TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës

Evropaelire - 15.04.2019

Bisedime të vështira priten në Finlandë, pasi Partia Social-Demokrate e opozitës shënoi fitore të ngushtë në zgjedhjet e përgjithshme, që u mbajtën të dielën.

Finlanda iu shpëton “kthetrave” të populistëve, vështirësi për koalicionin

Top Channel - 15.04.2019

Me vështirësi të madhe, socialdemokratët arritën t’ia shkëpusin fitoren populistëve në zgjedhjet e përgjithshme të Finlandës, të dielën. Vetëm 0.2% ishte diferenca e votave të tyre me ato të partisë ...

Finlandë, social-demokratët fitojnë zgjedhjet kundër pupulistëve

Alsat - 15.04.2019

Social-demokratët u shpallën dje fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë, 20 vite pas fitores së tyre të fundit, me një avancim të lehtë ndaj partisë së ekstremit të djathtë ”Finlandezët e ...

Finlandë, Social-Demokratët fitojnë zgjedhjet parlamentare

ABC News - 15.04.2019

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Finlandë kanë qenë surprizuese. Partia Socialdemokrate, rezulton fituese me 17,7 % të votave, ndërsa Partia Qendrore e Kryeministrit aktual ka marrë vetëm 13,8 ...

Finlandë, Partia Social-Demokrate kryeson zgjedhjet

RTSH - 15.04.2019

Partia Social- Demokrate që në Finlandë është e majta, rezulton fituese në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura, duke siguruar deri tani 17. 7 % të votave.

E majta fiton zgjedhjet dhe rikthehet në pushtet pas 20 vitesh në Finlandë

Java News - 15.04.2019

Partia Socialdemokrate ka fituar të dielën shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme, duke marrë pushtetin pas plot 20 vitesh. Të majtët morën 17,7 për qind të votës popullore, kundrejt ...

Socialdemokratët e Finlandës fitojnë zgjedhjet e përgjithshme

Gazeta Express - 15.04.2019

Kryetari i Partisë Socialdemokratike të Finlandës e ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme pasi partia e tij fitoi me rezultat të ngushtë dhe i mori 17.7 për qind të votave.

Rezultatet preliminare në Finlandë: Udhëheq Partia Socialdemokrate

Botasot - 14.04.2019

Sipas rezultateve të para, Partia socialdemokrate e krahut të majtë finlandeze fitoi 18.9% të votave në zgjedhjet parlamentare në Finlandë, ndërsa partia kombëtare e koalicionit fitoi 17.2%.

Finlanda në zgjedhje, vendi pritet që të zhvendoset majtas

Top Channel - 14.04.2019

Finlanda mund të ketë kryeministrin e parë majtist të saj në dy dekada në zgjedhjet parlamentare të së dielës, ndërsa zgjedhësit janë të shqetësuar për të ardhmen e sistemit të tyre social, në mesin ...

Finlandezët votojnë në zgjedhjet e përgjithshme

Evropaelire - 14.04.2019

Qytetarët në Finlandë po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme, ku partia opozitare, Partia Socialdemokrate, po mundohet të rrëzojë Qeverinë e qendrës së djathtë, ndërkaq e djathta ekstreme po ashtu ...

Klima s’ka lidhje me lumturinë. Si u përgjysmua numri i vetëvrasjeve në Finlandë

Top Channel - 14.04.2019

Kur Finlanda u kurorëzua vendi më i lumtur i botës muajin e kaluar nga OKB-ja, disa ngritën vetullat përpjetë: si ka mundësi që vendi nordik, i njohur më së shumti për klimën e ashpër dhe nivelin e ...

Finlanda mund ta zgjedhë për herë të parë një kryeministër të majtë -pas dy dekadave

Gazeta Express - 14.04.2019

Partia Social Demokrate e Antti Rinne, është duke udhëhequr në sondazhe por partia nacionaliste finlandeze nuk është mjaftë mbrapa. Finlanda mund ta zgjedhë për herë të parë pas dy dekadave një ...

Kishte numrin më të lartë të vetëvrasjeve sot kampion i lumturisë

BalkanWeb - 14.04.2019

Ata përjetojnë dimra të ashpër dhe me orë të pakta me diell, shpesh mund të etiketoheshin si të rezervuar, të mbyllur në vetvete dhe vetëvrarës. Finlandezët ndërkohë u renditën nga OKB-ja për të ...

Finlanda në zgjedhje

Koha.net - 14.04.2019

Të vënë në sprovë pas katër vite masa shtrënguese që mundësuan nxjerrjen e vendit nordik nga rutina, finlandezët votojnë sot për të rizgjedhur koalicionin e qendrës së djathtë ose social-demokratët, ...

Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës

Botasot - 15.04.2019

Bisedime të vështira priten në Finlandë, pasi Partia Social-Demokrate e opozitës shënoi fitore të ngushtë në zgjedhjet e përgjithshme, që u mbajtën të dielën.

E majta fiton zgjedhjet në Finlandë, rikthehet në pushtet pas 20 vitesh

Koha.net - 15.04.2019

Socialdemokratët me kryetarin e tyre, Antti Rinne, kanë shpallur fitoren në zgjedhjet e parakohshme që u mbajtën të dielën në Finlandë. Rezultatet e ngushta mes tri partive të para, veçanërisht me ...

Socialdemokratët e Finlandës fitojnë zgjedhjet e përgjithshme

Botasot - 15.04.2019

Kryetari i Partisë Socialdemokratike të Finlandës e ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme pasi partia e tij fitoi me rezultat të ngushtë dhe i mori 17.7 për qind të votave.

Rezultatet preliminare në Finlandë: Udhëheq Partia Socialdemokrate

BalkanWeb - 15.04.2019

Sipas rezultateve të para, Partia socialdemokrate e krahut të majtë fitoi 18.9% të votave në zgjedhjet parlamentare në Finlandë, ndërsa partia kombëtare e koalicionit fitoi 17.2%.

Finlandezët votojnë në zgjedhjet e përgjithshme

Botasot - 14.04.2019

Qytetarët në Finlandë po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme, ku partia opozitare, Partia Socialdemokrate, po mundohet të rrëzojë Qeverinë e qendrës së djathtë, ndërkaq e djathta ekstreme po ashtu ...

Si u përgjysmua numri i vetëvrasjeve në Finlandë

Telegrafi - 14.04.2019

Kur Finlanda u kurorëzua vendi më i lumtur i botës muajin e kaluar nga OKB-ja, disa ngritën vetullat përpjetë: si ka mundësi që vendi nordik, i njohur më së shumti për klimën e ashpër dhe nivelin e ...

Finlanda renditet si shteti me popullsinë më të lumtur në botë

RTSH - 14.04.2019

Ata përjetojnë dimra të ashpër dhe me orë të pakta me diell, shpesh mund të etiketoheshin si të rezervuar, të mbyllur në vetvete dhe vetëvrarës. Finlandezët ndërkohë u renditën nga OKB-ja për të ...

Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës

Koha.net - 15.04.2019

Bisedime të vështira priten në Finlandë, pasi Partia Social-Demokrate e opozitës shënoi fitore të ngushtë në zgjedhjet e përgjithshme, që u mbajtën të dielën.

Finlandë, socialdemokratët rikthehen në pushtet pas 20 vjetësh

Zeri - 16.04.2019

Socialdemokratët me kryetarin e tyre Antti Rinne kanë shpallur fitoren në zgjedhjet e parakohshme që u mbajtën të dielën në Finlandë, transmeton Zeri.info.

E majta fitoi zgjedhjet dhe rikthehet në pushtet pas 20 vitesh në Finlandë

Portalb - 15.04.2019

Partia Socialdemokrate ka fituar të dielën shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme, duke marrë pushtetin pas plot 20 vitesh. Të majtët morën 17,7 për qind të votës popullore, kundrejt ...

Finlandezët votojnë në zgjedhjet e përgjithshme

Zeri - 14.04.2019

Qytetarët në Finlandë po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme, ku partia opozitare, Partia Socialdemokrate, po mundohet të rrëzojë Qeverinë e qendrës së djathtë, ndërkaq e djathta ekstreme po ashtu ...

Klima s’ka lidhje me lumturinë!

Botasot - 14.04.2019

Edhe pse krahasimet ndërkombëtare kanë mangësitë e tyre për shkak të problemeve me të dhënat, statistikat zyrtare të vitit 1990 e vendosnin vërtet Finlandën të dytën në botë pas Hungarisë për nga ...

Ishte vendi me numrin më të lartë të vetëvrasjeve, tani janë vendi më i lumtur në botë

Albeu.com - 14.04.2019

Ata përjetojnë dimra të ashpër dhe me orë të pakta me diell, shpesh mund të etiketoheshin si të rezervuar, të mbyllur në vetvete dhe vetëvrarës. Finlandezët ndërkohë u renditën nga OKB-ja për të ...

Pas 20 vitesh, e majta fiton zgjedhjet në Finlandë

Tetova Sot - 15.04.2019

Partia Socialdemokrate ka fituar të dielën shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme, duke marrë pushtetin pas plot 20 vitesh. Të majtët morën 17,7 për qind të votës popullore, kundrejt ...

Finlandezët votojnë në zgjedhjet e përgjithshme

Lajmi.net - 14.04.2019

Qytetarët në Finlandë po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme, ku partia opozitare, Partia Socialdemokrate, po mundohet të rrëzojë Qeverinë e qendrës së djathtë, ndërkaq e djathta ekstreme po ashtu ...