TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Meta: MEPJ nuk mund të kthehet në “autoshkollë”

Top Channel - 12.01.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vijuar edhe këtë fundjavë të komentojë në rrjetin social Facebook, çështjen e refuzimit për të dekretuar kandidatin për ministër për Europën dhe Punët e Jashtme, ...

Ilir Meta për Cakajn: Ministria e Jashtme s’është autoshkollë për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Gazeta Express - 12.01.2019

Ilir Meta, President i Shqipërisë, ka shkuar edhe më tej në kundërshtimin që i ka bërë Gent Cakajt për Ministër të Punëve të Jashtme. Ka thënë se Ministria me e rëndësishme në Shqipëri nuk mund të ...

Analisti nga SHBA: Deklarata e VV-së kundër Cakajt, sulm i rrezikshëm kundër demokracisë

Lajmi.net - 12.01.2019

Aktivisti i njohur nga ShBA, Bleron Baraliu ka reaguar ndaj deklaratës së Lëvizjes Vetëvendosjes, në të cilën përkrahej vendimi i presidentit shqiptar, Ilir Meta, për mos-dekretimin e Gent Cakaj në ...

Meta e nis me diversion: PS ka kapacitete të jashtëzakonshme diplomatike

Mapo - 12.01.2019

Presidenti Ilir Meta reagoi edhe të shtunën në lidhje me debatin e ndezur mes tij dhe kryeministrit lidhur me çështjen e refuzimit të kandidaturës së Gent Cakajt për Ministër të Jashtëm.

Sërish për Cakajn, Meta: Ustai i madh, do të mësojë gjeniun si ndryshohen kufijtë

Gazeta Express - 12.01.2019

Tjeter reagim ka ardhur nga presidenti Ilir Meta ne lidhje me propozimin e kryeministrit Rama per Gent Cakajn nga Kosova, ne krye te Ministrise se Jashtme.

Rama: Meta ka informacion nga shërbimet e huaja që vërtetojnë integritetin e Cakajt

Java News - 12.01.2019

Kryeministri Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë”, hodhi dritë mbi certifikatën e sigurisë të ministrit të Jashtëm, të propozuar prej tij, Gent Cakaj u cili është refuzuar të dekretohet në detyrë nga ...

Dubël-standarti: Ilir Meta, “gëzuar” me një destruktiv e cenues paqeje e sigurie në rajon

Gazeta Tema - 12.01.2019

Në arsyetimin e dy dite më parë rreth refuzimit të emrit të Genti Cakajt për ministër të Jashtëm, presidenti Meta i qasej dhe çështjes së ndjeshme të korrigjimit të kufijve.

Rama: Meta po i bën gropën vetes, shkel Kushtetutën me idenë se nuk e shkarkojmë dot, një grup individësh janë bërë ...

SOT - 12.01.2019

Kryeministri Edi Rama shpërtheu dje në sulme shumë të ashpra kundër presidentit Ilir Meta. Gjatë një interviste të dhënë në “Zonë e Lirë” për gazetarin Arjan Çani, Rama paralajmëroi Metën se përmes ...

Fatmir Mediu: Ndryshimi i kufijve, vetëm agjendë ruse

Gazeta Tema - 12.01.2019

Ish- ministri i Mbrojtjes dhe kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu komentoi në A2 ngjarjet e fundit politike, veçanërisht shkaqet e mos emërimit të ministrit të Jashtëm Gent Cakaj.

Socialistët irritohen me Ilir Metën: Ka marrë flamurin e opozitës, nuk mund të kthejë propozimet e kryeministrit

SOT - 12.01.2019

Vendimi i Presidentit Ilir Meta për të refuzuar Gent Cakën si ministër të Jashtëm ka irrituar socialistët. Disa prej deputetëve reaguan dje, duke e cilësuar vendimin e presidentit si antikushtetues.

Edi Rama tregon se çfarë raportesh ka me Albin Kurtin pas tensioneve për Cakajn

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për herë të parë në lidhje me raportet e tij me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin pas tensioneve të krijuar lidhur me propozimin e tij ...

Rama: Meta, teori konspiracioni kundër Shqipërisë e Kosovës

ABC News - 11.01.2019

Meta ka ndërmarrë një inkursion anti-kushtetutes dhe po përdor rastin e Gent Cakajt kundër Presidentit të Kosovës e kryeministrit të Shqipërisë duke ngritur një teori konspiracioni anti-shqiptare.

Ke pasur ndonjë pakënaqësi? Rama ia thotë hapur Çanit: Ja pse e kam lëvizur Ditmir Bushatin

SOT - 11.01.2019

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë”, kreu i qeverisë ka komentuar konfliktin e ndezur së fundmi mes tij dhe presidentit të vendit, Ilir Meta lidhur me mosdekretimin e ministrit të ...

Rama justifikon Cakajn: Pse nuk kishte Certifikatën e Sigurisë

Albeu.com - 11.01.2019

I ftuar në emisionin "Zone e Lirë" me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për ngërcin e tij me Presidentin Meta pas refuzimit të dekretimit të Genc Cakaj, si Ministër i Jashtëm.

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...

Pse nuk e shkarkoni Ilir Metën? Rama jep përgjigjen e papritur, zbulon arsyen

SOT - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në 'Zonë e Lirë', kryeministri Rama shpërtheu në akuza kundër presidentit Meta. Nisur nga këto akuza drejtuesi i emisionit Arjan Çani e pyeti se pse nuk e shkarkon Ilir Metën.

Rama shpërthen kundër Metës: Ka kryer një krim!

SOT - 11.01.2019

Kryeministri Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin 'Zonë e Lirë', tha se Ilir Meta ka kryer një krim, kjo pasi sipas kreut të ekzekutivit Meta ka njollosur kandidatin për ministër të Jashtëm, ...

“Popullit të marri armët”, Rama: Presidenti ndalohet të ketë opinione…

Mapo - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë” ka qenë i ftuar kryeministri Edi Rama, prej nga ku ka folur mbi debatin me Presidentin Ilir Meta mbi mos dekretimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të ...

Sokol Balla: Si Shaban Qosja!

Java News - 11.01.2019

EKSKLUZIVE JAVANEWS/ Ilir Meta e bëri sërish. Kesaj radhe Presidenti shkoi edhe me larg, duke mos dekretuar as shkarkimin e Ministrit të Jashtem dhe bërë keshtu de facto rolin e Kryeministrit.

Ish-ministrja e Integrimit, tre vjet në detyrë pa certifikatë sigurie

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në “Zonë e Lirë”, tha se edhe ish-ministrja e LSI, Klajda Gjosha ka punuar 3 vite si ministre Integrimi pa certifikatë sigurie, sikundër edhe Edmond Panariti kur ishte ...

Deda: Gent Cakaj u refuzua në Shqipëri, pse ishte shqiptar i Kosovës dhe kishte arsim superior (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Deputeti i Alternativës në Kuvendin e Kosovës, Ilir Deda ka thënë se rezistimi për dekretimin e Cakajt në krye të diplomacisë shqiptare, ka lidhje me një antikosovarizem që ekziston në Shqipëri.

Shqipëri: Krizë institucionale presidencë - kryemninistri?

DW - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

Rama: Meta e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta, i cili shprehej ndër të tjera se Gent Cakaj kishte marrë brenda 24 orësh certifikatën e sigurisë.

Mosdekretimi i Cakajt/ Duma: Vendimi i Metës kushtetues

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm ka përplasuar Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama. Pas replikave të një dite më parë Meta e Rama kanë vijuar akuzat në ...

Sulmet ndaj Ilir Metës nuk janë argument kundër qëndrimeve të Presidentit

Respublica - 11.01.2019

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i Shqipërisë në vitin 2017. Mandati tij mbaron në vitin 2022. Deri atëherë Shqipëria ka formalisht dy palë zgjedhje: së pari janë zgjedhjet lokale të vitit 2019 ...

Rama: S’dua konflikt institucional, Meta humbi betejën politike

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama tha se nuk dëshiron konflikt institucional mes kryeministrisë dhe presidencës. I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se Meta është angazhuar në një krim ndaj ...

Pse e ke kaq shumë xhan Gent Cakajn? Rama: Po përdoret!

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” është ndalur sërish te mosdekretimi i Gent Cakajt në krye të ministrisë së Jashtme nga Presidenti, Ilir Meta.

Pse nuk e shkarkon Metën? Ja si përgjigjet Rama

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Qeverisë Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga kreu i shtetit, Ilir Meta.

”Meta mund ta kthejë Presidencën në çizme… Certifikatën e tij e mori në pak orë”

Java News - 11.01.2019

Mbrëmjen e kësaj të premteje, në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan, Kryeministri Edi Rama iu përgjigj pyetjes së gazetarit Arian Çani, se përse nuk e shkarkon Presidentin Ilir Meta, meqë pretendon ...

"Po ndodhin korrigjime të përgjithshme të kufijve"/ Gazetari ngre dyshime të forta për Cakajn: Kush ja tha?

SOT - 11.01.2019

Gazetar i njohur në Kosovë dhe kryeredaktor i Epoka e Re, Sadik Zeqiri në një postim në rrjetet sociale ka reaguar mbi debatin e hapur në Shqipëri mbi emërimin e ministrit të ri të Jashtëm.

‘Cakaj’, Rama: Mos e merrni seriozisht reagimin e Metës në FB

BalkanWeb - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zone e Lirë’ me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm nga presidenti Ilir Meta.

Aludon për tradhti kombëtare të Ramës, Tritan Shehu në “Top Talk”: Të dorëhiqet!

Top Channel - 11.01.2019

24 orët e fundit janë dominuar nga “ping-pongu” i qëndrimeve president-kryeministër për çështjen e mosdekretimit të Genti Cakajt në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Dy herë janë shumë!

Gazeta Tema - 11.01.2019

Mero Baze Për të gjithë ata që u shqetësuan dje nga Letra e Baton Haxhiut, ndaj mikut më të ngushtë të familjes së tij, Ilir Meta, sot kanë rastin të qetësohen, pasi keni lexuar letrën e Ilir Metës ...

Arjan Çani-Ramës: Pse nuk e shkarkon Metën? Përgjigjet Rama

Gazeta Tema - 11.01.2019

Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga Ilir Meta. I pyetur se pse nuk e shkarkon, Rama u shpreh se ...

Bushati: Meta flet në emër të opozitës

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt nga ana e Presidentit Meta është komentuar edhe nga deputeti i PS-së Ervin Bushati. Përshpejtimi i procedurave për dhënien e certifikatës së sigurisë për Gent Cakajn i kanë ...

Rama bën publik një tjetër sekret për Metën: Ka në tavolinë informacion nga shërbimet e huaja që vërtetojnë ...

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’, Rama u shpreh se Meta si kryetar Kuvendi e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë për një aktivitet ku duhej të shkonte.

Rama i nxjerr “sekretin” Ilir Metës: Ai e mori ceritifikatën e sigurisë për vete në më pak se 24 orë

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë”, kreu i qeverisë ka komentuar konfliktin e ndezur së fundmi mes tij dhe presidentit të vendit, Ilir Meta, i cili nisi me disa postime në rrjetet ...

Ekskluzive/ 30 dosjet e para që do fusin Ilir Metën në burg

Shqipmedia - 11.01.2019

Grupi i parë prej 30 dosjesh përfshin disa nga veprimtaritë korruptive të Ilir Metës të shtrirë në 28 vite, në dosje përfshihen vjedhjet në buxhetin e shtetit, plaçkitjet e pasurive publike, lidhjet ...

Cakaj, Këshilli i Ambasadorëve-Ramës: Rivlerëso kandidaturën

BalkanWeb - 11.01.2019

Pas debatit që shkaktoi mosdrektimi nga Presidenti Ilir Meta i Gent Cakajt në postin e Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, vjen një reagim nga Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë.

Këshilli i Ambasadorëve: Rama nuk bëri transparencë për shkarkimin e Bushatit

Mapo - 11.01.2019

Pas debatit që shkaktoi mosdekretimi nga Presidenti Ilir Meta i Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm, ka ardhur reagimi nga Këshilli i Ambasadorëve ...

Mosdekretimi i Cakajt, Lubonja: Meta, meriton të përshëndetet

BalkanWeb - 11.01.2019

Analisti Fatos Lubonja në në lidhje me studion e lajmeve në News 24 ka komentuar mosdekretimin e Gent Cakajt nga presidenti, Ilir Meta. “Një akt nga ana e presidentit, që meriton të përshëndetet për ...

DSIK i përgjigjet Metës: Certifikata e sigurisë së Cakajt, sipas ligjit

Top Channel - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta i kërkoi sot kryeparlamentarit Gramoz Ruçi ngritjen e një Komisionit Parlamentar Hetimor, pasi Kreu i Shtetit ka dyshime të forta për mënyrën si u krye pajisja me çertifikatë ...

Kikia: Cakaj, emërim i sponsorizuar për Ministrinë e Jashtme

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm ka përplasur Kryeministrin dhe Presidentin i vendit. I ftuar në ABC News, gazetari Mentor Kikia, tha se Genti Cakaj është emër i sponsorizuar.

Kuvendi i Shqipërisë nuk mund ta rrëzojë vendimin e Metës për Gent Cakajn (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, nuk mund ta mëzojë mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtë të Shqipërisë, nga ana e Ilir Metës. Këtë e ka thënë avokati Jordan Daci.

Haradinaj nuk pranon të komentojë mosdekretimin e Cakajt

ABC News - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka pranuar të komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.

Mosdekretimi i Cakajt/ Haradinaj befason gazetarët, komenton përplasjen Rama-Meta

SOT - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është pyetur nga gazetarët për përplasjen tashmë institucionale mes Presidentit Meta dhe kryeministrit Rama lidhur me mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e ...

VIDEO/ Ja si zëdhënësi i Metës fabrikoi të pavërtetën për Gent Cakajn

Java News - 11.01.2019

Nga Alteo Hysi/ Presidenti i Republikës ka vendosur të mosdekretojë emërimin e Gent Cakajt si Ministër i punëve të Jashtme të Shqipërisë, me arsyetimin se gjatë ushtrimit të detyrës së tij si ...

Refuzimi i Cakajt, Haradinaj refuzon të shprehet: Metën e kam mik

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj ka refuzuar që të përfshihet në debatin në distancë që shkaktoi mosdekretimi i Gent Cakajt nga presidenti Ilir Meta në postin e ministrit të Jashtëm.

Haradinaj nuk e komenton mosdekretimin e Gent Cakajt

Telegrafi - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt për ministër të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, nga ana e Presidentit Ilir Meta pas propozimit të kryeministrit Edi Rama, ka ngjallur reagime dhe debate të shumta në të ...