TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kur nisesh të kontrollosh, jo të rregullosh

Respublica - 11.07.2019

Vërejtjet dhe sugjerimet e OSBE-së për projektligjin e ri për mediat elektronike janë një dëshmi – e vërtetë, objektive dhe e paanshme – e faktit se qeveria shqiptare i sheh ligjet si mënyrë ...

Situata e trazuar në vend/ OSBE bën lëvizjen urgjente, publikon raportin për...

SOT - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, sot publikoi një shqyrtim ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri, pas disa konsultimeve mbi procesin e hartimit me ...

OSBE publikon raportin ligjor për lirinë e medias në Shqipëri

Albeu.com - 11.07.2019

OSBE-ja vlerëson se ka përmirësime të dukshme në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria. Në një analizë që i është bërë projektligjit, organizata thekson si të rëndësishme heqjen e dispozitave ...

Reagon zyra e OSBE për AMA-n

ABC News - 11.07.2019

Gjashtë ditë pas publikimit të amendamenteve në ligjin e medias nga këshilli i ministrave, reagon zyra e OSBE në Vjenë. Përfaqësuesi për lirinë e medias Harlem Dezir thotë se duhen të tjera ...

Paketa anti-shpifje/ OSBE shuplakë Ramës: AMA nuk mund të marrë kompetencat e gjyqësorit

Botasot - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir, publikoi sot një shqyrtim ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri, pas disa konsultimeve mbi procesin e hartimit me ...

Liria e medias në Shqipëri, OSBE publikon raportin ligjor

BalkanWeb - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir ka publikuar sot një shqyrtim ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri. Ky publikim vjen pas konsultimeve mbi procesin e ...

Komiteti i Helsinkit kritikon ligjet kundër medias: AMA nuk është e pavarur

Botasot - 10.07.2019

Komiteti u shpreh në një blog mbi projektligjet e shumëdebatuara, të prezantuara nga qeveria si “paketa anti-shpifje”, duke theksuar mungesën e pavarësisë politike të Autoritetit të Medias, ...

OSBE del hapur kundër draftit për median elektronike: AMA s`mund të zëvëndësojë gjykatat, mbyllja masë drastike

LajmiFundit - 11.07.2019

Projektligji për mediat online të propozuar nga qeveria Rama ka shkaktuar zhurmë të madhe në Shqipëri dhe kritika të shumta. Një qëndrim të tillë ka mbajtur edhe përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e ...

Projektligji për median në Shqipëri/ OSBE e vlerëson pozitivisht: Patëm një bashkëpunim shumë konstruktiv

Gazeta Tema - 11.07.2019

OSBE e vlereson si pozitiv dhe me permiresime te dukshme projektligjin e ri te mazhorances per mediat. Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, thekson ne rishikimin e tij ligjor se ...

OSBE kritikon draftin e qeverisë për median: Pezullimi i botimeve masë ekstreme, shkel lirinë e shprehjes

Gazeta Express - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias Harlem Désir ka publikuar një raport shqyrtues në lidhje me ligjin e qeverisë Rama, i kritikuar hapur dhe në shumicë nga përfaqësuesit e medias si një draft ...

Komiteti i Helsinkit kritikon ligjet kundër medias: AMA nuk është e pavarur

Albeu.com - 10.07.2019

Komiteti u shpreh në një blog mbi projektligjet e shumëdebatuara, të prezantuara nga qeveria si “paketa anti-shpifje”, duke theksuar mungesën e pavarësisë politike të Autoritetit të Medias , ...

Liria e medias në vend, OSBE publikon raportin ligjor

Top Channel - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir ka publikuar sot një shqyrtim ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri. Ky publikim vjen pas konsultimeve mbi procesin e ...

OSBE publikon ekspertizën ligjore për pr/ligjin mbi mediat online: AMA s’duhet të marrë kompetencat e gjykatës!

RTSH - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, publikoi sot shqyrtimin ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri, pas disa konsultimeve mbi procesin e hartimit me ...

OSBE rrëzon qeverinë për paketën antishpifje, del kundër vendosjes së gjobave nga AMA për portalet, ja raporti

SOT - 12.07.2019

OSBE ka rrëzuar paketën antishpifje të qeverisë. Pak ditë më parë, qeveria mori një vendim në bazë të së cilës i jep kompetencat Autoritetit të Mediave Audiovizive për të gjobitur portalet që bëjnë ...

OSBE e ashpër: Pezullimi i botimeve në internet, masë ekstreme

BalkanWeb - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir publikoi sot një raport ligjor, pjesë e të cilit janë pasqyruar sugjerime dhe këshilla për mënyrën se si duhet të jetë qasja e medias, por ...

OSBE kundër bllokimit të mediave online në Shqipëri

Alsat - 11.07.2019

OSBE-ja vlerëson se ka përmirësime të dukshme në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria shqiptare. Në një analizë që i është bërë projektligjit, organizata thekson si të rëndësishme heqjen e ...

OSBE: Paketa anti-shpifje të mos ndikojë negativisht në lirinë e medias në Shqipëri

VOA - 11.07.2019

OSBE vlerësoi të enjten pasdite se në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria e Shqipërisë ka përmirësime të dukshme, por theksoi se legjislacioni i ri duhet të respektojë standardet ...

OSBE kundër paketës antishpifje: Cenon lirinë e shprehjes

Mapo - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, publikoi sot një analizë ligjore të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri, pas disa konsultimeve mbi procesin e hartimit me ...

OSBE kundër bllokimit të mediave online

Botasot - 11.07.2019

OSBE-ja vlerëson se ka përmirësime të dukshme në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria. Në një analizë që i është bërë projektligjit, organizata thekson si të rëndësishme heqjen e dispozitave ...

OSBE: Nevojiten përmirësime të mëtejshme të pr/ligjit për median në Shqipëri

Medial - 11.07.2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, publikoi këtë të enjte një shqyrtim ligjor të Projektligjit për Shërbimet e Medias në Shqipëri, pas disa konsultimeve mbi procesin e hartimit ...

​OSBE kundër bllokimit të mediave online

Koha.net - 11.07.2019

OSBE-ja vlerëson se ka përmirësime të dukshme në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria. Në një analizë që i është bërë projektligjit, organizata thekson si të rëndësishme heqjen e dispozitave ...

OSBE kundër bllokimit të mediave online në Shqipëri

Ina - 12.07.2019

OSBE-ja vlerëson se ka përmirësime të dukshme në paketën anti-shpifje të paraqitur nga qeveria shqiptare. Në një analizë që i është bërë projektligjit, organizata thekson si të rëndësishme heqjen e ...