TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

‘Cakaj një figurë e vogël’ Pse Meta nuk firmosi shkarkimin e Bushatit

Medial - 12.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’ me Nisida Tufën, Islami e cilësoi Cakajn një figurë të vogël dhe një maskë, ndërkohë që pretendon se kryeministri Edi Rama po fsheh diçka më të madhe.

'Cakaj një figurë e vogël' Pse Meta nuk firmosi shkarkimin e Bushatit

Gazeta Express - 12.01.2019

​ Ish-ministri i Jashtëm Kastriot Islami ka komentuar mosdekretimin e e Gent Cakajt në pozicionin e ministrit të Jashtëm nga presidenti Ilir ...

“Çështja Cakaj”, ish-ministri i Jashtëm: Thjesht është një maskë

BalkanWeb - 12.01.2019

Deputeti dhe ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë , Kastriot Islamaj i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News 24 ka folur për emrin e Gent Cakajt, i propozuar nga Rama si ministër i Jashtëm.

Të gjithë kundër Edi Ramës

ABC News - 12.01.2019

2019-a ka nisur me një përplasje të fortë publike mes Presidentit dhe Kryeministrit të vendit. Mosdekretimi i një tjetër ministri të qeverisë, ishte shkëndija që ndezi një tension politik që nuk ...

Prapaskenat/ Gent Cakaj i çoi Ramës në zyrë dorëheqjen, por kryeministri…

Mapo - 12.01.2019

Ministri i ri i Jashtëm, Genti Cakaj, ende i padekretuar nga Presidenti Meta, i ka dorëzuar Kryeministrit Rama dorëheqjen e tij, ndërkohë ai mbetet në pozicionin e zv.ministrit të Jashtëm.

Gent Cakaj i çoi Ramës në zyrë dorëheqjen, ky është reagimi i kryeministrit

Gazeta Express - 12.01.2019

Ministri i ri i Jashtëm, Genti Cakaj, ende i padekretuar nga Presidenti Meta, i ka dorëzuar Kryeministrit Rama dorëheqjen e tij, ndërkohë ai mbetet në pozicionin e zv.ministrit të ...

Çështja Cakaj, sërish polemika Meta-Rama

VOA - 12.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama u përfshinë sërish sot në polemika pas tensioneve të kriejuara për shkak të refuzimit nga Kreu i Shtetit të emërimit të zotit Gent Cakaj në ...

Intervista/Edith Harxhi: Gent Cakaj duhej shkarkuar nga detyra!

BalkanWeb - 12.01.2019

Gent Cakaj duhet të shkarkohej nga detyra përpara se Kryeministri Edi Rama ta propozonte për drejtimin e politikës së jashtme shqiptare. Ish-zëvendës ministrja e këtij dikasteri, Edith Harxhi, i ...

Jo vetëm në twitter/Cakaj thirri mbledhje me drejtorët e Ministrisë së Jashtme që në datën 31 dhjetor

Respublica - 12.01.2019

Nxitimi i Gent Cakajt për ta shpallur veten ministër të Jashtëm në profilet e veta në rrjetet sociale, nuk është një akt i izoluar. Burimet bëjnë të ditur se Cakaj ka kërkuar takim me drejtorë të ...

Analisti nga SHBA: Deklarata e VV-së kundër Cakajt, sulm i rrezikshëm kundër demokracisë

Lajmi.net - 12.01.2019

Aktivisti i njohur nga ShBA, Bleron Baraliu ka reaguar ndaj deklaratës së Lëvizjes Vetëvendosjes, në të cilën përkrahej vendimi i presidentit shqiptar, Ilir Meta, për mos-dekretimin e Gent Cakaj në ...

‘Hej amigo, Shqipëria po ndryshon’: Këshilla e Mustafa Nanos për Edi Ramën

Mapo - 12.01.2019

Flet për gazetën Mapo Mustafa Nano, analist, drejtues i emisionit “Provokacija” Presidenti Ilir Meta me mosdekretimin e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Genti Cakaj, të propozuar nga ...

Lorenc Vangjeli: Ngërçi për ministrin e Jashtëm, zgjidhja ndoshta edhe përtej emrit të Cakës

Java News - 12.01.2019

Debati i ashpër mes Kryeministrit dhe Presidentit për ministrin e ri të Jashtem ka qenë temë diskutimi në panelin e emisionit “Java në RTSH”. Për të folur për konfliktin më të ashpër, që tashmë ka ...

Aludon për tradhti kombëtare të Ramës, Tritan Shehu në “Top Talk”: Të dorëhiqet!

Top Channel - 11.01.2019

24 orët e fundit janë dominuar nga “ping-pongu” i qëndrimeve president-kryeministër për çështjen e mosdekretimit të Genti Cakajt në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri: Krizë institucionale presidencë - kryemninistri?

DW - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

Rama justifikon Cakajn: Pse nuk kishte Certifikatën e Sigurisë

Albeu.com - 11.01.2019

I ftuar në emisionin "Zone e Lirë" me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për ngërcin e tij me Presidentin Meta pas refuzimit të dekretimit të Genc Cakaj, si Ministër i Jashtëm.

Çështja Cakaj, presidenti Meta kërkon hetim për DSIK

VOA - 11.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju drejtua sot parlamentit me kërkesën për një hetim parlamentar lidhur me veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar për procedurat e ...

“Cakaj”, reagime në Kosovë

Top Channel - 11.01.2019

Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...

Deklarata e Gent Cakajt për ndryshimin e kufijve në Ballkan, për të cilën supozohet se presidenti Meta nuk e dekretoi ...

Almakos - 11.01.2019

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e kishte propozuar Gent Cakajn për ministër të Punëve të Jashtme, por qëndrimet e tij rreth ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimorë në një emision televiziv ...

“Cakaj”, Alibeaj: Rama do thyejë kokën nëse përplaset me Presidentin

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt përveç përplasjes mes Kryeministrit dhe Presidentit të vendit ka hapur një debat të gjërë se cili prej tyre ka të drejtë. Presidenti argumenton se Cakaj nuk ka përvojë ...

Rama shpërthen kundër Metës: Ka kryer një krim!

SOT - 11.01.2019

Kryeministri Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin 'Zonë e Lirë', tha se Ilir Meta ka kryer një krim, kjo pasi sipas kreut të ekzekutivit Meta ka njollosur kandidatin për ministër të Jashtëm, ...

Ngjela flet për Cakajn: Rama e zgjodhi këtë spurdhjak se është pro ndryshimit të kufijve, por…

Botasot - 11.01.2019

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, avokati Spartak Ngjela komentoi vendimin e presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm si dhe debatin e shkaktuar.

Rama: S’dua konflikt institucional, Meta humbi betejën politike

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama tha se nuk dëshiron konflikt institucional mes kryeministrisë dhe presidencës. I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se Meta është angazhuar në një krim ndaj ...

Sokol Balla: Si Shaban Qosja!

Java News - 11.01.2019

EKSKLUZIVE JAVANEWS/ Ilir Meta e bëri sërish. Kesaj radhe Presidenti shkoi edhe me larg, duke mos dekretuar as shkarkimin e Ministrit të Jashtem dhe bërë keshtu de facto rolin e Kryeministrit.

‘Cakaj’, Rama: Mos e merrni seriozisht reagimin e Metës në FB

BalkanWeb - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zone e Lirë’ me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm nga presidenti Ilir Meta.

Vetëvendosje: Gent Cakaj ishte aktivisti ynë, por pas studimeve nuk vazhdoi

Mapo - 11.01.2019

Vjen edhe reagimi i partisë Vetëvendosja. Liburn Aliu, deputet i partisë kosovare të kryesuar nga Albin Kurti, deklaroi sot për A2 që lajmi i mos dekretimit të Gent Cakaj si Ministër i Jashtëm ...

VIDEO/ Ja si zëdhënësi i Metës fabrikoi të pavërtetën për Gent Cakajn

Java News - 11.01.2019

Nga Alteo Hysi/ Presidenti i Republikës ka vendosur të mosdekretojë emërimin e Gent Cakajt si Ministër i punëve të Jashtme të Shqipërisë, me arsyetimin se gjatë ushtrimit të detyrës së tij si ...

“Shuplakë” Ramës, Këshilli i Ambasadorëve: Pse e shkarkove Bushatin, Cakaj s’ka cilësitë e duhura

Gazeta Express - 11.01.2019

Përmes një letre drejtuar kryeministrit Edi Rama Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i tërheq vëmendjen për shkarkimin e ministrit të Jashtëm dhe Evropës, Ditmir ...

Ish-ministri i Jashtëm: Cakaj është thjesht një maskë

Albeu.com - 12.01.2019

Deputeti dhe ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Kastriot Islami i ftuar në emisionin “Kjo Javë” ka folur për emrin e Gent Cakajt, i propozuar nga Rama si ministër i Jashtëm .

Detaje interesante nga prapaskenat e rastit ‘Cakaj’: Sot ka dorëzuar dorëheqjen

Lajmi.net - 12.01.2019

Ministri i ri i Jashtëm, Genti Cakaj, ende i padekretuar nga Presidenti Meta, i ka dorëzuar Kryeministrit Rama dorëheqjen e tij, ndërkohë ai mbetet në pozicionin e zv.ministrit të Jashtëm.

Çështja Cakaj, sërish polemika Meta-Rama

Botasot - 12.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama u përfshinë sërish sot në polemika pas tensioneve të kriejuara për shkak të refuzimit nga Kreu i Shtetit të emërimit të zotit Gent Cakaj në ...

INTERVISTA/ Debati për Gent Cakajn, Muç Nano: Rama e zgjodhi vetë Metën, tani le të vuajë në heshtje

Gazeta Tema - 12.01.2019

Presidenti Ilir Meta me mosdekretimin e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Genti Cakaj, të propozuar nga kryeministri Rama, ka rikthyer edhe një herë përplasjen Rama-Meta.

Ngërçi për ministrin e Jashtëm, Lorenc Vangjeli: Zgjidhja ndoshta përtej emrit të Cakës

Gazeta Tema - 12.01.2019

Debati i ashpër mes Kryeministrit dhe Presidentit për ministrin e ri të Jashtem ka qenë temë diskutimi në panelin e emisionit “Java në RTSH”. Për të folur për konfliktin më të ashpër, që tashmë ka ...

“Rama ka kryer tradhti kombëtare”, ish- ministri: Të japë dorëheqjen

Botasot - 11.01.2019

24 orët e fundit janë dominuar nga “ping-pongu” i qëndrimeve president-kryeministër për çështjen e mosdekretimit të Genti Cakajt në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Deutsche Welle: Shkaku real i krizës, Meta e Bushati janë kundër ndryshimit të kufijve

Mapo - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

Zëri i Amerikës: Meta nuk po i lë mundësi Ramës që Cakaj të drejtojë diplomacinë

Mapo - 11.01.2019

VOA Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju drejtua sot parlamentit me kërkesën për një hetim parlamentar lidhur me veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar për procedurat e ...

Çështja “Cakaj” shkakton reagime të mëdha në Kosovë

Lajmi.net - 11.01.2019

Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...

Ngjela flet për Cakajn: Rama e zgjodhi këtë spurdhjak se është pro ndryshimit të kufijve

LajmiFundit - 11.01.2019

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, avokati Spartak Ngjela komentoi vendimin e presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm si dhe debatin e shkaktuar.

Rama nuk ndalet: Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë dhe pastërtisë duke mos dekretuar Gent Cakajn

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë dhe pastërtisë duke mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm.

Sokol Balla: Si Shaban Qosja!

Gazeta Tema - 12.01.2019

Nga Sokol Balla Ilir Meta e bëri sërish. Kesaj radhe Presidenti shkoi edhe me larg, duke mos dekretuar as shkarkimin e Ministrit të Jashtem dhe bërë keshtu de facto rolin e Kryeministrit.

‘Cakaj’, Rama: Mos e merrni seriozisht reagimin e Metës në FB…

Mapo - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zone e Lirë’ me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm nga presidenti Ilir Meta.

“Çështja Cakaj”, ish-ministri i Jashtëm: Thjesht është një maskë

Mapo - 12.01.2019

Deputeti dhe ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Kastriot Islamaj i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News 24 ka folur për emrin e Gent Cakajt, i propozuar nga Rama si ministër i Jashtëm.

PRAPASKENAT/ Cakaj i dorëzoi dorëheqjen por çfarë bëri Rama

Albeu.com - 12.01.2019

Ministri i Jashtëm në tentativë Genti Cakaj mbetet i padekretuar nga Presidenti Meta dhe tashmë që ka kaluar edhe 7-ditëshi i vendosur nga Kushtetuta rrugët e zgjidhjes së ngërçit janë edhe më të ...

Konflikti për Cakajn/ Nano: Rama-Meta, armiq si kurrë më parë, kryeministri po humbet terren

Durres Lajm - 13.01.2019

Mustafa Nano, analist dhe drejtues i emisionit “Provokacija”, thekson se Rama-Meta janë sot armiq si kurrë më parë me njëri-tjetrin. Në një intervistë për Mapo, ai analizon situatën më të fundit mes ...

Meta do ikë nga presidenca? Si e shohin analistët përplasjen e fortë me Ramën

Mapo - 12.01.2019

Debati i ashpër mes Kryeministrit dhe Presidentit për ministrin e ri të Jashtëm ka qenë temë diskutimi në panelin e emisionit “Java në RTSH”. Për herë të parë, analisti Lorenc Vangjeli bëri të ditur ...

“Cakaj”, DW: Krizë institucionale Presidencë-Kryeministri?

BalkanWeb - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

“Zëri i Amerikës”: Ja pse Ilir Meta nuk e shkarkon Ditmir Bushatin

Gazeta Tema - 11.01.2019

Fakti që për 7 muaj me radhë, në postin zëvendësministrit të Jashtëm, zoti Gent Cakaj kishte shmangur sipas presidentit të Republikës, pajisjen me certifikatë sigurie, ishte një nga shkaqet zyrtare ...

Çështja “Cakaj” shkakton reagime të mëdha në Kosovë

Botasot - 11.01.2019

Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Lajm - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...