TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

LSDM: Do të votojmë ligjin për gjuhët, mënyra e votimit përgjegjësi e Xhaferit

Almakos - 13.03.2018

Shumica parlamentare nesër do të bëjë tentimin e rradhës për të votuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve në leximin e tretë. Në bazë të kordinimit që kanë pasur partnerët e koalicionit qeveritarë, ...

Pas Amdi Bajramit edhe Artan Grubi thotë se Ligji për gjuhët do të votohet shumë shpejtë

Lajm - 13.03.2018

Në Kuvend sipas informatave jozyrtare nesër do të mbahet vazhdimi i seancës së radhës në tentim për të gjetur zgjidhje të mbi 35 mijë amendamenteve nga ana e VMRO-DPMNE-së për ligjin e gjuhëve, ...

Në Kuvend nesër tentativë e re që të gjendet zgjidhje për 35.000 amendamente të ligjit për gjuhët

Idividi - 13.03.2018

Shkup, 13 mars 2018 (MIA) - Vazhdimi i seancës së 32-të të Kuvendit, në të cilën në rend dite janë amendamentet e Ligjit për përdorimin e gjuhëve do të caktohet nesër.

Mickoski: VMRO-DPMNE do të marrë pjesë ne seancën për Ligjin e gjuhëve dhe kërkon debat për amendamentet

Idividi - 13.03.2018

Strumicë, 13 mars 2018 (MIA) - Deputetët e VMRO-DPMNE-së do të marrin pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit, ku duhet të miratohet ligji për gjuhët, por lideri i partisë kërkon shqyrtim të ...

Mickoski: Do të filloj me vizita në terren, për ta dëgjuar zërin e popullit sepse meriton më mirë

Idividi - 13.03.2018

Shkup, 13 mars 2018 (MIA) - Maqedonia në dhjetë muajt e fundit ka stagnuar në të gjitha fushat. Nuk ka projekte, nuk ka ide të reja, nuk ka punë e as reforma të cilat vetë ata i premtuan e tani nuk i ...

Deputetët e OBRM-PDUKM-së do të marrin pjesë në seancën për Ligjin e gjuhëve

Telegrafi - 13.03.2018

Deputetët e opozitës maqedonase do të marrin pjesë në seancën për Ligjin e gjuhëve, e cila sipas paralajmërimeve duhet të caktohet nesër. Këtë e konfirmoi sot kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan ...

Ligji për gjuhët nesër në seancë plenare

Zhurnal - 13.03.2018

Ligji për gjuhët nesër në seancë plenare Shkup, 13 mars - Koordinatorët e grupeve parlamentare, në koordinim me kryparlamentarin Talat Xhaferi u dakorduan se Ligji për përdorimin e gjuhëve nesër të ...

Gruevski: Mickoskit duhet ti jepet kohë për tu treguar

Zhurnal - 13.03.2018

Gruevski: Mickoskit duhet ti jepet kohë për tu treguar Shkup, 13 mars - Ish-kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski thotë se rrall herë takohet me trashëgimtarin e tij, Hristijan Mickoski, i cili, ...

Shumica do ta përkrahë ligjin për përdorimin e gjuhëve

Almakos - 13.03.2018

Pas koordinimit mes partive politike, ligji për gjuhët pritet që nesër të jetë në rend ditë në seancën e 32 plenare. Burime brenda Kuvendit thonë se ligji do të përkrahet nga shumica parlamentare.

Ligji për përdorimin e gjuhëve del nesër në Kuvendin e Maqedonisë

Telegrafi - 13.03.2018

Ligji për përdorimin e gjuhëve, me të cilin më shumë përfiton gjuha shqipe, pritet që nesër të jetë në rend dite në seancën e radhës të Kuvendit të Maqedonisë.

Mickoski nga sot fillon takimet intensive me qytetarët

Zhurnal - 13.03.2018

Mickoski nga sot fillon takimet intensive me qytetarët Shkup, 13 mars - Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nga sot fillon takimet me qytetarët në të gjitha qytetet e Maqedonisë, transmeton ...

Gruevski në mbështetje të Mickoskit

Flaka - 13.03.2018

Ish-kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski thotë se rrall herë takohet me trashëgimtarin e tij, Hristijan Mickoski, i cili, siç theksoi, e drejton partin në mënyrë autonome.

Nikollov: Ligji i Gjuhëve nuk do të votohet me forcë

Flaka - 12.03.2018

Kryeministri Zaev, pret që këtë javë të mbyllet çështja për Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Sipas tij, debati është hapur më shumë se 9 muaj ndërsa të gjithë aktorët relevant në shoqëri e kanë ...

Mickoski edhe për reforma, edhe me 35 mijë amendamente

Portalb - 12.03.2018

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski dha deklarata në lidhje me Ligjin për gjuhët që është kthyer në Kuvendin e RM-së, të cilat i vlerësojmë si jokonsekunete: … Qëndrimi jonë është i qartë, ...

Zaev: Porosia e Mickovskit “Copy Paste” nga Gruevski

Lajm - 12.03.2018

Ligji për Gjuhët duhet të miratohet këtë javë. Nëntë muaj kanë qenë të mjaftueshëm për t’u debatuar lidhur me përmbajtjen e Ligjit, andaj tani është koha që i njëjti të miratohet.

Ligji për gjuhët do të sillet, por kur?

Flaka - 12.03.2018

Kryeministri Zoran Zaev pret që Ligji për Gjuhët të miratohet deri në fund të javës, i cili do të mbyllë gjithashtu aspektin e fundit legalistik të marrëveshjes kornizë.

Nesër testi i radhës i Kuvendit për ligjin e përdorimit të gjuhëve

Lajm - 13.03.2018

Vazhdimi i seancës së 32-të në Kuvendin e Maqedonisë, në të cilin në rend dite janë amendamentet për ligjin për përdorimin e gjuhëve do të caktohet nesër.

Ligji i gjuhëve këtë javë shkon për votim në Kuvend

Alsat - 12.03.2018

Pas dështimit të tentativës për miratimin e ligjit për gjuhët, dhe akuzave të kryeparlamentarit Xhaferi në adresë të deputetëve të LSDM-së, kryeministri Zoran Zaev garantoi se ligji për gjuhët do të ...

Të pakënaqurit e OBRM-PDUKM-së formojnë fraksion zyrtar (Video)

Telegrafi - 12.03.2018

FRODEM dhe nisma e brendshme e OBRM-PDUKM-së për reformimin e kësaj partie politike kanë marrë vendim që nga sot të veprojnë së bashku dhe si fraksion i OBRM-PDUKM-së.

35 mijë “pengesat” e shqipes, VMRO nuk tërhiqet nga amendimet

Koha.net - 12.03.2018

Opozita maqedonase nuk tërhiqet nga moria e amendamenteve të paraqitur për shqyrtim në Parlament, si strategji për të mos kaluar ligji i gjuhëve, ku ndër të tjera parashikohet ngritja e shqipes në ...

Zaev i përgjigjet Mickoskit: deklaratat e tua janë “copy-paste” e Gruevskit

Portalb - 12.03.2018

Deklaratën e liderit të opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e quajti si “copy-paste” të ish liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski.

OBRM-PDUKM: Gazetarët e Maqedonisë përballen me censurë

Telegrafi - 12.03.2018

OBRM-PDUKM-ja opozitare ka reaguar në lidhje me gjendjen e punës së gazetarëve në vend që prej ndryshimit të pushtetit, shkruan Telegrafi Maqedoni. ”Me ardhjen e LSDM-së në pushtet, ne kemi parë se ...

Këtë javë zgjidhje për mbi 35 mijë amendamentet e Ligjit për gjuhët

Zhurnal - 12.03.2018

Këtë javë zgjidhje për mbi 35 mijë amendamentet e Ligjit për gjuhët Shkup, 12 mars - Kuvendi sërish pret një javë të pasigurt duke pasur parasysh paralajmërimet jozyrtare se nga mesi i javës do të ...

Elementi i Nikolla Gruevskit

Ina - 12.03.2018

Qenan Aliu Hristijan MICKOSKI lider i i Vmro-Dpmne-së, edhe sonte e verifikoi dilemën se ai është vetëm ELEMENT i Nikolla Gruevskit dhe dinastisë së tij i vendosur në rezidencën barok.

Sfida për Ligjin e gjuhëve këtë javë në Kuvendin e Maqedonisë

Telegrafi - 12.03.2018

Ligji për gjuhët në Maqedoni duhet të kalojë edhe episodin e tretë, të votohet edhe një herë në Kuvend nga shumica parlamentare, pasi më herët u hodh poshtë nga kryetari Gjorge Ivanov, shkruan ...

Ligji për gjuhët, mes ultimatumeve dhe rrezikut për rrëzimin e Qeverisë

Almakos - 11.03.2018

Partitë politike ende pa një marrëveshje konkrete për miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në Maqedoni.

Mickoski: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq Ligjin e gjuhëve

Almakos - 11.03.2018

11 March 2018 / 19:20 Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ka ofruar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta tërheqin nga procedurat kuvendore Ligjin për ...

Mickoski: Do ta mbështesim qeverinë, vetëm nëse largojnë Ligjin e gjuhëve

Telegrafi - 11.03.2018

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, sot i ka premtuar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta largojnë nga procedurat kuvendore Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Maqedoni, nesër përpjekje e re për votimin e ligjit për gjuhët

Lajmi.net - 13.03.2018

Vazhdimi i seancës së 32-të në Kuvendin e Maqedonisë, në të cilin në rend dite janë amendamentet për ligjin për përdorimin e gjuhëve do të caktohet nesër.

Ligji i gjuhëve këtë javë shkon për votim në Kuvendin e Maqedonisë

Koha.net - 13.03.2018

Pas dështimit të tentativës për miratimin e ligjit për gjuhët, dhe akuzave të kryeparlamentarit Xhaferi në adresë të deputetëve të LSDM-së, kryeministri Zoran Zaev garantoi se Ligji për gjuhët do të ...

35 mijë “pengesat” e shqipes, VMRO nuk tërhiqet nga amendimet

Mapo - 12.03.2018

Opozita maqedonase nuk tërhiqet nga moria e amendamenteve të paraqitur për shqyrtim në Parlament, si strategji për të mos kaluar ligji i gjuhëve, ku ndër të tjera parashikohet ngritja e shqipes në ...

Zaev i përgjigjet Mickoskit: Deklaratat e juaja janë “copy-paste” e Gruevskit

Lajm - 12.03.2018

Deklaratën e liderit të opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e quajti si “copy-paste” të ish liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski.

Këtë javë zgjidhje për mbi 35.000 amendamentet e Ligjit për gjuhët

Alb Portali - 12.03.2018

Kuvendi sërish pret një javë të pasigurt duke pasur parasysh paralajmërimet jozyrtare se nga mesi i javës do të mund sërish të caktohet seanca e 32-të ku në rend dite janë mbi 35.000 amendamente të ...

Mickoski: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq Ligjin e gjuhëve

Alsat - 11.03.2018

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ka ofruar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta tërheqin nga procedurat kuvendore Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Nesër në sprovë koalicioni Zaev – Ahmeti, a do të kalojë Ligji për gjuhët?!

Ina - 13.03.2018

Vazhdimi i seancës së 32-të në Kuvendin e Maqedonisë, në të cilin në rend dite janë amendamentet për ligjin për përdorimin e gjuhëve do të caktohet nesër.

35 mijë “pengesat” e shqipes, Mickoski nuk tërhiqet nga amendimet

Zhurnal - 12.03.2018

35 mijë “pengesat” e shqipes, Mickoski nuk tërhiqet nga amendimet Shkup, 12 mars - Opozita maqedonase nuk tërhiqet nga moria e amendamenteve të paraqitur për shqyrtim në Parlament, si strategji për ...

Mickoski: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq Ligjin e gjuhëve

Zhurnal - 11.03.2018

Mickoski: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq Ligjin e gjuhëve Shkup, 11 mars - Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ka ofruar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta ...

Mickoski: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq ligjin e gjuhëve

Ina - 11.03.2018

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ka ofruar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta tërheqin nga procedurat kuvendore Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

MICKOSKI: Mbështesim qeverinë, nëse tërheq ligjin e gjuhëve

Alb Portali - 12.03.2018

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ka ofruar mbështetje kryeministrit Zoran Zaev nëse ai dhe LSDM-ja vendosin ta tërheqin nga procedurat kuvendore Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Loading...