TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kuvendi fillon seancën për buxhetin e 2019-ës

Lajmi.net - 07.12.2018

Ka filluar seanca ku do të diskutohet për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019. Kuvendi i Kosovës ka nisur punimet në seancën e re plenare.

Sejdiu: Buxheti më shumë është shpenzues, se që krijon mirëqenie

Botasot - 07.12.2018

Deputeti i pavarur, Korab Sejdiu gjatë vazhdimit të sotëm të seancës ka përsëritur se nuk përkrah buxhetin e paraparë për vitin 2019, duke e cilësuar atë si më shumë shpenzues se sa që krijon ...

Sejdiu: Buxheti është shpenzues dhe nuk krijon mirëqenie

Telegrafi - 07.12.2018

Kuvendi i Kosovës e ka vazhduar seancën edhe të premten ku po bëhen diskutime për Buxhetin e vitit 2019, në shumë prej 2 miliardë e 80 milionë eurove, të paraqitur nga Qeveria e Kosovës.

Në seancën e Kuvendit për buxhetin, mungon kabineti qeveritar

Koha.net - 07.12.2018

Ka filluar seanca plenare, në të cilën po vazhdon debati rreth Projektbuxhetit për vitin 2019, raporton Koha Ditore. Deputeti i LDK-së, Korab Sejdiu, ka kritikuar mungesën e kabinetit qeveritar, i ...

Vazhdon seanca për buxhetin 2019

Lajmi.net - 07.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot nga ora 11:00 pritet të vazhdojë seancën e papërfunduar dje. Kuvendi i Kosovës ku do të shqyrtohet projektligji mbi ndarjen buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për ...

​Kuvendi vazhdon seancën për buxhetin 2019

Gazeta Express - 07.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot nga ora 11:00 pritet të vazhdojë seancën e papërfunduar ...

Gashi: LDK-ja e VV-ja s

Botasot - 06.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka folur për mundësinë e shkuarjes së vendit në zgjedhje të parakohshme, në rast se Kuvendi i Kosovës nuk ...

Këshilltari i Ministrit të Financave: Në buxhetin e vitit 2019 është paraparë edhe rritja e pensioneve (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Këshilltari i Ministrit të Financave, Lulzim Rafuna ka thënë se Kosova do të ketë ngritjen më të madhe të investimeve në rajon gjatë vitit 2019. Rafuna në “Dossier D” me Fidan Ramën në RTV Dukagjini ...

Gashi: LDK'ja e VV'ja s'do ta votojnë buxhetin, vendi mund të shkojë në zgjedhje

Gazeta Express - 06.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka folur për mundësinë e shkuarjes së vendit në zgjedhje të parakohshme, në rast se Kuvendi i Kosovës nuk ...

Kuvendi po shqyrton në parim projekt-buxhetin e vitit 2019, kritika të forta nga opozita

Koha.net - 06.12.2018

Ashtu siç pritej, buxheti i 2019-s është kritikuar nga dy partitë opozitare, LDK-ja e Vetëvendosje, për të cilat buxheti i shtetit është buxhet social e për interesa të bizneseve brenda oborrit të ...

Ndërpritet seanca për të vazhduar nesër

Koha.net - 06.12.2018

​Pas një debati të gjatë për projektligjin e buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, seanca e Kuvendit është ndërprerë për të vazhduar nesër.

Kosovë/LDK: Buxheti po tregon humbjen e 16 mijë vendeve të punës

Java News - 06.12.2018

Kundërshti të mëdha në Kosovë për buxhetin. Deklaratat e ministrit të Financave Bedri Hamza, i cili ka thënë se të mosvotohen projektligjet që nuk kanë mbështetje financiare dhe nuk janë të ...

Vihet në pikëpyetje projekt-buxheti 2019

Evropaelire - 06.12.2018

Me debate dhe mospajtime ndërmjet deputetëve të partive në pushtet dhe atyre në opozitë, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar projektligjin për buxhetin e vitit 2019 të prezantuar nga Qeveria.

Deputetët: Ekonomia reduktohet në asfaltë

Botasot - 06.12.2018

Pas prezantimit të projektbuxhetit, ka vazhduar debati i përfaqësuesve të subjekteve politike në Kuvendin e Kosovës. Opozita tha se është buxhet që reduktohet në infrastrukturë, ndërsa, pozita tha se ...

Kuvendi shkon në pauzë deri në 15:30, vazhdon me diskutimin për buxhet

Botasot - 06.12.2018

Nënkryetari i kuvendit, Xhavit Haliti ka thënë se Kuvendi do të shkoj në pauzë për tu kthyer në ora 15:30 për të vazhduar diskutimin për buxhetin e vitit 2019-të.

Kurti tregon me çka merret kryeministri Haradinaj

Botasot - 06.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se duke folur për buxhetin e vitit 2019, ka thënë se edhe sivjet nuk ka investimet kapitale në Trepçë dhe kjo sigurisht që i rritë apetitet ...

LDK nuk mbështet buxhetin - për çdo ditë të Qeverisë Haradinaj humbin 44 vende pune

Botasot - 06.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk e mbështet Projektligjin mbi ndarjen buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019, i cili po diskutohet në seancën e sotme të Kuvendit.

Opozita nuk e përkrah buxhetin e vitit 2019

Lajmi.net - 06.12.2018

Në Kuvendin e Kosovës po zhvillohet debat mes pozitës dhe opozitës për buxhetin e vitit 2019. LDK dhe Vetëvendosje dhe PSD deri më tani kanë dalur kundër këtij projekt-buxheti, duke përmendur ...

Sejdiu: Buxheti për 2019 ka telashe të jashtëzakonshme

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Sejdiu, është shprehur se kjo parti ende nuk ka vendosur nëse do të votojë buxhetin për vitin 2019, pasi sipas tij buxheti si i ...

Buxheti 2019, shpenzimet më shumë se sa të hyrat

Botasot - 06.12.2018

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka paraqitur para deputetëve propozim buxhetin për vitin 2019, ka thënë se buxheti ofron më të mirën për qytetarët dhe ekonominë tonë.

Sejdiu: Buxheti e redukton ekonominë në infrastrukturë e asfalt

Telegrafi - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu ka thënë se Buxheti për vitin 2019, është i përgatitur mirë me letra, por nuk dallon me buxhetet e viteve të më hershme.

Kurti: Me buxhetin e vitit 2019 nuk kemi zhvillim social e ekonomik

Telegrafi - 06.12.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se buxheti i vitit 2019 është buxhet i shpenzimit qeveritar, e jo i zhvillimit social dhe ekonomik. Kuti tha se LVV nuk do ta mbështet këtë buxhet.

Buxheti për 2019 do të jetë 2.3 miliardë euro, LDK-ja thotë se nuk e mbështet

Koha.net - 06.12.2018

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka prezantuar para deputetëve Projektligjin për Buxhetin e vitit 2019, duke thënë se ky buxhet do të jetë 2 miliardë e 355 milionë euro.

LDK nuk e përkrah buxhetin për vitin 2019

Gazeta Express - 06.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dalë kundër projekt buxhetit për vitin ...

LDK nuk e përkrah buxhetin për vitin 2019

Lajmi.net - 06.12.2018

Kuvendi i Kosovës po mban seancën e rregullt plenare. Në rend të ditës është edhe votimi për vitin 2019, shkruan lajmi.net. E kundër këtij projekt buxheti ka dalë Lidhja Demokratike e Kosovës.

“Planifikojmë të kemi ushtri, por për të nuk ndahet buxhet”

Botasot - 06.12.2018

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se partia e tij nuk do ta mbështesë buxhetin e vitit 2019. “Si ka mundësi që planifikojmë të krijojmë Ushtri, ndërsa nuk kemi ...

Abdixhiku: Buxheti i vitit 2019 ka blerë paqen sociale

Telegrafi - 06.12.2018

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se buxheti i vitit 2019 ka blerë paqen sociale në vend. Abdixhiku tha se LDK nuk do ta mbështet këtë buxhet.

Hamza: Me buxhetin e vitit 2019 rritja ekonomike e vendit do të jetë 4.7%

Telegrafi - 06.12.2018

Ministri i Financave, Bedri Hamza, në seancën e Kuvendit të Kosovës, tha se buxheti për vitin 2019 do të jetë 2 miliard e 80 milionë euro. Hamza gjatë prezantimit të buxhetit, shtoi se rritja ...

Buxheti i vitit 2019, 300 milionë euro të ndara për sektorin e arsimit

Lajmi.net - 06.12.2018

Kuvendi i Kosovës po mban seancën e rregullt plenare. Aty sot pritet të votohet edhe për buxhetin e vitit 2019, shkruan lajmi.net Në arsyetimin e tij, ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë se ...

Në seancën e Kuvendit për buxhetin, mungon kabineti qeveritar

Botasot - 07.12.2018

Ka filluar seanca plenare, në të cilën po vazhdon debati rreth Projektbuxhetit për vitin 2019, raporton Koha Ditore. Deputeti i LDK-së, Korab Sejdiu, ka kritikuar mungesën e kabinetit qeveritar, i ...

"Në buxhetin e vitit 2019 është paraparë edhe rritja e pensioneve"

Botasot - 06.12.2018

Këshilltari i Ministrit të Financave, Lulzim Rafuna ka thënë se Kosova do të ketë ngritjen më të madhe të investimeve në rajon gjatë vitit 2019. Rafuna në “Dossier D” ka thënë se me buxhetin e vitit ...

Seanca vazhdon nesër

Botasot - 06.12.2018

Pas një debati të gjatë për projektligjin e buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, seanca e Kuvendit është ndërprerë për të vazhduar nesër.

​Kuvendi shqyrton projektligjin për buxhetin e Kosovës

Gazeta Express - 06.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të rregullt, ku në mesin e pikave që do të shqyrtohen janë edhe projektligji për buxhetin e Kosovës, si dhe gjendja e mjedisit për vitin ...

Deputetët për buxhetin: Ekonomia reduktohet në asfalt

Koha.net - 06.12.2018

Pas prezantimit të projektbuxhetit, ka vazhduar debati i përfaqësuesve të subjekteve politike në Kuvendin e Kosovës. Opozita tha se është buxhet që reduktohet në infrastrukturë, ndërsa pozita tha se ...

Aprovohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Lajmi.net - 05.12.2018

Komisioni për Buxhet dhe Financa i ka dhënë “bekimin” projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të viteve 1990-të. Me këtë rast, ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë se e kanë ...

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Telegrafi - 05.12.2018

Miratimi i buxhetit për vitin 2019 pritet të jetë një nga sfidat e radhës për Qeverinë e Kosovës, ngase opozita nuk premton se do të votojë projektligjin e propozuar për buxhetin.

Hamza: Me buxhetin e vitit 2019 rritja ekonomike e vendit do të jetë 4.7%

Tetova Sot - 06.12.2018

Ministri i Financave, Bedri Hamza, në seancën e Kuvendit të Kosovës, tha se buxheti për vitin 2019 do të jetë 2 miliard e 80 milionë euro. Hamza gjatë prezantimit të buxhetit, shtoi se rritja ...

Nesër në Kuvend shqyrtohet Projektligji për ndarjen buxhetore

Lajmi.net - 05.12.2018

Nesër do të mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës. Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancë plenare me fillim prej orës 10:00, ku janë paraparë të shqyrtohen 11 pika të rendit të ditës, ...

Kuvendi sot shqyrton projektligjin për buxhetin e Kosovës

Koha.net - 05.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të rregullt. Në mesin e pikave që do të shqyrtohen janë edhe projektligji për buxhetin e Kosovës, si dhe gjendja e mjedisit për vitin 2017.

Krahasimi Kosovë – Zvicër: Vetëm 7 ministra me 681 miliardë euro, kurse Kosova 23 me 2 miliardë buxhet

Botasot - 05.12.2018

Profesor Faton Kurti, kryetari i Partisë së Republikanëve të Kosovës, ka bërë një krahasim në mes shtetit të Kosovës dhe atij zvicran, ku në qeveri dobimon Kosova, përkundër buxhetit qindra herë më ...

Ndërpritet seanca për të vazhduar nesër

Lajmi.net - 06.12.2018

Pas një debati të gjatë për projektligjin e buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, seanca e Kuvendit është ndërprerë për të vazhduar nesër.

Drejtpërdrejt nga holli i Kuvendit të Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të rregullt, ku në mesin e pikave që do të shqyrtohen janë edhe projektligji për buxhetin e Kosovës, si dhe gjendja e mjedisit për vitin ...

Aprovohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Botasot - 05.12.2018

Komisioni për Buxhet dhe Financa i ka dhënë “bekimin” projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të viteve 1990-të. Me këtë rast, ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë se e kanë ...

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Koha.net - 05.12.2018

Miratimi i buxhetit për vitin 2019 pritet të jetë një nga sfidat e radhës për Qeverinë e Kosovës, ngase opozita nuk premton se do të votojë projektligjin e propozuar për buxhetin.

Kuvendi shqyrton projektligjin për buxhetin e Kosovës

Botasot - 05.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të rregullt, ku në mesin e pikave që do të shqyrtohen janë edhe projektligji për buxhetin e Kosovës, si dhe gjendja e mjedisit për vitin 2017.

Seanca e Kuvendit vazhdon nesër

Telegrafi - 06.12.2018

Pas një debati të gjatë për projektligjin e buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, seanca e Kuvendit është ndërprerë për të vazhduar nesër.

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Lajmi.net - 05.12.2018

Miratimi i buxhetit për vitin 2019 pritet të jetë një nga sfidat e radhës për Qeverinë e Kosovës, ngase opozita nuk premton se do të votojë projektligjin e propozuar për buxhetin.

Kuvendi shqyrton Projektligjin për buxhetin e Kosovës

Telegrafi - 05.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të rregullt, ku në mesin e pikave që do të shqyrtohen janë edhe projektligji për buxhetin e Kosovës, si dhe gjendja e mjedisit për vitin 2017.

Kuvendi vazhdon seancën për buxhetin 2019

Botasot - 07.12.2018

Kuvendi i Kosovës sot nga oa 11:00 pritet të vazhdojë se.ancën e papërfunduar dje. Pas një debati të gjatë për projektligjin e buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, seanca e Kuvendit ...

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Botasot - 05.12.2018

Miratimi i buxhetit për vitin 2019 pritet të jetë një nga sfidat e radhës për Qeverinë e Kosovës, ngase opozita nuk premton se do të votojë projektligjin e propozuar për buxhetin.