TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Lajmi.net - 14.01.2018

\Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

New York Times: Bota sytë kah Kosova mes përpjekjesh për ta ndaluar Specialen

Alb Portali - 14.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për ta zhbërë Gjykatën Speciale rrezikojnë raportet e Kosovës me vendet aleate të Perëndimit që mbështetën Kosovën në ndarjen nga Serbia, shkruan New York Times, njofton Klan ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Gazeta Express - 14.01.2018

Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

The New York Times: E gjithë bota sytë nga përpjekja e Kosovës për të ndalë Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

Raportimet speciale për Gjykatën Speciale

Durres Lajm - 14.01.2018

Të gjitha raportimet që bëhen në emër të Gjykatës Speciale, çdo paraqitje publike e kujtdo qoftë rreth Speciales, çdo akuzë ose çdo gisht drejtuar kah dëshmitarët ose të akuzuarit eventualë dhe çdo ...

“New York Times”: Bota me sy kah Kosova, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Gazeta Express - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

Pasojat speciale

Koha.net - 14.01.2018

Lidershipi i Kosovës e ka çuar flamurin e bardhë përballë Gjykatës Speciale. Gjatë javës ka hequr dorë nga iniciativa për ta pezulluar këtë gjykatë, por vetëm kur Perëndimi dha prova ndëshkimi kundër ...

Gucati i OVL-së mendon se Specialja shfuqizohet të mërkurën, por e vërteta është ndryshe

Lajmi.net - 13.01.2018

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

Gucati: Specialja shfuqizohet të mërkurën

Gazeta Express - 13.01.2018

​ Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

New York Times: Sytë e gjithë botës në Kosovë dhe rrëzimin e Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Gjatë ditës së sotme gazeta prestigjoze “The New York Times” ka shkruar mbi shfuqizimin e mundshëm të Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë të kryera nga Shqiptarët.

Dështon iniciativa e deputetëve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, tërhiqen shumica e nënshkrimeve

Lajmi.net - 13.01.2018

Të mërkurën e 17 janarit, Kryesia e Kuvendit do të mblidhet për të diskutuar për seancën e parë të sesionit pranveror të Kuvendit të Kosovës. Në mesin e shumë pikave të rendit të ditës në këtë ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale

Albeu.com - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit për Specialen

Gazeta Express - 13.01.2018

Më 22 dhjetor, dy tentime që kërkesa e 43 deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata Speciale për krime të luftës në ...

NYT: Sytë e botës mbi Kosovën midis tentimit për të shfuqizuar Specialen

Koha.net - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

Veseli: Kosova do t’u qëndrojë pas obligimeve për Gjykatën Speciale

Evropaelire - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar të shtunën një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Veseli ia konfirmon ambasadorit se është pro Speciales

Albeu.com - 13.01.2018

Njëri nga ideatorët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, kryeparlamentari Kadri Veseli , siç duket, ka ndryshuar njëmend qëndrim për shfuqizimin e Speciales .

Veseli – Delawies: Kosova do t’i qëndrojë pas obligimeve për Specialen

Koha.net - 13.01.2018

“Kosova do t’i qëndrojë obligimeve të veta ndërkombëtare deri në fund, përfshirë Dhomat e Specializuara”. Kështu i ka thënë kryetari i Kuvendit dhe i PDK-së, Kadri Veseli, ambasadorit të SHBA-ve në ...

Kryeparlamentari Veseli takon Ambasadorin Delawie, rikonfirmon qëndrimin për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Si do t’i përgjigjen LDK-ja e VV-ja rikthimit për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Drama e 22 dhjetorit të vitit të kaluar pritet të vazhdojë edhe javën që vjen. Partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, vazhdojnë të mos e përkrahin iniciativën për ...

Kadri Veseli prapë zotohet para amerikanëve se nuk e zhbëjnë Specialen

Gazeta Express - 13.01.2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli takon Ambasadorin Delaëie, rikonfirmon qëndrimin për Gjykatën ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Alb Portali - 14.01.2018

Loading... Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

“Bota me sytë nga Kosova, pritet të arrestohen figura kyçe politike”

BalkanWeb - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

Vazhdon “loja” e Kuvendit me zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Në ankth vazhdojnë të mbahen qytetarët e Kosovës, në mes të kërkesës për zhbërjen e Gjykatës Speciale dhe thirrjeve të vazhdueshme ndërkombëtare për të mos e bërë një gjë të tillë.

ANALIZA: Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Gazeta Tema - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Javën e ardhshme rikthehet shfuqizimi i Speciales

Albeu.com - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

“New York Times”: Sytë e botës mbi Kosovën, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Gazeta Tema - 13.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Gazeta Express - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Veseli: Kosova do t’u qëndrojë pas obligimeve për Gjykatën Speciale

Alsat - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar të shtunën një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Veseli takon ambasadorin Delawie, zotohet se nuk do ta zhbëjnë Specialen

Telegrafi - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Analistët: Zgjedhjet janë të pashmangshme

Lajmi.net - 12.01.2018

Kundërshtitë brenda koalicionit qeverisës për demarkacionin me Malin e Zi dhe së fundi edhe për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, e bëjnë të paqëndrueshme vazhdimësinë e qeverisë.

Nismëtarët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale s’janë zmbrapsur, të mërkurën epilogu /DOKUMENT

Lajmi.net - 12.01.2018

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk është shuar. Si e tillë do të paraqitet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit që mbahet të mërkurën. Megjithë paralajmërimet dhe vërejtjet si nga ...

Avokatët dynden të aplikojnë në Gjykatën Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Gjykata Speciale për Kosovën bënë të ditur se ka pranuar një numër kërkesash të avokatëve nga vendet e ndryshme, të cilët do të përfaqësojnë të akuzuarit dhe viktimat.

Presioni ndërkombëtar shtyn mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

Albeu.com - 12.01.2018

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtohej përsëri shfuqizimi i Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por rezulton të jetë shtyrë.

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

Idividi - 12.01.2018

Prishtinë, 12 janar 2018 (MIA) - Bashkimit Evropian sot u bëri thirrje deputetëve të Kosovës të heqin dorë nga nisma për revokimin e vendimit për formim të Gjykatës Speciale për krime lufte të UÇK-së.

Gjermanët: Përsëri do të tentohet për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Deputetët e Kuvendit të Kosovës , mund të tentojnë për herë të dytë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kështu ka shkruar gjiganti mediatik amerikano-gjerman politico.eu, në një artikull të cilin ia ka ...

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

Alsat - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Haradinaj flet për Gjykatën Speciale dhe rritjen e pagave për të gjithë që paguhen nga shteti

Lajmi.net - 12.01.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj duke folur për shfuqizim e Gjykatës Speciale ka thënë se iniciativa e deputetëve respektohet prej Qeverisë. Megjithatë, ai ka mohuar se Qeveria e Kosovës do të nisë ...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se ...

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, ...

SHBA apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

BalkanWeb - 12.01.2018

KOSOVE -Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

“Qeveria e Kosovës s’do të sponsorizojë ligj për shfuqizimin e Speciales”

Koha.net - 12.01.2018

Një ditë më herët, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pasaportën shqiptare, por thotë se atë nuk do ta shfrytëzojë, sepse e ka pasaportën diplomatike të Kosovës.

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

Gazeta Express - 12.01.2018

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të ...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Zhurnal - 14.01.2018

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Java News - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Gjykata Speciale, NYT: Bota me sytë nga Kosova, figura kyçe politike rrezikojnë me arrest!

Java News - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

Veseli: Kosova do respektojë obligimet për Gjykatën Speciale

SOT - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ku ka biseduar për zhvillimet e fundit në vend dhe ...

Veseli takon ambasadorin Delawie, zotohet se nuk do ta zhbëjnë Specialen

Almakos - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.