TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Diplomatë të huaj: ShBA po merr primatin rreth çështjes së Kosovës

Botasot - 11.06.2019

Porosia e zyrtarëve të Departamentit të Shtetit Mathew Palmer se “ShBA duan që Kosova të heq taksën dhe të vazhdoj dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit regojnë se Amerika po merr primatin nga BE në ...

Arrin në Kosovë edhe një politikan i rëndësishëm nga Amerika

Botasot - 11.06.2019

Zëvendës ndihmës Sekretari i Shtetit Amerikan, Matthew Palmer ka arritur sot në Kosovë. Pas vizitës që kishte dje në Beograd, Palmer sot ka arritur në Prishtinë ku pritet të takohet me liderë ...

Palmer: SHBA do dialog e marrëveshje të qëndrueshme midis Serbisë e Kosovës

Koha.net - 11.06.2019

Beograd, 11 qershor - Nuk janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ato që do të përcaktojnë parametrat e bisedimeve në lidhje me marrëveshjen gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve, por janë ...

Palmer: SHBA-ja nuk mund ta detyrojë Kosovën të heq taksat

Zeri - 11.06.2019

“Qartë ia kemi bërë të ditur autoriteteve të Kosovës se taksat për mallrat nga Serbia duhet të hiqen ose të pezullohen, por unë mendoj se ideja që shumë njerëz e kanë në Beograd, që SHBA-të mund ta ...

Palmer pas vizitës në Beograd: Prishtina është autonome në marrjen e vendimeve

ABC News - 11.06.2019

Në një deklaratë për mediat serbe menjëherë pas përfundimit të vizitës së tij në Beograd, zv.ndihmësi Sekretar Amerikan i shtetit Metju Palmer u shpreh se Prishtina është autonome në marrjen e ...

Palmer: Tarifat duhet të pezullohen që të vazhdojnë të bisedimet

VOA - 10.06.2019

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Mathew Palmer, tha sot në Beograd se Shtetet e Bashkuara mbështesin bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, ndërsa ...

SHBA e mbështet aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Lajmi.net - 10.06.2019

Palmer tha se SHBA e mbështet veprimin e Policisë së Kosovës në veri kundër krimit dhe korrupsionit. Po ashtu, ai shprehu keqardhje se gjatë këtij aksioni ka pasur bllokada dhe të shtëna, raporton ...

'Goditje' Serbisë: SHBA mbështet aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Botasot - 10.06.2019

Ambasadori i SHBA në OKB, Jonathan Palmer, tha se përvjetori i njëzetë i miratimit të Rezolutës 1244 është një shenjë se është koha për të ecur përpara.

Palmer: Hiqni taksën/ Diplomati i lartë amerikan takon Vuçiç në Beograd

Top Channel - 10.06.2019

Shtetet e Bashkuara e mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja mes Serbisë dhe Kosovës, e duke qene se taksa është bërë pengesë në këtë drejtim, duam heqjen e saj dhe kthimin e të dy palëve në ...

Palmer thekson mbështetjen e SHBA për dialogun Prishtinë-Beograd

ABC News - 10.06.2019

Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit Matthew Palmer, gjatë qëndrimit të tij në Beograd theksoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vazhdimin e dialogut.

Haradinaj i përgjigjet kërkesës së re të SHBA-ve për heqjen e taksës

Botasot - 10.06.2019

Pas takimit që u mbajt sot mes zëvendësndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit, Mathew Palmer dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, në një konferencë për media, Palmer tha se e mbështet ...

Tahiri pas deklaratës së Palmer për taksën: Serbia vazhdimisht po punon kundër Kosovës

Botasot - 10.06.2019

Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Mathew Palmer, pas një takimi që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Beograd, tha se e mbështet dialogun Kosovë-Serbi, por duke ...

Palmer takohet me Bërnabiqin, diskutojnë për mundësinë e vazhdimit të dialogut

Gazeta Express - 10.06.2019

Zëvendës – ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Matthew Palmer pas takimit që ka pasur me kryeministren serbe, Ana Bërnabiq ka theksuar se qëndrimi i vendit të tij është që Kosova duhet të tërheqë ...

Palmer: SHBA e mbështet dialogun, duam që taksa të hiqet

Evropaelire - 10.06.2019

Shtetet e Bashkuara e mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian midis Serbisë dhe Kosovës, tha zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Mathew Palmer, pas një takimi me ...

Palmer për Samitin e Parisit: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet

Medial - 10.06.2019

Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, në takmin që sot zhvilloi me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka folur edhe Samitin e Parisit.

Vuçiq: Bombardimet nuk kanë arsyetim, ndonëse nuk kemi qenë engjëj – Ky është reagimi i Palmer

Botasot - 10.06.2019

Vuçiq pas takimit me Palmer ka thënë se “nuk ka masur arsye të mjaftueshme që NATO të bënte agresion ndaj RSJ”, ndërsa Palmer ka shpreh keqardhje për humbjet por ishte ai vendim, shkruan “B92”, ...

Gjuriq: Vuçiqi do t’i tregojë Palmer-it për shkeljet e Prishtinës

Portalb - 10.06.2019

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, do ta përdorë takimin e sotëm për zëvendës-ndihmës sekretarin amerikan të shtetit ...

Vuçiq: Do të bëhem monoton duke e ftuar Trumpin në Serbi

Gazeta Express - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka shfrytëzuar rastin që gjatë konferencës për media me Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer që po qëndron në kryeqytetin serb ta ftojë ...

Palmer dhe Vuçiq përplasen rreth intervenimit të NATO-s para 20 vjetësh

Gazeta Express - 10.06.2019

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ia ka përmendur zyrtarit të lartë amerikan, Matheë Palmer edhe bombardimet e NATO’s. Vuçiq i ka thënë Palmerit se ‘serbët nuk ishin krejtësisht engjëj’, por e ka ...

Palmer në Beograd: Kosova të heqë taksën e vendosur ndaj Serbisë

ABC News - 10.06.2019

Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Metju Palmer, në përfundim të takimit me Presidentin serb Vuçiç në Beograd u shpreh se Kosova duhet të heqë taksën e vënë ndaj produkteve serbe.

Palmer pas takimit me Vuçiq: Kosova ta heqë taksën

Botasot - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe funksionari i Departamentit të Shtetit Metju Palmer janë pajtuar sot në Beograd se taksat në mallrat serbe janë pengesë e dialogut mes Prishtinës dhe ...

SHBA mbështet aleatët e saj evropianë në lehtësimin e dialogut Kosovë-Serbi

Botasot - 10.06.2019

Zëvendës ndihmësi i sekretarit të Shtetit për Evropë dhe Euroazi Matthew Palmer deklaroi sot në Beograd se taksa e vendosur nga Prishtina zyrtare është pengesë në dialogun në mes të Kosovës dhe ...

Palmer: Taksa duhet të hiqet, Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog

Zeri - 10.06.2019

Aleksandar Vuçiq është takuar sot me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer është paraqitur në ...

Palmer pas takimit me Vuçiq: Kosova ta heqë taksën

Gazeta Express - 10.06.2019

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, ka thënë se Kosova dhe ta heq taksën e vënë ndaj produkteve serbe. Sipas tij ajo është pengesë për dialogun në mes të Prishtinës dhe ...

Vuçiq: Samiti i Parisit s’është i sigurt

Medial - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se shteti i tij është i gatshëm për të marrë pjesën në Samitin e Parisit që është caktuar të mbahet më 1 korrik.

Vuçiq takohet me Palmerin, nuk dihen temat e biseduara

Lajmi.net - 10.06.2019

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është takuar sot me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Ende nuk ka detaje rreth asaj se për çka është biseduar në takim, mirëpo ...

Vuçiq tregon kërkesën që ia paraqiti Palmerit për Kosovën

Zeri - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka dhënë detaje nga takimi i sotëm me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. “Kemi biseduar për dialogun e ndalur, mënyrën se si ...

Vuçiq i çon selam presidentit Trump, kërkon nga ai qëndrim “më të balancuar” për Kosovën

Telegrafi - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me zyrtarin e lartë të Departamentit të Shtetit, Matthew Palmer. Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, një nga temat e diskutimit ka qenë ...

Palmer viziton Serbinë, takohet me Vuçiqin

Zhurnal - 10.06.2019

Beograd, 10 qershor – Zhurnal.mk – Zyrtari i lartë i departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer do të qëndrojë sot për vizitë në Serbi. Gjatë qëndrimit në Beograd ai do të takohet me ...

Palmer vizitë zyrtare në Serbi, do të diskutojë për Kosovën

ABC News - 10.06.2019

Zëvendësndihmës-sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Metju Palmer, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Beograd. Ai do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ...

Çështja Kosovë-Serbi, Palmer sot vizitë në Beograd

Mapo - 10.06.2019

Zëvendësndihmës-sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Matthew Palmer, sot do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi. Mësohet se Palmer do të takojë presidentin serb, ...

Palmer: Të arrihet marrëveshje e drejtë, që mund të shitet edhe në Kosovë edhe në Serbi

Gazeta Express - 11.06.2019

Zëvendës ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Mathew Palmer, ka thënë se SHBA’të dëshirojnë që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje sa më parë që të jetë e mundur, por thotë se një gjë e tillë ...

E thotë Palmer: SHBA-ja nuk mund ta detyrojë Kosovën të heq taksat

Gazeta Express - 11.06.2019

“Qartë ia kemi bërë të ditur autoriteteve të Kosovës se taksat për mallrat nga Serbia duhet të hiqen ose të pezullohen, por unë mendoj se idetë që shumë njerëz i kanë në Beograd, që SHBA-të mund ta ...

PS i kujton Metës deklaratën e Palmer: Pengimi i zgjedhjeve, arsye për të mos hyrë në SHBA

Albeu.com - 09.06.2019

"Pengimi i një procesi zgjedhor potencialisht përbën arsye për moskualifikimin për të hyrë në Shtetet e Bashkuara", kjo ishte deklarata që Matthew Palmer, i dërgoi opozitës pak orë para protestës të ...

Palmer viziton Beogradin, mediat serbe pyesin: A do ta dëgjojmë propozimin e Amerikës për një zgjidhje për Kosovën?

Botasot - 09.06.2019

Nga qëndrimi i vendosur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, se çështja e Kosovës u zgjidh në vitin 2008, me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, shumë gjëra kanë ndryshuar deri më sot.

Balla mesazh Metës me fjalët e Palmer: Pengimi i procesit zgjedhor arsye për të mos hyrë në SHBA

Java News - 09.06.2019

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla edhe ditën e sotme ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale një ditë pas deklaratës së Metës për të anuluar zgjedhjet e 30 ...

SHBA mbështet aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Alsat - 10.06.2019

Gjatë fjalimit në seancën e KS të OKB-së mbi raportin e rregullt tremujor të UNMIK-ut për punën e këtij misioni në Kosovë, ambasadori i SHBA në OKB, Jonathan Palmer, tha se përvjetori i njëzetë i ...

Palmer takohet me Bërnabiq, diskutojnë për mundësinë e vazhdimit të dialogut

Botasot - 10.06.2019

Zëvendës – ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Matthew Palmer pas takimit që ka pasur me kryeministren serbe, Ana Bërnabiq ka theksuar se qëndrimi i vendit të tij është që Kosova duhet të tërheqë ...

Palmer: SHBA e mbështet dialogun, duam që taksa të hiqet

Koha.net - 10.06.2019

Shtetet e Bashkuara e mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian midis Serbisë dhe Kosovës, tha zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Mathew Palmer, pas një takimi me ...

Vuçiç: Do të bëhem monoton duke e ftuar Trump në Serbi

SOT - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka shfrytëzuar rastin që gjatë konferencës për media me Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer që po qëndron në kryeqytetin serb ta ftojë ...

Palmer dhe Vuçiq përplasen rreth intervenimit të NATO-s

Zeri - 10.06.2019

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ia ka përmendur zyrtarit të lartë amerikan, Matheë Palmer edhe bombardimet e NATO’s. Vuçiq i ka thënë Palmerit se ‘serbët nuk ishin krejtësisht engjëj’, por e ka ...

Palmer: Taksa duhet të hiqet, Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog

Lajmi.net - 10.06.2019

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer është paraqitur në konferencë për media pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Pas takimit me Vuçiç, Palmer: Kosova të heqë taksën

BalkanWeb - 10.06.2019

Zëvendës.ndihmës Sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer tha se Kosova duhet të heqë taksën e vendosur ndaj produkteve serbe. Palmer tha se taksa e vendosur është pengesë për dialogun mes ...

Palmer pas takimit me Vuçiq: Kosova ta heqë taksën

Medial - 10.06.2019

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, ka thënë se Kosova duhet ta heqë taksën e vënë ndaj produkteve serbe. Sipas tij ajo është pengesë për dialogun në mes të Prishtinës dhe ...

Vuçiq: Samiti i Parisit s’është i sigurt

Zhurnal - 10.06.2019

Beograd, 10 qeshor – Zhurnal.mk – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se shteti i tij është i gatshëm për të marrë pjesën në Samitin e Parisit që është caktuar të mbahet më 1 korrik.

Zyrtari i Departamentit të Shtetit në Beograd takon Vuçiqin prapa dyerve të mbyllura

Gazeta Express - 10.06.2019

Aleksandar Vuçiq është takuar sot me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është takuar sot me zyrtarin e lartë të Departamentit ...

Vuçiq zyrtarit të DASH: Në Kosovë s’mund të eksportojmë keksa, si të dialogojmë me ta

Gazeta Express - 10.06.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka zbuliuar detaje nga takimi me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka dhënë detaje ...

Palmer për vizitë në Serbi, takohet me Vuçiqin

Portalb - 10.06.2019

Zyrtari i lartë i departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer do të qëndrojë sot për vizitë në Serbi. Gjatë qëndrimit në Beograd ai do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ...

E thotë Palmer: SHBA-ja nuk mund ta detyrojë Kosovën të heq taksat

Botasot - 11.06.2019

“Qartë ia kemi bërë të ditur autoriteteve të Kosovës se taksat për mallrat nga Serbia duhet të hiqen ose të pezullohen, por unë mendoj se idetë që shumë njerëz i kanë në Beograd, që SHBA-të mund ta ...

Palmer nesër në Beograd, a do ta bind Serbinë që të ndryshojë qëndrim për Kosovën

Lajmi.net - 09.06.2019

Zëvendësndihmës-sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Matthew Palmer, gjatë ditës së nesërme do të zhvillojë vizitë zyrtare në Serbi.