TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tri lexime të John Boltonit

BalkanWeb - 11.09.2019

Porosia për “korrigjimin e kufijve” të Kosovës nga Washingtoni erdhi nga njeriu, i cili ishte kundër pavarësisë së Kosovës. Por ka edhe më shumë se kaq… 1.

Haradinaj: As Amerika as Bolton nuk ishin pro ndarjes së Kosovës

RTSH - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nuk ka dashur të komentojë deklarimet e zëvendëskryeministrit në detyrë të Kosovës Enver Hoxhaj, për tërheqjen e 10 njohjeve ndaj Kosovës pasi i konsideron si ...

Sipas Haradinajt, as Amerika e as Bolton nuk ishin pro ndarjes së Kosovës

Koha.net - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nuk ka dashur t’i komentojë deklarimet e zëvendëskryeministrit në detyrë të Kosovës, Enver Hoxhaj, për tërheqjen e 10 njohjeve ndaj shtetit të Kosovës, pasi ...

Pse John Bolton u largua nga posti i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare?

Gazeta Tema - 11.09.2019

Në një njoftim në Twitter, Presidenti Donald Trump njoftoi se ai i ka kërkuar dorëheqjen Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare John Bolton dhe se zëvendësimi i tij do të bëhet javën e ardhshme.

Surroi: Tri lexime të John Boltonit

Koha.net - 11.09.2019

Rreth një vit më parë shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi në kolumnen e tij në “Koha Ditore” rreth John Boltonit kishte shfaqur rezerva ndaj figurës së tij.

Haradnaj, mesazh për 11 Shtatorin dhe thotë se askush në SHBA nuk donte ndarjen e Kosovës

Albeu.com - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj , ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimave të 11 Shtatorit në SHBA.

Letër e hapur presidentit Trup dhe një mesazh për Boltonin

Ina - 11.09.2019

Elida Buçpapaj I nderuar President i SHBA! I nderuari Presidenti Trump! Jeni institucioni më i lartë në Amerikën e vlerave të demokracisë, zgjedhur me votën e popullit Amerikan! Jeni institucioni i ...

Njihuni me zëvendësin e Boltonit, Charles Kupperman-in

Ina - 11.09.2019

Shtëpia e Bardhë thotë se Charlie Kupperman do të shërbejë si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare në detyrë. Njoftimi i Presidentit Trump erdhi vetëm 90 minuta para se zoti Bolton të shfaqej së bashku me ...

Lajm i bardhë nga Shtëpia e Bardhë!

Tetova Sot - 11.09.2019

Halit Krasniqi Vetëm lajmi për antarësimin e Kosovës në OKB, do të na gëzoj më shumë se sa lajmi i sontshëm, se Trump shkarkoi Këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton.

Haradinaj: Askush në Amerikë e as Bolton nuk ka qenë pro ndarjes së Kosovës

Zeri - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimat të 11 shtatorit në SHBA.

Haradinaj flet për shkarkimin e John Bolton: Kosovën deshën ta ndajnë në Ballkan jo në Uashington

Telegrafi - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media, ku ka folur për propagandën serbe për tërheqjen e njohjeve të shtetit të Kosovës.

Haradinaj thotë se askush në Amerikë e as Boltoni nuk ka qenë pro ndarjes së Kosovës

Gazeta Express - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimat të 11 shtatorit në SHBA, shkruan Gazeta Express.

Kush ishte John Bolton, këshilltari për siguri kombëtare i presidentit Trump

Telegrafi - 11.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Kush ishte John Bolton?

Evropaelire - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Shkarkimi i Bolton, Shahu: Shqiptarët i shpëtuan një rreziku

Botasot - 10.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.

Analisti politik: Politika amerikane nuk varet nga Bolton, Kosovë-SHBA miqësi e përjetshme

Botasot - 11.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.

Kush ishte John Bolton?

Zeri - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Kush ishte John Bolton?

Botasot - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Gjini komenton shkarkimin e Boltonit, e përgëzon Haradinajn në gjuhën turke

Lajmi.net - 10.09.2019

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Gjini ka shkruar se sikur të kishin pranuar ndryshimin e kufijve do të kishim qenë “edhe fikt edhe flliqt”.

“Edhe të fikt edhe të flliqt”, Gjini shkruan pas shkarkimit të Boltonit

Lajmi.net - 10.09.2019

Gjini shkruan se nëse Kosova do të pranonte ndryshimin e kufijve me Serbinë nuk do të fitonte asgjë dhe për këtë refuzim i jep meritat kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinajt.

Pompeo thekson mosmarrëveshjet e shumta me Boltonin, i shkarkuar nga Trump

Gazeta Express - 10.09.2019

Shefi amerikan i diplomacisë, Mike Pompeo theksoi sot mosmarrëveshjet e shumta me ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, i shkarkuar nga presidenti Donald Trump.

Kundërshtari i pavarësisë së Kosovës: Si lexohet largimi i Bolton

Mapo - 10.09.2019

Gazeta serbe, Kurir, ishte ndër të parat që i dha ngjyrim largimit të John Bolton nga posti i Këshilltarit për Sigurinë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Komenti i John Bolton kundër pavarësisë së Kosovës në vitin 2008

Alsat - 10.09.2019

Këshilltari i presidentit Donald Trump për Sigurinë Kombëtare, John Bolton, në një opinion të shkruar në janar të vitit 2008 në bashkëpunim me Lawrence Eagleburger dhe Peter W.

Mediat serbe e përjetojnë keq shkarkimin e Bolton nga Donald Trump

SOT - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar John R. Bolton, këshilltarin e tij të tretë për siguri nacionale, pas shumë mospajtimeve që kishin pasur, në veçanti për shkak të politikave të jashtme ...

Shkarkimi i John Bolton, “gëzoi” shqiptarët

Top Channel - 10.09.2019

Nga Ruben Avxhiu Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, është zyrtari i radhës i lartë i Administratës së Presidentit Trump që largohet nga detyra.

“Edhe të fikt edhe të flliqt”, Gjini shkruan pas shkarkimit të Boltonit

Gazeta Express - 10.09.2019

Nënkryetari i AAK’së, Ardian Gjini, e ka shpërndarë shkrimin e presidentit amerikan, Donald Trump, ku ka njoftuar për shkarkimin e këshilltarit të tij për Siguri Kombëtare, John Bolton.

Konfliktet që sollën shkarkimin e këshilltarit agresiv të sigurisë John Bolton

SOT - 10.09.2019

Analistët vendas thanë se sot shkarkimi i John Bolton erdhi pas përplasjeve të javëve të fundit me presidentin Donald Trump mbi politikat e sigurisë në Afganistan dhe Korenë e Veriut.

Ish-ambasadori i Shqipërisë: Largimi i Boltonit, tronditje për kundërshtarët e Kosovës

Botasot - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Xhon Bolton. Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë Islam Lauka është deklaruar se Boltoni e thelloi me ...

Trump e shkarkon nga Shtëpia e Bardhë kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës

Ina - 10.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo ka njoftuar se e ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare. Trump njoftimin e ka bërë përmes një postimi në Tëitter, ku ka thënë se nuk ...

Trump shkarkon këshilltarin për sigurinë kombëtare

ABC News - 10.09.2019

Mosmarrëveshjet e thella për çështjet ndërkombëtare kanë bërë që Donald Trump të sakrifikojë këshilltarin e tij për sigurinë, Xhon Bolton. Nga mediat amerikane mësohet se presidenti nuk ka rënë ...

Trump pushoi nga puna Këshilltarin për Siguri

Portalb - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar Këshilltarin për Siguri Kombëtare, John Bolton . “Unë e njoftova John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”.

Nuk ishte dakord me sugjerimet e tij, Trump shkarkon John Bolton

Albeu.com - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar Këshilltarin e tij të Sigurisë Kombëtare, John Bolton . “Unë e njoftova John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e ...

Presidenti Trump shkarkon këshilltarin e sigurisë kombëtare Bolton

VOA - 10.09.2019

Presidenti Donald Trump njoftoi se ka shkarkuar Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton. Zoti Trump e bëri njoftimin në Twitter, duke shkruar se “e informova John Boltonin mbrëmë se shërbimet ...

Mediat serbe e përjetojnë rëndë shkarkimin e John Bolton nga Donald Trump

Telegrafi - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar John R. Bolton, këshilltarin e tij të tretë për siguri nacionale, pas shumë mospajtimeve që kishin pasur, në veçanti për shkak të politikave të jashtme ...

Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton

Top Channel - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton “E informova zotin Bolton se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme për Shtëpinë e bardhë”, tha Trump.

Trump shkarkon Boltonin, lajm i keq për Hashim Thaçin, Edi Ramën dhe Baton Haxhiun: “Zoti i lashtë shëndosh”

Botasot - 10.09.2019

Opinionisti Prof. Dr. Binak Maxharraj përmes një shkrimi në Facebook ka komentuar shkarkimin e John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri. E lidhur me këtë Maxharraj thotë se për shkarkimin e ...

Ja çfarë deklaronte dikur armiku numër 1 i Kosovës

Botasot - 10.09.2019

John Bolton, në një opinion të shkruar në janar të vitit 2008 në bashkëpunim me Lawrence Eagleburger dhe Peter W. Rodman, shprehej kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Trump shkarkon këshilltarin për Siguri, John Bolton

Lajmi.net - 10.09.2019

Ky i fundit njihet si përkrahës i madh i Kosovës, dhe nxitës i arritjes së marrëveshjes finale me Serbinë, shkruan lajmi.net. Bolton njihet edhe për deklaratat e tij në drejtim të Kosovës, që kjo e ...

Berisha: Largimi i Boltonit, lajm i mirë për shtetin e Kosovës

Zeri - 10.09.2019

Kandidati për deputet të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Anton Berisha, ka reaguar pas lajmit se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka ...

Trump e shkarkon Këshilltarin për Siguri Kombëtare John Bolton

Zeri - 10.09.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se e ka shkarkuar Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton. “E kam njoftuar, John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij ...

Profesori ndërkombëtar ka disa fjalë për shkarkimin e John Boltonit

Botasot - 10.09.2019

Profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi përmes një postimi në Facebook ka thënë se shkarkimi i John Boltonit, këshilltar për siguri, është një lajm i madh për Kosovën dhe shqiptarët.

Berisha: Largimi i Boltonit, lajm i mirë për shtetin e Kosovës

Gazeta Express - 10.09.2019

Kandidati për deputet të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Anton Berisha, ka reaguar pas lajmit se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka ...

Trump merr vendimin që nuk pritej, shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë

SOT - 10.09.2019

Presidenti Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton. “Unë e njoftova John Bolton mbrëmë, se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë.

Trump e shkarkon Këshilltarin për Siguri Kombëtare John Bolton

Evropaelire - 10.09.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, thotë se e ka shkarkuar Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton. “E kam njoftuar, John Bolton mbrëmë se shërbimi i tij ...

Në Serbi e përjetojnë keq shkarkimin e John Bolton

Gazeta Tema - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar John R. Bolton, këshilltarin e tij të tretë për siguri nacionale, pas shumë mospajtimeve që kishin pasur, në veçanti për shkak të politikave të jashtme ...

Donald Trump shkarkon këshilltarin John Bolton, “armikun” nr. 1 të Kosovës

BalkanWeb - 10.09.2019

SHBA Presidenti amerikan Donald Trump sapo ka njoftuar me anë të njoftimeve në rrjete sociale se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare, John Bolton.

Donald Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë John Bolton

Mapo - 10.09.2019

Presidenti Trump shkarkoi sot John R. Bolton, këshilltarin e tij të tretë të sigurisë kombëtare. Kjo si pasojë e mosmarrëveshjeve në lidhje me atë se si duhet të menaxhohen sfidat kryesore të ...

Donald Trump shkarkon John Boltonin

Telegrafi - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump, ka shkatërruar John R. Bolton nga pozita e këshilltarit për siguri nacionale, shkruan New York Times. Raportohet se e gjitha ndodhi për shkak se dyshja kishin shumë ...

Ikën dhe Bolton, këshilltari i linjës së ashpër

Respublica - 10.09.2019

Dorëheqjen e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, John Bolton njoftoi Presidenti amerikan Donald Trump, duke thënë se kreu i Shtëpisë së Bardhë "kundërshtonte me forcë" shumë nga sugjerimet e Bolton.

Trump e shkarkon nga Shtëpia e Bardhë armikun numër 1 të Kosovës

Gazeta Express - 10.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo ka njoftuar se e ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare, John Bolton, transmeton Gazeta Express.