TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përshkallëzimi i protestës, pedagogët e Juridikut marrin vendimin e rëndësishëm

SOT - 18.01.2019

Prej më shumë se një jave studentët kanë përshkallëzuar protestën, ku përveç bojkotit të mësimit, janë ngujuar në fakultetet përkatëse. Mrëmjen e sotme në mbështetje të tyre ka dalë edhe stafi ...

Zbardhen pikat, Personeli Akademik mbështet studentët

BalkanWeb - 18.01.2019

Studentët e Juridikut nuk janë vetëm. Asambleja e Personelit Akademik të Fakultetit të Drejtësisë të UT-së ka deklaruar sot se është në mbështetje të studentëve.

Protesta e studentëve, dalëngadalë drejt shuarjes në disa fakultete

RTSH - 18.01.2019

Shumica e studentëve në fakultetet e kryeqytetit kanë bojkotuar mësimin edhe këtë të premte , por nuk mungojnë edhe nga ata që i janë rikthyer auditorëve.

Pas studentëve, në protestë dhe pedagogët e Fakultetit Histori-Filologji

ABC News - 18.01.2019

Të hënën pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë do të dalin në protestë kundër ligjit për arsimin e lartë dhe në mbështetje të studentëve.

Në Durrës vijon mësimi

Top Channel - 18.01.2019

Është dita e katërt e protestës dhe ngujimit të studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike dhe Juridike të Universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit. Studentët janë të përçarë.

Kërkojnë anulim të Ligjit për Arsimin e Lartë, pedagogët në grevë njëditore

Gazeta Express - 18.01.2019

E hëna e 21 Janarit do t’i gjejë në grevë pedagogët e Historisë dhe të Filologjisë. Vendimi unanim, që u mor këtë të premte në mbledhjen e asamblesë, jo vetëm mbështet kërkesat e studentëve, por ...

VIDEO/ Studentët aplikojnë për tarifat, rifillon mësimi nëpër fakultete

Java News - 18.01.2019

Në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë nuk po zhvillohet mësim, pasi rreth 30 persona kanë bllokuar hyrjen e fakultetit. Në oborr u grumbulluan edhe të premten dhjetëra studentët që donin të zhvillonin ...

Pedagogët e Filologjikut nisin grevën të hënën, ja çfarë kërkojnë

Lajm - 18.01.2019

Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë pas një mbledhje të zhvilluar sot kanë dalë me vendimin për të nisur grevën ditën e hënë, 21 janar.

REPORTAZH EKSKLUZIV/ Të rrethuar dhe nën presion, studentët e ngujuar vazhdojnë rezistencën

Mapo - 18.01.2019

Udhëtim i gazetës Mapo në orët e vona në ambientet ku të rinjtë mbrojnë kauzën e tyre. Foto dhe video nga vendi i ngujimit Prej disa ditësh shumë studentë e kanë vijuar protestën e tyre në formën e ...

Pedagogët e “Filologjikut”: Të hënën protestë, ja vendimet e Asamblesë

Java News - 18.01.2019

Pedagogët e fakultetit të Histori-Filologjisë, kanë dalë me vendim që ditën e hënë të bëjnë protestë. Vendimi u mor pasi u zhvillua mbledhja e Asamblesë së Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, ...

E FUNDIT/ Pedagogët e Histori-Filologjisë hyjnë në grevë

Albeu.com - 18.01.2019

Pedagogët e Fakulteti të Historisë dhe Filologjisë kanë vendosur që të hyjnë në grevë deri sa qeveria sipas tyre të plotësojë kërkesat e studentëve, të cilat përkthehen në anulimin e ligjit të ...

Pedagogët e Filologjikut të hënën në grevë

LajmiFundit - 18.01.2019

Nërkohë që protesta e studntëve vazhdon me bojkot dhe ngujim në të gjithë universitetet e vendit pedagogët paralajmërojnë me pershkallëzim të qëndrimeve të tyre.

Pedagogët ‘reagojnë’: Të hënën në grevë, Rama po ‘kap’ universitetet

Mapo - 18.01.2019

Ditën e hënë, pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë kanë paralajmërur nisjen e protestave. Ky vendim është marrë në mbledhjen e asamblesë, ku ata kanë shprehur mbështetje për kërkesat e ...

Protesta e studentëve, Inxhinieritë e Juridiku bojkot, FTI mësim

BalkanWeb - 18.01.2019

Studentët vazhdojnë të mbeten jashtë Universiteteve në shenjë proteste për plotësimin e kërkesave të tyre. Ndonëse qeveria deklaron se kërkesat janë plotësuar, studentët nuk janë të kënaqur.

Protesta, Filologjiku sjell risi në protesta

LajmiFundit - 18.01.2019

Bojkoti i mësimit i shoqëruar me ngujim nëpër fakultete si formë e protestës së studentëve deri në plotësimin e kërkesave të tyre nga kryeministri, vazhdon dhe përmasat janë gjithnjë e më të mëdha.

Berisha nxjerr mesazhin: Studentët votojnë masivisht për bojkot

BalkanWeb - 18.01.2019

Në një kohë kur studentët vijojnë ngujimin nëpër fakultetet e tyre, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një mesazh të qytetarit dixhital. Ky i fundit ka shkruar në adresë të Berishës se ...

Studentët përplasen për bojkotin e mësimit, nisin peticionet për t’u rikthyer në auditore, thirrje dhe nga pedagogët

SOT - 18.01.2019

Protesta e studentëve ka vijuar edhe ditën e djeshme. Ata që protestojnë janë një grup i vogël, duke penguar një pjesë të madhe të studentëve të hyjnë në fakultete për të zhvilluar mësim.

Ngujimi i studentëve vazhdon, shikoni çfarë është parashikuar të ndodhë sot tek Filologjiku

SOT - 18.01.2019

Edhe sot studentët kanë vijuar bojkotin e mësimit duke u ngujuar nëpër fakultete.Kësaj proteste i janë bashkuar edhe faklutete në rrethe por edhe një numër i madh padagogësh.

Protesta e studentëve vazhdon, ja çfarë ka planifikuar Filologjiku

LajmiFundit - 18.01.2019

Studentët në të gjithë Shqipërinë vazhdojnë bojkotin e mësimit dhe kanë zgjedhur si formë proteste për realizimin e kërkesave të tyre ngujimin nëpër fakultete.

“Edi Rama e mprehu shpatën”, studentët rikthejnë këngën e Hoxhës

BalkanWeb - 18.01.2019

Një pjesë e studentëve të Elbasanit vazhdojnë protestën dhe ngujimin e tyre. Ndërkohë në orët e vona të së enjtes studentët protestues shpërndanë një video me këngën e diktatorit Enver Hoxha por duke ...

Nata e tretë e ngujimit të studentëve të Durrësit, thirrje për bashkim (FOTO+VIDEO)

Durres Lajm - 18.01.2019

Mbrëmë ka qenë nata e tretë e ngujimit të një grupi studentësh të universitetit të Durrësit. Studenti Isa Myzyraj, ka shpërndarë në faqen e tij të “Facebook”-ut disa foto e video të momenteve të ...

Studentët protestues: Shqipëria në krizë sociale

DW - 17.01.2019

Drejtori i Përgjithshëm i DW takon studentë protestues në Tiranë. Biseda u fokusua tek kërkesat e studentëve, marrdhënien me mediat dhe ecurinë e protestës.

Studentët duan mësim. Te juridiku peticion: 20 persona po na pengojnë

Top Channel - 17.01.2019

Studente të Fakultetit Juridik në Tiranë kanë bërë një peticion dhe kërkojnë nisjen e mësimit. Por ata pengohen në hyrje te fakultetit. Ndërsa në disa fakultete Të Tiranës protestuesit nuk lejojnë ...

Përçahen studentët: Disa fillojnë mësimin, të tjerë heqin dorë nga ngujimi

LajmiFundit - 17.01.2019

Në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe në Universitetin e Mjekësisë ka rinisur mësimi. Studentët tregojnë se koha e protestës për ta përfundoi, ndërsa kolegët e tyre në Universitetin e Politeknikut, ...

Studentët e Elbasanit paralajmërojnë Ramën: Kjo është shpata që pret koka

SOT - 17.01.2019

Studentët prej një jave kanë përshkallëzuar protestën e tyre, tashmë veç bojkotit, një pjesë prej tyre janë ngujuar nëpër fakultetet respektive. Në ditën e tyre të 3-të të ngujimit, studentët e ...

Çfarë po ndodh me protestën studentore? Taulant Balla takon dekanët (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2019

Teksa protesta e studentëve që kërkojnë të drejtat e tyre vijon tashmë prej më shumë se një muaji, duket se qeveria Rama po lëviz çdo gur për ta shuar atë.

Ngujohen edhe studentët e Korçës, kërkojnë plotësim të kërkesave

Top Channel - 17.01.2019

Pasditen e sotme, edhe studentët e universitetit të Korçës kanë vendosur t’i bashkohen protestës, duke u ngujuar. Vendimi erdhi pas një mbledhjeje të Këshillit Studentor të këtij universiteti, ndërsa ...

Studentët e Korçës përshkallëzojnë protestën, çfarë pritet të ndodhë nesër

SOT - 17.01.2019

Pas studenteve të disa universiteteve, ngujimit i janë bashkuar edhe studentëve e Universitetit Fan Noli në Korçë. Këshilli Studentor i këtij Universiteti, bën me dije se kanë vendosur të ngujohen në ...

Situatë pa zgjidhje në universitete

ABC News - 17.01.2019

Në situatë pa zgjidhje ndodhen studentët e universiteteve publike në Tiranë. Ata vijojnë të përplasen me njëri-tjeterin pasi një pjesë kërkojnë të nisin mësim dhe pjesa tjetër përkrah bojkotin.

E FUNDIT/ Zgjerohet protesta, ngujohen edhe studentët e Universitetit të Korçës

LajmiFundit - 17.01.2019

Protesta e studentëve tashmë prej një javë është bërë nëpër fakultete duke u ngujuar. Universiteti më i fundit që ka vendosur që të ngujohet pas mbledhjes së këshillit studentor është ai i Korçës, ...

Protesta e studentëve/ Mësim vetëm te Gjuhët e Huaja, tek Ekonomiku po rregullohet "rrëmuja" e djeshme

SOT - 17.01.2019

Në fakultetet e universitetit të Tiranës ende nuk është rikthyer normaliteti. Vetëm në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja ditën e sotme është zhvilluar normalisht mësimi.

Universiteti publik në kaos, vijon i copëzuar bojkoti në fakultete

RTSH - 17.01.2019

Bojkoti i mësimit nga një pjesë e studentëve të universiteteve publike vijoi edhe sot. Është pikërisht, rruga që kanë zjedhur për të nxitur reagimin e qeverisë ndaj disa kërkesave që sipas tyre, kanë ...

VIDEO/ Studentët e Korçës nisin ngujimin: Nuk gënjehemi me pak!

BalkanWeb - 17.01.2019

Pas atyre të Tiranës, Durrësit dhe Elbasanit, edhe studentët e Universitetit të Korçës kanë vendosur të ngujohen. Mësohet se vendimi i tyre erdhi pas mbledhjes së Këshillit Studentor.

Studentët e Juridikut: Peticioni për mësim është bërë nga Fressh, të na bashkohen pedagogët

Botasot - 17.01.2019

Sot është bërë publik një lajm ku studentët e drejtësisë kanë nënshkruar një peticion ku kanë kërkuar mësim. Por, kjo gjë sipas studentëve të cilët kanë që prej ditës së parë që janë në protestë dhe ...

Ngujohen edhe studentët e Fakultetit Ekonomik në Korçë

ABC News - 17.01.2019

Studentët e Fakultetit Ekonomik në Korçë kanë vendosur të ngujohen deri në plotësimin e kërkesave të tyre. Vendimi në unanimitet erdhi pas mbledhjes së senatorëve.

VIDEO/ Studentët vazhdojnë bojkotin, sallat e Ekonomikut bosh

BalkanWeb - 17.01.2019

Studentët e Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin e Tiranës vazhdojnë bojkotin e mësimit. Kjo video vjen nga Fakulteti i Ekonomisë, dhe duket qartë se gjithë klasat janë bosh.

Flet Dekani i ‘Juridikut’: Ka të ‘ngujuar’ që nuk janë studentë

Java News - 17.01.2019

Dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, ka folur për mediat rreth situatës në këtë fakultet, ku një grup i vogël studentësh politik, prej ditësh pengojnë mësimin për të gjithë studentët e ...

VIDEO/ Studentja e drejtësisë jep detajet e peticionit: Duam të bëjmë mësim dhe jo të humbasim vitin, fakulteti po ...

Gazeta Tema - 17.01.2019

Studentët e Fakultetit te Drejtesise shprehen masivisht pro zhvillimit të mësimit në auditore dhe kundër bllokimit nga një grup i vogël të rinjsh të lidhura me forumet politike.

Studentja: Protesta e dha mesazhin, është koha t’i kthehemi mësimit

Java News - 17.01.2019

Një grup studentësh ka firmosur sot peticionin për nisjen e mësimit në Fakultetin e Drejtësisë. Të ndodhur para situatës ku disa kolegë të tyre kanë bllokuar ambientet e fakultetit, studentët ...

Protesta, studentët e ekonomikut heqin dorë nga ngujimi

Medial - 17.01.2019

Ndërsa vijon përplasja mes studentëve tek Politekniku dhe Fakulteti i Drejtësisë. Tashmë një pjesë e studentëve duan t’u rikthehen auditorëve për të zhvilluar orët e mësimit dhe për të përfunduar ...

Kërkojnë anulim të Ligjit për Arsimin e Lartë, pedagogët në grevë njëditore

Botasot - 18.01.2019

E hëna e 21 Janarit do t’i gjejë në grevë pedagogët e Historisë dhe të Filologjisë. Vendimi unanim, që u mor këtë të premte në mbledhjen e asamblesë, jo vetëm mbështet kërkesat e studentëve, por ...

Të hënën pedagogët në grevë, zbardhet lista me kërkesat

BalkanWeb - 18.01.2019

Pedagogët e fakultetit të Histori-Filologjisë në Universitetin e Tiranës kanë paralajmëruar një grevë 24-orëshe ditën e hënë. Vendimi është marrë sot gjatë mbledhjes së Asamblesë së këtij fakulteti, ...

Pedagogët e Histori-Filologjisë paralajmërojnë lëvizjen e papritur të hënën

SOT - 18.01.2019

Ditën e hënë pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë kamë paralajmërur protesta.Ky vendim është marrë në mbledhjen e asamblesë, ku ata kanë shprehur mbështetje për kërkesat e studentëve, ...

Berisha publikon mesazhin: Studentët votojnë masivisht për bojkot

Durres Lajm - 18.01.2019

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook mesazhin e një qytetari dixhital, i cili shkruan se studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë votuar pro bojkotit të mësimit, ndërsa shton ...

Drejtori i madh i DW takon studentët protestues: Shqipëria në krizë sociale

Mapo - 17.01.2019

Drejtori i Përgjithshëm i Deutsche Welle takon studentë protestues në Tiranë. Biseda u fokusua tek kërkesat e studentëve, marrëdhënien me mediat dhe ecurinë e protestës.

Studentët në Tiranë e rrethe i rikthehen mësimit, te Juridiku 20 të ‘ngujuar’ mbajnë peng fakultetin

Java News - 17.01.2019

Studente të Fakultetit Juridik në Tiranë kanë bërë një peticion dhe kërkojnë nisjen e mësimit. Por ata pengohen në hyrje te fakultetit. Në rrethe universitetet janë kthyer në normalitet, siç ka ...

Protesta studentore në Shqipëri, u ngujuan edhe studentët e Korçës

Portalb - 17.01.2019

Studentët nisën një sërë protestash që në Dhjetor të 2018-ës, për të kërkuar plotësimin e 8 pikave, që ata i paraqitën si domosdoshmëri, ku përfshiheshin edhe investimet në infrastrukturë dhe ulja e ...

Mbi 200 studentë firmosin peticionin: Të nisë mësimi te ‘Juridiku’

Java News - 17.01.2019

Studentët e Fakultetit te Drejtesise shprehen masivisht pro zhvillimit të mësimit në auditore dhe kundër bllokimit nga një grup i vogël të rinjsh të lidhura me forumet politike.

Protesta, studentët e ekonomikut heqin dorë nga ngujimi

Tetova Sot - 17.01.2019

Ndërsa vijon përplasja mes studentëve tek Politekniku dhe Fakulteti i Drejtësisë. Tashmë një pjesë e studentëve duan t’u rikthehen auditorëve për të zhvilluar orët e mësimit dhe për të përfunduar ...

Kërkojnë anulim të Ligjit për Arsimin e Lartë, pedagogët në grevë njëditore

Medial - 18.01.2019

E hëna e 21 Janarit do t’i gjejë në grevë pedagogët e Historisë dhe të Filologjisë. Vendimi unanim, që u mor këtë të premte në mbledhjen e asamblesë, jo vetëm mbështet kërkesat e studentëve, por ...