TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Top Channel - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

​Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Telegrafi - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

SHBA, demokratët aprovojnë draftin për rihapjen e agjencive federale

ABC News - 11.01.2019

Demokratët në Kongresin amerikan kanë aprovuar një projektligj që parashikon rifillimin e pjesshëm të punës në agjencitë federale. Por, kur numërohen rreth 800 mijë punonjës shtetërorë që kanë mbetur ...

Thaçi ia kthen letrën presidentit amerikan, Donald Trump

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ia ka kthyer letrën që i kishte dërguar më 14 dhjetor presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Burime të lajmi.net nga presidenca kanë bërë të ditur se Thaçi qysh në ...

Trump viziton kufirin, kërkon mur por mbyllja e qeverisë vazhdon

SOT - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar përsëri se do shpallë 'emergjencën kombëtare' për të financuar unilateralisht murin kufitar, pa miratimin e Kongresit.

Presidenti Trump kërcënon të shpallë Emergjencën Kombëtare

VOA - 11.01.2019

Presidenti Donald Trump e quajti situatën në kufirin jugor të SHBA-së "një pushtim", një tjetër shenjë kjo se ai është tani më pranë shpalljes së një emergjence kombëtare.

Trump i gatshëm të deklarojë emergjencë kombëtare

Evropaelire - 11.01.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se është i gatshëm të deklarojë emergjencën kombëtare, pasi ai udhëtoi për në kufirin me Meksikën, për të ritheksuar argumentet e tij për ...

Trumpi në kufi me Meksikën: Nuk ka gjë më të mirë se muri

Koha.net - 11.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump gjatë vizitës në qytetin e Teksasit McAllen në kufi me Meksikën, e ka mbrojtur idenë e vet për ndërtimin murit e cila ka nxitur debat me demokratët duke shkaktuar ...

Trump viziton kufirin: Së shpejti mund të shpall emergjencë

Java News - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar përsëri se do të shpallë emergjencën kombëtare për t’i dhënë fund debatit për ndërtimin e murit pa miratimin e Kongresit.

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Botasot - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Trump: së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

VOA - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

Ngërçi me qeverinë, Trump “braktis” konferencën e Davosit

Top Channel - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se nuk do të shkojë në konferencën e përvitshme ndërkombëtare të Davosit, në Zvicër, nëse mbyllja e qeverisë nuk do të zgjidhet.

SHBA, vazhdon “grindja për murin” mes Trump dhe demokratëve

Lajm - 10.01.2019

Në negociatat që presidenti i SHBA-ve, Donald Trump zhvilloi me anëtarët e lartë demokratë të Kongresit Amerikan lidhur me hapjen e qeverisë nuk është arritur asnjë rezultat, transmeton Anadolu ...

Dështojnë bisedimet për murin, Trump: Një humbje e plotë kohe

Top Channel - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump u çua e doli nga takimi me krerët demokratë, ndërsa negociatat përfunduan sërish pa sukses në ditën e 19 të mbylljes së pjesshme të qeverisë amerikane.

Presidenti Trump e sheh premtimin për murin si rrugë drejt një mandati të dytë

VOA - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump dhe demokratët e opozitës vazhdojnë të kenë qëndrime të kundërta lidhur me kërkesën e Presidentit për murin e kufirit me Meksikën, një përplasje që ka shkaktuar një mbyllje të ...

Trump e braktisë takimin me demokratët: Humbje e plotë e kohës

Lajm - 10.01.2019

Liderët e demokratëve amerikan kanë thënë se presidenti Donald Trump e ka braktisur takimin me liderët kongresistë, kështu kanë përfunduar bisedimet dhe bllokada e qeverisë federale mbetet në rrugë ...

Mbylljes së Qeverisë amerikane nuk i shihet fundi

Telegrafi - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump është larguar të mërkurën nga takimi negociues me liderë kongresionalë, teksa janë bërë përpjekje për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të Qeverisë amerikane që ka ...

ANALIZA: Muri është një simbol i nevojës së Donald Trump

Gazeta Tema - 10.01.2019

Nga Frank Bruni* Rrallë ndodh që një ego e presidentit të ketë nevojë për aq shumë mbështetje. Është qesharake që ne ende po flasim për tiparet fizike të asaj që Presidenti Trump dëshiron, ose do të ...

Bisedimet për rihapjen e qeverisë në SHBA përsëri në rrugë pa krye

Telegrafi - 10.01.2019

Në Uashington, bisedimet për rihapjen e qeverisë hynë përsëri në rrugë pa krye të mërkurën, pas një takimi që Presidenti Donald Trump pati në Shtëpinë e Bardhë me udhëheqësit demokratë të Kongresit.

Vijon përplasja për “murin”, Trump braktis dialogun

Durres Lajm - 10.01.2019

Ende pa nisur, ka përfunduar takimi i Donald Trump me krerët demokratë të Kongresit. Refuzimit të Nensi Pelosit dhe Chuck Schume për financimin e murit në kufi me Meksikën, presidenti iu përgjigj ...

Demokratët refuzojnë financimin e murit me Meksikën. Nervozohet Trump, braktis takimin

Gazeta Tema - 10.01.2019

Nuk do të ketë fonde për murin me Meksikën, i theksuan presidentit të SHBA, Donald Trump udhëheqësit demokratë në Kongres, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer pas vizitës në Shtëpinë e Bardhë për të ...

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Botasot - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Trump kërkoi zgjidhje me Serbinë, Thaçi i përgjigjet presidentit Amerikan

Java News - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ia ka kthyer letrën që i kishte dërguar më 14 dhjetor presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Burime të lajmi.net nga presidenca kanë bërë të ditur se Thaçi që në fillim ...

Presidenti Trump kërcënon se do të deklarojë Emergjencën Kombëtare

Lajm - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

Trump i gatshëm të deklarojë emergjencë kombëtare

Lajmi.net - 11.01.2019

Gjatë vizitës në kufi, Trump u shpreh se ka një krizë me trafikimin e drogës dhe krimit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se është i gatshëm të deklarojë emergjencën kombëtare, ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Durres Lajm - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Trump: Së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Botasot - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

Dështojnë bisedimet për murin, Trump: Një humbje e plotë kohe

Telegrafi - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump u çua e doli nga takimi me krerët demokratë, ndërsa negociatat përfunduan sërish pa sukses në ditën e 19 të mbylljes së pjesshme të qeverisë amerikane.

Trump e sheh premtimin për murin si rrugë drejt një mandati të dytë presidencial

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump dhe demokratët e opozitës vazhdojnë të kenë qëndrime të kundërta lidhur me kërkesën e Presidentit për murin e kufirit me Meksikën, një përplasje që ka shkaktuar një mbyllje të ...

Mbylljes së Qeverisë amerikane nuk i shihet fundi

Evropaelire - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump është larguar të mërkurën nga takimi negociues me liderë kongresionalë, teksa janë bërë përpjekje për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të Qeverisë amerikane që ka ...

SHBA, bisedimet për rihapjen e qeverisë, në rrugë pa krye

RTSH - 10.01.2019

Në Uashington, bisedimet për rihapjen e qeverisë hynë përsëri në rrugë pa krye të mërkurën, pas një takimi që Presidenti Donald Trump pati në Shtëpinë e Bardhë me udhëheqësit demokratë të Kongresit.

Demokratët në SHBA refuzojnë financimin e murit me Meksikën

Alsat - 10.01.2019

Nuk do të ketë fonde për murin me Meksikën, i theksuan presidentit të SHBA, Donald Trump udhëheqësit demokratë në Kongres, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer pas vizitës në Shtëpinë e Bardhë për të ...

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Tetova Sot - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Muri me Meksikën, Trump kërcënon se do deklarojë Emergjencën Kombëtare

Gazeta Tema - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Lajmi.net - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Trump: Së shpejti mund të shpall gjendje të jashtëzakonshme për sigurinë kufitare

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një gjendje të jashtëzakonshme dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë ...

Mbylljes së Qeverisë amerikane nuk i shihet fundi

Botasot - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump është larguar të mërkurën nga takimi negociues me liderë kongresionalë, teksa janë bërë përpjekje për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të Qeverisë amerikane që ka ...

SHBA, bisedimet për rihapjen e qeverisë përsëri në rrugë pa krye

Mapo - 10.01.2019

Në Uashington, bisedimet për rihapjen e qeverisë hynë përsëri në rrugë pa krye të mërkurën, pas një takimi që Presidenti Donald Trump pati në Shtëpinë e Bardhë me udhëheqësit demokratë të Kongresit.

Demokratët në SHBA refuzojnë financimin e murit me Meksikën

Antpress - 10.01.2019

10 Janar 2019 / 14:01 Nuk do të ketë fonde për murin me Meksikën, i theksuan presidentit të SHBA, Donald Trump udhëheqësit demokratë në Kongres, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer pas vizitës në Shtëpinë ...

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Medial - 12.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Muri me Meksikën, Trump kërcënon se do deklarojë Emergjencën Kombëtare

Tetova Sot - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

Trump: Së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

BalkanWeb - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

Mbylljes së Qeverisë amerikane nuk i shihet fundi

Lajmi.net - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump është larguar të mërkurën nga takimi negociues me liderë kongresionalë, teksa janë bërë përpjekje për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të Qeverisë amerikane që ka ...

Trump, vizitë në kufirin me Meksikën

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shkojë të enjten në kufirin jugor me Meksikën si pjesë e fushatës së tij për të fituar mbështetje publike për ndërtimin e një muri, mosmarrëveshjet për të ...

Shpallja e emergjencës kombëtare, Trump: I takon Kongresit

BalkanWeb - 12.01.2019

SHBA Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi të premten në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës ...

Trump: së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Top Channel - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

Presidenti Trump, vizitë në kufirin me Meksikën

Zeri - 10.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shkojë të enjten në kufirin jugor me Meksikën si pjesë e fushatës së tij për të fituar mbështetje publike për ndërtimin e një muri, mosmarrëveshjet për të ...

Trump së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Telegrafi - 11.01.2019

Presidenti i SHBA-së Donald Trump thotë se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit me Meksikën.

Presidenti Trump, vizitë në kufirin me Meksikën

Medial - 11.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shkojë të enjten në kufirin jugor me Meksikën si pjesë e fushatës së tij për të fituar mbështetje publike për ndërtimin e një muri, mosmarrëveshjet për të ...

Trump: Së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Durres Lajm - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...