TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë (video)

Lajm - 13.01.2018

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet ...

Me dekret-ligjin e Zaevit është vërtetuar se “maqedonishtja” është e (vetmja) gjuhë zyrtare!

Ina - 13.01.2018

Nga Skender Karaçica/ Në ligjin për gjuhët që ato mjedise ku përbërja e një pokice kombëtare (lexo:shqiptare) kalon mbi 20% ka të drejtë të përdorë gjuhën e vet në të gjitha nivelet e jetës e të ...

Tahiri: Pozitën e shqipes në Maqedoni e përmirësoi Ali Ahmeti

Alb Portali - 13.01.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se merita të mëdha për aprovimin e ligjit të gjuhëve në Maqedoni, që përmirëson dukshëm pozitën e shqipes, është meritë e madhe e Ali Ahmetit, ...

« Dokument » Ja kush e nënshkroi ligjin për përdorimin e gjuhëve në vitin 2011

Zhurnal - 13.01.2018

« Dokument » Ja kush e nënshkroi ligjin për përdorimin e gjuhëve në vitin 2011 Shkup, 13 janar - Ligji për përdorimin e gjuhëve ishte miratuar edhe në vitin 2011 ku ishin përfshirë ndryshime dhe ...

Sfidat e zbatimit të Ligjit për gjuhën shqipe

Evropaelire - 13.01.2018

Zbatimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe , pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj zyrtar, pritet të nisë pas formimit të dy ...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë (Video)

Almakos - 13.01.2018

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet ...

Abelard Tahiri: Pozitën e shqipes në Maqedoni e përmirësoi Ali Ahmeti

Ina - 13.01.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se merita të mëdha për aprovimin e ligjit të gjuhëve në Maqedoni, që përmirëson dukshëm pozitën e shqipes, është meritë e madhe e Ali Ahmetit, ...

Sfidat e zbatimit të Ligjit për gjuhën shqipe

Lajmi.net - 13.01.2018

Zbatimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe, pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj zyrtar, pritet të nisë pas formimit të dy ...

Ligji për gjuhën shqipe, presion presidentit mos ta dekretoj këtë ligj

Lajmi.net - 12.01.2018

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në ...

Maqedoni, nacionalistët nxisin presidentin të ndalojë ligjin e gjuhës shqipe

SOT - 12.01.2018

Kundërshtarët nacionalistë të ligjit për shpalljen e shqipes gjuhë e dytë zyrtare në Maqedoni, i bënë sot thirrje presidetit të vendit ta bllokojë me veto, duke insistuar se është anti-kushtetues dhe ...

ITSHKSH: Me këtë ligj, gjuha shqipe e zë vendin e merituar në Maqedoni

Portalb - 12.01.2018

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve , i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe ...

Në Serbi mësohet gjuha shqipe (Video)

Ina - 12.01.2018

Mësimi i gjuhës shqipe në Serbi është kthyer në një trend. Një studente serbe e albanologjisë ka marrë mijëra klikime në internet në videot e saj ku tregon se si mësohet gjuha shqipe.

Pollozhani lëshon “bombë” të fortë!

Ina - 12.01.2018

Kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politikë shqiptarë në Maqedoni, Shpëtim Pollozhani, përmes Facebook-ut, ka kritikuar Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe dhe nëse ky ligj qenka zyrtar, pyet ...

Gjuha shqipe në Maqedoni dhe kompleksi i politikanëve shqiptarë

Telegrafi - 12.01.2018

Shezai Rrokaj Me miratimin e Ligjit për gjuhën (shqipe) në Maqedoni shumë krerë të lartë politikë shqiptarë mezi pritën që të shpreheshin se kjo shënonte një fitore të shqiptarëve në Maqedoni, madje ...

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

Almakos - 12.01.2018

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Urime gjuha shqipe zyrtare, apo vetëm e përparuar në Maqedoni

Lajm - 12.01.2018

EJUP BERISHA Unë nuk e di se çfarë në realitet ka ndodhur sepse kam qenë jashta rrjedhave reale në këtë qështje por dje u miratua një ligj me të cilin disa pretendojnë se është bërë zyrtarizimi i ...

Maqedoni/ Parlamenti kalon ligjin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe

SOT - 12.01.2018

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar dje ligjin e shumëpritur të zgjerimit të përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe. Qeveria e re e social-demokratit Zoran Zaev respektoi zotimin e saj për të bërë më ...

Zendeli: Besa votoi pro ligjit për përdorimin e gjuhëve edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 11 janar 2018 (MIA) - Grupi i deputetëve të Besës e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me të nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe, deklaroi deputetit Fadil Zendeli në ...

Kreu politik i Shqipërisë mirëpret votimin e Ligjit për zyrtarizimin e gjuhës shqipe

Idividi - 12.01.2018

Tiranë, 11 janar 2018 (MIA) - Miratimi nga Parlamenti i Maqedonisë i Ligjit për gjuhën shqipe është përshëndetur nga krerët politikë në Tiranë. Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta në ...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

Ina - 12.01.2018

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike ...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe historike për shqiptarët, demokratizon Maqedoninë

Idividi - 12.01.2018

Tiranë, 11 janar 2018 (MIA) - Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë.

Ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni dhe euforia e politikës shqiptare

Ina - 12.01.2018

Ligji për përdorimin e gjuhëve është një arritje për barazinë e gjuhëve në Maqedoni, edhe e gjuhës që e flasin 20% e qytetarëve (aludohet në shqiptarët dhe gjuhën shqipe), por nuk është ligj për ...

Pollozhani: Shumë zhurmë për pak gjë

Lajm - 12.01.2018

Ne rast se gjuha shqipe eshte gjuhe zyrtare, atehere nxenesit maqedonas do te duhet qe ta mesojne gjuhen shqipe qe nga klasa e katerte sikurse qe mesojne nxenesit shqiptare.

Vatra nga Amerika mesazh për miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni

Ina - 12.01.2018

Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra” përshëndet vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për miratimin e ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhëve të bashkësive etnike.

RDK uron sjelljen e ligjit për gjuhën shqipe

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 11 janar 2018 (MIA) - Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se sjellja e ligjit për përdorimin e gjuhëve, sot në Kuvendin e Maqedonisë, është një vepër e madhe kombëtare, dhe për këtë arsye ...

Haradinaj: Miratimi i Ligjit për gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për gjithë shqiptarët

Idividi - 12.01.2018

Prishtinë, 11 janar 2018 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë.

Ademi: Ligji i gjuhës shqipe tërheq një trajektore pozitive ndër etnike

Ina - 12.01.2018

Zv.ministri i Arsimit dhe shkencës Arbër Ademi, duke komentuar zyrtarizimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në faqen e tij zyrtare në facebook ka shkruar se kjo është një e arritur e madhe ...

Gjuha shqipe, Thaçi: Miratimi i ligjit, arritje demokratike për Maqedoninë

BalkanWeb - 12.01.2018

PRISHTINE- Të shumtë kanë qenë liderët që kanë reaguar lidhur me vendimin për ligjin e Gjuhës Shqipe, që miratoi sot Kuvendi i Maqedonisë. Mes këtyre zërave ka qenë edhe presidenti i Republikës së ...

Triumfi i gjuhës shqipe në Maqedoni!

Gazeta Tema - 12.01.2018

Nga Enver Robelli Rrallëherë nga Ballkani vijnë lajme të mira. Ky rajon, siç ka thënë burrështetasi britanik Winston Churchill, prodhon me shumë histori se ç’mund ta përballojë.

Ismet Sylejmani: Populli shqiptar ka shënuar fitore shekullore

Flaka - 12.01.2018

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut i përpjekjeve titanike të qindra e mijëra ...

VIDEO/ Maqedoni, protesta kundër ligjit të gjuhës shqipe

Java News - 12.01.2018

Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, në Maqedoni kanë filluar protestat. Një grup qytetarësh u mblodhën mbrëmjen e së enjtespara Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte kundër ligjit për ...

Abelard Tahiri: Pozitën e shqipes në Maqedoni e përmirësoi Ali Ahmeti

Lajmi.net - 13.01.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se merita të mëdha për aprovimin e ligjit të gjuhëve në Maqedoni, që përmirëson dukshëm pozitën e shqipes, është meritë e madhe e Ali Ahmetit, ...

ANALIZA: Sfidat e zbatimit të Ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni

Gazeta Tema - 13.01.2018

Zbatimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe, pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj zyrtar, pritet të nisë pas formimit të dy ...

Presidentit i bëhet presion për të mos e dekretuar ligjin e gjuhës shqipe

Albeu.com - 12.01.2018

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në ...

Instituti i Trashëgimisë Shqiptare në Shkup: Ligji për gjuhët avancon shqipen, nevojitet Ligj i ri!

Lajm - 12.01.2018

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe ...

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

Lajm - 12.01.2018

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, njofton Klan Kosova.

Qarqe maqedonase shprehen kundër zyrtarizimit të gjuhës shqipe

Flaka - 12.01.2018

Përfaqësues të diasporës, akademikë dhe profesorë maqedonas shprehen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Përmes kumtesave dhe deklaratave publike bëjnë thirrje që ky ...

Gjuha shqipe, Thaçi: Miratimi i ligjit, arritje demokratike për Maqedoninë

LajmiFundit - 12.01.2018

Të shumtë kanë qenë liderët që kanë reaguar lidhur me vendimin për ligjin e Gjuhës Shqipe, që miratoi Kuvendi i Maqedonisë. Mes këtyre zërave ka qenë edhe presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim ...

Triumfi i gjuhës shqipe në Maqedoni!

Java News - 12.01.2018

Nga Enver Robelli Rrallëherë nga Ballkani vijnë lajme të mira. Ky rajon, siç ka thënë burrështetasi britanik Winston Churchill, prodhon me shumë histori se ç’mund ta përballojë.

Ekspertët flasin për sfidat e përdorimit të shqipes në Maqedoni

Albeu.com - 13.01.2018

Zbatimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe , pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj zyrtar, pritet të nisë pas formimit të dy ...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, përmes një kumtese me shkrim njofton se mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e ...

Mbi zyrtarizimin dhe përdorimin e drejtë të normës gjuhësore shqipe në Republikën e Maqedonisë

Telegrafi - 12.01.2018

Arbër Çeliku Akti i votimit në të mirë të përdorimit institucional të gjuhëve të “qytetarëve”, të cilët, së paku, 20 për qind flasin gjuhë tjetër nga gjuha e vetme zyrtare në tërë territorin e ...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

Almakos - 12.01.2018

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike ...

Hashim Thaçi përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve nga Parlamenti i Maqedonisë

Idividi - 12.01.2018

Prishtinë, 11 janar 2017 (MIA) - Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë.

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

Flaka - 12.01.2018

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe ...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit për gjuhët

Lajm - 12.01.2018

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike ...

Sfidat e zbatimit të Ligjit për gjuhën shqipe

Flaka - 13.01.2018

batimi në praktikë i Ligjit të miratuar për gjuhën shqipe , pritet të përballet me sfida të shumta gjatë zbatimit në praktikë. Përdorimi i saj zyrtar, pritet të nisë pas formimit të dy ...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

Zhurnal - 12.01.2018

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve Shkup, 12 janar - Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për ...

Profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë.