TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Christos Stylianides: BE, solidaritet i plotë me Shqipërinë, veprime konkrete për të dalë nga kriza e zjarreve

DW - 12.08.2017

"I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t'i ndalur zjarret", thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Politikë në pikë të vapës

Gazeta Tema - 12.08.2017

Nga Mero Baze Ndërsa zjarret vazhdojnë djegin qindra hektarë kullota dhe pyje në Shqipëri, politika po sforcohet të gjejë tema debati artificiale, për t’u dukur sikur ka dhe ajo mendimin e vet për ...

Akuza e fortë e Vangjel Tavos: Zjarrvënësit nuk kapen nga policia, se kanë lidhje me deputetët

BalkanWeb - 12.08.2017

TIRANE- Pas Vangjel Dules vjen një tjetër reagim për zjarret në qarkun e Gjirokastrës. Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo me anë të një statusi në Facebook, hedh akuza të forta ndaj policisë dhe ...

Dule akuzon Ramën: Zjarret në Dropull e Finiq, politika të mbrapshta ndaj minoritetit grek

Botasot - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule ka hedhur një sërë akuzash të forta drejtuar kryeministrit Rama në lidhje me zjarret që kanë rënë në zonat e Finiqit dhe Dropullit.

Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Lajmi.net - 12.08.2017

Portugalia është duke bërë përpjekje që të vë nën kontroll zjarret, pasi në këtë vend të Evropës Jugore të premten u regjistrua shpërthimi i numrit më të madh të zjarreve brenda një ditë në vitin ...

Zjarret, VIVA operacion në Vorë, Krujë, Gjirokastër dhe Malësi të Madhe

Ora news - 12.08.2017

Beteja me zjarret e e helikopterëve VIVA ka vazhduar në zonën e Kucit në Vorë ku prej dy ditësh një zjarr i madh po rrezikonte një fabrikë fishekzjarrësh që ndodhej pranë.

Situata nga zjarret, Forcat e Armatosura vijojnë ‘luftën’ me flakët në Finiq, Dropull dhe Maqellarë

BalkanWeb - 12.08.2017

Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë vijojnë pa ndërprerje angazhimin e tyre në shuarjen e zjarreve në të gjitha qarqet e vendit. Me kërkesë të drejtorisë së Emergjencave Civile, gjatë 24 ...

Zjarret në Dropull e Finiq, Vangjel Dule akuzon qeverinë: Politikë kundër minoritetit

Mapo - 12.08.2017

Kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule ka akuzuar drejtpërdrejt qeverinë për situatën e krijuar nga zjarret në Dropull e Finiq. Nëpërmjet një statusi në Twitter, kreu i PBDNJ thotë se, prej një jave bashkitë ...

Zjarre të reja në Maqedoni

Telegrafi - 12.08.2017

Gjatë 24 orëve të kaluara në rajonin e Kriva Pallankës kanë ndodhur dy zjarre, nga të cilët njëri është ende aktiv, përcjell Telegrafi Maqedoni. Nga Njësia territoriale e zjarrfikësve në Kriva ...

‘Diplomacia e shuarjes së zjarreve’, si potencial në përmirësimin e marrëdhënieve me Greqinë

Respublica - 12.08.2017

Jordan Jorgji/Universiteti i Korçës Shpesh herë interpretimi i marrëdhënieve ndërkombëtare bazohet thelbësisht në dimensionin e materializmit, se sa tek aspektet simbolike dhe spirituale të popujve ...

OBRM-PDUKM: Ministri Nikollovski të ndërpresë shëtitjet dhe të ndërmarrë masa përkatëse për zjarret

Telegrafi - 12.08.2017

‘Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit. Për më pak se tre muaj doli në pah paaftësia dhe neglizhenca e Qeverisë së LSDM-së për problemet dhe ...

Zjarret, komisioneri i BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

Ora news - 12.08.2017

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Akuza e fortë e Vangjel Tavos: Zjarrvënësit s’kapen nga policia, se kanë lidhje me deputetët

Mapo - 12.08.2017

Pas Vangjel Dules vjen një tjetër reagim për zjarret në qarkun e Gjirokastrës. Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo me anë të një statusi në Facebook, hedh akuza të forta ndaj policisë dhe deputetëve të ...

Dule akuzon Ramën: Politika të mbrapshta ndaj minoritarëve

Zeri - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule deklaroi sot se po ndermerren politika te mbrapshta ndaj minoritetit grek ne Shqiperi, nisur nga situata e zjarrave që kanë rënë në zonat e Finiqit dhe Dropullit.

Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Zhurnal - 12.08.2017

Portugali, 220 zjarre brenda një dite Institucioni i mbrojtjes civile të Portugalisë, që koordinon përpjekjet që zjarret të shuhen, sot njoftoi se të premten është regjistruar rekord për këtë vit ...

Zjarret në Dropull e Finiq, Dule “thumbon” Ramën: Politika të mbrapshta ndaj minoritetit grek

BalkanWeb - 12.08.2017

TIRANE- Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule “thumbon” kryeministrin Edi Rama në lidhje me zjarret e rëna në bashkitë e Finiqit dhe Dropullit. Me anë të një statusi në Twitter, kreu i PBDNJ thotë se, prej ...

Zjarre të reja në Maqedoni

Botasot - 12.08.2017

Gjatë 24 orëve të kaluara në rajonin e Kriva Pallankës kanë ndodhur dy zjarre, nga të cilët njëri është ende aktiv. Nga Njësia territoriale e zjarrfikësve në Kriva Pallankë informojnë se në zjarrin e ...

Zjarret “kalojnë” kufirin. Grekët: Flakët na erdhën nga Shqipëria

Top Channel - 11.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

OBRM-PDUKM: Nikollovski të ndërpresë shëtitjet dhe të merret me zjarret

Botasot - 12.08.2017

‘Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit. Për më pak se tre muaj doli në pah paaftësia dhe neglizhenca e Qeverisë së LSDM-së për problemet dhe ...

Zjarret shqiptare hyjnë në territorin grek

Top Channel - 11.08.2017

Sipas shërbimit zjarrfikës grek, zjarret që digjen prej disa ditësh në territorin shqiptar, në orët e pasdites së të premtes janë përhapur edhe në Greqi.

MBPEU: Ndërmarrim masa në mënyrë aktive për mbrojtje të pyjeve nga paraqitja e zjarreve

Zhurnal - 11.08.2017

MBPEU: Ndërmarrim masa në mënyrë aktive për mbrojtje të pyjeve nga paraqitja e zjarreve Shkup, 11 gusht - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave kumtoi se në mënyrë aktive ...

Skandali me zjarret: Një avion kushton më pak se luksi i zyrës për b*thën e një ministri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.08.2017

Nga Albeu.com Shqipëria është një territori që preket nga zjarre masive çdo verë. Aktualisht jemi në një situatë emergjence, ku thuajse në të gjithë territorin gjenden vatra aktive zjarri, të cilat ...

Shefi i zjarrfikësve: Edhe 1 muaj betejë më zjarret

Top Channel - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Kjo është gjendja e zjarreve në gjithë Kosovën

Lajmi.net - 11.08.2017

Pas tentimit disa ditorë për të marrë informacione rreth vatrave të zjarreve në nivel Kosove, lajmi.net arrin të merr një informacioni gjysmak për këtë çështje nga Agjencioni i Menaxhimit të ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Lajmi.net - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka kontaktuar me ...

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Top Channel - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Bilanci, mbi 1.100 hektarë në flakë. Fatura, mbi 66 milionë lekë

Top Channel - 11.08.2017

Situtata e zjarreve në vend ka edhe një faturë financiare. Ministria e Mjedisit raporton se pa llogaritur vatrat e ditëve të fundit, dëmi i shkatuar është mbi 66 milionë lekë.

“Zjarret i fik ky ‘ustai’, jo helikopterët e dasmave dhe synetlliqeve”! (Foto)

Almakos - 11.08.2017

Pikërisht në kulmin e debatit që ka përfshirë opinionin publik dhe politikën shqiptare në lidhje me efikasitetin e shtetit në fikjen e zjarreve në pyje e male, vijnë dhe reagimet e para të ...

Zjarret në Shqipëri, vazhdon angazhimi i forcave ushtarake

Almakos - 11.08.2017

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 19 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Dibër, Elbasan, Vlorë dhe Gjirokastër, ndërsa për shuarjen e tyre janë angazhuar edhe forcat ushtarake, transmeton ...

Njihni Vangjelin dhe Ornelën që po "luftojnë" me zjarret

Albeu.com - 11.08.2017

Shqipëria është nën flakë. Qindra zjarrfikës dhe ushtar janë në male duke luftuar me zjarret . Megjithatë, kreu i qeverisë, Edi Rama e ka gjetur të rastit të nxjerrë dy heronj nga numri i madh i ...

VIVA në Dropull, aksion për eleminimin e vatrave të zjarrit

Ora news - 11.08.2017

Beteja e helikopterëve të Kompanisë Viva me zjarret, këtë të premte është ndalur në Dropull. Pas kërkesës së Emergjencave Civile, helikopterët kanë ndërhyrë për eleminimin e disa vatrave të zjarrit.

Në Greqi digjen 54 zjarre

Idividi - 11.08.2017

Athinë, 11 gusht 2017 (MIA) - Zjarrfikësit grekë sot po shuajnë gjithsej 54 zjarre në pjesë të ndryshme të vendit, ku temperaturat e larta dhe erërat mesatare i djegin pothuajse të gjitha vatrat ...

Rama publikon foton e dy ushtarëve: Heronjtë e këtyre ditëve të vështira me zjarre

SOT - 11.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një fotoje rreth kritikave që i janë bërë se po tregohet indiferent ndaj zjarreve që kanë përfshirë vendin. Pasi reagoi dje duke theksuar se shteti është në ...

Berisha: Rama i shuajti zjarret jo me ujë, por me tërmete

Botasot - 11.08.2017

Deklarata e sotme e kreut të Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, krijoi mjaft panik tek qytetarët shqiptarë, pasi paralajmëroi se Shqipëria do të goditet nga tërmetet.

Zjarret në Shkodër, vendorët porositen të jenë vigjilentë

Ora news - 11.08.2017

Situata problematike me zjarret mund të mbajë të mbërthyer vendin deri në fund të gushtit, prandaj institucionet duhet të jenë vigjilente dhe të koordinojnë punën mes tyre për të ndërhyrë në kohë ...

Zjarret, avionët grekë, nga Jugu i Shqipërisë kthehen në Greqi

Ora news - 11.08.2017

Ministri grek i Rendit ka deklaruar se dy avionët Kanadair që po operonin në jug të Shqipërisë, në vazhdim janë kthyer në territorin grek, për të luftuar me flakët në zonën e Follorinës.

Zjarret në zonën e Muzinës dhe Bashkinë Dropull

RTSH - 11.08.2017

Ka ardhur duke u normalizuar situata e zjarreve në zonën e Muzinës dhe Bashkinë Dropull. Dy avione të mbërritur nga Greqia si dhe një helikopter VIVA fluturuan për shuarjen e zjarreve në zonat e ...

Rriten kontrollet në male, si masë për parandalimin e zjarreve

Telegrafi - 11.08.2017

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave (MBPU) informon se ka marrë masa aktive për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Nga MBPU njoftojnë se përveç masave të mëhershme me të cilat ndaluan ...

Portugali, 170 vatra aktive zjarri, 64 të vdekur dhe katër qytete të evakuara

BalkanWeb - 11.08.2017

Më shumë se 2 100 punonjës të zjarrfikësve janë shpërndarë në të gjithë Portugalinë për të shuar zjarret në më shumë se 170 vatra, vetëm dy muaj pas një seri zjarresh shkatërruese në vend ku mendohet ...

Zjarret prekin pyjet në veri dhe qendrën e Portugalisë

RTSH - 11.08.2017

Zjarret në pyje kanë prekur veriun dhe qendrën e Portugalisë, duke sjellë ndërhyrjen e rreth 3 000 zjarrfikësve për të luftuar flakët. “Deri të dielën, do të ketë temperatura që arrijnë deri në 39 ...

Nard Ndoka: Ju tregoj pse Rama nuk shqetësohet për zjarret, pritet shkarkimi i Premçit

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE- Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, njëherësh deputet, ka reaguar për situatën e zjarrve në vend. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai thotë se kryeministri Rama nuk po merret me ...

Lezhë, alarmi i vendorëve

ABC News - 11.08.2017

Drejtuesit vendore ne Lezhe kane dhene alarmin per situaten e zjarreve dhe i kerkojne ndihme qeverise t’i ndihmoje me logjistike. Te gjitha mjetet qe disponohen nga Shtabi i Emergjencave ne kete Qark ...

Ndoka ironizon Ramën: Të rezultojnë zero shqetësime për zjarret nga dëgjesat publike

Mapo - 11.08.2017

Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, nëpërmjet një statusi në facebook ka ironizuar me një shpoti therëse kreun e qeverisë Rama për qëndrimin që po mban ndaj situatës së shkaktuar nga ...

Riaktivizohen zjarret në Gorricë dhe Dropull, banesat në rrezik

Albeu.com - 11.08.2017

Situata në Dropull dhe në Gorricë të Gjirokastrës vazhdon të jetë alarmante pas riaktivizimit të zjarreve. Tashmë flakët raportohet të jenë shumë pranë dy shtëpive dhe janë duke depërtuar .

“Lufta me zjarret në mbarë vendin”, Rama reagon sërish dhe tregon heronjtë e këtyre ditëve (Foto)

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE – Situata e vështirë me zjarret ka zbritur në terren forcat e ushtrisë dhe ato të zjarrfikëses për të vënë në kontroll flakët. Kryeministri Rama ka zgjedhur një foto të dy ushtarëve të rinj që ...

Koçan, për dhjetë ditë janë regjistruar 14 zjarre në hapësirat e hapura

Telegrafi - 11.08.2017

Në muajin gusht, edhe atë për dhjetë ditë në Koçan, janë regjistruar 14 zjarre, informon Dejanço Arsov, komandant i NJTKZ Koçan, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Lufta me zjarret

ABC News - 11.08.2017

Kryeministri Rama pershendet te gjitha strukturat qe jane perfshire ne operacionet per shuarjen e zjarreve ne mbare vendin. Por mirenjohje te vecante ne nje status ne FB kryeministri tregon per dy ...

Gjendje alarmante nga zjarret në vend, flakët pranë dy banesave në Dropull dhe Gorricë

BalkanWeb - 11.08.2017

Shqipëria është përfshirë nga zjarret. Nga veriu në jug raportohet për dhjetëra vatra zjarri. Problematike situata është në qarkun e Gjirokastrës, ku prej ditësh zjarrfikësit dhe popullata përballet ...

Zjarri në Muzinë, dy avionët grekë ndihmuan edhe në Follorinë

Respublica - 11.08.2017

Disa media raportuan tërheqjen nga operacionet për shuarjen e zjarreve në jug të vendit të dy avionëve grekë Canadair, duke ngritur pikëpyetje mbi urdhërin e tërheqjes së tyre.

Situata e zjarreve në Gjirokastër, dëme të mëdha në toka bujqësore

Botasot - 11.08.2017

Një ditë më parë në fshatin Grapsh të Bashkisë Dropull në Gjirokastër, është shkrumbuar nga flakët një banesë. Fatmirësisht në shtëpi nuk kishte asnjë njeri, e si pasojë ka patur vetëm dëme materiale.