TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Të Gjelbërtit Europian: Gabim historik, bllokada e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut

Zhurnal - 12.06.2019

Bruksel, 12 qershor – Me rastin e vizitës së presidentit Stevo Pendarovski në Bruksel, partia e Të gjelbërve Evropianë kërkojnë nga vendet anëtare të Bashkimit Evropianë urgjentisht të hapin ...

Pendarovski : Jemi miq me Turqinë, por e ndjekim politikën e BE-së

Ina - 12.06.2019

Presidenti Stevo Pendarovski sot nga Brukseli porositi se për kërkesat e Ankarasë zyrtare për ekstradimin e disa personave të dyshuar për aktivitete terroriste, Maqedonia e Veriut duhet t’i ndjekë ...

Mogerini: Maqedonia e Veriut e Shqipëria duhet të marrin datë për fillimin e negociatave

Lajmi.net - 12.06.2019

Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë një datë për fillimin e negociatave në periudhën qershor – korrik, tha në takimin e sotëm bilateral me presidentin Stevo, përfaqësuesja e ...

Data për fillimin e negociatave, Tusk: Jo të gjithë anëtarët, janë gati për po-në

Flaka - 12.06.2019

Maqedonia e Veriut bëri gjithçka që u kërkua nga KE por kjo nuk mjafton për të bindur vendet anëtare të arrijnë konsensus për dhënien e datës për bisedime këto ditë.

Tusk: Jo të gjithë mbështesin hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

VOA - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të mërkurën se mbështetë hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por paralajmëroi se jo të gjitha vendet anëtare ...

Negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonië në pikëpyetje, Tusk nuk ka lajme të mira

Albeu.com - 12.06.2019

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian duket se do të shtyjnë fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht paralajmërimeve se vonesat e mëtejshme mund të minojnë ...

Të Gjelbrit e Evropës: Bllokimi i bisedimeve me Maqedoninë e Veriut do të ishte gabim historik

Telegrafi - 12.06.2019

Me rastin e vizitës së Presidentit Stevo Pendarovski në Bruksel, partia e Gjelbërve Evropian u kërkon vendeve anëtare të BE-së të hapin me urgjencë negociatat me Maqedoninë e Veriut, raporton ...

Donald Tusk: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë gjithçka për negociatat

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian duhet hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, por paralajmëroi gjithashtu se ky vendim nuk do të ...

BE-ja do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e V.

Evropaelire - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë ...

Pendarovski për kërkesat turke për ekstradim: Duhet të ndjekim politikat e BE-së

Telegrafi - 12.06.2019

Presidenti Stevo Pendarovski sot nga Brukseli rekomandoi se për kërkesën zyrtare e Ankarasë për ekstradimin e disa personave të dyshuar për veprimtari terroriste, Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë ...

S’ka më dilema, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut mbeten për në vjeshtë

Respublica - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk konfirmon se nuk ka konsensus për t’i dhënë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut hapjen e negociatave Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk deklaroi ...

Tusk, pesimist për datën e bisedimeve

Alsat - 12.06.2019

Disa nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk janë të gatshme të pranojnë fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut gjatë qershorit, pranoi presidenti i Këshillit Evropian ...

Pendarovski: Duam shansë të merituar, Tusk: Data për negociata është çështje kohe, nuk ka më dilema

Zhurnal - 12.06.2019

Bruksel, 12 qershor – Zhurnal.mk – Sot pas takimit mes presidentit të vendit Stevo Pendarovski dhe kryetari i Këshillit Europian Donald Tusk, që të dy dolën për pres konferencë sa i përket takimit, ...

TUSK: Është i mundur vetëm një vendim – fillim i negociatave me Maqedoninë e Veriut

Medial - 12.06.2019

Personalisht besoj se është i mundur vetëm një vendim – fillim i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë për anëtarësim në BE sipas rekomandimit të Komisionit Evropian, theksoi kryetari ...

Negociatat për në BE do të hapen për Shqipërinë? Presidenti i Këshillit Europian shuan të gjithë zërat

SOT - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk me anë të një reagim ka dhënë dritën jeshile për sa i përket hapjes së negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Tusk për negociatat: Vendet anëtare të BE kërkojnë kohë

ABC News - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka deklaruar se çështja që shtrohet aktualisht nuk është nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, por kur duhet bërë kjo.

Konferenca e përbashkët për media e presidentit të Këshillit Evropian Donald Tusk dhe Presidentit Stevo Pendarovski në ...

Alsat - 12.06.2019

Gjatë dy viteve të fundit vendi juaj ka adresuar të gjitha çështjet që ka pritur BE-ja të realizohen. Unë nuk dua të paragjykoj vendimin e vendeve anëtare në lidhje me fillimin e negociatave për ...

“Të vendoset data për çeljen e negociatave me Shqipërinë”, Tusk mesazh vendeve të BE-së

Java News - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk në një postim të tijin në Twitter ka çelur dritën jeshile për nisjen e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

Tusk: vendimi për hapjen e negociatave për Maqedoninë jo ditët e ardhshme

Antpress - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka deklaruar se çështja që shtrohet aktualisht nuk është nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, por kur duhet bërë kjo.

Presidenti Pendarovski për vizitë në Bruksel, pret konfirmim për datën për negociata

Zhurnal - 12.06.2019

Shkup, 12 qershor, zhurnal.mk – Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot qëndron për vizitë në Bruksel. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Bruksel, pas e mori detyrën.

Pendarovski në Bruksel, Zaevi në Berlin, “misioni i pamundur”!

Ina - 12.06.2019

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski dje përmes një linje çarter nga Shkupi ka udhëtuar në Bruksel, ku sot pritet të fillojë agjendën e takimeve me zyrtarët e lartë të BE-së, informon INA.

Të gjelbrit europianë: Bllokada e negociatave me Maqedoninë e Veriut do të ishte gabim historik

Flaka - 12.06.2019

Me rastin e vizitës së presidentit Stevo Pendarovski në Bruksel, partia e Të gjelbërve Evropianë kërkojnë nga vendet anëtare të Bashkimit Evropianë urgjentisht të hapin negociata me Maqedoninë e ...

Pendarovski : Jemi miq me Turqinë, por e ndjekim politikën e BE-së

Flaka - 12.06.2019

Presidenti Stevo Pendarovski sot nga Brukseli porositi se për kërkesat e Ankarasë zyrtare për ekstradimin e disa personave të dyshuar për aktivitete terroriste, Maqedonia e Veriut duhet t’i ndjekë ...

Mogerini përsëritë: Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë datë për fillimin e negociatave

Gazeta Express - 12.06.2019

Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë një datë për fillimin e negociatave në periudhën qershor – korrik, tha në takimin e sotëm bilateral me presidentin Stevo, përfaqësuesja e ...

Negociatat/ Tusk: Jo të gjithë janë pro Shqipërisë e Maqedonisë V.

Mapo - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të mërkurën se mbështet hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por paralajmëroi se jo të gjitha vendet anëtare të ...

Pendarovski para vizitës në Bruksel: Pres marrjen e datën nga BE-ja

Portalb - 11.06.2019

Nesër ekipi i presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut (RMV), Stevo Pendarovski do të udhëtojë për në Bruksel, për të realizuar vizitën e parë.

Pendarovski: A do të ishte e ndershme nëse Shqipëria në vitin 2008 nuk anëtarësohej në NATO, për shkak të kontestit të ...

Telegrafi - 11.06.2019

Kryetari i ri i shtetit Stevo Pendarovski, para vizitës së tij të parë në Bruksel, në një intervistë për Deutsche Welle, ka dhënë vlerësimet e tij në lidhje me negociatat e vendit me Bashkimin ...

Donald Tusk: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë gjithçka për negociatat

Tetova Sot - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian duhet hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, por paralajmëroi gjithashtu se ky vendim nuk do të ...

Tusk: Hapja e negociatave do të shtyhet

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë një ...

BE-ja do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Lajmi.net - 12.06.2019

“Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”, ka thënë Tusk në një konferencë të përbashkët me presidentin ...

Pendarovski për kërkesat turke për ekstradim: Duhet të ndjekim politikat e BE-së

Botasot - 12.06.2019

Presidenti Stevo Pendarovski sot nga Brukseli rekomandoi se për kërkesën zyrtare e Ankarasë për ekstradimin e disa personave të dyshuar për veprimtari terroriste, Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë ...

Shqipëria e Maqedonia e Veriut në BE? Tusk: Disa vende s’janë gati

BalkanWeb - 12.06.2019

Disa nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk janë të gatshme të pranojnë fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë gjatë qershorit, deklaroi Presidenti i ...

Tusk: Tani duhet të ketë vetëm një vendim, hapja e negociatave me Shqipërinë

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk me anë të një reagim ka dhënë ‘dritën jeshile’ për sa i përket hapjes së negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Donald Tusk: Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka që është pritur

Telegrafi - 12.06.2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, sot ka udhëtuar për vizitën e tij të parë zyrtare në Bruksel, ku ka realizuar takim edhe me kryetarin e Këshillit të Evropës Donald Tusk.

Pendarovski: Pres thellimin e bashkëpunimit midis gjykatave

Tetova Sot - 10.06.2019

Presidenti Stevo Pendarovski ka pritur një delegacion nga Gjykata Kushtetuese e R. Bullgarisë, i cili po qëndron për vizitë Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë së Veriut.

Tusk mesazh vendeve të BE-së: Të vendoset data për çeljen e negociatave me Shqipërinë

Gazeta Tema - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk në një postim të tijin në Twitter ka çelur dritën jeshile për nisjen e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

Presidenti Pendarovski për vizitë në Bruksel, pret konfirmim për datën për negociata

Medial - 12.06.2019

Bruksel, 12 qershor 2019 (MEDIAL) – Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot qëndron për vizitë në Bruksel. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Bruksel, pas e mori ...

‘Negociatat’, Panderovski dhe Zaev takime me zyrtarë të BE

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka udhëtuar drejt Brukselit ku pritet të vazhdojë agjendën e takimeve me zyrtarët e lartë të BE-së.

Mogerini: Maqedonia e Veriut e Shqipëria duhet të marrin datë për fillimin e negociatave

Ina - 12.06.2019

Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë një datë për fillimin e negociatave në periudhën qershor – korrik, tha në takimin e sotëm bilateral me presidentin Stevo, përfaqësuesja e ...

Pendarovski para vizitës në Bruksel: Pres marrjen e datën nga BE-ja

Tetova Sot - 11.06.2019

Nesër ekipi i presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut (RMV), Stevo Pendarovski do të udhëtojë për në Bruksel, për të realizuar vizitën e parë.

A do të ishte e ndershme nëse Shqipëria në vitin 2008 nuk anëtarësohej në NATO, për shkak të kontestit të emrit tonë, ...

Zhurnal - 11.06.2019

Shkup, 11 qershor, zhurnal.mk – Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, para vizitës së tij të parë në Bruksel, në një intervistë për Deutsche Welle, ka dhënë vlerësimet e tij në lidhje me negociatat ...

Donald Tusk: BE do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Gazeta Express - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian duhet hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, por paralajmëroi gjithashtu se ky vendim nuk do të ...

BE-ja do të nisë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por më vonë

Koha.net - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë ...

Donald Tusk: Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka që është pritur

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, sot ka udhëtuar për vizitën e tij të parë zyrtare në Bruksel, ku ka realizuar takim edhe me kryetarin e Këshillit të Evropës Donald Tusk.

Presidenti Pendarovski për vizitë në Bruksel, pret konfirmim për datën për negociata

Gazeta Express - 12.06.2019

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot qëndron për vizitë në Bruksel. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Bruksel, pas e mori detyrën.

Mogerini: Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë datë për fillimin e negociatave

Alsat - 12.06.2019

Maqedonia e Veriut duhet së bashku me Shqipërinë të marrë datë për fillimin e negociatave në periudhën qershor – korrik, tha sot në Bruksel në takim me presidentin Stevo Pendarovski, përfaqësuesja e ...

Pendarovski: A do të ishte e ndershme nëse Shqipëria në vitin 2008 nuk anëtarësohej në NATO

Botasot - 11.06.2019

Kryetari i ri i shtetit Stevo Pendarovski, para vizitës së tij të parë në Bruksel, në një intervistë për Deutsche Welle, ka dhënë vlerësimet e tij në lidhje me negociatat e vendit me Bashkimin ...

Donald Tusk: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë gjithçka për negociatat

Portalb - 12.06.2019

Në takimin e zhvilluar në Bruksel me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovski , Tusk tha se ka vetëm një vendim për t’u marrë: “të hapen negociatat në linjë me rekomandimin e Komisionit Evropian.

Zyrtare, Donald Tusk: Shtyhet hapja e negociatave Shqipëri-BE

LajmiFundit - 12.06.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë ...

Pendarovski nga Brukseli: Pres konfirmimin për datën e negociatave

Alsat - 12.06.2019

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot qëndron për vizitë në Bruksel. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Bruksel, pasi mori detyrën si President i vendit.