TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Do kesh fund të tmerrshëm", LSI nuk i ndahet Ramës

SOT - 18.01.2019

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas prezantimit të të ashtuquajturit “Pakti për Universitetin”, nga ministrja e re e Arsimit, Besa Shahini. Rama ka publikuar të plotë “Paktin për Universitetin”, ...

Protesta e studentëve, dalëngadalë drejt shuarjes në disa fakultete

RTSH - 18.01.2019

Shumica e studentëve në fakultetet e kryeqytetit kanë bojkotuar mësimin edhe këtë të premte , por nuk mungojnë edhe nga ata që i janë rikthyer auditorëve.

Bashkia e Tiranës, internet falas për studentët në Qytetin Studenti

Top Channel - 18.01.2019

Të gjithë studentët të cilët jetojnë në Qytetin Studenti do të mund të shfrytëzojnë pa pagesë shërbimin e internetit. Pas ofrimit të shërbimit “Free Wi-Fi” në sheshin “Skënderbej”, Bashkia e Tiranës ...

“Hajde më kthe përgjigje”, studentja tenton të qëllojë Ramën

SOT - 18.01.2019

Kryeministri Edi Rama, ka zhvilluar ditën e sotme një takim me disa studentë dhe pedagogë, në teatrin e ri “Art Trubina”, ku u prezantua nga ministrja e re e Arsimit, Besa Shahini, “Pakti për ...

Kushi: Pakti me studentët realizon më shumë se 8 pika

Botasot - 18.01.2019

“Pakti për Universitetin realizon të tetë pikat e kërkesave të studentëve, por dhe më shumë se kaq”, tha në një intervistë televizive deputetja e Partisë Socialiste, Evis Kushi.

"Pakti për Universitetin", PD: Shfaqje e shëmtuar, s'përmbushen 8 kërkesat e studentëve!

Durres Lajm - 18.01.2019

Partia demokratike ka cilësuar prezantimin e "Paktit për Universitetin" nga kryeministri Edi Rama dhe kabineti i tij, si një shfaqje e neveritshme. Në një dalje për mediat, deputetja Albana Vokshi ...

Në Durrës vijon mësimi

Top Channel - 18.01.2019

Është dita e katërt e protestës dhe ngujimit të studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike dhe Juridike të Universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit. Studentët janë të përçarë.

VIDEO/ Studentët aplikojnë për tarifat, rifillon mësimi nëpër fakultete

Java News - 18.01.2019

Në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë nuk po zhvillohet mësim, pasi rreth 30 persona kanë bllokuar hyrjen e fakultetit. Në oborr u grumbulluan edhe të premten dhjetëra studentët që donin të zhvillonin ...

REPORTAZH EKSKLUZIV/ Të rrethuar dhe nën presion, studentët e ngujuar vazhdojnë rezistencën

Mapo - 18.01.2019

Udhëtim i gazetës Mapo në orët e vona në ambientet ku të rinjtë mbrojnë kauzën e tyre. Foto dhe video nga vendi i ngujimit Prej disa ditësh shumë studentë e kanë vijuar protestën e tyre në formën e ...

Rama prezantoi nismën “Pakti për universitetin”

RTSH - 18.01.2019

Kryeministri Edi Rama, në prani të ministrave të kabinetit të tij, drejtuesve të universiteteve publike dhe studentëve, prezantoi nismën për “Paktin për universitetin”.

Pakti për Universitetin, PD: Shfaqje e neveritshme!

BalkanWeb - 18.01.2019

Partia demokratike përmes deputetes, Albana Vokshi ka cilësuar prezantimin e Paktit për Universitetin nga kryeministri Edi Rama dhe kabineti i tij, si një shfaqje e neveritshme.

Komuna e Skenderajt ndan 50 mijë euro bursa për studentë

Botasot - 18.01.2019

Komuna e Skenderajt ka shpallur sot konkursin publik për ndarjen e bursave për studentë të kësaj komune. Kryetari Bekim Jashari, ka thënë se vlera e përgjithshme e kësaj mbështetjeje është 50 mijë ...

“Pse duhet të të besojmë ty?”/ Studentja ja plas në sy të vërtetën, Veliaj zihet ngushtë dhe ja kujt ia kalon “topin”

SOT - 18.01.2019

Një studente është shprehur skeptike përballë kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, lidhur me debatin për kartat e studentit, një nga 8 pikat në listën e të rinjve gjatë protestës.

Tarifat, punësimi, konviktet, buxheti; publikohet pakti i plotë për Universitetin

Java News - 18.01.2019

Ditën e sotme u prezantua dokumenti final i Paktit për Universitetet, në të cilin gjejnë zgjidhje të tetë kërkesat e artikuluara nga studentët. Duke përmbushur zotimin e saj publik (gjatë protestave ...

Rama-studentëve: S’mund të jemi peng. Për budalla s’më bën njeri

BalkanWeb - 18.01.2019

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me studentët ka deklaruar se qeveria s’mund të merret peng nga ata. Rama tha se është për protestë por jo për bojkot të mësimit dhe ka kërkuar që procesi i ...

Protesta, Filologjiku sjell risi në protesta

LajmiFundit - 18.01.2019

Bojkoti i mësimit i shoqëruar me ngujim nëpër fakultete si formë e protestës së studentëve deri në plotësimin e kërkesave të tyre nga kryeministri, vazhdon dhe përmasat janë gjithnjë e më të mëdha.

Protesta e studentëve, Inxhinieritë e Juridiku bojkot, FTI mësim

BalkanWeb - 18.01.2019

Studentët vazhdojnë të mbeten jashtë Universiteteve në shenjë proteste për plotësimin e kërkesave të tyre. Ndonëse qeveria deklaron se kërkesat janë plotësuar, studentët nuk janë të kënaqur.

Pakti për Universitetet/ Rehabilitim të gjithë konvikteve në vend

Java News - 18.01.2019

Me prezantimin e Paktit të Universiteteve, ditën e sotme, është përcaktuar edhe mënyra e financimit, për rehabilitimin e plotë të të gjithë strukturave akomoduesve të studentëve në vend.

VIDEO/ “Pakti për Universitetin”, Jo vetëm ekselenca, arsim falas edhe për mijëra të tjerë (të gjitha kategoritë ...

Gazeta Tema - 18.01.2019

Ditën e sotme, kryeministri Rama, se bashku me ministren e Arsimit Besa Shahini, dhe disa ministra te tjere qe kane ne patronazhim Universitetet, prezantuan dokumentin përfundimtar të Paktit për ...

Berisha nxjerr mesazhin: Studentët votojnë masivisht për bojkot

BalkanWeb - 18.01.2019

Në një kohë kur studentët vijojnë ngujimin nëpër fakultetet e tyre, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një mesazh të qytetarit dixhital. Ky i fundit ka shkruar në adresë të Berishës se ...

Haradinaj takon studentët e Vjenës dhe Venedikut, i njofton për gjendjen në vend

Botasot - 18.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim 120 studentë të Universiteteve të Vjenës dhe Venedikut. I pari i ekzekutivit ka thënë se studentët i ka njoftuar për bashkëjetesën ndëretnike, arsimin ...

Ngujimi i studentëve vazhdon, shikoni çfarë është parashikuar të ndodhë sot tek Filologjiku

SOT - 18.01.2019

Edhe sot studentët kanë vijuar bojkotin e mësimit duke u ngujuar nëpër fakultete.Kësaj proteste i janë bashkuar edhe faklutete në rrethe por edhe një numër i madh padagogësh.

Studentët përplasen për bojkotin e mësimit, nisin peticionet për t’u rikthyer në auditore, thirrje dhe nga pedagogët

SOT - 18.01.2019

Protesta e studentëve ka vijuar edhe ditën e djeshme. Ata që protestojnë janë një grup i vogël, duke penguar një pjesë të madhe të studentëve të hyjnë në fakultete për të zhvilluar mësim.

Kosova është shtëpi e përbashkët e të gjithëve, thotë Haradinaj

Kosova Live - 18.01.2019

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku, programi i studimeve “Europian Master in Human Rights and Democratisation”, me të cilët ...

Protesta e studentëve vazhdon, ja çfarë ka planifikuar Filologjiku

LajmiFundit - 18.01.2019

Studentët në të gjithë Shqipërinë vazhdojnë bojkotin e mësimit dhe kanë zgjedhur si formë proteste për realizimin e kërkesave të tyre ngujimin nëpër fakultete.

“Edi Rama e mprehu shpatën”, studentët rikthejnë këngën e Hoxhës

BalkanWeb - 18.01.2019

Një pjesë e studentëve të Elbasanit vazhdojnë protestën dhe ngujimin e tyre. Ndërkohë në orët e vona të së enjtes studentët protestues shpërndanë një video me këngën e diktatorit Enver Hoxha por duke ...

Nata e tretë e ngujimit të studentëve të Durrësit, thirrje për bashkim (FOTO+VIDEO)

Durres Lajm - 18.01.2019

Mbrëmë ka qenë nata e tretë e ngujimit të një grupi studentësh të universitetit të Durrësit. Studenti Isa Myzyraj, ka shpërndarë në faqen e tij të “Facebook”-ut disa foto e video të momenteve të ...

Denoncimi/ Policia ‘rrëmben’ studentët në komisariate dhe iu bën presion

Botasot - 17.01.2019

Policia “rrëmben” studentët protestues nëpër komisariate dhe ju bën presion, që të tërhiqen. Denoncimin e bën ish-kryeministri Sali Berisha, i cili i referohet një rasti konkret, të denoncuar nga një ...

Përçahen studentët: Disa fillojnë mësimin, të tjerë heqin dorë nga ngujimi

LajmiFundit - 17.01.2019

Në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe në Universitetin e Mjekësisë ka rinisur mësimi. Studentët tregojnë se koha e protestës për ta përfundoi, ndërsa kolegët e tyre në Universitetin e Politeknikut, ...

Drejtori i Përgjithshëm i DW takon studentët protestues: Shqipëria në krizë sociale

Gazeta Express - 17.01.2019

Drejtori i Përgjithshëm i DW takon studentë protestues në Tiranë. Biseda u fokusua tek kërkesat e studentëve, marrdhënien me mediat dhe ecurinë e ...

"Jam i gjatë 198 cm. Si the ti vëlla?", studentët e ngujuar flasin me Ramën në telefon (Biseda e plotë)

SOT - 17.01.2019

Ndërkohë që janë ngujuar në Universitet një grup studentësh kanë telefonuar kryeministrin Rama, i cili iu është përgjigjur. Rama ka biseduar edhe arsyet se përse ata janë ngujuar dhe se çfarë po ...

Studentët protestues: Shqipëria në krizë sociale

DW - 17.01.2019

Drejtori i Përgjithshëm i DW takon studentë protestues në Tiranë. Biseda u fokusua tek kërkesat e studentëve, marrdhënien me mediat dhe ecurinë e protestës.

Ngujohen edhe studentët e Korçës, kërkojnë plotësim të kërkesave

Top Channel - 17.01.2019

Pasditen e sotme, edhe studentët e universitetit të Korçës kanë vendosur t’i bashkohen protestës, duke u ngujuar. Vendimi erdhi pas një mbledhjeje të Këshillit Studentor të këtij universiteti, ndërsa ...

Studentët e Elbasanit paralajmërojnë Ramën: Kjo është shpata që pret koka

SOT - 17.01.2019

Studentët prej një jave kanë përshkallëzuar protestën e tyre, tashmë veç bojkotit, një pjesë prej tyre janë ngujuar nëpër fakultetet respektive. Në ditën e tyre të 3-të të ngujimit, studentët e ...

Studentët duan mësim. Te juridiku peticion: 20 persona po na pengojnë

Top Channel - 17.01.2019

Studente të Fakultetit Juridik në Tiranë kanë bërë një peticion dhe kërkojnë nisjen e mësimit. Por ata pengohen në hyrje te fakultetit. Ndërsa në disa fakultete Të Tiranës protestuesit nuk lejojnë ...

Studentët e Korçës përshkallëzojnë protestën, çfarë pritet të ndodhë nesër

SOT - 17.01.2019

Pas studenteve të disa universiteteve, ngujimit i janë bashkuar edhe studentëve e Universitetit Fan Noli në Korçë. Këshilli Studentor i këtij Universiteti, bën me dije se kanë vendosur të ngujohen në ...

E FUNDIT/ Zgjerohet protesta, ngujohen edhe studentët e Universitetit të Korçës

LajmiFundit - 17.01.2019

Protesta e studentëve tashmë prej një javë është bërë nëpër fakultete duke u ngujuar. Universiteti më i fundit që ka vendosur që të ngujohet pas mbledhjes së këshillit studentor është ai i Korçës, ...

"Nuk ka përgjysmim tarifash edhe sikur të rrini 30 vjet", Rama regjistrohet nga studentët (VIDEO)

Albeu.com - 17.01.2019

Ndërkohë që studentët vazhdojnë protestën e tyre, këtë herë duke bojkotuar mësimin, ata kanë regjistruar një telefonatë me kryeministrin Edi Rama , ku ky i fundit ndërsa tallet me studentët , ...

VIDEO/ Studentët e Korçës nisin ngujimin: Nuk gënjehemi me pak!

BalkanWeb - 17.01.2019

Pas atyre të Tiranës, Durrësit dhe Elbasanit, edhe studentët e Universitetit të Korçës kanë vendosur të ngujohen. Mësohet se vendimi i tyre erdhi pas mbledhjes së Këshillit Studentor.

Ngujohen edhe studentët e Fakultetit Ekonomik në Korçë

ABC News - 17.01.2019

Studentët e Fakultetit Ekonomik në Korçë kanë vendosur të ngujohen deri në plotësimin e kërkesave të tyre. Vendimi në unanimitet erdhi pas mbledhjes së senatorëve.

Në rrugët e Brukselit protestuan mijëra studentë

Portalb - 17.01.2019

Së paku 12.000 studentë janë mbledhur sot gjatë protestave në Bruksel, duke kërkuar nga autoritetet një luftë më aktive kundër ndryshimeve klimatike, raporton Anadolu Agency (AA).

Çfarë po ndodh me protestën studentore? Taulant Balla takon dekanët (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2019

Teksa protesta e studentëve që kërkojnë të drejtat e tyre vijon tashmë prej më shumë se një muaji, duket se qeveria Rama po lëviz çdo gur për ta shuar atë.

Situatë pa zgjidhje në universitete

ABC News - 17.01.2019

Në situatë pa zgjidhje ndodhen studentët e universiteteve publike në Tiranë. Ata vijojnë të përplasen me njëri-tjeterin pasi një pjesë kërkojnë të nisin mësim dhe pjesa tjetër përkrah bojkotin.

'Demokracia studentore' akuzon Universitetin e Prishtinës për mosrespektim të vendimit të gjykatës

Koha.net - 17.01.2019

Organizata “Demokracia studentore” nëpërmjet një komunikate për media ka kërkuar nga Senati i Universitetit të Prishtinës që të respektohet vendim i Gjykatës Themelore që ka rrëzuar nenin e Statutit ...

Bashkia, në këmbë për studentët. Veliaj: Humbasin ata nga shtyrja e mësimit

Top Channel - 17.01.2019

Bashkë me rikonstruksionin e konvikteve të vajzave, në “Qytetin Studenti” vijon puna edhe për përmirësimin e kushteve në godinat ku jetojnë djemtë. Qendrat studentore kanë pak kohë që kanë kaluar në ...

"Digjet nga studentët ligji për arsimin e lartë" (VIDEO)

Albeu.com - 17.01.2019

Studentët , vijojnë prej disa ditësh të jenë të ngujuar në Univeristete e tyre, ku kanë deklaruar se nuk do të ndalen. Së fundmi ka ardhur edhe një reagim i ish-kryeministrit Berisha, me anë të një ...

E paprecedentë, studentët djegin ligjin e Arsimit të Lartë

LajmiFundit - 17.01.2019

Studentët, me anë të një demostrimi të vecantë dhe kuptimplotë, kanë djegur sot publikisht ligjin e arsimit të lartë. Protesta po vijon cdo ditë nëpër universitetet e vendit, dhe studentët tashmë ...

Universiteti publik në kaos, vijon i copëzuar bojkoti në fakultete

RTSH - 17.01.2019

Bojkoti i mësimit nga një pjesë e studentëve të universiteteve publike vijoi edhe sot. Është pikërisht, rruga që kanë zjedhur për të nxitur reagimin e qeverisë ndaj disa kërkesave që sipas tyre, kanë ...

Flet Dekani i ‘Juridikut’: Ka të ‘ngujuar’ që nuk janë studentë

Java News - 17.01.2019

Dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, ka folur për mediat rreth situatës në këtë fakultet, ku një grup i vogël studentësh politik, prej ditësh pengojnë mësimin për të gjithë studentët e ...

Protesta e studentëve/ Mësim vetëm te Gjuhët e Huaja, tek Ekonomiku po rregullohet "rrëmuja" e djeshme

SOT - 17.01.2019

Në fakultetet e universitetit të Tiranës ende nuk është rikthyer normaliteti. Vetëm në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja ditën e sotme është zhvilluar normalisht mësimi.