TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kosovarët të pasigurtë për cilësinë e prodhimeve vendore, prodhimet serbe-kancerogjene

Zeri - 08.11.2018

Kosova vazhdon të importojë mallra nga vendet fqinje, veçmas nga Serbia. Ndërsa në anën tjetër edhe konsumimi i produkteve vendore ende nuk është në nivelin e dëshiruar.

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

Evropaelire - 08.11.2018

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë.

A po zbatohet 10 për qindëshi ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës? Flasin nga Dogana

Lajmi.net - 08.11.2018

Qeveria e Kosovës me kërkesë të ministrisë së Tregtisë i ka vendosur masë importit të mallrave serbe. Kjo masë përfshin taksë shtesë prej 10 % për të gjitha produktet me prejardhje nga Serbia dhe ...

KMDLNj propozon që taksa ndaj Serbisë të rritet 50 %

Botasot - 08.11.2018

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 përqind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi i ...

MTI-ja, 'e palëkundur' për taksën ndaj produkteve serbe

Zeri - 08.11.2018

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.

MTI-ja, e palëkundur për taksën ndaj produkteve serbe

Gazeta Express - 08.11.2018

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.

BE thirrje Kosovës të anulojë tarifat shtesë ndaj importit të mallrave serbe dhe boshnjake

Top Channel - 07.11.2018

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Kosovës gjatë ditës së sotme, që të revokojë vendimin e saj për të vendosur një taksë shtesë për mallrat e importit që vijnë nga Serbia dhe Bosnja, një masë që ka ...

Kosova nuk ndalet, taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

Gazeta Tema - 08.11.2018

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë.

KMDLNJ kërkon që taksa ndaj produkteve të Serbisë të rritet në 50%

Telegrafi - 08.11.2018

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe ...

MTI-ja, e palëkundur për taksën ndaj produkteve serbe

Botasot - 08.11.2018

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.

Haradinaj flet rreth tensioneve për mallrat/ Bën paralajmërimin e fortë: Ja ç’ndodh nëse Serbia nuk ndryshon qasje

SOT - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës ka miratuar ditën e djeshme vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina. Por ky vendim i Qeverisë së Kosovës ka shkaktuar ...

Konflikti tregtar Kosovë – Serbi, reagon BE

LajmiFundit - 07.11.2018

Futja e tarifave shtesë për produktet e Serbisë dhe ato të Bosnjë e Hercegovinës me vendim qeverie të Kosovës, ka shkaktuar jo pak reagime negative, përfshirë dhe BE-në.

A e shkeli Kosova CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës?

Evropaelire - 07.11.2018

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda ...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

Evropaelire - 07.11.2018

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t'iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e ...

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Koha.net - 07.11.2018

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi. Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV.

Embargo ndaj Serbisë përfshin mijëra artikuj, dyshime nëse Kosova do t'i qëndrojë presionit

Zeri - 07.11.2018

Kosova blen gjithçka nga Serbia, prej ujit e miellit deri tek kafshët e gjalla. Qeveria e Kosovës ka vendosur që të sanksionojë Serbinë ekonomikisht si kundërpërgjigje ndaj qasjes e saj politike ...

Kosova importon dhjetëfish më shumë mallra nga Serbia, sesa eksporton

Telegrafi - 07.11.2018

Vendosja e taksës për prodhimet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina prej 10 për qind, po konsiderohet si e nevojshme për shkak të shkëmbimeve tregtare mesë këtyre vendeve që kanë ...

Shala: Masat mbrojtëse për mallrat nga Serbia dhe Bosnja do të mbetet në fuqi

Telegrafi - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës në mbledhjen mbajtur të martën ka vendosur masë mbrojtëse për produktet e importuara nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina. Masa mbrojtëse nënkupton taksën prej 10 për qind të ...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

Lajmi.net - 07.11.2018

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina.

Kërkohet që Qeveria të mos tërhiqet nga vendimi për produktet serbe

Lajmi.net - 07.11.2018

Lëvizja për Drejtësi, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos e tërheq vendimin për ndalesën prej 10 për qind për mallrat serbe. Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për ndalesën prej 10 për ...

MPJ e Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës

Zeri - 07.11.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës Igor Crnadak tha se vendimi i autoriteteve në Prishtinë për futjen e një takse të veçantë prej dhjetë për qind për të gjitha produktet e ...

Shoqata e fermerëve përkrah vendimin për taksën e 10 për qindëshit

Lajmi.net - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje ...

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

Gazeta Express - 07.11.2018

Kundër vendimi të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme të ...

Shoqata e qumshtarëve mirëpret vendimin e MTI-së dhe shpreson që do të zgjasë

Lajmi.net - 07.11.2018

Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga ...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

Zeri - 07.11.2018

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për ...

Qeveria stoike ndaj BE-së: Vendimi për tarifë ndaj Serbisë dhe Bosnjës, nuk do të tërhiqet

Lajmi.net - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës nuk po e merr parasysh kërkesën urgjente të BE-së karshi saj. Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, ...

Taksa prej 10% për produktet nga Serbia dhe Bosnja pa efekt, kërkohet rritja e saj – madje edhe reciprocitet

Telegrafi - 07.11.2018

Taksa prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, po konsiderohet e pakët dhe me efekte minimale në mbrojtjen e prodhimeve ...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

Gazeta Express - 07.11.2018

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për ...

Serbisë i vështirësohet importi për Kosovë, Qeveria fut në fuqi vendimin për mallra!

Tetova Sot - 07.11.2018

Qeveria e Republikës së Kosovës ka marrë një vendim të rëndësishëm që mbron interesat e prodhuesve vendor. Ekzekutivi ka miratuar vendimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, e cila udhëhiqet ...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

Lajmi.net - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës dje mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit ...

Kosova rrit taksat për mallrat serbe

DW - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun.

Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë - Serbi

DW - 07.11.2018

Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe.

A do të largohet masa ndaj Serbisë dhe Bosnjës? Çka thanë kryeministri e ministri

Lajmi.net - 06.11.2018

Qeveria e Republikës së Kosovës sot ka miratuar vendimin për masën tarifore ndaj importit të produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Ky vendim është miratuar sot në mbledhjen e ...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

Telegrafi - 07.11.2018

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 ...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

Botasot - 06.11.2018

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe më tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t'u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe...

Shala thotë se Kosova nuk do ta tërheqë taksën ndaj mallrave serbe

Zeri - 06.11.2018

Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe ...

Shala thotë se Kosova nuk do ta tërheqë taksën ndaj mallrave serbe

Gazeta Express - 06.11.2018

Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe ...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

Gazeta Express - 06.11.2018

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe me tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t'u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe..

BE i kërkon sqarim Kosovës për tarifat ndaj Serbisë dhe Bosnjës

Durres Lajm - 06.11.2018

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç ka thënë për Radion Evropa e Lirë se BE-ja është duke kërkuar sqarime urgjente lidhur me vendimin e së martës të marrë nga autoritetet e Kosovës për ...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

Zeri - 08.11.2018

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë.

KMDLNJ propozon që taksa doganore ndaj Serbisë të rritet në 50 për qind

Koha.net - 08.11.2018

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi i ...

Kosova (s’)e shkeli CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë

Koha.net - 07.11.2018

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda ...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

Portalb - 07.11.2018

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e ...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

Medial - 07.11.2018

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina.

Shoqata e fermerëve mbështet vendimin për taksën e 10 përqindëshit

Botasot - 07.11.2018

Shoqata e fermerëve taksën e vënë dje ndaj importeve të produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina nga MTI-ja, e konsideron lajm të pritur kahmoti për prodhuesit ...

Qumështarët shpresojnë se do të zgjasë vendimi i Qeverisë për mallrat e Serbisë

Botasot - 07.11.2018

Lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10 përqind importin e produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina, është lajm ...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

Medial - 07.11.2018

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për ...

Qeveria: Vendimi për tarifë ndaj Serbisë dhe Bosnjës, nuk do të tërhiqet

Botasot - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës nuk po e merr parasysh kërkesën urgjente të BE-së karshi saj. Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, ...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten në Kosovë

Zeri - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës dje mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit ...

Prishtina, taksa shtesë produkteve të Serbisë

RTSH - 07.11.2018

Qeveria e Kosovës vendosi t’u verë taksa shtesë produkteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, si një kundërpërgjigje ndaj “fushatës së egër të Beogradit për të penguar anëtarësimin e Kosovës në ...