TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BE-Shqipëri marrëveshje kundër terrorizmit

Botasot - 09.10.2019

BE nënshkroi planin e përbashkët të veprimit kundër terrorizmit më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo marrëveshje do ti mundësojë Shqipërisë të shënojë rezultate të prekshme në luftën kundër ...

Rama e lavdëroi opozitën e Maqedonisë së Veriut, ndërkaq e akuzoi atë vendore për qëndrimet e ndryshme të vendeve të ...

Medial - 09.10.2019

Tiranë, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Lidhur me kërkesën e Holandës, Shqipëria të vlerësohet ndaras nga Maqedonia e Veriut, kur bëhet fjalë për hapjen e negociatave me BE-në, kryeministri shqiptar, Edi ...

Rama: Holanda merr vendime për elektoratin e saj, jo për Shqipërinë

Portalb - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar sërish një problem të brendshëm të vendeve skeptike dhe veçanërisht Holandës faktin që dyzohet për të dhënë një “Po” për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Nuk përmbahet Sali Berisha, ja deklarata e fortë për luftën e Ramës me Holandën

SOT - 09.10.2019

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar qëndrimin e kryeministrit Rama lidhur me vendimin e Holandës për negociatat. Sipas Berishës, Rama mendon se shqiptarëve mund t’iu shesë çdo trillim dhe ...

Përgjigja negative e Holandës? Ish- ambasadori zbulon arsyen pse 'PO-ja' varet vetëm nga presidenti i Francës

SOT - 09.10.2019

Ish-ambasadori Ylljet Aliçka, i ftuar në studion e lajmeve në Ora News tha se vendimi që do të marrë Franca do të ndikojë edhe tek Holanda për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë.

Data, Holanda i dha dritë jeshile Maqedonisë së Veriut

Alsat - 09.10.2019

Qeveria e Holandës e ka pëlqimin e parlamentit në Hagë për të miratuar fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Ndërsa sa i përket Shqipërisë qëndrimi nuk është i prerë ...

Lleshaj: Shqipëria, e angazhuar të plotësojë standardet evropiane

RTSH - 09.10.2019

Pas nënshkrimit të marrëveshjes së planit të përbashkët të veprimit në luftën kundër terrorizmit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj pati një konferencë për ...

Ministri Lleshaj konferencë të përbashkët me Komisionerin Avramopoulos: Angazhim i përbashkët për çështjet e sigurisë ...

Gazeta Tema - 09.10.2019

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes si pjesë e Planit të Përbashkët të Veprimit Kundër Terrorizmit në Ballkanin Perëndimor, Ministri Lleshaj dhe Komisioneri Avramopulos bënë një komunikim me mediat, ku ...

“Beteja” franko-gjermane/ Holanda tërhiqet nga ndarja e Tiranës e Shkupit, vendimi në dorën e Merkel e Macron

Top Channel - 09.10.2019

Holanda është ndalur dhe nuk ka dhënë një opinion të qartë për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Ajo kërkonte që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, të trajtohen ...

Qëndrimi i Holandës, Rama: Çështje e politikës së tyre të brendshme, ja pse trajtohemi ndryshe nga Maqedonia

BalkanWeb - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur mbi debatin e zhvilluar dje në Parlamentin holandez për integrimin e Shqipërisë, teksa Holanda kërkon që procesi për vendin tonë të trajtohet i ndarë nga Maqedonia e ...

Holanda është për ndarje të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, por nuk do të vendosë veto

Gazeta Express - 09.10.2019

Holanda kërkon që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të trajtohen në veçanti në lidhje me hapjen e negociatave ikuadruese për anëtarësim në Bashkimin Evropian, për çka do të diskutohet në mbledhjen e ...

Rama: Debati në Holandë për politikën e tyre, jo për Shqipërinë

Medial - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama nga seanca plenare e kësaj të mërkure ka debatin në parlamentin e Hollandës, për vendimin për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Rama: Opozita bojkotoi zgjedhjet vetëm për të minuar çeljen e negociatave

RTSH - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama komentoi nga Kuvendi diskutimet e një nate më parë në Parlamentin e Holandës, duke thënë se pavarësisht pakënaqësive të shprehura, vendimi do të merret “në bllok” si për ...

Rama: Opozita dogji mandatet dhe bojkotoi zgjedhjet vetëm me një qëllim, minimin e çeljes së negociatave

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama deklaroi se opozita dogji mandatet dhe bojkotoi zgjedhjet vetëm me një qëllim, minimin e çeljes së negociatave Nga foltorja e Kuvendit Rama tha se “Maqedonia nuk është vend pa ...

Data e BE-së: Holanda e përpiloi qëndrimin për Shqipërinë dhe RMV-në

Portalb - 09.10.2019

Në mbledhjen e Komitetit për çështjet evropiane në parlamentin e Holandës, është kërkuar që në procesin e marrjes së datës për nisjen e negociatave me Bashkimin Evropian (BE), Shqipëria të ndahet nga ...

Holanda është që Maqedonia dhe Shqipëria të trajtohen ndaras në procesin e anëtarësimit në BE

Telegrafi - 09.10.2019

Holanda kërkon që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të trajtohen ndaras në hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Qëndrimi i tillë vjen pas debatit të djeshëm në Komitetin për ...

Hapja e negociatave/ Zbardhet axhenda e ministrit Holandez në takimin e 15 tetorit dhe çfarë pritet të flasë për ...

SOT - 09.10.2019

Më 15 tetor pritet të vendoset fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e apo jo të negociatave me BE. Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së do të mblidhen në Luksemburg ku do ...

Ambasada holandeze: Holanda mirëpret hapat e Shqipërisë vitin e fundit

RTSH - 09.10.2019

Komisioni Evropian rekomandon hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në datën 15 tetor, Këshilli i Ministrave do të diskutojë në Luksemburg në lidhje me zgjerimin dhe ...

Vendimi për nisjen e negociatave: Ja skenarët që po pret Holanda

Mapo - 09.10.2019

Nëse i hedh një sy mediave holandeze, atyre pak që kanë raportuar për debatin në parlamentin e tyre për mundësinë e nisjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, e kupton që edhe aty ...

Çelja e negociatave, komisioni parlamentar holandez diskuton për Shqipërinë

Medial - 08.10.2019

TIRANË, 8 tetor/MEDIAL/ Komisioni për Punët e Jashtme dhe Çështjet Europiane i Dhomës së Ulët të parlamentit holandez nisi sot diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave me Bashkimin ...

Holanda nuk ndryshon qëndrim për Shqipërinë: Jo hapjes së negociatave me BE

Medial - 08.10.2019

Ka përfunduar dsikutimi në parlamentin holandez për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në. Me sa duket nuk ka ndryshim të qëndrimit për hapjen e negociatave për ...

Holanda pa qëndrim, nuk ka vendosur ende për Shqipërinë: Pret nëse Franca do të thotë “PO”

Gazeta Tema - 08.10.2019

Holanda kërkon që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të trajtohen të ndara sa i përket hapjes ose jo të negociatave me Bashkimin Evropian, vendim që pritet të merret më 15 tetor në Këshillin e ...

Holanda vendos si në qershor, Harxhi: Lajm i mirë, do japë “po” për Shqipërinë

Java News - 08.10.2019

Parlamenti në Holandë ka vendosur që t’i qëndrojë mocionit të muajit qershor për negociatat me Shqipërinë. Me këtë konkluzion ka dalë parlamenti pas diskutimit që ka pasur për hapjen e negociatave me ...

Negociatat, Holanda drejt një vote “Pro” për Shqipërinë

Medial - 08.10.2019

Holanda duket se do te shkoje drejt nje vote pro per hapjen e negociatave me Shqiperine, ne rast se Franca vendos t’i hape driten jeshile vendit tone.

Diskutimet në parlament, qeveria holandeze kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë

Gazeta Express - 08.10.2019

Ministri i Punëve te Jashtme të Holandës, Stef Blok ka deklaruar se qeveria holandeze konsideron se nuk duhen hapur negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Europian me Shqipërinë.

Negociatat/ Holanda e dyzuar për Shqipërinë, frikë nga një mocion i partive ekstremiste

Top Channel - 08.10.2019

Ka përfunduar mbledhja e komisionit për çështjet europiane në parlamentin e Holandës. Anëtarët e këtij komisioni kanë dëgjuar qëndrimin e qeverisë përmes ministrit për Punët e Jashtme, Stef Blok.

Negociatat/ Po fillon të lëkundet Holanda për 18 tetorin: Mund të vendosim si Gjermania

Java News - 08.10.2019

Parlamenti holandez ka nisur diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian, vetëm dhjetë para vendimit nga KE.

Negociatat: Komisioni parlamentar holandez për Europën diskuton Shqipërinë

Top Channel - 08.10.2019

Prej rreth një ore komisioni parlamentar holandez për Europën po diskuton qëndrimin e saj në lidhje me çeljen e negociatave mes BE-së, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Gazeta holandeze: Europoli s’funksionon në një vend ku drejton krimi

Mapo - 08.10.2019

Parlamenti i Holandës nis diskutimet lidhur me çeljen e negociatave të anëtarësimit të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ligjvënësit e këtij shteti kanë thirrur në ...

Negociatat me BE, Parlamenti holandez debaton ashpër për Shqipërinë

SOT - 08.10.2019

Parlamenti i Holandës diskuton sot lidhur me çeljen e negociatave të anëtarësimit të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ligjvënësit e këtij shteti kanë thirrur në interpelancë ...

Vendimi për Shqipërinë, parlamenti holandez nis diskutimet për negociatat

BalkanWeb - 08.10.2019

Parlamenti holandez ka nisur sot diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian. Vendimi nga KE do te jepet me 18 tetor. vijon.

Negociatat/ Parlamenti holandez nis diskutimet për Shqipërinë

Medial - 08.10.2019

Parlamenti holandez ka nisur diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian. Vendimi nga KE do te jepet me 18 tetor, ndërsa ...

Vendimi për Shqipërinë/ Parlamenti holandez nis diskutimet për negociatat

Java News - 08.10.2019

Parlamenti holandez ka nisur sot diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian.

Hapja e negociatave me BE, Parlamenti i Holandës jep sot përgjigjen për Shqipërinë

SOT - 08.10.2019

Dhoma e Ulët e parlamentit të Holandës do të dikutojë sot në orën 20:30 për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, vendimt i cili pritet të jepet në datën 18 tetor pas mbledhjes së ...

Ekskluzive/ “Forca të errëta kundër Shqipërisë”, letra e ministreve shqiptare për deputetët e Holandës

Top Channel - 08.10.2019

Katër ditë më parë, qeveria holandeze zyrtarizoi qëndrimin e saj përsa i takon çeljes së negociatave për Shqipërinë. Në një letër drejtuar parlamentit, ekzekutivi i Holandës theksonte se është një ...

Hapja e negociatave, Holanda vendos sonte për fatin e Maqedonisë së V.

Alsat - 08.10.2019

Holanda sonte duhet të vendos nëse Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëria meritojnë datë për fillim të negociatave me BE-në. Në letrën drejtuar deputetëve të Kuvendit holandez, ministri i jashtëm Stef ...

Negociatat me BE, Dhoma e Ulët e Holandës diskuton sot për Shqipërinë

Botasot - 08.10.2019

Dhoma e Ulët në Holandë do të dikutojë sot në orën 20:30 për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Gjithashtu sot do të diskutohet dhe liria e mediave referuarar rastit të ...

Shakaja E Holandës

Portalb - 08.10.2019

Asgjë. Mos pritni gjë nga BE-ja. Shqipëria që nga koha e rilindësve bën luftë titanike që ta ruajë identitetin kulturor evropjan. Thuajse 200 vjet. Dhe, kjo luftë nuk është e rastit.

Çfarë vendimi do marrë Holanda? Parlamenti diskuton sot

Mapo - 08.10.2019

Dhoma e Ulët e Parlamentit holandez pritet të diskutojë sot nëse do i hapë dritën jeshile nisjes së negociatave me Shqipërinë dhe Bashkimin Europian. Mediat holandeze raportojnë se nuk do të jetë një ...

Holanda diskuton sot me ministrin e jashtëm qëndrimin për Shqipërinë

RTSH - 08.10.2019

Hollanda vazhdon të hezitojë për të dhënë “Po”-në e saj për nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së. Media hollandeze, ndërsa njofton mbajtjen të martën në mbrëmje të një debati në Dhomën e ...

Parlamenti holandez sot vendos për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Parlamenti holandez sot duhet të debatojë për zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe vendimin për fillim të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për anëtarësim ...

Sot Holanda voton pro ose kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë

Medial - 08.10.2019

Parlamenti i Holandës voton pasditen e kësaj të marte për të autorizuar qeverinë e kryeministrit Mark Rutte në samitin e Këshillit Europian të 18 tetorit në lidhje me çeljen e negociatave të ...

Fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në duart e Holandës

Botasot - 08.10.2019

Nëse Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të fillojnë bisedimet e pranimit me Bashkimin Evropian varet nga Holanda, njoftoi stacioni televiziv holandez NOS.

Holanda vendos sot për datën e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Alsat - 08.10.2019

Parlamenti në Hag sot pasdite do të debatojë dhe do të vendosë për rekomandimin e Komisionit Evropian për çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

Holanda sot do të vendosë për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në

Telegrafi - 08.10.2019

Holanda sonte do të vendosë për Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Komisioni për Çështje Evropiane në parlamentin holandez konsiderohet si vendimtar për drejtimin që ...

Holanda sonte vendos për negociatat me Maqedoninë e Veriut

Gazeta Express - 08.10.2019

Holanda sonte do të vendosë për Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Komisioni për Çështje Evropiane në parlamentin holandez konsiderohet si vendimtar për drejtimin që ...

Holanda sot do të vendosë për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në

Botasot - 08.10.2019

Holanda sonte do të vendosë për Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Komisioni për Çështje Evropiane në parlamentin holandez konsiderohet si vendimtar për drejtimin që ...

Holanda sot do të vendosë për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në

Tetova Sot - 08.10.2019

Holanda sonte do të vendosë për Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Komisioni për Çështje Evropiane në parlamentin holandez konsiderohet si vendimtar për drejtimin që ...

Holanda sot do të vendosë për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në

Ina - 08.10.2019

Holanda sonte do të vendosë për Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Komisioni për Çështje Evropiane në parlamentin holandez konsiderohet si vendimtar për drejtimin që ...

Fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në duart e Holandës

Top Channel - 08.10.2019

Nëse Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të fillojnë bisedimet e pranimit me Bashkimin Evropian varet nga Holanda, njoftoi stacioni televiziv holandez NOS.