TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ndotja e ajrit, Makraduli: Кryesojnë amvisëritë dhe institucionet

Flaka - 06.12.2018

Zëvendësministri i ambientit, Jani Makraduli, insiston se ndotësit kryesorë të ajrit në Maqedoni janë amvisëritë dhe institucionet publike. Sipas tij, sasia e naftës që harxhohet nga institucionet ...

Ekspozimi ndaj ajrit të ndotur mund të ketë pasoja edhe në pasardhës

Lajmi.net - 06.12.2018

Një ekspozim i prindërve në ajër të ndotur para konceptimit mund të shkaktojë probleme të zemrës për gjeneratën e ardhshme, sugjeron një studim i ri. Të pyetur për rreziqet e mundshme shëndetësore ...

Befasojnë matjet, kjo është ndotja momentale e ajrit në Prishtinë

Lajmi.net - 06.12.2018

Përkundër ditëve të mëhershme kur ndotja e ajrit kishte arritur pikën më të lartë të rrezikshmërisë, sot në Prishtinë është krejt gjendje tjetër. Në bazë të matësit për cilësinë e ajrit të Ambasadës ...

Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Alsat - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

Protestë kundër ndotjes së ajrit në Manastir (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka qenë temë gjatë ditëve të kaluara për shkak të ndotjes së madhe të ajrit. Shkupi ishte në top 10 e parë i qyteteve më të ndotura në botë, por po ashtu edhe në qytetet ...

Sëmundjet vdekjeprurëse të cilat mund t’i shkaktojë ajri i ndotur

Alsat - 06.12.2018

Ditët e fundit përsëri është raportuar për ndotjen e lartë të ajrit në Kosovë, sidomos në kryeqytet. Ajri i papastër është forma më vdekjeprurëse e ndotjes.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, këto janë masat që duhet t’i ndërmarrin autoritetet

Botasot - 06.12.2018

Ndotja e ajrit është problem me të cilin po përballen qytetarët e Maqedonisë, sidomos në këtë periudhë kur ka filluar dhe sezoni i ngrohjes. Autoritetet mundohen që me masat e tyre të zbusin nivelin ...

OBRM-PDUKM: Është e turpshme që Qeveria e injoron ndotjen enorme të ajrit

Telegrafi - 06.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet “E turpshme është marrëdhënia e Qeverisë në problemit më të madh të qytetarëve, ndotja e ajrit.

Fillimi i dhjetorit me ndotje enorme të ajrit, Qeveria ishte gati të shpallte gjendje alarmante (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Ilir Morina, kryeshef ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muahmet Hajruallhu, ka folur rreth gjendjes aktuale të ndotjes së ajrit në vend dhe ...

Cilësia e ajrit sot në Prishtinë

Botasot - 06.12.2018

Me kalimin e frontit të ftohtë, kualiteti i ajrit është përmirësuar dukshëm gjatë ditës së sotme. Se ndotja është regjionale mund të shihet edhe në tabelën e mëposhtme ku janë dhënë vlerat ditore për ...

LSDM: Problemi me ajrin e ndotur nuk mund të zgjidhet përnjëherë

Telegrafi - 06.12.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se pasojat e injorimit 11-vjeçar të problemit të ndotjes së ajrit nga OBRM-PDUKM-ja akoma po vërehen.

LSDM: Seriozisht punohet në uljen e ndotjes së ajrit

Medial - 06.12.2018

Pasojat e injorimit 11 vjeçar të problemit me ndotjen dhe shkatërrimit sistematik të gjelbërimeve dhe mjedisit jetësor nga ana e VMRO-DPMNE-së ende po ndjehen.

Vetëvendosje sfidon Shpend Ahmetin, mbjellin 60 pemë për përmirësim të ajrit në Prishtinë

Tetova Sot - 05.12.2018

Anëtarë dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në mënyrë simbolike mbollën 60 pemë në 2 hyrje të Prishtinës, duke adresuar disa hapa konkretë sipas tyre për përmirësimin e ajrit në Prishtinë.

Befasojnë matjet, kjo është ndotja momentale e ajrit në Prishtinë

Botasot - 06.12.2018

Përkundër ditëve të mëhershme kur ndotja e ajrit kishte arritur pikën më të lartë të rrezikshmërisë, sot në Prishtinë është krejt gjendje tjetër. Në bazë të matësit për cilësinë e ajrit të Ambasadës ...

Jani Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Telegrafi - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

OBRM-PDUKM: Është e turpshme që Qeveria e injoron ndotjen enorme të ajrit

Botasot - 06.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet “E turpshme është marrëdhënia e Qeverisë në problemit më të madh të qytetarëve, ndotja e ajrit.

Cilësia e ajrit sot në Prishtinë më e mirë

Koha.net - 06.12.2018

Me kalimin e frontit të ftohtë, kualiteti i ajrit është përmirësuar dukshëm gjatë ditës së sotme. Se ndotja është regjionale mund të shihet edhe në tabelën e mëposhtme ku janë dhënë vlerat ditore për ...

LSDM: Problemi me ajrin e ndotur nuk mund të zgjidhet përnjëherë

Botasot - 06.12.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se pasojat e injorimit 11-vjeçar të problemit të ndotjes së ajrit nga OBRM-PDUKM-ja akoma po vërehen.

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit

Alsat - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

FOTOT/ Krahasime dramatike, alarm për smog: Ajri i rëndë po vret Ballkanin

Gazeta Tema - 05.12.2018

Disa qytete të mëdha në Evropën Juglindore vazhdimisht renditen ndër kryesuesit në indeksin botëror të cilësisë së ajrit, që përditësohet në kohë reale në internet.

Auditori i Përgjithshëm kërkon mobilizimin e institucioneve për përmirësimin e cilësisë së ajrit

Telegrafi - 05.12.2018

Auditori i Përgjithshëm thekson se ndotja e ajrit në Kosovë është shqetësuese për shëndetin e qytetarëve, e akoma më shqetësues është fakti se institucionet përgjegjëse ende nuk kanë ndërmarrë masa ...

Vlerat alarmante të ndotjes së ajrit në Kosovë thërrasin për vëmendje të shtuar

Telegrafi - 05.12.2018

A e dini se ajri në shtëpi mund të jetë 2 deri në 5 herë më i ndotur se ajri jashtë? Ndotja e ajrit është një problem serioz global i shëndetit publik.

LSDM: Asnjëherë më parë nuk ka pasur aksion kundër ndotjes së ajrit

Telegrafi - 05.12.2018

Reagon partia maqedonase në pushtet LSDM nëpërmjet një kumtese ndaj akuzave të OBRM-PDUKM-së në lidhje me ndotjen e ajrit duke thënë se “problemi i ajrit të ndotur 11 vite ishte injoruar nga ...

Prishtina sot me ajër më të pastër, Shpend Ahmeti: Ndotja duhet të luftohet gjatë gjithë vitit

Telegrafi - 05.12.2018

Indeksi i cilësisë së ajrit mbrëmë në Prishtinë ka arritur vlerën prej 493 (rrezikshëm për shëndet), kurse sot indeksi i cilësisë së ajrit është 38 (tepër pastër).

OBRM-PDUKM: Mbi një mijë qytetarë humbin jetën nga ajri i ndotur

Telegrafi - 05.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet se “Maqedoni po ngulfatet. Qytetarët janë viktimë direkt të paaftësisë së qeverisë ku në krye të saj është i ...

Autoritetet vetëm konstatojnë nivelin e ndotjes së ajrit në kryeqytet

Koha.net - 05.12.2018

Prishtina prej ditësh kryeson në listën botërore për nivel të lartë të ndotjes së ajrit. Për të dytin vit me radhë, gjendja është alarmante, porse autoritetet janë mjaftuar me deklarimet formale se ...

Studim nga Universiteti i Chicagos: Ndotja e ajrit, vrasësi numër një në botë

Lajmi.net - 05.12.2018

Ajri i ndotur ka dalë të jetë më i rrezikshëm për shëndetin se pirja e duhanit, nga dora e parë, thotë studimi nga Indeksi i Kualitetit të Ajrit në Universitetin e Chicagos (AQLI).

USA Today me artikull për Kosovën: Ky vend i vogël, rival i madh me ndotje të ajrit

Lajmi.net - 04.12.2018

"Ndotja e ajrit në këtë komb të vogël rival me qytetet e mëdha si Pekini, Mumbai dhe Nju Delhi. Ajri i ndotur këtu është kaq i keq saqë ka sjellë protesta, aplikacione dhe madje edhe hashtagun e ...

Ndotja alarmante e ajrit, Ministria e Shëndetësisë: Të mos dilet pa nevojë

Tetova Sot - 04.12.2018

Shifra enorme të ndotjes së ajrit në gjithë vendit. Mbrëmë Maqedonia, sipas Ëorlds Air Polution” është ranguar e katërta në botë për nga ndotja e cila ishte 11 herë më shumë se niveli i lejuar kurse ...

Maqedonia ‘ngufatet’ nga ndotja e ajrit

Medial - 04.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka arritur nivelet alarmante, para se gjithash në Shkup dhe Manastir, por edhe në disa qytete tjera ku grimcat e dëmshme PM10 kanë shkuar në mbi 400 mikrogramë për metër ...

Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Tetova Sot - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

NDOTJA E AJRIT: Stacionet matëse jashtë përdorimit

Medial - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

Auditori i Përgjithshëm kërkon mobilizimin e institucioneve për përmirësimin e cilësisë së ajrit

Lajmi.net - 05.12.2018

Auditori i Përgjithshëm thekson se ndotja e ajrit në Kosovë është shqetësuese për shëndetin e qytetarëve, e akoma më shqetësues është fakti se institucionet përgjegjëse ende nuk kanë ndërmarrë masa ...

LSDM: Asnjëherë më parë nuk ka pasur aksion kundër ndotjes së ajrit

Botasot - 05.12.2018

Reagon partia maqedonase në pushtet LSDM nëpërmjet një kumtese ndaj akuzave të OBRM-PDUKM-së në lidhje me ndotjen e ajrit duke thënë se “problemi i ajrit të ndotur 11 vite ishte injoruar nga ...

Ahmeti tregon masat e ndërmarra për luftimin e ndotjes së ajrit

Koha.net - 05.12.2018

Indeksi i cilësisë së ajrit mbrëmë në Prishtinë ka arritur vlerën prej 493 (rrezikshëm për shëndet), ka bërë të ditur kryetari Shpend Ahmeti përmes një postimi në Facebook, transmeton Koha.net.

OBRM-PDUKM: Mbi një mijë qytetarë humbin jetën nga ajri i ndotur

Botasot - 05.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKMthuhet se “Maqedoni po ngulfatet. Qytetarët janë viktimë direkt të paaftësisë së qeverisë ku në krye të saj është i ...

Studim nga Universiteti i Chicagos: Ndotja e ajrit, vrasësi numër një në botë

Botasot - 05.12.2018

Ajri i ndotur ka dalë të jetë më i rrezikshëm për shëndetin se pirja e duhanit, nga dora e parë, thotë studimi nga Indeksi i Kualitetit të Ajrit në Universitetin e Chicagos (AQLI).

Maqedonia “ngufatet” nga ndotja e ajrit

Telegrafi - 05.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka arritur nivelet alarmante, para se gjithash në Shkup dhe Manastir, por edhe në disa qytete tjera ku grimcat e dëmshme PM10 kanë shkuar në mbi 400 mikrogramë për metër ...

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit

Flaka - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

LSDM: Asnjëherë më parë nuk ka pasur aksion kundër ndotjes së ajrit

Tetova Sot - 05.12.2018

Reagon partia maqedonase në pushtet LSDM nëpërmjet një kumtese ndaj akuzave të VMRO-DPMNE-së në lidhje me ndotjen e ajrit duke thënë se “problemi i ajrit të ndotur 11 vite ishte injoruar nga ...

Shpend Ahmeti: Ndotja duhet të luftohet gjatë gjithë vitit

Lajmi.net - 05.12.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se ndotja e ajrit duhet të luftohet gjatë gjithë vitit. Ai përmes një statusi ka treguar se për gjatë vitit të kaluar çfarë masa ka marrë komuna për ta ...

Universiteti i Chicagos: Ndotja e ajrit, vrasësi numër një në botë

Alsat - 05.12.2018

Ajri i ndotur ka dalë të jetë më i rrezikshëm për shëndetin se pirja e duhanit, nga dora e parë, thotë studimi nga Indeksi i Kualitetit të Ajrit në Universitetin e Chicagos (AQLI).Ndotja e ajrit, e ...

Maqedonia “ngufatet” nga ndotja e ajrit

Botasot - 05.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka arritur nivelet alarmante, para se gjithash në Shkup dhe Manastir, por edhe në disa qytete tjera ku grimcat e dëmshme PM10 kanë shkuar në mbi 400 mikrogramë për metër ...

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit në Maqedoni

Tetova Sot - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

Shpend Ahmeti: Ndotja duhet të luftohet gjatë gjithë vitit

Botasot - 05.12.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se ndotja e ajrit duhet të luftohet gjatë gjithë vitit. Ai përmes një statusi ka treguar se për gjatë vitit të kaluar çfarë masa ka marrë komuna për ta ...

Shpend Ahmeti thotë se sot ajri në Prishtinë është tepër i pastër!

Medial - 05.12.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se ndotja e ajrit duhet të luftohet gjatë gjithë vitit. Ai përmes një statusi ka treguar se për gjatë vitit të kaluar çfarë masa ka marrë komuna për ta ...