 qershor.

PS drejt shkarkimit të Metës, shqetësohet Kryemadhi dhe nxjerr krahun e saj të djathtë: Horrat duan zjarr e flakë!

SOT - 11.06.2019

Zv.kryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar së fundi në lidhje me dekretin e Presidentit Meta për anulim e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në një status të tijin në Facebook, Vasili tha se dekreti i ...

Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë

Zhurnal - 11.06.2019

Tiranë, 11 qershor – Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri e veçanërisht pas ...

LSI akuza Ramës: Kërkon të çojë popullin në konflikt social

BalkanWeb - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim akuzon kryeministrin Edi Rama se po kërkon të çojë popullin në konflikt të fortë social dhe të zhdukë pluralizimin politik.