TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vetëm një kompani fluturon me Boeingun e “rrezikshëm” në Maqedoni?

Flaka - 14.03.2019

Nga linjat ajrore që operojnë fluturime në Maqedoni, vetëm Fly Dobai në flotën e saj të avionëve përdor Boeing 737 MAX 8 dhe 737 MAX 9, përcjell FLAKA.

​OKB rekomandon zyrtarët e saj të mos udhëtojnë me “Boeing 737 Max”

Alsat - 14.03.2019

Kombet e Bashkuara rekomanduan sot zyrtarët dhe oficerët që punojnë në misionet e ndryshme të OKB-së, që të mos udhëtojnë me aeroplanët “Boeing 737 Max 8”.

Incidenti ajror, kutitë e zeza të avionit etiopian shkojnë në Francë

ABC News - 14.03.2019

Hetuesit në Francë kanë marrë në dorëzim kutitë e zeza të avionit etiopian që u rrëzua 4 ditë më parë në vendin afrikan. Përmes analizës së të dhënave të dy objekteve, ekspertët do të mundohen të ...

Presioni ndaj kompanisë Boeing

VOA - 14.03.2019

Pas një presioni të madh nga brenda dhe jashtë vendit, qeveria amerikane ka pezulluar fluturimin e të gjithë avionëve Boeing 737 Max 8 dhe 9. Presidenti Trump lëshoi një urdhër ekzekutiv pasi ...

Aksidenti; Boeing nxjerr nga përdorimi modelet 737 Max

SOT - 14.03.2019

Boeing nxori nga përdorimi gjithë flotën e saj globale të avionëve 737 Max, pasi hetuesit zbuluan prova të reja në vendin e aksdentit tragjik të Ethiopian Airlines.

Kompania Boeing ndalon fluturimet për avionet 737 Max

RTSH - 14.03.2019

Kompania amerikane e prodhimit të avionëve, Boeing, ka ndaluar fluturimet për të gjithë flotën e avionëve 737 Max, pasi hetuesit gjetën prova të reja në vendin ku të dielën e shkuar u rrëzua një ...

Kutitë e zeza të aeroplanit etiopian mbërrijnë në Paris për analizë

Koha.net - 14.03.2019

Dy kutitë e zeza të aeroplanit “Boeing 737 Max”, që është rrëzuar në Etiopi, kanë mbërritur të enjten në Paris, ku do të analizohen nga ekspertët, kanë thënë zyrtarët, teksa rregullatorët nëpër botë ...

Kolumbia iu bashkohet shteteve që ndalojnë operimin e Boeing 737 MAX 8

Alsat - 14.03.2019

Autoritetet e aviacionit civil të Kolumbisë kanë bërë të ditur se nuk do t’i lejojnë aeroplanët Boeing 737 MAX 8 që të fluturojnë në hapësirën e tyre ajrore.

Mjeti ‘i rrezikshëm’ në Rinas, Aviacioni Civil lë pas dore sigurinë

Mapo - 14.03.2019

Edhe në Shqipëri do të ndalohet fluturimi i avionëve Boing 737-8 dhe 737-9 Max, pas aksidentit fatal që ndodhi me një tip të këtij aeroplani me shoqërinë ajrore “Ethiopian Airlines”, ku humbën jetën ...

Boeing nxjerr nga përdorimi të gjithë avionët 737 Max

Java News - 14.03.2019

Prodhuesi më i madh i aeroplanëve në botë, Boeing, nxori nga përdorimi gjithë flotën e avionëve 737 Max, pasi hetuesit gjetën prova të reja në vendin e rrëzimit të një avioni të tillë në Etiopi.

Edhe Trump urdhëron uljen në tokë të Boeing Co 737 MAX 8 dhe MAX 9

Top Channel - 14.03.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të urdhëronin ndalimin e fluturimit për të gjithë avionët Boeing Co 737 MAX 8 dhe MAX 9, pas një përplasjeje në Etiopi që vrau ...

Trump urdhëron pezullimin e fluturimeve të “Boeing”

ABC News - 13.03.2019

Shtetet e Bashkuara janë vendi i radhës që ka ndërprerë fluturimet e avionëve “BOING”, pas incidentit të verifikuar në Etiopi. Me urdhër të presidentit Trump, avionët e modelit “MAKS 8” do të ...

Trump: “Boeing 737 MAX” nuk do të fluturojë në SHBA

Alsat - 13.03.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump njoftoi sot se të gjithë avionët “Boeing 737 MAX 8” dhe “MAX 9” nuk do të ngrihen në fluturim në SHBA, pasi një avion i të njëjtit model i “Ethiopian Airlines” u ...

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Kosova kanë ndaluar avionët Boeing 737 MAX

Portalb - 13.03.2019

Autoritetet e aviacioneve civile të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës kanë pezulluar nga fluturimet në hapësirat e tyre ajrore avionët e modelit Boeing 737 MAX 8 dhe 737 MAX 9, transmeton ...

SHBA pezullon fluturimet me Beoing 737 Max

Evropaelire - 13.03.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar që të gjithë aeroplanët e kompanisë amerikane, Beoing, të llojit, 737 Max 8 të mos përdoren më për udhëtime pas dy rrëzimeve që kanë ndodhur në pesë ...

Trump urdhëron pezullimin e avionëve Boeing 737 Max 8 në SHBA

VOA - 13.03.2019

Presidenti Trump urdhëroi linjat ajrore në Shtetet e Bashkuara të pezullojnë avionët 737 Max 8 të Boeingut, duke anuluar një vendim të mëparshëm nga rregullatorët amerikanë për të mbajtur avionët në ...

Pas Evropës, edhe Kanadaja ndalon avionët “Boeing 737 MAX”

Lajmi.net - 13.03.2019

Kanadaja vendosi sot të mbyllë hapësirën e saj ajrore menjëherë dhe deri në një urdhër të ri për avionët model “Boeing 737 MAX 8” dhe “MAX 9”, pas aksidentit tragjik të njërit prej këtyre avionëve të ...

Pse bien avionët Boeing 737 Max? Ja mjeti ‘i rrezikshëm’ në Rinas

Mapo - 13.03.2019

Edhe në Shqipëri do të ndalohet fluturimi i avionëve Boeing 737-8 dhe 737-9 Max, pas aksidentit fatal që ndodhi me një tip të këtij aeroplani me shoqërinë ajrore “Ethiopian Airlines”, ku humbën jetën ...

Pas vendeve të BE-së, edhe Kosova e ndalon fluturimin e tij “Beoing 737”

Koha.net - 13.03.2019

Vetëm tri fluturime me aeroplanët e tipit Boeing 737 MAX, kishin ateruar në Kosovë gjatë 2018-s. Sipas Autoritetit të Aviacionit Civili në Kosovë, pothuajse asnjëra prej kompanive që operojnë në ...

Edhe SHBA ndalon fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX”

BalkanWeb - 13.03.2019

Edhe SHBA ndalon fluturimin mbi hapësirën e saj ajërore avionët “Boeing 737 MAX”. Lajmin e ka dhënë vetë presidenti Trump, i cili lajmëroi se avionët “Boeing 737 MAX -8 dhe -9” nuk do të lëjohen më ...

Aksidenti në Etiopi/ SHBA nuk do të pezullojë fluturimet Boeing 737 MAX

SOT - 13.03.2019

Rregullatori i aviacionit civil në SHBA tha sot se nuk dot pezullojë fluturimet e avionëve të pasagjerëve Boeing 737 MAX siç ka bërë Evropa dhe shumë vende të tjera pas aksidentit të rëndë në Etiopi ...

Trump urdhëron që të ndalohet fluturimi i Boeing 737 Max-8 mbi Amerikë

Flaka - 13.03.2019

Pas një refuzimi edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar që të pezullohen fluturimet në hapësirën e tyre ajrore që aeroplanëve Boeing 737 Max-8.

Shqipëria bllokon avionin e tragjedisë (por rrëngallat 30 vjeçare fluturojnë ende)

Albeu.com - 13.03.2019

Shqipëria i është bashkuar mjaft vendeve të tjera në botë që kanë ndaluar për momentin fluturimin nga Rinasi apo në hapësirën tonë të avionë vë Boeing 737 MAX8 deri në sqarimin e rrethanave të reniës ...

Rrëzimi i avionëve, fluturimi i Boing 737-8 dhe 737-9 Max ndalohen edhe në Shqipëri

Top Channel - 13.03.2019

Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar, i bashkohet vendimit të Agjensisë Evropiane të Sigurisë në Operim të Aviacionit (EASA), duke ndaluar fluturimin e avionëve Boing 737-8 dhe 737-9 Max, në ...

Shqipëria ndalon avionët Boeing 737-8 dhe 737-9 Max

ABC News - 13.03.2019

Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar, i bashkohet vendimit të Agjencisë Evropiane të Sigurisë në Operim të Aviacionit (EASA), duke ndaluar fluturimin e avionëve Boeing 737-8 dhe 737-9 Max, në ...

Etiopia për të dërguar kutitë e zeza jashtë vendit, Norvegjisë i kërkon kompensim

Botasot - 13.03.2019

“Ethiopian Airlines” tha të mërkurën se do të dërgonte kutitë e zeza nga Boeing 737 MAX i rrëzuar jashtë vendit, ndërsa një linjë ajrore norvegjeze kërkoi kompensim nga planemakerja e SHBA pasi dy të ...

Incidenti ajror, kutitë e zeza të avionit etiopian shkojnë në Francë

Medial - 14.03.2019

Hetuesit në Francë kanë marrë në dorëzim kutitë e zeza të avionit etiopian që u rrëzua 4 ditë më parë në vendin afrikan. Përmes analizës së të dhënave të dy objekteve, ekspertët do të mundohen të ...

Rrëzimi i avionëve Boeing, edhe Kosova i ndalon të fluturojnë

Top Channel - 13.03.2019

Edhe Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës vendosi të ndalojë të gjithë avionët Boeing 737 Max mbi hapësirën ajrore të Kosovës. Vendimi është marrë për shkak të hetimeve në vazhdim lidhur me ...

Kosova ndalon operimin e aeroplanëve Boeing 737 dhe 738 MAX

Evropaelire - 13.03.2019

Aeroplanëve të llojit Boeing 737-8 MAX dhe Boeing 738-9 MAX u është ndaluar përkohësisht operimi mbi hapësirën ajrore të Kosovës. Këtë vendim e ka marrë Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës, duke ...

Presioni ndaj kompanisë Boeing

Botasot - 14.03.2019

Pas një presioni të madh nga brenda dhe jashtë vendit, qeveria amerikane ka pezulluar fluturimin e të gjithë avionëve Boeing 737 Max 8 dhe 9. Presidenti Trump lëshoi një urdhër ekzekutiv pasi ...

Vazhdojnë ndalesat e fluturimeve për aeroplanët Boeing 737 MAX

Evropaelire - 13.03.2019

Është rritur numri i shteteve dhe kompanive ajrore që kanë ndaluar fluturimet e aeroplanëve Boeing 737 MAX 8, tre ditë pas rrëzimit të aeroplanit nga Etiopia që la të vrarë 157 persona në bord.

BE ndalon të gjithë avionët ‘Boeing 737 Max’ nga hapësira ajrore evropiane

Lajmi.net - 12.03.2019

Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit (EASA) ka ndaluar fluturimet e aeroplanëve 'Boeing 737 MAX 8' në hapësirën ajrore të saj pas tragjedisë së Etiopisë.

Incidenti ajror në Etiopi, Europa e Britania lënë në tokë avionët “Boeing”

ABC News - 12.03.2019

Pas aksidentit ajror në Etiopi ku humbën jetën 157 persona, Britania dhe vendet kryesore europiane kanë vendosur të pezullojnë fluturimet e avionëve tip “BOING 737 MAKS 8”, deri në zbardhjen e ...

Tragjeditë/ Kosova ndalon fluturimet e avionëve “Boeing 737-8 MAX”

Mapo - 13.03.2019

Kosova ndalon fluturimet e të gjithë avionëve “Boeing 737-8 MAX” si dhe “Boeing 738-9 MAX”. Vendimi është marrë nga Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës i cili njofton se ka pezulluar ...

SHBA refuzon të pezullojë avionin Boeing 737 Max

Botasot - 13.03.2019

Autoriteti Federal i Aviacionit në SHBA deklaroi se nuk do të pezullojë avionin Boeing 737 Max pavarësisht presionit në rritje nga senatorët dhe sindikatat e punëtorëve.

Britania e Madhe ndalon aeroplanët Boeing 737 MAX

BalkanWeb - 13.03.2019

Britania e Madhe ka ndaluar fluturimin mbi hapësirën e saj ajrore të aeroplanëve “Boeing 737 MAX” . Autoriteti Britanik i Aviacionit Civil, më 12 mars, tha se “masa parandaluese” do të mbetet në fuqi ...

Kosova ndalon qarkullimin e aeroplanëve 'Boeing 737' në hapësirën e vet ajrore

Zeri - 12.03.2019

Kosova e ka ndjekur shembullin e disa shteteve tjera duke e ndaluar qarkullimin e të gjithë aeroplanëve të tipit “Boeing 737-8 MAX” mbi hapësirën e saj ajrore për shkak të dy aksidenteve ajrore me ...

Turqia suspendon fluturimet e avionëve Boeing 737 Max

Medial - 12.03.2019

Zyrtarët turq kanë njoftuar se Turqia ka suspenduar fluturimet e avionëve Boeing 737 Max 8 dhe 9 si pjesë e “masave parandaluese”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Precedenti në Etiopi/ Europa tërheq Boeing 737 Max 8

Java News - 12.03.2019

Avioni Boeing 737 Max 8, i njëjti model me avionin që u rrëzua në Etiopi të dielën, nuk do të fluturojë më në Europë. Vendimi u mor nga Agjencia për Sigurinë e Transportit ajror në Bashkimin ...

E gjithë flota e avionëve Boeing 737 Max në tokë!

Evropaelire - 14.03.2019

Prodhuesi më i madh i aeroplanëve në botë, Boeing, nxorri nga përdorimi gjithë flotën e avionëve 737 Max , pasi hetuesit gjetën prova të reja në vendin e rrëzimit të një avioni të tillë në Etiopi.

Edhe Trump urdhëron uljen në tokë të Boeing Co 737 MAX 8 dhe MAX 9

Ina - 14.03.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të urdhëronin ndalimin e fluturimit për të gjithë avionët Boeing Co 737 MAX 8 dhe MAX 9, pas një përplasjeje në Etiopi që vrau ...

Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Kosova kanë ndaluar avionët Boeing 737 MAX

Flaka - 13.03.2019

Autoritetet e aviacioneve civile të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës kanë pezulluar nga fluturimet në hapësirat e tyre ajrore avionët e modelit Boeing 737 MAX 8 dhe 737 MAX 9, transmeton ...

SHBA pezullon fluturimet me Beoing 737 Max

Lajmi.net - 13.03.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar që të gjithë aeroplanët e kompanisë amerikane, Beoing, të llojit, 737 Max 8 të mos përdoren më për udhëtime pas dy rrëzimeve që kanë ndodhur në pesë ...

Trump merr vendimin e ri, pezullohen avionët Boeing 737 Max 8

Albeu.com - 13.03.2019

Presidenti Donald Trump urdhëroi linjat ajrore në Shtetet e Bashkuara të pezullojnë avionët 737 Max 8 të Boeingut, duke anuluar një vendim të mëparshëm nga rregullatorët amerikanë për të mbajtur ...

Presidenti Trump ndalon fluturimin e avionëve “Boeing 737 MAX”

RTSH - 13.03.2019

Edhe SHBA-të, ndalojnë fluturimin mbi hapësirën e tyre ajrore, avionët “Boeing 737 MAX”. Lajmin e ka dhënë vetë Presidenti Trump, i cili lajmëroi se avionët “Boeing 737 MAX -8 dhe -9” nuk do të ...

Shqipëria ndalon fluturimin e avionëve Boeing 737-8 dhe 737-9 Max

Mapo - 13.03.2019

Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar, i bashkohet vendimit të Agjencisë Evropiane të Sigurisë në Operim të Aviacionit (EASA), duke ndaluar fluturimin e avionëve Boing 737-8 dhe 737-9 Max, në ...

Vazhdojnë ndalesat e fluturimeve për aeroplanët Boeing 737 MAX

Botasot - 13.03.2019

Është rritur numri i shteteve dhe kompanive ajrore që kanë ndaluar fluturimet e aeroplanëve Boeing 737 MAX 8, tre ditë pas rrëzimit të aeroplanit nga Etiopia që la të vrarë 157 persona në bord.

SHBA-ja refuzon të pezullojë aeroplanin Boeing 737 Max

Koha.net - 13.03.2019

Autoriteti Federal i Aviacionit në SHBA deklaroi se nuk do të pezullojë aeroplanin Boeing 737 Max pavarësisht presionit në rritje nga senatorët dhe sindikatat e punëtorëve.

Dy tipeve të aeroplanëve Boeing u ndalohet fluturimi mbi Kosovë

Almakos - 12.03.2019

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar të gjitha operimet e tipeve të aeroplanëve Boeing 737-8 MAX si dhe Boeing 738-9 MAX mbi hapësirën ajrore të Republikës së Kosovës.

Boeing nxjerr nga përdorimi avionët 737 Max

Lajmi.net - 14.03.2019

Prodhuesi më i madh i aeroplanëve në botë, Boeing, nxori nga përdorimi gjithë flotën e avionëve 737 Max, pasi hetuesit gjetën prova të reja në vendin e rrëzimit të një avioni të tillë në Etiopi.