TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Britani, pranohet kërkesa e deputetëve, e paligjshme shpërndarja e Parlamentit

ABC News - 11.09.2019

Një gjykatë në Britaninë e Madhe e ka shpallur të paligjshëm shpërndarjen e Parlamentit të vendosur nga kryeministri Boris Xhonson. Në vendim, gjykata shprehet se kreu i qeverisë nuk mund t’i mohojë ...

Merkel ende optimiste për një marrëveshje për Brexit

Gazeta Express - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

​Merkel: Ende ka mundësi për një marrëveshje për Brexit

Telegrafi - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

Gjykata: Vendimi për pezullimin e parlamentit britanik, i paligjshëm

VOA - 11.09.2019

T ë mërkurën një gjykatë skoceze e cilësoi të paligjshme masën e kryeministrit britanik Boris Johnson për të pezullua r parlamentin . Gjykat ësit nuk urdhëruan ndalimin e masës p ër pezullim , por ...

Lajm i mirë për studentët e huaj në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria ‘Johnson’ merr vendimin që heq kufizimet

SOT - 11.09.2019

Qeveria Johnson heq kufizimet në politikat e imigracionit ndaj shumë studentëve të huaj të universiteteve britanike Si për të qetësuar frikërat e një kufiri të mbyllur pas Brezit.

Gjykata skoceze: Pezullimi i Parlamentit britanik, i paligjshëm

SOT - 11.09.2019

Vendimi i kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson, për pezullimin e parlamentit britanik për pesë javë është i paligjshëm, thuhet në një vendim të sotëm të një gjykate skoceze.

Britani, rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj

Top Channel - 11.09.2019

Studentët e huaj do të lejohen të qëndrojnë në Britani edhe për dy vjet pas përfundimit të studimeve me mundësinë për të gjetur një punë. Propozimi i ri ministrisë së Brendshme Britanike kundërshton ...

Gjykata rrëzon Johnoson. Quan të paligjshëm mbylljen e Parlamentit

Top Channel - 11.09.2019

Gjykata më e lartë e Skocisë e cilësoi të paligjshëm pezullimin e punës së parlamentit nga kryeministri britanik, Boris Johnson. Një panel prej tre gjyqtarësh shqyrtoi rastin e paraqitur nga 75 ...

Londër, studentët e huaj mund të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar edhe dy vjet pas diplomimit

Zeri - 11.09.2019

Si për të qetësuar frikërat e një kufiri të mbyllur pas Brezit. Kryeministri Boris Johnson ka vendosur të lehtësojë kufizimet në politikat e imigracionit ndaj shumë studentëve të huaj të regjistruar ...

Britania pritet të ndryshojë politikat rreth qëndrimit të studentëve

Portalb - 11.09.2019

Ministria e Punëve të Brendshme Britanike ka bërë të ditur propozime të reja që u mundësojnë studentëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë në Britani edhe dy vjet pas përfundimit të studimeve si dhe të ...

Gjykata skoceze: Pezullimi i Parlamentit britanik, i paligjshëm

Zeri - 11.09.2019

Vendimi i kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson, për pezullimin e parlamentit britanik për pesë javë është i paligjshëm, thuhet në një vendim të sotëm të një gjykate skoceze, transmeton ...

Gjykata skoceze: Pezullimi i Parlamentin britanik, i paligjshëm

RTSH - 11.09.2019

Pezullimi nga Boris Johnson i Parlamentit të Britanisë së Madhe është i paligjshëm. Ky është përfundimi në të cilin doli këtë të mërkurë gjykata më e lartë civile e Skocisë.

Merkel: Ende shumë mundësi për një marrëveshje për Brexit

Gazeta Tema - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

Britania pritet të ndryshojë politikat rreth qëndrimit të studentëve

Evropaelire - 11.09.2019

Ministria e Punëve të Brendshme Britanike ka bërë të ditur propozime të reja që u mundësojnë studentëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë në Britani edhe dy vjet pas përfundimit të studimeve si dhe të ...

Britania pritet të ndryshojë politkat rreth qëndrimit të studentëve

Zeri - 11.09.2019

Ministria e Brendshme Britanike ka bërë të ditur propozime të reja që u mundësojnë studentëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë në Britani edhe dy vjet pas përfundimit të studimeve si dhe të gjejnë punë.

Pezullimi i Parlamentit në Britani i paligjshëm

Koha.net - 11.09.2019

Vendimi i Boris Johnson për pezullimin e parlamentit britanik është i paligjshëm, ka vendosur Gjykata më e lartë civile e Skocisë. Një panel prej tre gjyqtarësh në Gjykatën e Sesionit vendosën në ...

Gjykata skoceze e konsideron të paligjshëm pezullimin e parlamentit në Britani

Gazeta Express - 11.09.2019

Gjykata më e lartë e Skocisë ka vendosur që pezullimi i punës së parlamentit nga kryeministri britanik, Boris Johnson është i paligjshëm. Një panel prej tre gjyqtarëve ka marrë vendim në të mirë të ...

Brexit, Boris Johnson thotë se marrëveshja është e mundur

Top Channel - 11.09.2019

Boris Johnson tha se “ka një mënyrë” për të arritur një marrëveshje të re të Brexit, pasi mbrojti vendimin për pezullimin e Parlamentit për pesë javë.

Cili është akti tjetër në dramën e Brexit?

Top Channel - 11.09.2019

Do ta injorojë Boris Johnson ligjin kundër një Brexiti pa marrëveshje? Nga e hëna parlamenti është i detyruar të shkojë me pushime pesë javë. Dorëheqja e Amber Rudd ishte goditja e fortë e fundjavës.

Deputetët nxisin Johnson për një Brexit me marrëveshje

Botasot - 10.09.2019

Deputetët kërkuan nga kryeministri konservator, Boris Johnson për një marrëveshje të minutës së fundit për Brexit, me frikën se ky i fundit mund të mos e marrë në konsideratë ligjin e ri duke e ...

Kriza e Brexit po e bren nga brenda politikën britanike

Koha.net - 10.09.2019

Me thirrjet "Orderrrr"- John Bercow, kreu i parlamentit britanik u bë shumë i njohur. Tani ai largohet, parlamenti britanik ndodhet në pushim të detyruar, Britania e Madhe - nëna e demokracisë si ...

Johnson i thotë kuvendit: Mund të m’i lidhni duart, por nuk e shtyj Brexit-in

Gazeta Express - 10.09.2019

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë të martën se nuk do të kërkojë nga BE-ja shtyrje të afatit për Brexit-in, disa orë pas hyrjes në fuqi të ligjit që kërkon nga ai që ta ...

Kriza e Brexit po e bren nga brenda politikën britanike

Top Channel - 10.09.2019

Me thirrjet “Orderrrr”- John Bercow, kreu i parlamentit britanik u bë shumë i njohur. Tani ai largohet, parlamenti britanik ndodhet në pushim të detyruar, Britania e Madhe – nëna e demokracisë si ...

Koment: Kriza e Brexit po e bren nga brenda politikën britanike

DW - 10.09.2019

Me thirrjet "Orderrrr"- John Bercow, kreu i parlamentit britanik u bë shumë i njohur. Tani ai largohet, parlamenti britanik ndodhet në pushim të detyruar, Britania e Madhe - nëna e demokracisë si ...

Brexit: Përpjekja e dytë e Boris Johnson për zgjedhje dështon

Alsat - 10.09.2019

Deputetët britanikë kanë kundërshtuar përsëri thirrjet e Boris Johnson për zgjedhje të parakohshme, në kohën kur nis pezullimi pesë-javor i Parlamentit.

Bien zgjedhjet, jep dorëheqjen "star-i" i parlamentit britanik

Respublica - 10.09.2019

Parlamenti britanik i tha jo propozimit të qeverisë, për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 15 tetor. Ashtu në votimin e parë, javën e kaluar, edhe këtë herë shumica e deputetëve rrëzoi ...

Rrëzohet propozimi i Johnson, Britana nuk shkon në zgjedhje të parakohshme

RTSH - 10.09.2019

Kryeministri Britanik Boris Johnson ka marrë një tjetër goditje nga parlamenti britanik. Propozimi i tij për zgjedhje të reja, të cilat u votuan pas mesnatës nuk u mbështet nga shumica e deputetëve.

Parlamenti britanik votoi kundër zgjedhjeve të reja

Koha.net - 10.09.2019

Parlamenti britanik nuk e mbështeti kërkesën e kryeministrit Boris Johnson për zgjedhje të reja. Në votimet e pasmesnatës propozimi i tij u mbështet nga 293 deputetë, ndërsa kundër votuan 46 syresh, ...

Cili është akti tjetër në dramën e Brexitit?

Zeri - 10.09.2019

Do ta injorojë Boris Johnsoni ligjin kundër një Brexiti pa marrëveshje? Nga e hëna parlamenti detyrohet për pushim pesëjavor, transmeton gazeta "Zëri".

Johnson merr goditjen e dytë, Britana nuk shkon në zgjedhje të parakohshme

Top Channel - 10.09.2019

Kryeministri Britanik Boris Johnson ka marrë një tjetër goditje nga parlamenti britanik. Propozimi i tij për zgjedhje të reja të cilat u votuan pas mesnatës nuk u mbështet nga shumica e deputetëve.

Boris Johnson imiton manovrat politike të Presidentit Trump

VOA - 09.09.2019

Kur Boris Johnson fitoi garën e partisë së tij konservatore në muajin korrik për të pasuar zonjën Theresa May si kryeministër i Britanisë, Presidenti Donald Trump e përshëndeti fitoren e tij, duke e ...

Parlamenti britanik votoi kundër zgjedhjeve të reja

VOA - 10.09.2019

Parlamenti britanik nuk e mbështeti kërkesën e kryeministrit Boris Johnson për zgjedhje të reja. Në votimet e pasmesnatës propozimi i tij u mbështet nga 293 deputetë, ndërsa kundër votuan 46 syresh, ...

Mbretëresha ka miratuar ligjin që kërkon një shtyrje të Brexit

Portalb - 09.09.2019

Mbretëresha Elizabeth II miratoi formalisht ligjin që detyron qeverinë e kryeministrit Boris Johnson që të kërkojë tek Bashkimi Europian një shtyrje të Brexit, njoftoi sot në mesditë Dhoma e Lordëve, ...

Britania nuk shkon në zgjedhje të parakohshme

Gazeta Express - 10.09.2019

Kryeministri Britanik Boris Johnson ka marrë një tjetër goditje nga parlamenti i vendit të tij. Propozimi i tij për zgjedhje të reja të cilat u votuan pas mesnatës nuk u mbështet nga shumica e ...

Mbretëresha hedh poshtë planin e Johnson, nënshkruan ligjin që ndalon Brexitin pa marrëveshje

Botasot - 09.09.2019

Ligji i propozuar që do ta detyronte kryeministrin britanik Boris Johnson të kërkojë shtyrje nëse nuk arrihet marrëveshja për Brexitin, që parashihet të ndodh më 31 tetor, sot ka hyrë edhe zyrtarisht ...

Mbretëresha hedh poshtë planin e Johnson, nënshkruan ligjin që ndalon Brexitin pa marrëveshje

Telegrafi - 09.09.2019

Ligji i propozuar që do ta detyronte kryeministrin britanik Boris Johnson të kërkojë shtyrje nëse nuk arrihet marrëveshja për Brexitin, që parashihet të ndodh më 31 tetor, sot ka hyrë edhe zyrtarisht ...

Brexit, Mbretëresha firmos ligjin: Ndalohet largimi nga BE pa marrëveshje

ABC News - 09.09.2019

Mbretëresha Elizabeth ka firmosur ligjin që i ndalon qeverisë britanike të largohet nga BE-ja pa një marrëveshje. Ligji ishte promovuar nga fronti kundër linjës së kryeministrit Boris Xhonson, i cili ...

Mbretëresha miraton ligjin që ndalon Brexitin pa marrëveshje

Koha.net - 09.09.2019

Mbretëresha Elizabeth II e Mbretërisë së Bashkuar miratoi formalisht ligjin që ia ndalon Qeverisë së kryeministrit Boris Johnson të përfundojë daljen nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, deri më 31 ...

Kryetari i Parlamentit britanik jep dorëheqje

Tetova Sot - 09.09.2019

Kryetari i parlamentit të Britanisë John Bercow, në një fjalim emocionues para deputetëve, ka paralajmëruar se do të japë dorëheqje nga posti në rast të zgjedhjeve të parakohshme ose më 31 tetor.

“Ka ende shumë mundësi për një marrëveshje për Brexit”

Java News - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

Merkel optimiste: Ende ka mundësi për një marrëveshje për Brexit

Botasot - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

Britani, pranohet kërkesa e deputetëve, e paligjshme shpërndarja e Parlamentit

Medial - 11.09.2019

Lexime: 6 Një gjykatë në Britaninë e Madhe e ka shpallur të paligjshëm shpërndarjen e Parlamentit të vendosur nga kryeministri Boris Xhonson. Në vendim, gjykata shprehet se kreu i qeverisë nuk mund ...

Merkel optimiste: Ende ka mundësi për një marrëveshje për Brexit

Lajmi.net - 11.09.2019

Duke u ndalur tek Brexit gjatë një fjalimi në Dhomën e Ulët të Parlamentit Gjerman, Merkel u shpreh shumë e bindur se ekzistonin ende të gjitha mundësitë për të arritur aty në mënyrë të koordinuar, ...

Merkel optimiste: Ende ka mundësi për një marrëveshje për Brexit

Zeri - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se kishte shpresa për një marrëveshje mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian për Brexit, pavarësisht pasigurive për situatën politike në Londër.

Britani, rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj

Botasot - 11.09.2019

Studentët e huaj do të lejohen të qëndrojnë në Britani edhe për dy vjet pas përfundimit të studimeve me mundësinë për të gjetur një punë. Propozimi i ri ministrisë së Brendshme Britanike kundërshton ...

Rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj në Britani

Gazeta Tema - 11.09.2019

Propozimi i ri ministrisë së Brendshme Britanike kundërshton vendimin e marrë në 2012-tën nga Theresa May, atëherë sekretare e Punëve të Brendshme, që i detyronte studentët ndërkombëtarë të largohen ...

Gjykata skoceze e konsideron të paligjshëm pezullimin e parlamentit në Britani

BalkanWeb - 11.09.2019

Gjykata më e lartë e Skocisë ka vendosur që pezullimi i punës së parlamentit nga kryeministri britanik, Boris Johnson është i paligjshëm. Një panel prej tre gjyqtarëve ka marrë vendim në të mirë të ...

Britania pritet të ndryshojë politikat rreth qëndrimit të studentëve

Zeri - 11.09.2019

Ministria e Punëve të Brendshme Britanike ka bërë të ditur propozime të reja që u mundësojnë studentëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë në Britani edhe dy vjet pas përfundimit të studimeve si dhe të ...

Britania pritet të ndryshojë politikat rreth qëndrimit të studentëve

Botasot - 11.09.2019

Ministria e Punëve të Brendshme Britanike ka bërë të ditur propozime të reja që u mundësojnë studentëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë në Britani edhe dy vjet pas përfundimit të studimeve si dhe të ...

Gjykata skoceze ee konsideron të paligjshëm pezullimin e parlamentit në Britani

Botasot - 11.09.2019

Gjykata më e lartë e Skocisë ka vendosur që pezullimi i punës së parlamentit nga kryeministri britanik, Boris Johnson është i paligjshëm. Një panel prej tre gjyqtarëve ka marrë vendim në të mirë të ...