TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mynyr Koni i përgjigjet 4 dekanëve: Aleancë me qeverinë për të bllokuar Universitetin

Botasot - 15.04.2019

Rektori i pezulluar i Universitetit të Tiranës ka akuzuar 4 dekanët që mbështetën vendimin e ministres Shahini, se janë në aleancë me qeverinë për të bllokuar punën në Universitet.

Pezullimi i Konit, Shahini cakton rektorin e përkohshëm

Medial - 15.04.2019

TIRANË, 15 prill/MEDIAL/Pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i rektorit të Universitetit të Tiranës, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka emëruar sot Bernard Dostin përkohësisht në këtë detyrë.

Mynyr Koni: E vërteta ime, për shkarkimin si rektor nga ministrja Besa Shahini dhe pse Ilir Meta s’duhet t’iu bindet ...

Gazeta Tema - 15.04.2019

Nga Mynyr Koni Ashtu sikurse e citova edhe në deklaratën time të shkurtër në rrjetin social në Facebook, pasi mësova nga media se Ministrja e Arsimit, kishte vendosur pezullimin tim nga detyra e ...

Akuzat për plagjiaturë dhe paralajmërimi: UT do quhet ‘Edi Rama’

Mapo - 15.04.2019

Qeveria ka vendosur të pezullojë nga detyra rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Në vend të tij është emëruar përkohësisht Bernard Dosti. Ndërkohë në një konferencë për shtyp, katër ...

U emërua nga Besa Shahini, zulohet plagjiatura e rektorit të ri

LajmiFundit - 15.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, në vend të tij u emërua Benard Dosti, si rektor i përkohshëm i Universitetit të Tiranës.

Dekanët mbështesin ministren Besa Shahinin

ABC News - 15.04.2019

Katër dekanë të fakulteteve të Universitetit të Tiranës si dhe një përfaqësues i studentëve në Senat kanë mbështetur vendimin e ministres së Arsimit, Besa Shahini, për pezullimin nga detyra të ...

Pezullimi i Rektorit, Hafizi: Pjesë e planit okult të Rilindjes për të përçarë Universitetin

Gazeta Express - 15.04.2019

Ish-deputetja e PS-së, Mimoza Hafizi ka reaguar në lidhje me pezullimin nga detyra të Rektorit të UT-së, Mynyr Koni. Hafizi, tashmë edhe pedagoge e këtij universiteti, është shprehur se nuk po gjen ...

Pezullimi i Rektorit, Boçi: Vendimi antikushtetues

Botasot - 15.04.2019

Partia Demokratike ka reaguar sot në lidhje me shkarkimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës dhe komandimin e një rektori tjetër, duke e konsideruar si antikushtetues dhe antiligjor.

Reagon PD për pezullimin e Rektorit të UT

ABC News - 15.04.2019

Pezullimi i Rektorit të universitetit të Tiranës Mynyr Koni është kundërshtuar nga Partia Demokratike. Në një prononcim për mediat, deputeti Luciano Boci është shprehur se ky vendim i ministrisë së ...

Komandimi i Rektorit, Boci: Autonomisë universitare iu vunë minat

BalkanWeb - 15.04.2019

TIRANË Sot ministrja e Arsimit ka komanduar si rektor të Universitetit të Tiranës Bernard Dostin. Komandimi i tij vjen pas pezullimit nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Pezullimi i Konit, dekanët mbështesin vendimin e ministres Shahini

RTSH - 15.04.2019

Vendimi i Ministres së Arsimit për pezullimin nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni dhe delegimin e këtyre kopetencave Zv rektorit të këtij institucioni të Arsimit të Lartë, ...

Dekanët e UT shumë të “lumtur” për pezullimin e rektorit Koni: Qeveria e vonoi vendimin

Gazeta Express - 15.04.2019

Pas vendimit për pezullimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, katër Dekanët Artur Sula, Edmond Rapti, Artan Hoxha dhe Dhori Kule të këtij universiteti kanë bërë një deklaratë për ...

“A di shqip?!”, ish-deputeti i PD shpërthen ndaj Besa Shahinit: Ecën nën urdhrat e këtij politikani!

SOT - 15.04.2019

Ish-deputeti i PD, Luçiano Boçi e ka cilësuar antiligjor emërimin e Bernard Dostit në vend të Mynyr Konit pas pezullimit. Në një reagim në rrjetet sociale ish-deputeti i kujton ministres së Arsimit, ...

Pezullimi i Rektorit Mynyr Koni, dekanët: E vonuar

ABC News - 15.04.2019

Dy ditë pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i Rektorit të Universitetit të Tiranës, dekanët e 4 falkulteteve të këtij universiteti dolën në një deklaratë të përbashkët për mediat.

Pezullimi i Mynyr Konit, reagon Dhori Kule: Veprim eficent por i vonuar, shpërdoroi detyrën. Kemi 1 vit e gjysmë që ...

SOT - 15.04.2019

Ditën e sotme kanë dalë në një konferencë për mediat 4 dekanë të Fakulteteve në Universitetin e Tiranës, pas vendimit të Ministres së Arsimit, Besa Shahini për të shkarkuar Mynyr Konin nga posti i ...

Pezullimi i Konit, dekanët e UT “krah” ministres Shahini: Duhej bërë më parë

Gazeta Tema - 15.04.2019

Dy ditë pas pezullimit të Rektorit, Mynyr Koni, dhe lajmit për zëvendësimin e tij 4 dekanët e fakulteteve të Universitetit të Tiranës në një deklaratë për media vlerësojnë vendimin e ministres së ...

Pezullimi i Konit, dekanët e UT ‘krah’ Shahinit: Vendim efiçent!

BalkanWeb - 15.04.2019

Dy ditë pas pezullimit të Rektorit, Mynyr Koni, dhe lajmit për zëvendësimin e tij 4 dekanët e fakulteteve të Universitetit të Tiranës në një deklaratë për media vlerësojnë vendimin e ministres së ...

Besa Shahini nuk pyet për Metën, emëron Rektorin e ri të UT

Albeu.com - 15.04.2019

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka emëruar rektorin e përkohshëm të Universitetit të Tiranës. Bernard Dosti me detyrë zëvendësrektorë tashmë do të drejtojë rektoratin e UT me ...

Pas pezullimit të Mynyr Konit, MAS komandon rektorin e ri të UT

BalkanWeb - 15.04.2019

Dy ditë pas pezullimit të Rektorit të Universitetit të Tiranës, ministrja e Arsimit komandon edhe zëvendësuesin e tij. Burime për “ BalkanWeb ” bëjnë me dije se Besa Shahini në vend të tij komandon, ...

Pezullimi i Konit, dekanët dakord me ministren Shahini: Vendim efiçent

Durres Lajm - 15.04.2019

Dekanët e faktulteteve në Universitetin e Tiranës bien dakord me vendimin e ministres së Arsimit Besa Shahini për pezullimin nga detyra të rektorit Mynyr Koni.

Komandohet Rektori i ri i Universitetit të Tiranës

ABC News - 15.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, në vend të tij është komanduar Bernard Dosti. Një fakt i tillë bëhet i ditur në shkresën e firmosur nga Ministrja e ...

Shpërthen Taulant Muka: Besa Shahini, nuk e di çfarë emri t'i vë veprimit tuaj të fundit

SOT - 15.04.2019

Pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i rektorit të Universitetit të Tiranës, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka emëruar Bernard Dostin përkohësisht në këtë detyrë.

Nuk “presin dot” Presidentin, pas pezullimit të Mynyr Konit qeveria emëron rektorin e ri të UT-së

Gazeta Express - 15.04.2019

Pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i rektorit të Universitetit të Tiranës, qeveria nuk ka pritur gjatë dhe ashtu siç e kërkon ligji, por ka emëruar në këtë post Bernard Dostin.

Koni pezullohet me urdhër qeverie. Komandohet në detyrë Bernard Dosti

Respublica - 15.04.2019

Ministrja e Shëndetësië, Besa Shahini ka nxjerrë një urdhër për pezullimin nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Në vend të tij është emëruar zv/rektori Bernard Dosti.

Pas pezullimit të Mynyr Konit, Shahini cakton rektorin e ri të përkohshëm të UT-së

Java News - 15.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të rektorit Mynyr Koni nga ministrja e Arsimit Besa Shahini e cila kërkoi nga presidenti Ilir Meta shkarkimin e tij, është komanduar ditën e sotme zëvëndësuesi i tij në ...

Dekanët mbështesin Shahinin për pezullimin e rektorit Koni

Java News - 15.04.2019

Një një konferencë për mediat lidhur me pezullimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, dekani Dhori Kule e cilësoi një zgjidhje të vonuar. “ Situata e zgjidhjes është vonuar shumë.

Ministrja Shahni zëvëndëson Konin

RTSH - 15.04.2019

Ende pa pritur përgjigjen e presidentit Meta për shkarkimin nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni tashmë i pezulluar, ministrja e arsimit Besa Shahini ka hedhur një hap të ri.

Pas pezullimit të Mynyr Konit, ky është rektori i ri i komanduar

Gazeta Tema - 15.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të rektorit Mynyr Koni nga ministrja e Arsimit Besa Shahini e cila kërkoi nga presidenti Ilir Meta shkarkimin e tij, është komanduar ditën e sotme zëvendësuesi i tij në ...

Pezullimi i Mynyr Konit, Besa Shahini komandon Rektorin e UT (EMRI)

Mapo - 15.04.2019

Pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i Rektorit të Universitetit të Tiranës, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka komanduar Bernard Dostin përkohësisht në këtë detyrë.

'Atë që se arriti dot me Shullazin po e bën me Shahinin', ish-deputetja reagon mbi pezullimin e Mynyr Konit: ...

SOT - 14.04.2019

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka reaguar ashpër pas urdhrit të Ministres së Arsimit, Besa Shahini, për pezullimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Pezullimi si rektor i UT, Koni kërkon ndihmën e Metës

LajmiFundit - 15.04.2019

Mynyr Koni reagon pasi u pezullua nga detyra e Rektorit të Universitetit të Tiranës. Ai thotë se një gjë të tillë e priste “pas gjithë atyre sulmeve të pashembullta që prej shumë kohësh, janë ...

Hapi i parë drejt kontrollit politik të UT-së: Ministrja Shahini pezullon Rektorin Koni

Gazeta Express - 14.04.2019

Ministria e Arsimit Besa Shahini pezulloi dje nga detyra Rektorin e Universitetit të Tiranës Mynyr Koni dhe i propozoi Presidentit Meta shkarkimin e tij.

Skandalet fundosin Mynyr Konin, ministrja e Arsimit e pezullon nga detyra, i kërkon Metës ta shkarkojë me urgjencë

SOT - 14.04.2019

Skandalet në drejtim të Universitetit të Tiranës lëkundën dje pozitat e rektorit Mynyr Koni. Prej disa ditësh gazeta ka publikuar shkeljet e Konit, të cilat gjenden tek raporti i Ministrisë së ...

MASR kërkoi shkarkimin e tij, reagon Mynyr Koni: Më kanë sulmuar në mënyrë të pashembullt, ministren e tremb e vërteta

SOT - 14.04.2019

Menjëherë pas kërkesës së ministres së Arsimit të Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini për shkarkimin e tij, reagoi edhe rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

PD: Pezullimi i rektorit Koni antikushtetues, minon autonominë universitare

Java News - 15.04.2019

Për PD, pezullimi i rektorit Mynyr Koni është antikushtetuese. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish-deputeti Luçiano Boçi tha se marrja e këtij vendimi pa u shprehur Presidenti, minon ...

Komandimi i Rektorit, Boci: Autonomisë universitare iu vunë minat

Medial - 15.04.2019

TIRANË Sot ministrja e Arsimit ka komanduar si rektor të Universitetit të Tiranës Bernard Dostin. Komandimi i tij vjen pas pezullimit nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Reagon Rektori Koni: Pezullimi, i pritshëm

ABC News - 14.04.2019

Nuk ka vonuar reagimi i rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, që e konsideron të pritshëm, pas sulmeve që i janë bërë në vazhdimësi. Në një postim në faqen e tij në Facebook, Koni shkruan ...

MAS pezulloi Konin, Boçi: Shahini nën urdhrat e Ramës

BalkanWeb - 15.04.2019

Ish-deputeti i PD, Luciano Boçi ka reaguar përmes një statusi në facebook, lidhur me pezullimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe komandimin në këtë detyrë të Bernard Dostit.

Dekanët rreshtohen kundër Mynyr Konit, mbështesin Besa Shahinin

Mapo - 15.04.2019

Dy ditë pas pezullimit të Rektorit, Mynyr Koni, 4 dekanët e fakulteteve të UT në një deklaratë për media vlerësojnë vendimin e ministres së Arsimit, Besa Shahini.

Dhori Kule në mbështetje të Besa Shahinit për pezullimin e Rektorit Mynyr Koni

Botasot - 15.04.2019

Një një konferencë për mediat lidhur me pezullimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, dekani Dhori Kule e cilësoi një zgjidhje të vonuar. Kule: Situata e zgjidhjes është vonuar shumë.

Pas pezullimit të Mynyr Konit, ministrja Shahini cakton rektorin e përkohshëm

SOT - 15.04.2019

Pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i rektorit të Universitetit të Tiranës, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka emëruar Bernard Dostin përkohësisht në këtë detyrë.

MAS pezulloi Mynyr Konin, PD: Cënon autonominë universitare

BalkanWeb - 14.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, ka reaguar edhe Partia Demokratike.

Shkarkimi/ Koni: Vendim ekstrem, Presidenti ta shohë me kujdes

Mapo - 15.04.2019

Rektori i shkarkuar i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni ka reaguar pas vendimit të ministres Besa Shahini për shkarkimin e tij nga posti i rektorit, duke e zëvëndësuar përkohësisht me Bernard ...

Rektori Koni i përgjigjet ministres Shahini: Nuk ka ardhur asnjë grup inspektimi

Java News - 14.04.2019

Pas vendimit të Ministres së Arsimit, Besa Shahini për pezullimin dhe shkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni bërë publike dje në një dalje për mediat ka reaguar rektori Koni.

Pezullimi i rektorit Koni, Boçi: Vendim antikushtetues, minon autonominë universitare

Durres Lajm - 15.04.2019

Për PD, pezullimi i rektorit Mynyr Koni është antikushtetues. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish-deputeti Luçiano Boçi tha se marrja e këtij vendimi pa u shprehur Presidenti, minon ...

Vokshi merr në mbrojtje rektorin Koni: Shkarkimi cënon autonominë universitare

Java News - 14.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, ka reaguar edhe Partia Demokratike.

LETRA/Pezullimi si rektor i UT, Mynyr Koni kërkon ndihmën e Metës

BalkanWeb - 15.04.2019

Mynyr Koni reagon pasi u pezullua nga detyra e Rektorit të Universitetit të Tiranës. Ai thotë se një gjë të tillë e priste “pas gjithë atyre sulmeve të pashembullta që prej shumë kohësh, janë ...

Pezullimi i Konit, PD: Pas dështimit me Shullazin, sot Rama kërkon dhe arsimin

Gazeta Express - 14.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, ka reaguar Partia Demokratike.

Mynyr Koni thërret Ilir Metën për ndihmë, rektori kërkon shpëtim te presidenti për shkeljet skandaloze

SOT - 15.04.2019

Në një reagim të gjatë rektori i pezulluar i Universitetit të Tiranës Mynyr Koni thotë se shkarkimi i tij është pa asnjë bazë. Ai u përgjigjet të gjitha kritikave të bëra nga ministrja e Arsimit, ...

PD mbron rektorin: Edi Rama është hipokrit

Albeu.com - 14.04.2019

Pas pezullimit nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, ka reaguar Partia Demokratike.