TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mitchell-Zaev: Marrëveshja për emrin duhet të arrihet mes Shkupit dhe Athinës

Lajmi.net - 13.03.2018

Diplomati amerikan tha se administrata amerikane mbetet e angazhuar për zgjidhje të çështjes së emrit, mirëpo siç tha, marrëveshja duhet të arrihet mes Shkupit dhe Athinës Ndihmës sekretari amerikan ...

Mitchell përshëndet përparimet në negociatat rreth emrit të Maqedonisë

Evropaelire - 13.03.2018

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta vazhdojnë mbështetjen për Maqedoninë në përmbushjen e reformave për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe për t’u bërë pjesë e NATO-s”, ka thënë sot në Shkup ...

Maqedoni, DASH ofron mbështetje për negociatat me Greqinë

ABC News - 13.03.2018

Zyrtari i Departamentit të Shtetit, Wes Mitchell gjatë vizitës së tij në Shkup, ofroi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për zgjidhjen e kontestit të emrit me Athinën.

Sheshel: Zyrtari i lartë amerikan vjen me ultimatum në Serbi, për Kosovën

Lajmi.net - 13.03.2018

Kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të hënën se presioni i Shteteve të Bashkuara mbi Serbinë po intensifikohet dhe po hyn në një fazë shumë serioze.

Rikonfirmohet mbështetja amerikane për Maqedoninë (Video)

Telegrafi - 13.03.2018

Wess Mitchell, Ndihmës sekretari shtetëror amerikan ka arritur në Maqedoni, ku tashmë ka realizuar takim me Kryeministrin Zoran Zaev, me të cilin kanë mbajtur një konferencë të përbashkët shtypi.

Pas deklaratave të Mitchell, serbët thonë Kosova po i përkeqëson marrëdhëniet SHBA-Rusi

Lajmi.net - 13.03.2018

Deklaratat e ndihmës sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell të cilat i bëri një ditë më parë pas takimit me presidentin, Hashim Thaçi kanë shkaktuar reagime në Serbi.

Mitchell bisedon më të rinjtë për problemet e tyre

Lajmi.net - 13.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit të ShBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell është takuar mëngjesin e së martës është takuar me të rinj.

Diplomati amerikan Vess Mitchell sot në Shkup

Almakos - 13.03.2018

Diplomati amerikan Vess Mitchell do të qëndrojë sot në Shkup ku pritet të përsërisë qëndrimin amerikan për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë, për bisedimet me Greqinë në kontestin për emrin.

Wess Mitchell në Kosovë: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

SOT - 13.03.2018

Ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-azinë, Wess Mitchell, tha dje në Prishtinë, se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan me fushata desinformimi që godasin institucionet ...

Ndihmës sekretari Wess Mitchell viziton Shkupin për të kumtuar porositë e SHBA-ve

Telegrafi - 13.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, për Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchell do të mbërrij sot në Maqedoni, për të realizuar disa takime me krerët shtetëror të vendit.

Mitchell: Kemi parë rritje të ndikimit rus në tërë Ballkanin

Alsat - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess ...

Hoti: Mitchell bëri deklaratën më të fuqishme për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Telegrafi - 12.03.2018

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti, është shprehur i bindur se ratifikimi i Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, do të kalojë së shpejti, por nuk ka mundur të japë një datë se kur do të ndodhë ...

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Rusinë për rol destruktiv në Ballkan

Flaka - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell tha se në Ballkan ka prani të ndikimi të Rusisë, i cili sipas tij, nuk është në favor të askujt, përcjell ...

Pacolli: Demarkacioni pothuajse është çështje e mbyllur

Telegrafi - 12.03.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë, Behgjet Pacolli ka vlerësuar se sot ishte ditë me fat për Kosovën, sepse kishim mysafir Ndihmës-Sekretarin e Shtetit amerikan për Evropë dhe ...

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të SHBA-së

Almakos - 12.03.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, thotë se me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova është konsoliduar si shtet, por ...

Mitchell përshëndet përparimet në negociatat rreth emrit të Maqedonisë

Shqipmedia - 13.03.2018

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta vazhdojnë mbështetjen për Maqedoninë në përmbushjen e reformave për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe për t’u bërë pjesë e NATO-s”, ka thënë sot në Shkup ...

Sheshel: Zyrtari i lartë amerikan vjen me ultimatum në Serbi, për Kosovën

Telegrafi - 13.03.2018

Presidenti i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të hënën se presioni i Shteteve të Bashkuara mbi Serbinë po intensifikohet dhe po hyn në një fazë shumë serioze.

Pas deklaratave të Mitchell, serbët thonë Kosova po i përkeqëson marrëdhëniet SHBA-Rusi

Ina - 13.03.2018

Deklaratat e ndihmës sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell të cilat i bëri një ditë më parë pas takimit me presidentin, Hashim Thaçi kanë shkaktuar reagime në Serbi.

Asistenti i Sekretarit Amerikan të Shtetit sot në Shkup

Ina - 13.03.2018

Asistenti i Sekretarit Amerikan, Wes Mitchel sot pritet të mbërrijë në Shkup ku pritet të përsërisë qëndrimin amerikan për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë, për bisedimet me Greqinë në kontestin ...

Wess Mitchell: Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë

DW - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell po viziton Kosovën që të arrijë përparim në dialogun Kosovë-Serbi. Pas Kosovës ai do të vizitojë Beogradin.

Hoti: LDK-ja nuk do ta pranojë asnjë koncesion me Listën Serbe për votimin e Demarkacionit

Lajmi.net - 12.03.2018

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, duke komentuar vizitën e Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, në Kosovë, u shpreh se ...

Vizita e diplomatit amerikan me mesazhe të qarta për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Sot në Kosovë po qëndron Ndihmës Sekretari amerikan për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell. Ai së pari u takua me presidentin Thaçi ku edhe mbajti një konferencë për media.

Haradinaj në takim me diplomatin amerikan: Ushtria, interes i veçantë për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot është takuar me Ndihmës Sekretarin amerikan, Wess Mitchell. Në rrjetin social facebook, Haradinaj ka shkruar se Kosova dhe SHBA-ja kanë miqësi të ...

Thaçi para diplomatit amerikan: S'ka ndarje e as autonomi për Veriun

SOT - 12.03.2018

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur konferencë të përbashkët me ndihmës-sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili ka arritur sot në Prishtinë për ...

Mitchell inkurajon të punohet më shumë në forcimin e sundimit të ligjit

Koha.net - 12.03.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë ...

Pas shpikjes së ‘pakos amerikane’, Serbia thotë se e ka pakon e saj

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Wess Mitchell gjatë një konference për media në Prishtinë, e ka mohuar se ka një ‘plan amerikan’ për Kosovën. “E kam lexuar këtë spekulim gjatë rrugës që po vija ...

SHBA e vendosur për evropianizimin e Ballkanit nga ndikimi rus

Evropaelire - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane dhe relaksim të raporteve ndër-shtetërore, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i ...

Mitchell: Kosova ta zgjidh çështjen e Demarkacionit

Zhurnal - 12.03.2018

Mitchell: Kosova ta zgjidh çështjen e Demarkacionit Prishtinë, 12 mars - Zëvendë sekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Ëess Mitchell i cili po qëndron për vizitë në ...

Mitchell: Nuk kam ardhur të paraqes ndonjë plan të ri për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchel në konferencën për media që e ka mbajtur bashkë me presidentin Thaçi, është pyuetuir edhe për “planin amerikan” që sipas medieve në Serbi, ai do ...

Kryeministri takon ndihmës-sekretarin amerikan: Flasin për ushtrinë dhe dialogun me Serbinë

Gazeta Express - 12.03.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Mitchell takon Haradinajn

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchel sot është duke qëndruar në Kosovë. Pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, Mitchell është takuar edhe me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj, ...

Hoti: Mitchell bëri deklaratën më të fuqishme për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Almakos - 12.03.2018

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti, është shprehur i bindur se ratifikimi i Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, do të kalojë së shpejti, por nuk ka mundur të japë një datë se kur do të ndodhë ...

Thaçi: Kosova nuk do të lejojë asnjë formë të ndarjes apo shkëmbimit të territoreve

Lajmi.net - 12.03.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar sot me Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell.

Zyrtari i lartë i SHBA takim me Thaçin: Duhet dialog me Serbinë

LajmiFundit - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, është duke zhvilluar një konferencë për mediat në Kosovë me presidentin Hashim Thaçi.

Zyrtari demokrat: Ndihmës Sekretari i Shtetit i ka vënë embargo Tiranës

Mapo - 12.03.2018

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, Wes Mitchell, nisi një vizitë në rajon. Por në planet e Wess Mitchell nuk është një ndalesë në Tiranë. Sipas demokratëve, kjo është e qëllimshme.

Në Prishtinë për të ndarë Kosovën? Zyrtari amerikan: Spekullime!

Mapo - 12.03.2018

Vizita e Ndihmës/Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike në Prishtinë u interpretua nga mediat në Beograd si sinjali i një “pakoje” të re të ...

Wess Mitchell: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

VOA - 12.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, tha të hënën në Prishtinë se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan duke shpërndarë dezinformata dhe duke dëmtuar ...

Mitchell: Nuk jam këtu për një plan të ri për Kosovën

Koha.net - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Mitchell ka thënë se ndihet i lumtur që vizitën e ...

Mitchell: Nuk kam ardhur të shpalos ndonjë plan të ri për Kosovën

Telegrafi - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Wess Mitchell, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se SHBA-të dhe Kosova kanë marrëdhënie shumë miqësore ...

Thaçi pas takimit me Mitchell: Askush nuk ka asnjë arsye që të vonojë votimin e demarkacionit

Telegrafi - 12.03.2018

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për media së bashku me ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, ka përsëritur se çështja e ...

SHBA-ja sjell mesazh për ushtrinë: Askush s’mund të vërë veto për sigurinë e Kosovës

Gazeta Express - 12.03.2018

Ndihmëssekretari i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, po qëndron sot në Prishtinë. Takimin e parë e ka realizuar me Presidentin Hashim Thaçi në Aeroportin e Sllatinës ku ...

“Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë”

Gazeta Tema - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell po viziton Kosovën që të arrijë përparim në dialogun Kosovë-Serbi. Pas Kosovës ai do të vizitojë ...

Thaçi takohet me zyrtarin e DASH: Kosova s’pranon ndarje

ABC News - 12.03.2018

Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi priti në një takim ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Ëess Mitchell. Pas bisedës, ata dolën në një konferencë për shtyp të ...

Ndihmës/Sekretari i SHBA: Votoni demarkacionin! Rruga e vetme integrimi në BE

Java News - 12.03.2018

Një ditë përpara asaj që po lakohet në vazhden e disa takimeve të dështuara, si data e mbajtjes së seancës së demarkacionit, Kosovën e vizitoi ndihmës/Sekretari Amerikan i Shtetit për Europen dhe ...

SHBA sjell mesazh për ushtrinë: Askush s’mund të vë veto për sigurinë e Kosovës

Alb Portali - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Ëess Mitchell, po qëndron sot në Prishtinë, gjersa takimin e parë e ka realizuar me Presidentin Hashim Thaci. Loading...

Thaçi para diplomatit amerikan: S'ka ndarje e as autonomi për Veriun

Gazeta Express - 12.03.2018

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur konferencë të përbashkët me ndihmës sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili ka arritur sot në Prishtinë për ...

Nis konferenca Thaçi –Mitchel

Gazeta Express - 12.03.2018

Zyrtari i lartë i State Departamentit ka arritur në Aeroportin e Prishtinës. Aty ai po takon Presidentin Hahsim Thaci. Pas pak dy bashkëbiseduesit pritet të dalin në konferencë për ...

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit sot në Kosovë

Evropaelire - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, nis sot vizitën në Prishtinë, Shkup, Beograd, Athinë dhe Nikozi. Mitchell do të takojë sot zyrtarët e Kosovës, përfshirë ...

Administrata e Trump-it ia dërgon nesër Vuçiqit planin për Kosovën

Gazeta Express - 12.03.2018

Ndihmëssekretari i ri i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, shkon nesër në Beograd dhe nuk përjashtohet mundësia që qeverisë serbe t’i paraqesë një projekt-tekst në lidhje ...

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme

Lajmi.net - 12.03.2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Ëess Mitchell në Beograd është shumë e rëndësishme.