TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tekstet shkollore, në gjendje të mjerueshme

Alsat - 11.09.2019

Libra të grisura e të shkarravitura, pa kopertinë dhe mungesë të njësive mësimore. Kështu duken pjesa më e madhe e librave të arsimit fillor edhe në këtë fillim vit shkollor.

Nis shpërndarja e librave. Të hënën të gjithë në shkollë

Botasot - 11.09.2019

Të hënën nis edhe viti i ri shkollor dhe prindër e nxënës mbajnë radhë të gjata për të blerë librat. Kjo situatë ndeshet pothuajse në çdo ...

Nis shpërndarja e librave. Të hënën të gjithë në shkollë

Top Channel - 11.09.2019

Të hënën nis edhe viti i ri shkollor dhe prindër e nxënës mbajnë radhë të gjata për të blerë librat. Kjo situatë ndeshet pothuajse në çdo librari. FOTO GALERI 1/6 Top ...

KMDLNj: Ndërhyrja e SBASHK-ut, standard i dyfishtë para zgjedhjeve të parakohshme

Telegrafi - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka thënë se SBASHK-u, pothuajse në çdo fillim të vitit shkollor sajon ndonjë pretekst për organizim të grevave, në radhë të parë për ...

KMDLNj: Ndërhyrja e SBAShK-ut, standard i dyfishtë para zgjedhjeve

Botasot - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka akuzuar SBASHK-un se çdo fillim të vitit shkollor sajon pretekste për organizimin e grevave, duke e quajtur standard të ...

Mungojnë librat për klasët e teta dhe të nënta

Gazeta Express - 10.09.2019

Ka nisur java e dytë e vitit të ri shkollor, por nxënësit e klasave të 8–ta dhe të 9-ta të shkollës fillore “Faik Konica” në Prishtinë ende nuk janë kompletuar me tekste mësimore.

Rama në shkollën profesionale në Durrës: Keni bërë zgjedhjen e duhur

ABC News - 10.09.2019

Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë në ambientet e shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Kreu i qeverisë i inkurajoi nxënësit për zgjedhjen e tyre, duke theksuar se arsimi ...

Stafi mësimor pa kushte për kualifikim

Flaka - 10.09.2019

Mënyra se si komunikojmë me fëmijët apo adoleshentët është shumë e rëndësishme, sepse shpesh mësuesi bëhet model për nxënësin, të shumtë janë edhe nxënësit që pëlqejnë autoritetin dhe profesionin e ...

Zv/Ministrja e Arsimit: Nxënësit me notat më të mira po zgjedhin shkollat profesionale

RTSH - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot mjediset e reja të shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Rama tha se kjo është një nga shkollat më të mëdha në Shqipëri ku studiojnë të rinj nga i ...

Zv/Ministrja e Arsimit: Nxënësit me notat më të mira po zgjedhin shkollat profesionale

Medial - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot mjediset e reja të shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Rama tha se kjo është një nga shkollat më të mëdha në Shqipëri ku studiojnë të rinj nga i ...

Batutat/ “Facebook-un ma lini mua”, Rama mesazh nxënësve të shkollës profesionale

BalkanWeb - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar sot ambientet e shkollës profesionale “Beqir Cela”, ndërsa gjatë komunikimit e nxënësit shefi i qeverisë theksoi se interesi për arsimin profesional po vjen ...

Tetova, 23 vite me shkollë të mesme ekonomike

Flaka - 10.09.2019

23 vite më parë, në Tetovë u hap Shkolla e Mesme Ekonomike “8 Shtatori”. Në atë kohë, shkolla filloi me numër shumë të vogël të stafit akademik dhe numër të vogël të nxënësve.

Shkollat po bëhen gati, Veliaj: Të shtunën aksion masiv pastrimi

Top Channel - 10.09.2019

Të hënën që vjen nis proçesi mësimor në të gjitha shkollat e sistemit parauniversitar dhe për këtë kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj do të zhvillojë një aksion pastrimi, në 14 shtator, ...

Në Gjirokastër në 20 ndërtesa po bëhen restaurime, shkollat nuk janë gati

Top Channel - 10.09.2019

Në Bashkinë Gjirokastër shkolla “Së bashku” ka mbyllur dyert, ndërsa nxënësit e saj janë transferuar në një tjetër ambient. Në Gjirokastër ka rreth 20 shkolla ku ende duhet ndërhyrje.

Veliaj mbledh drejtorët: Regjistroni fëmijët në shkollat pranë banesës

ABC News - 10.09.2019

Gjatë një takimi me drejtuesit e shkollave në kryeqytet nisjen e vitit të ri mësimor, kryebashkiaku Erion Veliaj kërkoi që nxënësit të regjistrohen në shkollat pranë banesës së tyre, që të shmanget ...

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

Lajmi.net - 10.09.2019

Nga SBASHK thanë se nëse nuk bëhet një zgjidhje që këto shkolla të mos mbyllen ata do të mbajnë greva. “Në këtë situatë kur gjendja në shkollat në Kamënicë është alarmante e me qëllim që të kthehet ...

Veliaj: Cilësi e njëjtë arsimi në të gjitha shkollat e Tiranës

RTSH - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të kryeqytetit.

Përgatitjet për vitin e ri shkollor, Veliaj: Po investojmë në të gjitha shkollat

Gazeta Tema - 10.09.2019

Të gjitha shkollat në kryeqytet janë gati të mikpresin nxënësit për vitin e ri shkollor. Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e ...

Sipas SBASHK-ut gjendje në shumë shkolla të Kamenicës është alarmante

Koha.net - 10.09.2019

SBASHK kërkon që MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e komunës së Kamenicës. Ideja e pamatur dhe e paanalizuar fare e kryetarit të Kamenicës, Qëndron Kastrati, që në emër të ...

SBASHK: MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e Kamenicës, në të kundërtën do të ketë greva

Zeri - 10.09.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës ka reaguar ndaj vendimit të kryetarit të komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, për reformën në arsim në shkollat e kësaj komune.

SBAShK: Gjendje alarmante në shumë shkolla të Kamenicës, MAShT-i të veprojë

Botasot - 10.09.2019

Ideja e pamatur dhe e pa analizuar fare e kryetarit të Kamenicës, Qëndron Kastrati, që në emër të “reformave” të mbyll shkolla, u kundërshtuan që nga fillimi nga nxënësit, prindërit dhe punëtorët ...

Veliaj: Cilësi e njëjtë arsimi në të gjitha shkollat e Tiranës

Medial - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të kryeqytetit.

I rrethuar nga fëmijët, kryeministri Rama publikon foton e ditës

SOT - 09.09.2019

Ditën e sotme, kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj kanë bërë inspektime në shkollën 9-vjeçare Mihal Grameno. Gjatë inspektimeve, Rama deklaroi se 55 mijë ...

Rama te “Mihal Grameno”: Deri më 2021 të gjithë librat falas

Durres Lajm - 09.09.2019

Kryeministri Edi Rama, së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishin sot në shkollën 9-vjeçare "Mihal Grameno" në kryeqytet, e cila është hapur këtë vit për nxënësit, pas ...

KMDLNj e akuzon SBAShK-un se në rastin e shkollave në Kamenicë ndërhyri për motive politike

Koha.net - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka akuzuar SBASHK-un se çdo fillim të vitit shkollor sajon pretekste për organizimin e grevave, duke e quajtur standard të ...

Veliaj: Në 14 shtator, aksion i madh pastrimi, po investojmë në të gjitha shkollat

SOT - 10.09.2019

Të gjitha shkollat në kryeqytet janë gati të mikpresin nxënësit për vitin e ri shkollor. Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e ...

Veliaj mbledh drejtuesit e shkollave: Në 14 shtator, aksion i madh pastrimi

BalkanWeb - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme të kryeqytetit në mjediset e rikonstruktuara të shkollës ...

SBASHK: MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e Kamenicës, në të kundërtën do të ketë greva

Telegrafi - 10.09.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës ka reaguar ndaj vendimit të kryetarit të komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, për reformën në arsim në shkollat e kësaj komune.