TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Meta: Nëse Komisioni i Venecias më bind se kam shkelur Kushtetutën, jap dorëheqjen

Medial - 10.10.2019

TIRANË, 10 tetor /MEDIAL – I. Vata/ “Nëse Komisioni i Venecias më bind se kam shkelur Kushtetutën, jap dorëheqjen”, – deklaroi të enjten Presidenti Ilir Meta, i ftuar në një emision televiziv.

Meta tregon “shansin e artë”: Ka një mundësi për të ndihmuar vendin dhe të huajt

BalkanWeb - 10.10.2019

Presidenti Meta nga studio e emisionit “Open” në TCH e vlerësoi sot raportin e OSBE-ODIHR për procesin e 30 qershorit si “mundësia e artë dhe ndoshta e fundit që i jepet komunitetit ndërkombëtar për ...

A jeni i shqetësuar nga raporti i Komisionit të Venecias? Meta me ironi: Shqetësimi im Hysaj dhe Kombëtarja

Top Channel - 10.10.2019

Jo pa doza të forta ironie, Meta nuk ka ngurruar të shtojë edhe se “Mendjen e ka tek kombëtarja”. Gazetarja: Prisni ndonjë surprizë nesër? Ndoshta ju bind nesër dhe jepni dorëheqjen? Presidenti Meta: ...

Ilir Meta nxjerr prapaskenat e rënda, i hap "luftë" Venecias : Ka kaluar kompetencat

SOT - 10.10.2019

Ilir Meta duket se ka nisur luftë me të gjithë. Presidenti theksoi se Kushtetuta ka rëndësi të veçantë për të. “Do të çojmë në vend integritetin e Komisionit të Venecias, nëse del jashtë kompetencave ...

Milloshoski: Komisioni i Venecias nuk është shitore ku ju zgjidhni vetëm atë që ju pëlqen

Flaka - 10.10.2019

Antonio Milloshoski tha në emisionin “Rruga drejtë… tha se “Komisioni i Venecias nuk është një dyqan ushqimesh ku ju zgjidhni vetëm atë që ju pëlqen”, përcjell FLAKA.

Ilir Meta: Jap dorëheqjen nëse më citoni nenin e Kushtetutës që kam shkelur!

Gazeta Tema - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar sot në emisionin “Open” të gazetares, Eni Vasili i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës ...

Presidenti Meta bën ironi: Do të shkoj në Venecia vetëm për karnavale, jam në Presidencë deri më 2022

Gazeta Tema - 10.10.2019

Presidenti Ilir Meta u pyet në studion e “Open” nëse mendon se mazhoranca do ta finalizojë nismën për shkarkimin e tij. Meta u shpreh i vendosur se do të jetë në zyrë deri në përfudim të madatit.

Ilir Meta kërcënon Komisionin e Venecias: Mos fut hundët në lojrat politike të Shqipërisë

Gazeta Tema - 10.10.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në një intervistë për emisionin “Open” ka komentuar raport vlerësimin e Komisionit të Venecias teksa tha se për të ky raport nuk ka fare rëndësi.

Meta sulmon sërish: Komisioni i Venecias është propagandë

Java News - 10.10.2019

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, është i ftuar në emisionin Open në Top Channel. Teksa nesër pritet që të shpallet vendimi i komisionit, presidenti Meta është shprehur i prerë që për ...

Nishani: Keqardhje që Komisioni i Venecias u përfshi në konfliktin Qeveri-Presidencë

Gazeta Express - 10.10.2019

Në pozitat e Presidentit të Republikës, Bujar Nishani e ka provuar disa herë përballjen dhe përplasjen politike me maxhorancën. Të nxitur politikisht e konsideron edhe inisiativën që socialistët kanë ...

Meta heq dorë, çon këshilltarët para Komisionit të Venecias

Mapo - 10.10.2019

Komisioni i Venecias do të shprehet nesër në mënyrë përfundimtare lidhur me dekretin e Metës për 30 qershorin. Por edhe pse ishte zotuar se do të shkonte vetë përpara komisionit, Presidenti i ...

Edhe presidenti si dekreti "nul" i zgjedhjeve të 13 tetorit!

SOT - 10.10.2019

Midis "shashkave" të shumta që ka hedhur presidenti, është edhe "shashkë" dekreti i tij për zgjedhjet edhe për "pushtetin lokal" edhe për ato "parlamentare" e pse jo, edhe për presidentin.

Komisioni i Venecias anulon shqyrtimin e LPGJ-së, Deskovska: Na duhet kohë për konsultime

Flaka - 09.10.2019

Me kërkesë të qeverisë së RMV-së, Komisioni i Venecias anuloi shqyrtimin e mendimit për Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që ishte planifikuar në rend dite në seancën e 11 dhe 12 tetorit.

Ligji i gjuhëve, “Venecia” shtyn miratimin e vlerësimeve

Alsat - 09.10.2019

Qeveria konfirmon se ka kërkuar shtyerjen e miratimit të vlerësimeve të Komisionit të Venecias mbi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Kryeministri Zoran Zaev deklaron se pushteti ka nevojë për kohë që ...

Nxënësit e dobët të Venecias

Shqipmedia - 09.10.2019

Ndonëse joobligative, këto rekomandime skandaloze që vijnë nga qyteti përrallor i Venecias do të hapin debat jokonstruktiv në shoqërinë maqedonase. Atje do të aktivizohen mohuesit e gjuhës shqipe, ...

Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit të Komisionit të Venecias që të analizojë draft vërejtjet

Medial - 09.10.2019

Shkup, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev konfirmoi se Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit përfundimtar të Komisionit të Venecias në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që të ...

Shkarkimi i Presidentit Meta, numri dy i PS del me deklaratën e rëndësishme: Kur Komisioni i Venecias flet, të gjithë ...

SOT - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla teksa po dilte nga Kuvendi komentoi raportin e Komisionit të Venecias për Presidentin Ilir Meta. Balla theksoi se kush i heq të drejtën popullit për të ...

Akuzat ndaj “Venecias”, Balla: Kur flet Komisioni, të gjithë të heshtin

Top Channel - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar për kritikat që janë adresuar së fundmi ndaj Komisionit të Venecias dhe që lidhet me draft-opinionin për vendimin e presidentit Ilir Meta për ...

Balla “thumbon” Metën: Kush u zotua se do mbajë fjalën, ta mbajë! Kur Venecia flet, të gjithë duhet të heshtin

BalkanWeb - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, deklaroi se Presidenti Ilir Meta ka shkelur rëndë Kushtetutën, pasi iu ka hequr të drejtën qytetarëve për të zgjedhur me anulimin e 30 ...

Balla thumba Metës: Kur flet Venecia të tjerët të heshtin, kush u zotua për dorëheqje, të mbajë fjalën

Java News - 09.10.2019

Kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur për raportin e Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e socialistëve për shkarkimin e Presidentit të Republikës.

Mazhoranca e vendosur, deputetët në unison për t’i shkuar deri në fund shkarkimit të Metës, mbi 20 deputetë të opozitës ...

SOT - 09.10.2019

Mazhoranca duket e vendosur për t’i shkuar deri në fund shkarkimit të Presidentit Ilir Meta nga detyra. Komisioni hetimor që po heton shkeljet e kryera nga kreu i shtetit zgjati me dy muaj afatet e ...

Ilir Meta në panik nga shkarkimi, i cilëson të çmendur komisionerët e Venecias, në sulm ndaj reformës në drejtësi

SOT - 09.10.2019

Tek sa na ndajnë tri ditë nga vendimi final i Komisionit të Venecias, presidenti Ilir Meta ka shtuar dozën e sulmeve ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ka shprehur hapur frikën nga shkarkimi.

Është anuluar mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Komisionin e Venecias

Gazeta Express - 09.10.2019

Mendimi për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut të Komisionit të Venecies është anuluar, informoi pres shërbimi i Komisionit, njofton korrespondenti i MIA-s nga ...

Balla “shigjeton” Metën: Kur flet “Venecia” të tjerët të heshtin, kush u zotua për dorëheqje, të mbajë fjalën

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur për raportin e Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e socialistëve për shkarkimin e Presidentit të Republikës.

Akuzat ndaj “Venecias”, Balla: Kur flet Komisioni, të gjithë të heshtin

Botasot - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar për kritikat që janë adresuar së fundmi ndaj Komisionit të Venecias dhe që lidhet me draft-opinionin për vendimin e presidentit Ilir Meta për ...

Akuzat ndaj “Venecias”, Balla: Kur flet Komisioni, të gjithë të heshtin

Tetova Sot - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar për kritikat që janë adresuar së fundmi ndaj Komisionit të Venecias dhe që lidhet me draft-opinionin për vendimin e presidentit Ilir Meta për ...

Tha se do të japë dorëheqjen, Balla: Meta të mbajë fjalën

Mapo - 09.10.2019

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur për raportin e Komisionit të Venecias lidhur me kërkesën e socialistëve për shkarkimin e Presidentit të Republikës.

Komisioni i Venecias shtyn miratimin e vlerësimeve për Ligjin e Gjuhëve

Botasot - 09.10.2019

Mendimi i Komisionit të Venecias për Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve pritet të jepet në fund të vitit, me kërkesë të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Komisioni i Venecias shtyn miratimin e vlerësimeve për Ligjin e Gjuhëve

Telegrafi - 09.10.2019

Mendimi i Komisionit të Venecias për Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve pritet të jepet në fund të vitit, me kërkesë të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Ligji i gjuhëve, “Venecia” shtyn miratimin e vlerësimeve

Tetova Sot - 09.10.2019

Qeveria konfirmon se ka kërkuar shtyerjen e miratimit të vlerësimeve të Komisionit të Venecias mbi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Kryeministri Zoran Zaev deklaron se pushteti ka nevojë për kohë që ...

Deskoska: Nuk duhet të ketë dyshime për rekomandimet e Komisionit të Venecias

Telegrafi - 09.10.2019

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska, thotë se nuk duhet të ketë dyshime për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit të Venecias, por kjo do të bëhet pasi që të zyrtarizohet mendimi.

Deskoska: Nuk duhet të ketë dyshime për rekomandimet e Komisionit të Venecias

Botasot - 09.10.2019

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska, thotë se nuk duhet të ketë dyshime për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit të Venecias, por kjo do të bëhet pasi që të zyrtarizohet mendimi.

Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit të Komisionit të Venecias që të analizojë draft vërejtjet

Tetova Sot - 09.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev konfirmoi se Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit përfundimtar të Komisionit të Venecias në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që të ketë kohë t’i analizojnë ...

Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit të Komisionit të Venecias që të analizojë draft vërejtjet

Gazeta Express - 09.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev konfirmoi se Qeveria ka kërkuar shtyrjen e mendimit përfundimtar të Komisionit të Venecias në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, që të ketë kohë t’i analizojnë ...

Balla i vendosur për shkarkimin e Metës: Kur flet Venecia të gjithë heshtin, ata që premtojnë dorëheqje të mbajnë ...

SOT - 10.10.2019

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste ka shpërthyer dje në akuza të forta ndaj presidentit Ilir Meta dhe Lëvizjes Socialistë për Integrim, sa i takon sulmeve ndaj Komisionit të Venecias.

Ilir Meta si Sanço Panço i kohëve moderne

Gazeta Tema - 10.10.2019

Nga Pandeli Bardhi Midis “shashkave” të shumta që ka hedhur presidenti, është edhe “shashkë” dekreti i tij për zgjedhjet edhe për “pushtetin lokal” edhe për ato “parlamentare” e pse jo, edhe për ...

Ilir Meta si Sanço Panço i kohëve moderne

Java News - 10.10.2019

Nga Pandeli Bardhi Midis “shashkave” të shumta që ka hedhur presidenti, është edhe “shashkë” dekreti i tij për zgjedhjet edhe për “pushtetin lokal” edhe për ato “parlamentare” e pse jo, edhe për ...

Meta dorëzohet, çon këshilltarët para Komisionit të Venecias

Albeu.com - 10.10.2019

Komisioni i Venecias do të shprehet nesër në mënyrë përfundimtare lidhur me dekretin e Metës për 30 qershorin. Por edhe pse ishte zotuar se do të shkonte vetë përpara komisionit, Presidenti i ...

Presidenti Meta i sfidon të gjithë: Citoni nenin e Kushtetutës që kam shkelur dhe dorëhiqem

Gazeta Express - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar sot në emisionin “Open” të gazetares, Eni Vasili i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës ...

Ilir Meta në Open: Komisioni i Venecias një propagandë

Top Channel - 10.10.2019

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, është i ftuar në emisionin Open të Eni Vasilit në Top Channel. Teksa nesër pritet që të shpallet vendimi i komisionit, presidenti Meta është shprehur ...

Ilir Meta i sfidon publikisht të gjithë: Jap dorëheqjen nëse...

SOT - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës lidhur me dekretin e tij për të anuluar zgjedhjet e 30 ...

Meta e përsërit: Jap dorëheqjen nëse kam shkelur Kushtetutën

Mapo - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar sot në emisionin “Open” të gazetares, Eni Vasili i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se kreu i shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës ...

“Jap dorëheqjen, nëse…”! Ilir Meta tjetër deklaratë të fortë: Më citoni nenin e Kushtetutës që kam shkelur!

BalkanWeb - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar sot në emisionin “Open” të gazetares, Eni Vasili i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës ...

Meta i sfidon të gjithë: Citoni nenin e Kushtetutës që kam shkelur dhe dorëhiqem

Botasot - 10.10.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar sot në emisionin “Open” të gazetares, Eni Vasili i ka sfiduar publikisht të gjithë ata që pretendojnë se Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën e Republikës ...

“Venecia”/ Meta: Zero rëndësi! I shqetësuar jam vetëm për Kombëtaren dhe Hysajn

BalkanWeb - 10.10.2019

Vetëm 24 orë para publikimit të Opinionit të Komisionit të Venecias, Presidenti Meta ka reflektuar një qetësi dhe indiferencë totale, duke përsëritur se “Komisioni i Venecias ka zero rëndësi për mua”.

Meta bën sërish deklaratën e fortë: Jap dorëheqjen tani nëse më thoni?

Albeu.com - 10.10.2019

“Në qoftë se, jo Venecia, por ju si gazetare, qytetare e Republikës së Shqipërisë, më bindni dhe më thoni: Zoti President, ju me këtë dekret keni shkelur këtë nen të Kushtetutës unë jap dorëheqjen” ...

Nishani: Keqardhje që Komisioni i Venecias u përfshi në konfliktin Qeveri-Presidencë

Botasot - 10.10.2019

Në pozitat e Presidentit të Republikës, Bujar Nishani e ka provuar disa herë përballjen dhe përplasjen politike me maxhorancën. Të nxitur politikisht e konsideron edhe inisiativën që socialistët kanë ...

Do japë dorëheqjen nesër? Ilir Meta i vë “vizën” Komisionit të Venecias, e ka mendjen te kombëtarja: Na është dëmtuar ...

SOT - 10.10.2019

Komisioni i Venecias do të publikojë opinionin për presidentin Ilir Meta, nëse ai ka shkelur apo jo Kushtetutën e vendit, por Ilir Meta duket se nuk shfaq interes fare.

Banaliteti i Ilir Metës: Për mua nuk ka rëndësi “Venecia”, por Hysaj që është dëmtuar

Java News - 10.10.2019

Një ditë përpara se të shpallet vendimi i komisionit të Venecias, Presidenti Ilir Meta është shprehur i prerë se për të ai vendim nuk ka asnjë rëndësi dhe se nuk është gjë tjetër veçse propagandë.

Rrezikon shkarkimin por Meta hallin e madh e ka tek Kombëtarja: Hysaj është dëmtuar

Albeu.com - 10.10.2019

Presidenti Meta ka reflektuar një qetësi dhe indiferencë totale, duke përsëritur se “Komisioni i Venecias ka zero rëndësi për mua”. Nga studio e emisionit “Open” , Kreu i Shtetit është shprehur ndër ...